Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VICTRIX X 12 2i DIM v2 TOP, nie grzeje podłogówka.

28 Sty 2012 00:02 3938 9
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich,
    mam następujący problem z kotłem victrix x 12 2i PLUS 100, CAR, DIM, TYBOX 710.
    Do kotła podłączony jest CAR v2 umiejscowiony na poddaszy gdzie są kaloryfery, na parterze jest termostat pokojowy TYBOX 710 sterujący podłogówką. Rozdzielacz DIM wysoka/niska temperatura. Jak spadnie zadana temperatura na poddaszu to kocioł grzeje aż miło, ale gdy na górze jest wystarczająco ciepło i car wyłączy kocioł a na dole tybox załączy grzanie to pompy sie uruchamiają a kociołek nie startuje aż temperatura na kotle spadnie do około 24 stopni, następnie na chwile kocioł zaczyna grzać do 30 stopni i znowu wyłącza grzanie a pompy dalej mieszają. Gdy w pomieszczeniu gdzie jest car temperatura spadnie to kocioł grzeje i jak w tym samym czasie tybox na dole załączy to jest ok i podłogówka śmiga i jest ok. Podam teraz kilka szczegółów odnośnie ustawień na płycie dim :

s25 1=on
    s25 2=off
    s25 3=off

s26 4=off
    s26 5=off
    s26 6=off

s26 7=off
    s27 8=--
    s27 9=on

R12 = 2

tybox 710 do = TA2

zworka TA1 = brak

podłączenie kotła z dim-em

złącze na kotle

36 i 37 jednostka grzewcza ( bojler 100 L)
    39 i 39 sonda zew.
    40 i 41 połaczone z płyta dim 40 i 15 oraz 41 i 15
    42 i 43 CAR
    21 podłączone do 17 na płycie dim
    zworka na płycie dim 16 i 18.
  • OptexOptex
  • Poziom 36  
    Skoro włącza się przy 24 st. i wyłącza przy 30 i cały czas pompa działa to podłogówka powinna działać.
  • OptexOptex
  • Poziom 10  
    Grzeje do 30 tylko przez chwile (6 sekund) pomimo temperatury zew -15c i zaraz przestaje grzać,
    jak odłącze sterownik car to kocioł grzeje cały czas zgodnie z zadaną krzywą na pokrętle kotła.

Kombinowałem już chyba wszystkie opcje z ustawieniami na zworkach w DIM i nic nie pomaga, car był podłączony cienkimi przewodami takimi jak domofon po dwie żyły na plus i minus, teraz podłączyłem go linką 2 razy 1,5mm2 i ciągle to samo.
  • Poziom 36  
    A na ile (przez Ciebie przez producenta) jest ustawiona maksymalna temperatura podłogówki ?
  • Poziom 10  
    Grzegorz Siemienowicz napisał:
    A na ile (przez Ciebie przez producenta) jest ustawiona maksymalna temperatura podłogówki ?

Zakres temperatury zasilania jest ustawiony na 25-50
    jak był podłączony car to w opcji CH MIN miałem 33.
  • Poziom 10  
    Witam, poradziłem sobie z moim problemem

Otóż problem leżał w tym, że w sterowniku CAR w funkcjach serwisowych jest funkcja MODUL i fabrycznie jest ona ustawiona na ON po przestawieniu na OFF kocioł grzeje wodę do zadanej temperatury aż termostat pokojowy nie wyłączy pompy po dogrzaniu pomieszczenia. Myślę, że problem powstał, dlatego że mój kocioł nie ma połączenia z płytą DIM przez IMG BUS. Mam tylko nadzieję, że taka praca kotła nie wpłynie znacznie na zwiększone zużycie gazu.

Jeszcze nurtuje mnie sprawa sondy zewnętrznej, w instrukcji od DIM nie jest napisane, wprost ale z tego, co zrozumiałem to jak chcę żeby temperatura podłogówki podnosiła się razem z obniżaniem się temperatury zew to powinienem podłączyć czujnik pogodowy zew. do zacisków TA4/S.EXT na płycie DIM ponieważ „tylko w kotłach połączonych z DIM za pomocą IMG BUS sonda zew. podłączona do kotła jest sondą systemową”.

Jak podłączyłem czujkę do DIM to przy minusowej temp zewn. od razu temperatura zasilania podłogówki zaczęła się podnosić pomimo nie regulowania potencjometrem R12 na płycie DIM i moim zdaniem płyta DIM zaczęła działać na podstawie własnej krzywej a nie stałej temperaturze jak to się dzieje w przypadku nie podpinania do DIM sondy zewn.
  • Poziom 13  
    Odgrzeję trochę kotleta.
    Mam Immergas Victrix 24 v2 2011, czyli automatyka ta sama jak w 12kW, skrzynka DIM v2 Wysoka / Niska temp. Też kombinuję, jak najbardziej optymalnie wszystko poustawiać i popodłączać. Potencjometrem R12 w momencie podpięcia czujki zewn. do płyty DIM, ustawia się krzywą grzewczą, a jak bez czujki, to ustala się temp. max. jaka ma puścić mieszacz. Ja też tak się zastanawiam, czy jak podłączę czujkę pogodową do DIM, to czy będzie mi tylko regulować temp. zasilania na kotle w czasie grzania obiegu podłogówki, gdy na CAR mam ustawione (bez podłączania sondy zewn do kotła) max. temp. zasilania 55*C (tak jest ze względu na parametry grzejników)? Chyba raczej nie da rady tak zrobić, ale muszę kiedyś przedłużyć przewód i to sprawdzić. Chodzi mi o to, żeby kocioł mi grzał grzejniki zawsze temp. maksymalną ustawioną na CAR, a grzejąc podłogówkę pracował z zakresie temp. 25-38*C w zależności od temp. zewnętrznej. Niestety, jak mi robili ogrzewanie i polecili mi ten kociołek w zestawie z DIM, to nie byłem świadomy tego (z resztą polecający też chyba nie byli w temacie tak do końca zorientowany), że aby w pełni wykorzystać automatykę w DIM, należy zastosować kocioł z automatyką Superior, aby ustalić osobne temperatury lub krzywe dla każdego z obiegów i można wtedy nawet włączyć modulację. Teraz mam zgodnie z zaleceniem z instrukcji kotła, wyłączoną modulację i wszystko grzeję taką samą temperaturą, a na podłogówkę przy wyższych temp. z kotła ogranicza mieszacz, więc gdy grzeje tylko obieg podłogówki jest nadwyżka temperatury na kotle - czyli strata. I to mi się nie bardzo podoba. Kolejna rzeczą która mi się nie podoba, jest zbyt duża strata temperatury na sprzęgle w momencie gdy grzeją oba układy lub sama podłogówka. Ale to dlatego, że mam dużą pojemność układów-samej podłogówki jest ponad 1750mb. Kocioł podaje do sprzęgła 55*C, a po zmieszaniu wody z powrotu, ze sprzęgła wychodzi 36-38*C(w zależności jaki bieg pompy w kotle). Przy grzaniu obiegu grzejników nie ma problemu, bo jest mniejsza objętość i jest wyższa temp na powrocie i pompa w kotle daje radę sprostać takiemu zapotrzebowaniu nawet na 1szym biegu. Więc gdybym mógł zrobić tak, że podłogowe idzie na niskim parametrze, a wyżej grzeje tylko wtedy gdy grzejniki chcą dogrzać, tam gdzie podłogówka nie wystarcza, to byłbym zadowolony.
  • Poziom 10  
    Witam, od roku kociołek 12kw spisuje się bardzo dobrze, testowałem różne temperatury i z moich spostrzeżeń wynika ,ze podłoge najlepiej grzac 40 stopni a na powrocie z podłogówki po 3-4 godzinach mam 35 stopni i zaraz sie wyłącza. Na początku nie miałem czujki zewnetrznej i na piecu przy grzaniu podłogi miałem 40 stopni, ale wtedy zeby temperatura w pomieszczeniu osiągneła zadana 22 to piec grzał sporo dłużej i spalał więcej gazu. Testowałem tez niższą temperature około 32-33 stopni ale zeby piecyk chodził cały dzień to zużycie gazu było o wiele większe, więc musi być tak żeby piec stosunkowo szybko nagrzał podłogówke i się wyłączył a wtedy sa oszczędności. Na górze mam sterownik tybox 710 i chyba go zmienie ponieważ nie posiada funkcji histeryza co skutkuje częstym załączaniem się pieca. Dodam że domek to jakieś 130m pow użytkowej dół podłogówka góra karolyfery i w łazience dodatkowo podłogówka i w okresach jesień wiosna dogrzewam kominkiem około 3 m3 drzewa na rok, jesli chodzi o gaz to przez równy rok spaliłem 790 m3 gazu na ogrzewanie , gotowanie i cwu 2 dorosłe osoby :).
  • Poziom 13  
    Witam
    U mnie jest wszędzie podłogówka, z tym że w sypialniach pętle są co 20cm i tam też są dodatkowo grzejniki aby w razie czego można było szybko dogrzać. CAR jest na parterze i steruje podłogówką, bezprzewodowy TYBOX jest na poddaszu i steruje grzejnikami, czyli odwrotnie niż u Ciebie. Podłogówka moja jest obliczona na 38°C, a grzejniki na 55°C. Czujkę zewnętrzną mam odłączoną. Wcześniej była podłączona do kotła i sterowała jednocześnie dwoma obiegami. Jak rozumiem, z poprzednich postów wynika że masz podłączoną cz.pogodową do DIM i potencjometrem R12 ustawioną krzywa grzewczą? Czy wtedy masz osobna krzywą dla podłogówki, a temp. grzejników ustawiasz na CAR? Ja nie mam problemu z dogrzaniem domu, tylko chciałbym mieć, tak że jak grzeję tylko podłogówka, to kocioł grzeje w zakresie do 40°, jak tylko grzejniki to 55°C i jak oba układy to też 55°C, ale tak to chyba tylko jest możliwe przy kotłach z automatyką SUPERIOR, o modulacji już nawet nie wspomnę. Teraz wszystko idzie na 55°C i dla podłogówki to nadwyżka 15°C. Podłogówka u mnie załącza się jak temp. na CAR spadnie do 21,7° i wyłącza się jak osiągnie 22,1°C. Temp. zadaną na CAR mam całodobowo 22°C, podłogówka przy obecnych mrozach -7 do -10 dzień i do -15 w nocy załącza się 3 razy na dobę i grzeje przez ok 2,5 godziny, jak było do -5 w nocy i w okolicach 0°C w dzień to załączała się 2 razy na dobę. Bezwładność "DIMENS" mam ustawione na 1 przy ustawieniu DIMENS 20 czyli tak jak niby ma być dla podłogówki kocioł załączał się tak samo ale wyłączał dopiero jak na CAR było 22.5°C co skutkowało większym zużyciem gazu. Przy 3-4 osobach kręcących się w domu, gdzie dodatkowo coś się czasem gotuje, włączony jest telewizor itd. , robiło się 22,8°C, a to już było dla nas za ciepło. Dodatkowo podpowiem, że pompę w kotle mam ustawioną na 1szym biegu i to objawia się tym, że zadane 55°C na kotle, uzyskuję bez problemów przy dwóch kreskach mocy palnika, podczas grzania podłogówki lub obu obiegów, gdzie jest dużo zimnej wody na powrocie. Przy biegu 2gim pompy miałem 55°C ale palnik szedł na max. a przy 3cim biegu nie mogłem uzyskać 55°C - nawet na max. mocy palnika uzyskiwałem 47°C. Oczywiście w miarę upływu czasu gdy powrót robił się coraz cieplejszy uzyskiwał 55°C przy pełnej mocy, ale przy niższych biegach schodził z mocą - na 2gim biegu do 2 kresek a na 1szym do 1 kreski. Podczas grzania obiegu grzejników do temp.55° na skali mocy palnika pali się tylko świeczka przy 1 szym biegu pompy kotłowej. Kominkiem tez grzeje tylko w okresach przejściowych i przeważnie puszczam tylko w grzejniki żeby mieć ciepło w sypialniach i łazienkach, w salonie i jadalni i kuchni też mam ciepło, bo są to częściowo otwarte na siebie przestrzenie które grzeje częściowo ciepło od szyby kominkowej, a dodatkowo grzejniki kanałowe umieszczone w podłodze przy oknach tarasowych, które podczas grzania tworzą przy okazji kurtynę cieplna. Dom jest duży, po podłodze 320m², użytkowej 250m². Samej podłogówki mam 1750mb rurki, więc jest co grzać. Gazu pali przy temp. w okolicach 0°C ok 9m³ na dobę, a teraz jak w nocy spada temp. do -15°C to nawet potrafi spalić w okolicach 18m³ na dobę, plus zasobnik 200l c.w.u, który też jest grzany co najmniej 2 razy na dobę. Trudno powiedzieć czy to dużo czy normalnie, bo przeważnie kto pisze o IMMERGAZIE, to ma mniejszy metraż.
  • Poziom 10  
    Czujka zew. podłączona do kotła żeby krzywa działała na grzejnikach
    dim grzeje podłogę do 40 stopni ale - podniosę trochę bo za długo mi nagrzewa salon około 4 godz.
    temp
    dół noc 20 a dzień 22 st.
    góra noc 21 dzień 19
    podłoga załącza się tylko raz na dobę o 13 i na 17 mam cieplutko
    góra grzeje od 19 tak żeby do 22 było cieplej
    Pompa na piecu 1 bieg (serwisant od 1-go uruchomienia sugerował 3 bieg) ale po jaką cholerę skoro wodę goni dim ? więc piec podaje tylko do dim i cwu 100L
    bullid 10
    ch-min 43 stopnie
    OTC 3,5

przy dużych mrozach pali około 7m3 gazu, żadko mi spada wskaźnik spalania na 1-wszą kreske bo to tylko 12KW