Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung LE40S71B jest dźwięk i podświetlenie, brak obrazu

Prezydentrp 27 Jan 2012 23:38 6387 22
Termopasty
    Prezydentrp
    Level 18  
    Witam
    Trafił mi się tv jak w temacie. Klient twierdzi że od jakiegoś czasu po dłuższym postoju chwilę trwało zanim pojawił się obraz - kilka minut do pół godziny, a na końcu wcale się nie pojawił i wtedy właśnie oddał go do naprawy. Podejrzewałem kondensatory w zasilaczu ale to był fałszywy trop, napięcia stabilne. Wszystkie stabilizatory na płycie głównej dają poprawne napięcia. Podgrzewanie poszczególnych elementów nie dało rezultatu. Wrzuciłem nawet płytę na podgrzewacz i przelutowałem hotairem procesor BGA, bo pomyślałem że może mieć coś wspólnego, niestety nic to nie dało. Wykonałem też pomiary na T-CON 3240WTC4LV0.5 . Zasilanie jest - 5V, stabilizatory działają poprawnie. Tylko napięcie AVDD wydało mi się zbyt małe, wynosiło 4,8V i wygląda na to że przetwornica wcale nie pracuje, tylko nie wiem czy jest ona uszkodzona czy po prostu zablokowana bo nie dostaje sygnału startu. Podpiąłem zewnętrzne zasilanie 16V pod AVDD i coś się zmieniło, obraz cały zrobił się biały. Sygnały na taśmie LVDS mierząc miernikiem na zakresie DC wskazują około 1 - 1,5V. Czy ktoś miał już może podobny przypadek? Moje podejrzenia padają na T-CON ale nie wiem czy słusznie. Wydaje mi się że matryca powinna być OK. Co jeszcze trzeba by sprawdzić na T-CON?
  • Termopasty
    Prezydentrp
    Level 18  
    Zgadza się, matryca to LTA400WT-L01 . Ten temat już czytałem, wiadomo najlepiej byłoby podstawić T-CON , miałem jednak nadzieję że uda się go naprawić lub ewentualnie uzyskać pewność że to on jest uszkodzony. Czy zna ktoś prawidłowe wartości napięć w punktach kontrolnych na tym module?
  • Helpful post
    satgal
    Level 40  
    Ten tcon 3240WCT4LV0.5 wymontowany z matrycy i podłączony do zasilacza 5V dobry powinien pobierać 430ma. Powinna pracować przetwornica dając nap. 3,3V, 15V na c50-55, minus 5,83V pomiar na c72. Stabilizatory IC 8,12,13 2,5V. Zatrzymanie pracy przetwornicy może powodować zła praca scalera, lub za duży pobór ze szkła matrycy. Przy okazji szukam tv ze zbitą aby wykożystać taką matrycę.
    Prezydentrp
    Level 18  
    Dzięki za informację, na pewno pomoże mi zdiagnozować usterkę. Jak sprawdzę to dam znać co i jak.

Dodano po 19 [minuty]:

T-CON odłączony od TV i podłączony pod zasilacz pobiera 180mA. Zamiast 15V avdd jest 4,8 , na C72 nie ma nic, jedynie stabilizatory dają poprawne napięcia. Czy podstawienie tych napięć z zewnętrznego zasilacza da jakiś efekt i czy nie jest ryzykowne?
    satgal
    Level 40  
    Jak przetwornica nie działa która powinna dawać kilka napięć to nic nie pomoże. Sprawdzić czy jakiś element się nie grzeje, czy nie ma zwarć na tych kondensatorach, oraz 3,3V na C74,75,83,84, czy nie pusta pamięć IC9
  • Termopasty
    Prezydentrp
    Level 18  
    Ale w każdym razie wszystko wskazuje właśnie na T-CON prawda? Wydaje mi się że przetwornice te nie są sterowane z płyty głównej tylko z tego właśnie modułu, chyba że się mylę. Nurtuje mnie jeszcze to że wcześniej obraz pojawiał się po jakimś czasie, chyba przegrzeję go jeszcze hotairem, może jakieś lutowania nie kontaktują
    satgal
    Level 40  
    Mój tcon tak działa na stole. Całą matrycę sprawdziłem przy okazji na Samsungu LE26S81 i działała dając poprawny obraz. Matryca moja jest z tv Grundig 40LXW 102 8720 gdzie jest uszkodzona MB Beko typ GW2.190R2. Na niej jest uszkodzona pamięć GDDR BGA HY5DU573222. Nie mogę znalezć MB ani tej pamięci.
    mirex
    Level 43  
    A co to kogo obchodzi satgal?
    Załóż sobie temat i pisz o swoich problemach, które nie mają związku z tym tematem.
    Już wszystko praktycznie to co trzeba podpowiedziałeś.
    Napięć odpowiednich nie ma i kropka.

Prezydent, rób coś, a nie opowiadaj o robocie. ;) Tam stosunkowo prosto jest zlokalizować elementy odpowiedzialne za "produkcję" napięć. "Na sucho" sprawdzasz miernikiem to co możesz. Podmieniasz to, czego sprawdzić nie możesz i już.
  • Helpful post
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    satgal wrote:
    Moderator dzisiaj się nie wyspał i pewnie wstał lewą nogą.

I pewnie złapałby się za głowę gdyby poczytał co wypisują na technicznym 'Television Magazine Forum' dla porównania. Tam to nawet gdyby wstawał na rękach z łóżka to miałby ręce pełne roboty, ha ha :D (żartuję)

Dodano po 16 [minuty]:

Prezydentrp wrote:
    Wydaje mi się że przetwornice te nie są sterowane z płyty głównej tylko z tego właśnie modułu, chyba że się mylę.

Przetwornice te b. rzadko są sterowane z płyty głównej. Jeżeli przyjrzysz się pinologii LVDS do matrycy, to w zasadzie nie znajdziesz pinu odpowiadającego z załączenie elektronicznych włączników na T-con (jeśli takowe tam wystapią) Sa tylko pary sygn. LVDS (+ ok 1.5V i - ok 1.3V), zegary dodatnie i ujemne, opcje LVDS itp. Czasami jednak procesor T-con po otrzymaniu sygnałów LVDS może uruchamiać te włączniki jednak. W tym wypadku na nic się nie przyda metoda sprawdzania T-cona na stole (podanie 5 lub 12V z zewn. zasilacza), jedyne co to można sprawdzić tą metodą to pobór prądu modułu oraz trzy główne stabilizatory. I to wszystko.
    satgal
    Level 40  
    To co pisałem to zadałem sobie trochę trudu i sprawdziłem, czyli nie pisałem teorii. Trochę z tym tv walczyłem nie wiedząc czy mam uszkodzoną MB czy matrycę. Matrycę oraz tcon wyeliminowałem bo sprawdziłem w podobnym tv co ten kolegi i bez problemu działała. Podpowiadając temu koledze co i jak można sprawdzić, trochę mnie się oberwało od moderatora.
    Prezydentrp
    Level 18  
    Dziękuję kolego za podpowiedzi, bardzo się przydały. Po potraktowaniu T-CON hotairem TV ożył, ale dalej coś nie gra. OSD jest w porządku ale obraz z eurozłącza jak i z głowicy jest przekontrastowany, wszystkie kolory jakby wyostrzone i to w delikatnym tego słowa znaczeniu. Co jeszcze może nie grać? Czy winy dalej szukać w T-CON, czy może coś na MB?

Dodano po 13 [minuty]:

Sory za zamieszanie. Telewizor już działa jak powinien, do wyczyszczenia były tylko styki na złączach T-CON, być może niedomyte resztki topnika gdzieś zostały, mój błąd :) Więc mogę potwierdzić że w przypadku takich objawów w tych TV trzeba zwrócić uwagę głównie na T-CON. Wszystkim dzięki za pomoc i pozdrawiam (moderatorów również :) )
    Prezydentrp
    Level 18  
    Witam ponownie. Moja radość nie trwała zbyt długo. Telewizor pracował kilka godzin poprawnie. Po wyłączeniu i ponownym włączeniu objawy takie same jak wcześniej, czyli brak obrazu. Zamówiłem inny moduł i... to samo. Nie wiem już sam czy wina na pewno po stronie T-CON czy może coś innego. Podejrzewam że moduł który otrzymałem również jest uszkodzony, ale wolałbym jeszcze sprawdzić czy obyt na pewno dostaje wszystkie potrzebne sygnały z MB. Czy na starym rosyjskim oscyloskopie jestem w stanie sprawdzić sygnały cyfrowe na kablu LVDS? Jakie powinno być napięcie na pinie LVDSoption?
    satgal
    Level 40  
    Nie będę się powtarzał co jak sprawdzić. Ja matrycę sprawdziłem na innym TV to tylko wpięcie 2 wtyków. Swój tv z tą matrycą mam już sprawny bo na aukcji znalazłem i kupiłem nową MB. Tu w kolegi przypadku bym wymienił elektrolity w gałęzi 5V w zasilaczu bo może być za wolny przyrost tego napięcia i matryca nie zdąży dać poprawnej odpowiedzi do MB . Można też dla sprawdzenia zasilić Tcon wcześniej z osobnego zasilacza 5V i wtedy tv załączyć. Wszystko wskazuje że tu problem, bo koledze on już działał, gdy były ciepłe elktrolity w zasilaczu.
    Prezydentrp
    Level 18  
    Właśnie tu problem. Po przelutowaniu t-cona zadziałał. Włączałem go i wyłączałem i było wszystko ok, ale po przepracowaniu kilku godzin z ciekawości go wyłączyłem i od razu włączyłem ponownie i obraz już się nie pojawił mimo że był ciepły. Ale elektrolity rzeczywiście wymienię, bo zdziwiłem się nawet gdy otworzyłem ten tv że są całe, zazwyczaj w tych modelach mają już co najmniej "brzuszki"
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    Prezydentrp wrote:
    Czy na starym rosyjskim oscyloskopie jestem w stanie sprawdzić sygnały cyfrowe na kablu LVDS? Jakie powinno być napięcie na pinie LVDSoption?

Sygnały LVDS można sprawdzić zwykłym oscyloskopem, sprawdzisz ich obecność tylko a o parametrach ich nie będziesz w stanie więcej powiedzieć. Ale tobie tego nie potrzeba wiedzieć, bo usterka jest prosta: brak obrazu tylko, a więc i brak, któregoś z tych sygnałów (Jeśli nie wychodzą z main). Pin LVDS option zostaw w spokoju, bo nie ma on nic wspólnego z usterką. Pobierz sobie datasheet tej matrycy, i pomierz czy są sygnały jak obraz jest, a którego brak jak obraz ginie- a kondensatory w Samsungach to wada produkcyjna i trzeba zawsze uwagę na nie zwracać.
    mirex
    Level 43  
    Prezydentrp wrote:
    Ale elektrolity rzeczywiście wymienię, bo zdziwiłem się nawet gdy otworzyłem ten tv że są całe, zazwyczaj w tych modelach mają już co najmniej "brzuszki"

A ile tych modeli już naprawiłeś? ;)

zbyszekskibinski wrote:
    a kondensatory w Samsungach to wada produkcyjna i trzeba zawsze uwagę na nie zwracać.

1. Byle nie wzrokowo jedynie. :)
    2. Jaka tam wada produkcyjna? A dlaczego w Samsungach? W innych nie? Że statystycznie częściej?
    To chyba oczywiste:
    a) - popularność marki
    b) - stosunek ceny do jakości (a zatem na czymś trzeba oszczędzać, nie?)

Niech ktoś sobie zada trud poszukania dokumentacji kondensatorów elektrolitycznych kilku popularnych producentów i sprawdzi jaki jest przewidziany czas pracy. A przypominam, że w większości przypadków te, które "mają brzuszki" :) pracują 24h na dobę.
    Z ciekawością bym takie zestawienie zobaczył dla różnych marek.
    satgal
    Level 40  
    Jeżeli chodzi o elektrolity to ważne gdzie konstruktor je umieści. Jeżeli są przy radiatorach oddających ciepło i w takim miejscu że nie ma przepływu powietrza to długo nie wytrzymają.
    Prezydentrp
    Level 18  
    Kondensatory nie pomogły, zasilanie układu z zewnętrznego zasilacza również. Zauważyłem tylko że pobór prądu przez t-con wynosi odpowiednio: 180mA - poza układem, 310mA przy podłączonej matrycy, 570mA przy włączonym tv. Rozebrałem nawet matrycę żeby sprawdzić czy taśmy nie są gdzieś przegrzane itd, bo na forum znalazłem już podobny temat ale wszystko wygląda na zdrowe. Czekam na drugi moduł, zobaczymy...
    satgal
    Level 40  
    Ja pisałem ile pobiera mój tcon luzem i wtedy działa przetwornica. Z danych na pdf matryca LTA400WT-L01 powinna pobierać od 1,6A do max 2,4A. Często uszkadzał się na niej w zasilaniu bezpiecznik chyba 3A. Kolega nie napisał czy luzem działa przetwornica dająca te nap. Ja już swój tv na tej matrycy złożyłem i działa parę dni tak że nie mam szans na jakieś dodatkowe pomiary.
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    mirex wrote:

2. Jaka tam wada produkcyjna? A dlaczego w Samsungach? W innych nie? Że statystycznie częściej?
    To chyba oczywiste

Nie będę się się tu z kolegą na ten temat spierał, ale Samsung 'sam przyznaje się' do tego, że jest to wada wyrobu, bo usterki tego typu są tu kryte na wyspach, tzn. jak padają kondensatory, to klient ma prawo zatelefonować i otrzymać bezpłatnie pogwarancyjną naprawę, tyle tylko, że większość o tym nie wie i musi płacić w serwisach. No i oczywiście trzeba czekać wiele tygodni, aż serwisant zjawi się i podmieni płytę, nie wiem natomiast jak sytuacja wygląda w Polsce, możliwe, że inaczej.

Dodano po 15 [minuty]:

Prezydentrp wrote:
    Zamówiłem inny moduł i... to samo. Nie wiem już sam czy wina na pewno po stronie T-CON czy może coś innego. Podejrzewam że moduł który otrzymałem również jest uszkodzony

Niepotrzebnie spieszysz się z inwestycją w kolejny moduł T-cona (może się bowiem okazać, że masz zwarcie na elektronice matrycy). Skoro na pierwszym T-conie nie miałeś kilku zasadniczych napięć to mógł on się uszkodzić z powodu zwarć na listwie poziomej panela. Ale to tylko hipoteza a Ty musisz sprawdzić na tym pierwszym t-conie czy napięcia, których brak podawane są bezpośrednio na matrycę.
    Prezydentrp
    Level 18  
    Dotarł drugi moduł i TV ożył, wygląda na to że będzie już ok. Kolega satgal miał rację, ten t-con sprawny poza układem pobiera ok 440mA i daje wszystkie napięcia. Na szczęście drugi moduł otrzymałem w ramach gwarancji na ten uszkodzony więc nie inwestowałem już nic więcej, ale do samego końca nie miałem pewności że to on jest winny. Ten pierwszy miał objawy dokładnie jak ten który siedział w tym telewizorze, widać powtarzająca się usterka. Mam nadzieję że podziała trochę :) Dziękuję wszystkim za pomoc. Temat zamykam