Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

F-BOMB - szpiegujący minikomputer za 50 dolarów

exti 28 Sty 2012 19:18 4409 8
 • F-BOMB - szpiegujący minikomputer za 50 dolarówBadacz bezpieczeństwa Brendan O’Connor na trwającej właśnie w Waszyngtonie konferencji Shmoocon ma zaprezentować zaprojektowane przez siebie urządzenie o intrygującej nazwie F-BOMB. Jest to skrót od wyrażenia, które można przełożyć jako "spadający lub wystrzeliwany obiekt tworzący backdoory".

  F-BOMB to w zasadzie miniaturowy komputer w całości zbudowany z powszechnie dostępnych części i umieszczony w obudowie sporządzonej w drukarce 3D. Z racji, że komputer pracuje pod kontrolą systemu Linux, można uruchomić na nim dowolną aplikację napisaną na ten system. Dla przykładu, może to być program łamiący zabezpieczenia okolicznych sieci WiFi, a po wyposażeniu F-BOMB w moduł GPS za 15 $, podający aktualną pozycję.

  Mimo, że możliwości takiego urządzenia nie wyglądają być może zbyt imponująco, projektem O'Connora zainteresowała się DARPA (agencja badań obronnych Departamentu Obrony USA), zlecając mu dalsze prace nad F-BOMB w ramach programu Cyber Fast Track. Może się to wydawać nieco dziwne, gdyż DARPA dysponuje już dalece bardziej zaawansowanymi urządzeniami szpiegującymi. Są one jednak zbyt drogie, aby beztrosko podrzucać je obserwowanym osobom, a w dodatku nierzadko kryją w sobie komponenty produkowane na zamówienie, które mogą zdradzać, do kogo należy urządzenie. F-BOMB natomiast kosztuje niecałe 50 dolarów i zawiera powszechnie dostępne komponenty - minikomputer PogoPlug, który można kupić na Amazonie za 25 $, kilka małych antenek i pamięć flash 8 GB.

  Źródło:
  http://www.forbes.com/sites/andygreenberg/201...-computer-hides-in-offices-drops-from-drones/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2384 postów o ocenie 111, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.
 • flexghzflexghz
 • #2
  szulat
  Poziom 23  
  exti napisał:
  projektem O'Connora zainteresowała się DARPA (agencja badań obronnych Departamentu Obrony USA) [...] F-BOMB natomiast kosztuje niecałe 50 dolarów i zawiera powszechnie dostępne komponenty - minikomputer PogoPlug, który można kupić na Amazonie za 25 $, kilka małych antenek i pamięć flash 8 GB.

  ale konkretnie, czy zainteresowali się obsługą śrubokręta którym gość składa te komputerki, potrzebowali pomocy przy instalacji linuksa czy może chcieli sie dowiedzieć jak załozyć konto na Amazonie?
  naprawde dziwne i śmieszne jak na DARPA :D
 • flexghzflexghz
 • #3
  daavid117
  Poziom 42  
  Zaraz, zaraz. To PogoPlug z antenami WiFi z laptopa w plastikowej obudowie i pendrive zamiast dysku? No odkrycie na miarę XXI wieku po prostu...
 • #4
  qra_633
  Poziom 17  
  Raczej chodzi o zatrzymanie człowieka, który to poskładał po "swojej stronie barykady".
  Dobra interesująca praca dla niego, lepsza kontrola dla "nich"
 • #6
  daavid117
  Poziom 42  
  Grzegorz_madera napisał:
  I tym się właśnie różnią od nas. W Polsce zostałby za to zamknięty do więzienia, a tam dostał pracę i kasę.
  Tak samo tam robią z hakerami - dają dwa wyjścia - albo pracujesz dla nas albo idziesz siedzieć. Z resztą nie tylko z własnymi hakerami. Często "ściągają" do siebie takich w ramach ekstradycji (najpierw afera, ekstradycja, potem sprawa cichnie i delikwent dostaje możliwość ugody). To bardzo dobra polityka "self defence" - pozbywają się przeciwników przeciągając ich na swoją stronę. U nas? Jeśli już kogoś takiego złapią, to w najlepszym wypadku dostanie wyrok "w zawiasach".
 • #7
  shortping
  Poziom 13  
  Pod koniec lat '70 w Stanach NSA położyło rękę na pracy habilitacyjnej pewnego doktora fizyki. Zabrali prosto z drukarni cały nakład, bo autor w swojej pracy udowodnił, że przeciętny majsterkowicz kosztem ok. 2 tys $ może w przeciągu dwóch miesięcy w swoim garażu zbudować przenośną bombę atomową (masa ok 60 kg, moc ok 1 kT).
  W opracowaniu podał nawet źródło zakupu materiałów rozszczepialnych i adresy księgarń, w których można nabyć odpowiednią lekturę na ten temat...
  Pana doktora fizyki oczywiście nie zamknęli - dostał świetnie płatną pracę w Pentagonie... i zakaz publikacji swoich opracowań.
 • #8
  Frog_Qmak
  Poziom 25  
 • #9
  shortping
  Poziom 13  
  O ile pamiętam to tę informację podał do publicznej wiadomości pan Bogusław Kitzmann w jednym z felietonów wstępnych do "Młodego Technika".
  Felietony były dość kontrowersyjne, ale cenzura jakoś przymykała na to oko.
  Pamięć mam dobrą, ale nie aż tak, by podać konkretny numer i rok pisma.
  Nie można temu autorowi odmówić pewnej zdolności przewidywania, bo w tym samym czasie nikomu się jeszcze nie śniło o telefonii komórkowej, a w jednym ze swoich felietonów zamieścił stwierdzenie:
  "Być może w zupełnie niedalekiej przyszłości czeka na nas widmo człowieka z numerem telefonu wpisanym w dowód osobisty zaraz po urodzeniu"
  Jasnowidz? ;)