Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mierniki instalacji Metrel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagrzewnica indukcyjna 20kW - konstrukcja, schematy, realizacja

arek13 28 Sty 2012 17:36 4434 3
  • #1 28 Sty 2012 17:36
    arek13
    Poziom 16  

Witam

Rozpocząłem konstruowanie nagrzewnicy indukcyjnej do hartowania, podgrzewania metali. Moc jaką chcę wycisnąć jest rzędu kW. Nie potrzebuję opinii, że to zbyt duże moce itp. Konstrukcję mechaniczną tj. obudowa, wzbudniki itp. mam już zrobione. A teraz dalej.

1. Układ ma pracować w pełnym mostku H na tranzystorach BSM300GA170DN2SE (max. 440A, 1700V). Do zasilania mostka użyję regulowane źródło napięcia stałego, w którego skład wchodzi: regulator tyrystorowy trójfazowy 200A/380V (max. 120kW), transformator trójfazowy 380V/380V 40kW (zapewni mi separację od sieci), trójfazowy mostek prostowniczy SKD 100/08 (100A, 800V). Poniżej pierwsze zdjęcia. Jeżeli chodzi o zasilanie mostka to nie widzę większych problemów.
    2. Układ rezonansowy pracuje na częstotliwości ok. 8kHz. Składa się z transformatora wyjściowego (oryginalny z pieca indukcyjnego ale na triodzie przy f=440kHz) oraz baterii kondensatorów (ok. 70 sztuk kondensatorów spięte w jedną baterię ok. 10uF). Układ rezonansowy już sprawdziłem i jest ok. Przy ok. 50V zasilania prąd we wzbudniku ok. 200A. I tu problem bo po włożeniu detalu odstraja się od rezonansu. Przydał by się jakiś układ nadążny.

Wszystko chłodzone wodą (tranzystory, mostek prostowniczy, trafo wyjściowe, wzbudnik).

Jak wiadomo podczas pracy układ będzie miał tendencję do wychodzenia z rezonansu i tu pojawia się problem. Jak wykonać sterowanie mostkiem?

Sterowanie bramki tranzystorów poprzez rezystor 5,6 ohm (według noty katalogowej), po jednym na każdy tranzystor, co daje prąd sterujący rzędu ok. 3A na tranzystor. Szukając sterowników tranzystorów IGBT mało który ma taki prąd wyjściowy a jeżeli nawet to nie obsługuje pełnego mostka H. Można wykonać sterowanie poprzez transformatorki dopasowujące ale czy to optymalne rozwiązanie? No i jeszcze problematyczny układ regulacji częstotliwości rezonansowej.

Ma ktoś jakiś pomysł na sterowanie tym wszystkim?
    Niebawem powrzucam schematy, rysunki i zdjęcia, które posiadam.

Pozwoliłem sobie usunąć załączniki- powód: Link
    [Akrzy]

0 3
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #2 09 Lut 2012 20:05
    wspac
    Poziom 12  

To może na początek czekamy na schematy aby było wiadomo o czym gadamy ;)

0
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #3 13 Maj 2013 21:33
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

I co dalej z tą konstrukcją?

0
  • #4 16 Maj 2013 01:31
    marek_ka
    Poziom 26  

Projekt pewnie legł w koszu.
    Tak na szybko, transformator wyjściowy z pieca f pracy 440kHz miał pracować przy f=8 kHz.
    Pewnie autor nie wiedział o mocy max jaką może przenieść transformator przy danej częstotliwości.
    Skutkiem tranzystory poszły w złom.

0