Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony migomat INTERLAS- wyłącza zabezpieczenie nadprądowe.

28 Sty 2012 19:18 4043 10
  • Poziom 12  
    Witam,
    Kolega podrzucił mi do naprawy migomat, taki większy z zewnętrznym podajnikiem i chłodnicą, firmy bodajże INTERLAS.

Uszkodzony migomat INTERLAS- wyłącza zabezpieczenie nadprądowe.

Migomat po około 5s wyrzuca zabezpieczenia (B32). Z tego co udało mi się ustalić uszkodzeniu uległy 2 tranzystory firmy ST o oznaczeniu CT817DESM2959V, jeden ma zwarcie między wszystkimi wyprowadzeniami, drugi zwarcie między 2 i 3 wyprowadzeniem.

Uszkodzony migomat INTERLAS- wyłącza zabezpieczenie nadprądowe. Uszkodzony migomat INTERLAS- wyłącza zabezpieczenie nadprądowe.

Tranzystory były przykręcone do płyty FRONIUS.
    Orientuje się ktoś z Was gdzie mogę dostać te elementy ew. zamienniki? Niestety nigdzie nie mogę namierzyć noty katalogowej :cry:
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Użytkownik obserwowany
    Dobrze przepisałeś oznaczenia?
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    :arrow: doolski nie mam dla Ciebie dobrych wiadomości. Spawarka którą posiadasz w naprawie ma technologię czyli "wnętrzności" kupione od FRONIUSA. Pierwowzorem jest TransArc500, pierwszy migomat inwertorowy jaki powstał na świecie. Tranzystory, o które pytasz, ESM2959V są praktycznie niedostępne, chociaż słyszałem, że w pewnej firmie udało się ściągnąć oryginały, ale niestety tranzystory wymagają dobierania i w czasie próby spawania na maksymalnym prądzie uległy uszkodzeniu. Gdybym ja się przymierzał do takiej naprawy, przemyślałbym możliwość przejścia na tranzystory MOSFET. Należałoby wtedy zwiększyć napięcie zasilania driverów z 2x10V do 2x15V oraz przerobić nieco układ kształtowania impulsów bazy modułów mocy. MOSFET-y nie wymagają dobierania i jest większa szansa bezawaryjnej pracy. Druga możliwość, to zastosowanie jednego dużego tranzystora zamiast wielu mniejszych np. QM200HA, nie obędzie się jednak bez dużych zmian konstrukcyjnych.
  • Poziom 12  
    No właśnie teraz przyjrzałem się tym driverom i siedzą tam tranzystory BUW48 zasilane napięciem symetrycznym ~9V, ta płyta również jest z FRONIUSa. Myśle, że ten migomat ma ok. 20 lat, także jeśli udało by się zdobyć te tranzystory, może pospawałby nim jeszcze chwilę :wink:
    A tak przy okazji, czy przyczyną uszkodzenia mogło być wyższe napięcie zasilające? U mnie np. między fazowe wynosi ~415V, tymczasem na transformatorze zasilającym elektronikę i resztę napisane jest 380V. Na płycie od PWMa, chyba ma to znaczenie ponieważ dla 380V jeden z rezystorów ma taką wartość, a dla 415V inną :|

opamp napisał:
    Ja zamawiam towar u nich i nie narzekam zapytaj coś doradzą.
    https://firmy.elektroda.pl/firma3274.html

Dzięki, zapytam u nich.
  • Poziom 17  
    Jak przyjrzysz się płytkom, to zobaczysz, że jest możliwość przełączania 380-400-415V odczepami na transformatorach. Samych tranzystorów mocy nie można zniszczyć minimalnie podwyższonym napięciem, bo cała spawarka jest do 415V przystosowana. Raz zdarzyło mi się diagnozować usterkę w takim sprzęcie. Uszkodzone było wejście przekładnika prądowego układu TDA4718A. Tranzystory mogą też uszkodzić się przez niesprawne gasiki RC w bloku mocy.
  • Poziom 12  
    Czyli to nie podwyższone napięcie, dobre i to :D
    Jest jeszcze coś, sobie przypomniałem - na płytce z driverami są 2 takie same bloki, tylko, że w jednym bloku przecięta jest ścieżka (czerwona linia) a zwarte są kolektory z emiterami (żółte zaznaczenie). Fabrycznie, czy "nasi tu byli"? :D Dodam, że przed awarią i w takim połączeniu migomat działał normalnie. Próbowałem to połączyć tak samo jak w drugim bloku (rozewrzeć) ale bez skutku i wróciłem do poprzedniej konfiguracji, znaczy wtedy jeszcze nie wiedziałem, że uszkodzone są tranzystory mocy.

Uszkodzony migomat INTERLAS- wyłącza zabezpieczenie nadprądowe. Uszkodzony migomat INTERLAS- wyłącza zabezpieczenie nadprądowe.
  • Użytkownik obserwowany
    Widać że Polacy potrafią i świecą lutować :D
  • Poziom 12  
    To tak wygląda po mojej działalności :oops: , płytka była zabezpieczona jakimś plastikowym lakierem dlatego to wygląda tak a nie inaczej... zresztą to ma działać a nie wyglądać :D

EDIT:
    Dzwoniłem do https://firmy.elektroda.pl/firma3274.html ale na razie mają inwentaryzację, spróbuję po 1 lutym...

EDIT:
    A więc dostałem odpowiedź z w/w firmy, jest możliwość ściągnięcia tych tranzystorów, tylko teraz tak: na pewno mam uszkodzone 2 tranzystory, ale nie dają mi spokoju pozostałe, a dokładnie ich wzmocnienie, wynoszące kolejno: 4,4; 15,2; 12,8; 14,5; 5,5; 9,3; 11,6; 3,5 (o ile dobrze mierzyłem :roll: ). Wiem, że najlepiej by było gdyby miały zbliżone wzmocnienie, ale czy taki rozrzut parametrów jest akceptowalny? Zamówić te 2 a resztę zostawić?

EDIT:
    Tranzystory zamówione, założone, migomat uruchomiony - działa :D
    Dzięki wszystkim za pomoc.
  • Poziom 12  
    Witam ponownie,
    Nie będę zakładał nowego tematu, ponieważ jest to jakby kontynuacja...
    A więc migomat spawał, spawał i bum - podobnie jak ostatnio, tylko teraz padły 3szt. ESM2959V :evil:
    Jest jakaś szansa na zdobycie dokumentcji technicznej/schematu tego migomatu (Fronius TransArc 500)?