Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz sygnalu gsm (repeater)

arturs159 27 Sty 2012 15:59 34067 16
  • #1 27 Sty 2012 15:59
    arturs159
    Poziom 7  

Witam, używa ktoś takiego sprzętu? Jaki model konkretnie można polecić? Nie ma żadnych zakłóceń? Bo słyszałem, że niektóre tak działają, że w okolicy inni tracą wtedy zasięg...;] Myślę o takim tanim (około 300-400zł), działanie ok 80m2..
    np taki Link
    pozdrawiam

1 16
  • #2 27 Sty 2012 17:34
    bigbith
    Poziom 13  

Mieliśmy kiedyś w firmie z huawai - kosztował coś ok 3000 do umts'a nie było żadnego problemu, z innych sieci nie było żadnego problemu.
    Te które wymieniłeś są do gsm'u wiec żaden szybki internet nie wchodzi w rachubę. Musisz zatem zwrócic uwagę czy masz pokrycie gsm'em nim go zakupisz.

0
  • #3 09 Mar 2012 22:28
    ForexDemon
    Poziom 1  

Nabyłem właśnie wzmacniacz TE-9102 (allegro, cena ok. 350 pln) - ku mojemu zdziwieniu działa i co ważne nie ma go na liście wyrobów niezgodnych z wymaganiami zasadniczymi UKE.
    Dotychczas nie miałem w ogóle zasięgu w mieszkaniu (w porywach do jednej) - nie dało się rozmawiać. Po zastosowaniu jest max zasię (mieszkanie 60m2) - co prawda, zdarza się lekki zanik w trakcie rozmowy ale na prawdę da się rozmawiać.

3
  • #4 12 Mar 2012 18:04
    PiVi
    Poziom 10  

Witam,

ktoś się orientuje jak wygląda sprawa legalności / nielegalności używania repeaterów / wzmacniaczy GSM po 13 kwietnia ?

Nastąpiła zmiana rozporządzenia ministra transportu w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego z dnia 3 kwietnia 2007r:
    http://prawo.legeo.pl/prawo/rozporzadzenie-mi...re-moga-byc-uzywane-bez-pozwolenia-radiowego/

Dziennik ustaw:

http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2011,n...ury-zmieniajace-rozporzadzenie-w-sprawie.html

Teraz ma takie brzmienie:

Cytat:

§ 2. 1. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń: [...]
    "3) z interfejsem umożliwiającym połączenie, współpracę i wymianę informacji drogą radiową między stacją bazową a telekomunikacyjnym urządzeniem końcowym, pracujących w ruchomej lub stacjonarnej publicznej sieci telekomunikacyjnej - przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego posiadającego ogólnopolską rezerwację częstotliwości wykorzystywanych do świadczenia usług za pośrednictwem stacji bazowych;",

Krytycznym jest zapis: przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego posiadającego ogólnopolską rezerwację częstotliwości wykorzystywanych do świadczenia usług za pośrednictwem stacji bazowych

Interpretując wprost - nawet używanie wcześniej zakupionych repeaterów stanie się nielegalne choćby miały CE i inne dopuszczenia.
    Chyba, że ktoś ma inną interpretację i że kupione i zainstalowane do 13.04.2012 roku urządzenia będą mogły być legalnie użytkowane.

Sam miałem właśnie zamiar zakupić takie urządzenie i teraz mam poważną "zagwiozdkę".

PE

1
  • #5 13 Mar 2012 08:32
    bigbith
    Poziom 13  

A nie uważa kolega że podparcie się punktem 2:

2) będących zakończeniami sieci telekomunikacyjnej w systemie typu punkt — wiele punktów (PMP);

rozwiązuje tematu pozwalając na legalne bez pozwolenia użytkowanie tego typu urządzeń:)

0
  • #6 08 Wrz 2012 02:57
    b1144822
    Poziom 1  

Chciałbym ponowić pytanie zadane przez bigbith'a: czy na pewno podparcie się punktem 2, nie umożliwia legalnego zamontowania repeater'a GSM? Jeszcze dodatkowe pytanie: czy użycie repeater'a wysokiej jakości (nie z Allegro za 200zł, ale takiego za 2000zł) znacząco wpływa na zakłócenia na danym obszarze?

0
  • #7 22 Kwi 2013 18:07
    chichol
    Poziom 10  

PiVi napisał:
    Krytycznym jest zapis: przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego posiadającego ogólnopolską rezerwację częstotliwości wykorzystywanych do świadczenia usług za pośrednictwem stacji bazowych

Interpretując wprost - nawet używanie wcześniej zakupionych repeaterów stanie się nielegalne choćby miały CE i inne dopuszczenia.
    Chyba, że ktoś ma inną interpretację i że kupione i zainstalowane do 13.04.2012 roku urządzenia będą mogły być legalnie użytkowane.

Sam miałem właśnie zamiar zakupić takie urządzenie i teraz mam poważną "zagwiozdkę".

Mam wątpliwości w przypadku tej interpretacji. Z tego co mi się wydaje (w razie czego proszę o korektę) telekomy mają ogólnopolską koncesję na pasmo, a w przypadku repeater-a następuje jedynie poprawienie jakości sygnału, na własny użytek, w dodatku na bardzo ograniczonym obszarze. Jedyny wymóg wg. mnie to kompatybilność elektromagnetyczna urządzenia i certyfikat CE, zamykający się w odpowiednich normach.

0
  • #8 23 Kwi 2013 23:48
    Jakmi
    Poziom 9  

Witam.
    Obawiam się, że punktem 2 "podeprzeć się" nie da, ponieważ urządzenia punkt-wielopunkt to konkretna grupa (to zwykle końcowe terminale klienckie, które wprawdzie mogą być stawiane bez pozwolenia ale współpracują z jedną już posiadającą pozwolenie stacją bazową) i szerokopasmowe wzmacniacze radiowe (wzmacniające niestety wszystkie BTSy w okolicy) się do nich nie zaliczają.

Ale...
    Na stronie UKE jest interpretacja wymieniająca nieco więcej niż obowiązujące rozporządzenie:

Link

UKE jak widać zezwala w pktach 6/7/8 na uruchamianie bez zezwolenia nawet stacji bazowych małej mocy w pasmach GSM/DCS/UMTS o ile nie przekraczają mocy nadawania e.r.p odpowiednio 20/20/21 dBm - czyli do około 100mW. Pod warunkiem nie zakłócania innych urządzeń. Małe repeatery mogą się w tym zmieścić.
    Te punkty mają zapewne umożliwić operatorom udostępnianie dla klientów tzw femto-celi, niewielkich nadajników podłączanych do sieci LAN, dla przenoszenia lokalnie dużego ruchu. Na razie droga zabawka dla wybranych.

Ze swojego doświadczenia powiem, że repeatery najczęściej sprawiają kłopot kiedy są na tyle blisko BTSa jednego z operatorów, że dla jego klientów repeater nie jest wcale konieczny, ale właściciel repeatera ma akurat sim innej firmy. Dlatego sami operatorzy stosują tylko repeatery na konkretne kanały, a nie „wzmacniacze na wszystkich”.
    Natonmiast pracownicy UKE nie szukają takich wzmacniaczy dla własnej przyjemności, tylko robią to kiedy któryś operator zaniepokojony sypiącą się statystyką jakości zgłosi problem.
    Zatem jeśli używamy urządzenia małej mocy, które się nie wzbudza, nie grzeje jak kilkadziesiąt zwykłych komórek to nikomu nie będziemy przeszkadzać i nikt się do nas nie pofatyguje, jednak ryzyko jest, a sprzedawca rzadko o nim wspomina.

Dodano po 37 [minuty]:

0
  • #9 24 Kwi 2013 00:07
    migele
    Poziom 2  

Witam. Przejrzałem link do UKE, który załączyłeś. Możesz mi pomóc rozszyfrować jak mam rozumieć to "20 dBm e.r.p.;" ?? Będę wdzięczny...

0
  • #10 24 Kwi 2013 09:57
    Jakmi
    Poziom 9  

Dla określenia dopuszczalnego limitu mocy posłużono się parametrem ERP (ang. Effective Radiated Power), czyli mocą efektywną w odniesieniu do dipola (można znaleźć definicję w Wiki).
    W uproszczeniu podano limit mocy dla nadajnika podłączonego bez strat do idealnego dipola. Jeśli chcesz porównać do tego parametru swój zestaw nadajnik+antena to musisz uwzględnić: moc nadajnika "na wyjściu", tłumienie kabla, i zysk anteny (czyli o ile lepiej antena wypromieniowuje moc w kierunku głównej wiązki, niż idealny dipol). Ponieważ zwykle zysk anteny producenci podają w EIRP (czyli w odniesieniu do anteny izotropowej, a nie dipola), przeliczasz ją w prosty sposób ERP=EiRP-2,15dB.

W sieci jest sporo kalkulatorów do liczenia mocy ERP i EiRP, np ten:
    Link

W tym kalkulatorze wpisujesz tłumienie kabla (zwykle stosowany jest kabel RG-6 z tłumieniem około 0,2dB/m dla pasma GSM), długośc kabla (np. 10m) i zysk anteny (załużmy jakąś antenę dookólną o zysku 3dB). Dla uproszczenia nie uwzględniono pomijalnego tłumienia złącz. Dla podanych przykładowych danych możemy podłączyć nadajnik mocy 21dBm i otrzymamy ERP 19,85 dB. W części kalkulatora na górze strony można przeliczyć moc nadajnika z dBm na mW, która zwykle podają producenci sprzętu i mamy dla naszego przykładu 125mW.

W baaardzo dużym uproszczeniu dla przciętnego zestawu z kablem do anteny długości ponad 10m można stosować wzmacniacz o mocy na wyjściu do 100mW.

Zwykle gorszym przypadkiem jest antena "donorowa", czyli nie ta w środku budynku tylko na zewnątrz, w kierunku BTSa - ponieważ tam gdzie mamy słaby sygnał urzywamy anten kierunkowych o większym zystu. Niestety producenci antenek do repeaterów i modemów licytują się na zyski swoich anten kierunkowych podając nierealnie wysokie parametry.

Acha jeszcze raz podkreślę, że najistotniejszy jest tu warunek podany na końcu: "nie mogą powodować zakłóceń w pracy innych urządzeń". Parametry tanich wzmacniaczy i anten producenci podają "z grubego palucha" zwykle licytując się mocami i zyskami. Dlatego głównie trzeba pilnować by repeater się nie wzbudzał i działał dokładnie w paśmie w którym ma pracować (a nie szerzej).

0
  • #11 24 Kwi 2013 10:27
    migele
    Poziom 2  

Jakmi napisał:
    Dla określenia dopuszczalnego limitu mocy posłużono się parametrem ERP (ang. Effective Radiated Power), czyli mocą efektywną w odniesieniu do dipola (można znaleźć definicję w Wiki).
    W uproszczeniu podano limit mocy dla nadajnika podłączonego bez strat do idealnego dipola. Jeśli chcesz porównać do tego parametru swój zestaw nadajnik+antena to musisz uwzględnić: moc nadajnika "na wyjściu", tłumienie kabla, i zysk anteny (czyli o ile lepiej antena wypromieniowuje moc w kierunku głównej wiązki, niż idealny dipol). Ponieważ zwykle zysk anteny producenci podają w EIRP (czyli w odniesieniu do anteny izotropowej, a nie dipola), przeliczasz ją w prosty sposób ERP=EiRP-2,15dB.

W sieci jest sporo kalkulatorów do liczenia mocy ERP i EiRP, np ten:
    Link

W tym kalkulatorze wpisujesz tłumienie kabla (zwykle stosowany jest kabel RG-6 z tłumieniem około 0,2dB/m dla pasma GSM), długośc kabla (np. 10m) i zysk anteny (załużmy jakąś antenę dookólną o zysku 3dB). Dla uproszczenia nie uwzględniono pomijalnego tłumienia złącz. Dla podanych przykładowych danych możemy podłączyć nadajnik mocy 21dBm i otrzymamy ERP 19,85 dB. W części kalkulatora na górze strony można przeliczyć moc nadajnika z dBm na mW, która zwykle podają producenci sprzętu i mamy dla naszego przykładu 125mW.

W baaardzo dużym uproszczeniu dla przciętnego zestawu z kablem do anteny długości ponad 10m można stosować wzmacniacz o mocy na wyjściu do 100mW.

Zwykle gorszym przypadkiem jest antena "donorowa", czyli nie ta w środku budynku tylko na zewnątrz, w kierunku BTSa - ponieważ tam gdzie mamy słaby sygnał urzywamy anten kierunkowych o większym zystu. Niestety producenci antenek do repeaterów i modemów licytują się na zyski swoich anten kierunkowych podając nierealnie wysokie parametry.

Acha jeszcze raz podkreślę, że najistotniejszy jest tu warunek podany na końcu: "nie mogą powodować zakłóceń w pracy innych urządzeń". Parametry tanich wzmacniaczy i anten producenci podają "z grubego palucha" zwykle licytując się mocami i zyskami. Dlatego głównie trzeba pilnować by repeater się nie wzbudzał i działał dokładnie w paśmie w którym ma pracować (a nie szerzej).

Bardzo Ci dziękuję Kolego za wyczerpującą odpowiedź! :-)

"Zestawu" jeszcze nie nabyłem. Właśnie się rozglądam i dlatego dokładni wczytuję się w fora i opinie innych, bardziej zaawansowanych użytkowników. Chciałbym nabyć coś, co przede wszystkim nie będzie mnie narażało na jakieś przykre konsekwencje (UKE itp.). U mnie problem polega może nie tyle w dużej odległości od BTS ale w "żelbetach" budynku.
    Mieszkam na osiedlu w Katowicach, można by rzec niemalże w śródmieściu. Sęk w tym, że mieszkam w środku osiedla, w bloku 4 piętrowym na 2 piętrze, natomiast "na obrzeżach osiedla (w linii do BTSa) są bloki 10-cio piętrowe - mieszkam więc w dziurze (przynajmniej propagacyjno-interferencyjnej ;-) ). Na zewnętrz budynku (balkon, ew. przy oknie) zasięg sieci jest OK - 2, 3 a nawet czasem 4 kreski. Problem jest wewnątrz mieszkania - jak "dobrze wieje wiatr" to można pogadać, a jak źle, to po odejściu 2 metry od okna/balkony sieć niknie całkowicie. Ja i żona korzystamy głównie z Orange. 1 BTS (GSM 900/1800/2100) mam w odległości 1000 metrów w linii prostej od mieszkania, a drugi (GSM 1800/2100) po drugiej stronie osiedla, w odległości ok. 500 m w linii prostej. Obydwa BTSy są jednak zasłonięte przez 10-cio piętrowce. W sieci czytam o wzmacniaczach, które mają MGC i AGC - zastanawiałem się właśnie nad nimi, żeby w razie czego (powodowanie zakłócen) móc zmienijszyć moc nadwczą (moc wzmoncienia).
    Może coś doradzić w tym zakresiue ??

0
  • #14 04 Gru 2013 17:50
    maxiu123
    Poziom 10  

Witam Panów!
    Na gorąco..
    Dzisiaj miałem wizytę panów z UKE i odpowiedź jest prosta. Nie istnieją urządzenia które są legalnie montowane przez inne podmioty niż operatorzy. Sprzedawać wolno - używać nie! Koniec kropka. To że tyle tego jest to tylko kwestia ilości i ich chęci i możliwości likwidowania. Ja zostałem namierzony bo robiłem śmietnik w mieście. Trafili z łatwością. Ładny sprzęt swoją drogą.
    To chyba wyczerpuje temat.
    Zapytałem swojego operatora, to odpowiedź była, że nie da mi takiego (play). Jak naciskałem, to zaczęło się, że musiał bym płacić faktury powyżej 3000 zł/miesiąc. Na pytanie, czy mogę od nich kupić - odpowiedź - nie! Szukam u innych, ale nie jestem optymistą! Powodzenia i konspirujcie dobrze, bo to nie są małe pieniądze!
    PS. To nie był najtańszy powielacz (800zł) jest wciąż dostępny na allegro i firma pisze, że ma wszystkie niezbędne pozwolenia. Dlatego go też kupiłem.

0
  • #16 20 Gru 2013 11:13
    winklu
    Poziom 7  

Maxiu wyczaiłeś może która sieć zaopatruje klientów w swój repeater?
    Mam w planach zmianę operatora przez problem z zasięgiem w pracy ale chce wybrać takiego który dba o swoich klientów:)

Dodano po 24 [minuty]:

Sprawdziłem już, że najbliższa antena to Plus/Aero2 oddalona o 2.5km.
    Wysłałem do Plusa zapytanie o repeater, zobaczymy co odpiszą.

0
  • #17 01 Sty 2014 23:06
    winklu
    Poziom 7  

oto odpowiedzi od plusa:
    ...'Chciałabym poinformować, że usługa taka jestdostępnawPlusie.Kierowana jest do Klientów biznesowych.'...
    ...'osoby posiadające firmę mogą zwrócić się w tej sprawiedoswojegoopiekuna. Osobom indywidualnym aktulanie niemożemyzaproponowaćtakiego rozwiązania.'...

2
  Szukaj w 5mln produktów