Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zbudować instalację pneumatyczną w garażu.

28 Sty 2012 07:07 35775 38
  • Poziom 32  
    Witam
    Chciałbym zbudować instalację pneumatyczną w garażu, głównie do zasilania wkrętarki pneumatycznej i sporadycznie do większego klucza.
    Instalacja ma być na do okoła garażu, najdalej oddalony punkt od sprężarki będzie jakieś 10m. Zakupiłem odwadniacz i naolejacz z regulatorem ciśnienia.

1. I teraz moje pytanie czy naolejacz założyć centralnie przy zasilaniu instalacji, czyli na wyjściu sprężarki. Czy żeby było prawidłowe smarowanie powinien byc wpinany tam gdzie będę wpinał narzędzie.
    2. Podobnie z odwadniaczem, czy wystarczy go założyć na wyjściu sprężarki. Sprężarka jest starego typu i posiada również własny odwadniacz.
    3. Jaki macie przekrój rur w instalacji pneumatyczej w garażu.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 43  
    Z tego co pamietam odwadniacz i naolejacz powinny być w miejscu podłączania odbiorników. Mieliśmy w zakładzie małe wtryskarki pneumatyczne i tak były podłączone.
  • Poziom 40  
    Weź pod uwagę fakt ze koła dobrze było by pompować bez oleju. A jednocześnie powietrzem odwodnionym.
  • Poziom 32  
    Malować i pompować koła bedę bezpośrednio z sprężarki.
    A jakie przekroje, duży klucz troche zużywa ale wkrętarka to już mniej.
    Nie wiem 1/2 cala wystarczy
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 12  
    Witam, ponieważ mam dokłądnie takie same zamiary jak założyciel tematu podłącze sie do dyskusji. Zbieram sie do zrobienia instalacji pneumatycznej w moim garażu, instalacja bedzie używana sporadycznie tylko przezemnie. Jestem typem bardzo dokładnego majsterkowicza wiec wszystko musi byc zrobione porządnie. Głownie bede używał klucza pneumatycznego (jeszcze nie zakupionego) i pistoletu lakierniczego, w planie jest tez komora piaskarska. Sprężarkę zrobiłem w tamtym roku, zbiornik z wagonu PKP 80L kompresor IFA i silnik 2,5KW wszystko ladnie zgrane, szajby były toczone specjalnie dla mnie wiec obroty sa odpowiednie, cisnie robocze ok 7,5 Bar. Spręzarka nie była robiona pod warsztat lecz jesli jest taka trzeba ja wykorzystać, jesli nie bedzie dawała rady bedzie przerobiona (jesli beda potrzebne jej parametry sprawdze na tabliczce znamionowej).
    Zrobiłem prowizoryczny szkic garażu i trase instalacji Jak zbudować instalację pneumatyczną w garażu.
    rysunek zrobiony w AutoCad w JPG mało czytelny ......
    Wyczytałem ze najlepszym materiałem jest rurka plastikowa PP lecz jaka grubość wybrać ???? drugą sprawa jest czy nitka ma miec spadek ???? czytałem również o łabędziej szyi mam to zastosować ???? Następna sprawa to wybór osuszacza i naolejacza, chciał bym aby było wyjscie na wyłącznie osuszone powietrze (pistolet lakierniczy) a drugie na naolejacz.Mam zastosować jakis spust wody z instalacji ???? spręzarka posiada olejak i spust wody ze zbiornika, potrzeba cos więcej ???? Kolega doradzał mi abym nie kupował centralnego naolejacza tylko zastosował naolejacz przed samym narzędziem ponieważ w pierwszym wypadku bede musiał mieć 2 przewody jeden z olejem a drugi sterylny tylko do mlowania. Nastepnie jakie parametry maja mieć owe urządzenia. Ostatnią sprawa jest wybór klucza pneumatycznego, chce wydac na ten cel ok 300zł, kolega prowadzący osiedlowy warsztat doradza mi abym nie kupował drogie klucza za 700zł poniewaz przy moich potrzebach wystarczy mi średni chiński klucz za 300zł np. Bass Polska o mocy ok 700Nm
  • Poziom 32  
    Spadek instalacji pozwoli odpuszczać płyny gromadzące się w instalacji pomimo stosowania odwadniaczy, jakieś śladowe ilości będą się mimo wszystko gromadzić.
    Ja zrobiłem instalacje na rurach ocynk 1/2cala i jeden odcinek 3,5m na alupexie.
    Maluje rzadko i przeważnie w jednym miejscu więc podłączam pistolet bezpośrednio do regulatora z odwadniaczem na sprężarce przed siecią powietrzną, nie mam osobnej instalacji suchej do malowania.
    Są specjalne przyłącza do powietrza o trochę mniejszym rozmiarze i można zrobić przyłącza do instalacji do malowania i pompowania na innych przyłączach żeby nie mylić.
    Wydajność naolejacza i odwadniacza powinna być dopasowana do wydajności (zapotrzebowania na powietrze) największego narzędzia, chyba że jednocześnie będzie pracować kilka narzędzi.
  • Poziom 12  
    Miedzy innymi napisałem moja wiadomosc aby ktos doradził mi jakie urządzenia mam kupic, za klucz chce dac ok 300zł chciał bym aby miał ok 700-800 NM, klucz bedzie używany najczesciej, pistolet do malowania potrzebuje ok 5-10 razy w roku do pomalowania drzwi barierek i innych zamówiń jakie zrealizuje. Jednocześnie bedzie użwyane tylko jedno urządzenie. A co myslisz o naolejaczu przed samym urzadzeniem, jest to troche prowizorka ale sporo ludzi to stosuje
  • Poziom 32  
    W sumie to naolejacze powinno chyba się montować na samym wyjściu, na każdym przyłączu, czyli bezpośrednio przed urządzeniem.
    W sumie z praktyki przy mojej instalacji zauważyłem że warto mieć blisko przyłącza regulator ciśnienia. Moja wkrętarka Jonnesway nie ma regulacji momentu i reguluje go regulatorem ciśnienia, a ten mam na wejściu instalacji i czasem muszę podejść żeby zmienić ciśnienie, szczególnie że mam instalacje w dwóch pomieszczeniach.
    Jeśli chodzi o klucz to dołóż i kup Jonneswaya chinol za długo nie pochodzi.
  • Poziom 12  
    Troche szkoda mi kasy na narzędzie które bede używał pare razy w roku myslałem nad takim czyms http://moto.allegro.pl/klucz-pneumatyczny-nasadki-1-2-720-nm-bass-wawa-i3022646955.html jesli miał bym kupic cos lepszego to yato http://moto.allegro.pl/klucz-pneumatyczny-udarowy-1356nm-yt-0953-i3006917342.html Mam tylko dylemat czy 700Nm to wystarczająca siła ???? Kolega ma taki klucz juz 2 lata i w warunkach domowego garażu daje rade
    Pisząc o naoljeaczu przed samym urządzeniem myślałem o takim czymś http://moto.allegro.pl/niezawodna-miniolejarka-naolejacz-mini-jonnesway-i3032285997.html
    Co do regulatora osuszacza i ewentualnie naolejacza centralnego myslałem o zmontowaniu samodzielnie jakiegoś zestawu ponieważ nie ma takich o jakim mysle. Dokładnie chciał bym aby między regulatorem-osuszaczem a naolejaczem był zamontowany trójnik i wyjscie na szybkozłączce tak abym mógł używać osuszonego powietrza bez olejku. Co ty na to ????
  • Poziom 32  
    Ja kupiłem takie używane naolejacze z odwadniaczami 2szt. z demontażu z likwidowanego zakładu za symboliczną stówkę i przysługę, można je demontować i zmieniać konfiguracje, czyli np. założyć reduktor na osuszacz itd. Osuszacze są automatyczne i same spuszczają płyn przy braku ciśnienia.

http://www.wulcar.com.pl/sklep/index.php?k42,...-pneumatycznej-stacje-przygotowania-powietrza

Co do trójnika przed naolejaczem to też tak mam, wyjście czystego powietrza do malowania.
    Każdy naolejacz jest dobry byle dawkował małe ilości oleju, bo duże ilości oleju są szkodliwe dla kluczy, zaklejają skrzydełka.
  • Poziom 12  
    Kolego podpowiedz jeszcze który wybrac 1/4 3/8 1/2 ????? to jest w calach ale jakie mam wybrac aby było optymalnie i zebym nie miał problemu z dobraniem rurek szybkozłączek itp
  • Poziom 32  
    Ja mam 1/2" instalacje i takie też oddolejacze. Kupiłem okazyjnie jak kupował bym nowe pewnie kupił bym tańsze i inne. Mam 1/2" i jakieś 22m łącznie instalacji, jak masz mniej rur to możesz śmiało wziąść mniejszy przekrój. Można to chyba obliczyć w zależności od zapotrzebowania na powietrze narzędzia.
    Myślę że na kilkunastu metrach wystarczy 1/4"
    W pracy mamy poniemiecką sieć na 1,5" magistrale i rozejścia 3/4" ale mamy tego kilkaset metrów i zbiornik 22 kubiki.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Ok więc praktycznie wszystko jasne Instalacja bedzie zrobiona z plastikowej rurki PP 1/2 '' spadek bedzie w strone sprezarki, ale zastosowac "łabędzią szyje" ????
    Sprawa oczywista jest ze naolejacz musi byc w punkcie wyjscia, lecz pytałem sie co myslicie o mini naolejaczu przy samym urządzeniu, nie róbcie ze mnie debila bo pracuje jako mechanik troszke wiekszych maszyn niz nasze osobowki juz od paru lat i wiem co do czego lecz nigdy nie robiłem takiej instalacji więc wole sie dopytac.
    Czy taki zestaw moge rozłaczyc tak aby w srodek wstawic trójnik z szybkozłączką ????
    http://allegro.pl/zespol-filtr-reduktor-1-2-do-sprezarki-okazja-i2987195758.html
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    ostatnie pytanko zrobic łabedzią szyjke czy sam spadek na rurce wystarczy ???
  • Poziom 32  
    Ten zestaw z linku jest dokładnie taki sam jak mam, ten z mojej fotki jest podobny.
    Jak rozłączysz go na środku, łączenia tam są na styk, w bocznych ściankach są rowki na oring i uszczelnienia są na styk powierzchniami na styk, ale wewnątrz otworów jest gwint więc możesz wkręcić nypel na trójnik.
    Łabędzia szyja pełni role ostojnika, myśle że nie zawadzi ale nie jestem ekspertem.
  • Poziom 12  
    Dzieki panowie wyczerpałem limit pytan wiec juz chyba wszystko wiem :P Za prace bede brał sie jak troszkę sie ociepli, co do kasy to mysle ze wyrobie sie w 500zł. O efektach mojej pracy bede was informował .
  • Poziom 12  
    włąsnie zbieram sie do zamawiania rurek, mam problem z doborem poniewaz rura stolowa 1/2 cala ma inna grubosc niz rura PP 1/2 cala. Drugie pytanie to przelicznik cala na mm ponieważ plastik nie jest wyrazany w calach lecz w mm, mam brac rure PP 20 http://allegro.pl/rura-pp-fi-20-stabi-glass-sklep-hydromax-i3060504681.html taka jak z tej aukcji do tego srubunek http://allegro.pl/zlaczka-prosta-pp-gwint-wewnetrzny-20x1-2-i3019501061.html i szybkozłączka
    http://allegro.pl/szybkozlaczka-szybkozlacze-1-2-gz-super-jakosc-i3009083310.html czy to bedzie wszystko grało ze soba tzn. czy gwinty beda te same ????
    Chce kupic taki zestaw http://allegro.pl/reduktor-filtr-naolejacz-frl-200-do-sprezarka-i3015416632.html czy jest mozliwosc rozmontowania tego tak aby miedzy reduktorem a naolejaczem zamontowac trójniki ???? w komplecie wychodzi taniej o jakies 70zł niz branie tego nie połączonego
  • Poziom 31  
    Jeżeli uparłeś się na plastik to bierz rury do wody ciepłej - są mocniejsze. U siebie mam instalację z miedzi. W planach była też PE, ale z uwagi na montaż w posadzce nie ryzykowałem. Magistrala 22 i podejścia 18. Odwadniacz przy sprężarce. Do tego "zestaw przygotowania powietrza ; odwadniacz i naolejacz" przy trzech głównych punktach. Do tych trzech punktów podłączone zwijadła z przewodem 12mm w świetle dłougość 10m. Skuteczny zasięg mgły olejowej to właśnie 10m.
    Kupując zestawy przygotowania powietrza sprawdź ich przepustowość, żeby nie blokowały przepływu.
  • Poziom 12  
    a mogł bys odniesc sie do linków które podałem ??? chce kupic konkretnie te rzeczy z aukcji i chciał bym wiedzieć czy to bedzie ze soba grało
  • Poziom 31  
    Co do linków, to mogę wypowiedzieć się jedynie na temt szybkozłącza. Producent jak dobrze pamiętam "Germany". Jakość taka sobie jeżeli chodzi o czas użytkowania i samą wygodę rozłączania. Kiedyś miałem szwedzkiego "Cejna". To były szybkosłącza. Jakość, sposób rozłączania /nawet łapą w smarach/. Na temat ZPP się nie wypowiem bo go nie znam. Ja mam polskie pospolite z uwagi na możliwość dokupienia każdej cząstki osobno.
  • Poziom 12  
    polskie pospolite tzn jakiej firmy i w jakich pieniądzach???? jestem zielony w tym temacie więc potrzebuje porady :D
  • Poziom 32  
    W sklepie powinni udzielić ci informacji na temat przejściówek. Każdy tych systemów rur ma przejścia na gwinty calowe stosowane w hydraulice. Tak jak jest to rurach miedzianych i alupexie. Na stronie innego sklepu sprzedawca jasno i wyraźnie pisze że jest to przejście z rury 20mm na gwint 1/2"(cala)
    Są tam też kształtki z możliwością zamocowania ich do ściany.
    Tu masz Link
    Ja przed zakupem analizowałem założenie takich rur ale wybrałem rury 1/2"ocynk, cenowo zbliżone i kupiłem na miejscu bez przesyłki.
    Z tego co widać to reduktor z filtrem są skręcane śrubami od zewnątrz i włożony jest dystans między nie, powinno iść to rozmontować i wkręcić trójnik. Tu masz link do instrukcji gdzie pokazany jest rysunek częsci pierwszych.Link
  • Poziom 12  
    powiem szczerze ze myslałem zeby taniej kupic taki zestaw a 250zł to troszke duzo. Sporo czytałem i FRL to podobno górna połka, nie jestem pewny czy górna pólka jest mi potrzebna, moze poleci ktos cos tanszego ale w miare dobrego i zebym mógł to rozmontowac tak aby wstawić trójnik
  • Poziom 32  
    Pytałeś czy komplet z twojego linku GAV FRL200 można rozmontować i wstawić trójnik, więc dałem ci link do karty z rysunkiem na której widać że można.

Kup coś porządnego ale używane jest tańsze ja tak zrobiłem i jestem zadowolony, mam dosyć chińskich badziewi, kupisz a za jakiś czas kupujesz coś porządnego bo chińczyk padł.
    Znalazłem używany za 130zł zerknij
    Link

A tu nowy za 99zł
    Link
  • Poziom 10  
    Instalacja rozprowadzenia powietrza to ważny element w każdym warsztacie. Niestety nienawidzę jak coś mi się plącze pod nogami i wpadłem na pomysł który chcę zrealizować za pomocą wózka rolkowego z szyną do bramy....
    Mianowicie w moim garażu chcę zrobić coś na zasadzie działania myjni bezdotykowej.
    Kupiłem wózek rolkowy do bramy z szyną 5 m. Do tego kupię profil 20x20mm długości 2m, który posłuży jako ramię obrotowe. Wszystko to umocuje do "buntów" w dachu i będę miął powietrze na całym warsztacie bez ciągania kabli po warsztacie...
  • Poziom 12  
    fajnie pieknie ale po co ??????? w myjni bezdotykowej to ramie jest leciutkie i przesuwa sie pkraktycznie bez uzycia siły a twój wehikuł bedzie wazył ze 100 kilo i zeby go poruszyc bedziesz musiał uzyc duzej siły a przewod od ciągania bedzie urywał sie po 2 tygodniach. Widziałem kiedys u goscia szybkozłączce w podłodze po jednej stronie stanowiska i po drugiej tak aby miec je pod reka
  • Poziom 32  
    Mam mały garaż 3.5x5 m instalacja na trzech scianach przyłącze co ok 1,5m, łącznie 7 złączek w samym garażu, ale wąż i tak mnie wkurza.
  • Poziom 10  
    lukaszooo napisał:
    fajnie pieknie ale po co ??????? w myjni bezdotykowej to ramie jest leciutkie i przesuwa sie pkraktycznie bez uzycia siły a twój wehikuł bedzie wazył ze 100 kilo i zeby go poruszyc bedziesz musiał uzyc duzej siły a przewod od ciągania bedzie urywał sie po 2 tygodniach. Widziałem kiedys u goscia szybkozłączce w podłodze po jednej stronie stanowiska i po drugiej tak aby miec je pod reka

Zgadzam się z Tobą co do "wehikułu", jednak waga części ruchomej nie przekroczy 7 kg....
    100 kg (cały dach tyle waży!!!!!!!)
    Lubię kombinować i robić rzeczy które w brew pozorom są nie do zrealizowania...
    Oczywiście jest masa pytań natury technicznej:
    - podłączenie powietrza do wózka
    - podłączenie filtra i naolejacza
    - podłączenie węża sprężynowego

Mam wszystko w głowie i wiem jak to ma wyglądać, więc to tylko kwestia zaangażowania i dobrania odpowiednich złączek i odpowiedniego mocowania...

Dodano po 17 [minuty]:

Pierwszą wersją była instalacja rur PCV, które w mojej firmie zdają egzamin i to pod ciśnieniem ponad 8 bar...
    Bardzo tania i praktyczna inwestycja. Bardzo polecam!!!!
    Jeżeli "wehikuł" nie zda egzaminu to rurki będą odpowiednim materiałem...