Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Niska temperatura na piecu (kotle)

marcindna 28 Jan 2012 19:27 17718 23
Optex
    marcindna
    Level 9  
    Witam.

Wiem że, jest wiele podobnych tematów ale one nie wyjaśniają mi do końca tego co oczekuję. Otóż miałem kiedyś piec, zwyczajny żeliwny (czy jakiś tam, 20 lat temu) robiony na zamówienie który grzał bardzo dobrze i wszystko było super cacy. teraz pojawił się kocioł węglowy C.O. z rusztem wodnym Elektromet EKO-KWR solei 20kW. Piec nie jest podłączony do końca tak jak powinien (zaznaczam że nie znam budowy instalacji gdyż dom pozostał mi po rodzicach w gdy miałem 20 lat i dopiero sie wszystkiego uczę). Problem polega na bardzo niskiej temp pieca w czasei palenia (palę drewnem) łąduję paliwo do pieca i podpalam- piec działa wtedy w trybie "rozpalanie", wentylator fabrycznie ustawiony był na 30% a ja zmieniłem na 75. kiedy się dobrze rozpali (temp około 40 stopni) i w piecu buchają płomienie przełączam na tryb "automatyczny" i włacza się pompa C.O.. problem polega na tym że tem pieca dochodzi do 15, czasem 50 lub max 60 stopni C. i wyżej nie chce. kaloryfery są ciepłe ale nie bardzo ciepłe i w sumie w domu jest chłodno. próbowałem wszelkich regulacji przesłony komina, mocy wentylatora i nic nie dało. kiedyś udało mi się dojść do tem 80 C ale paląc smieciami. Jak temu zaradzić?
  • Optex
    User removed account
    User removed account  
    marcindna
    Level 9  
    Niestety nie jestem w stanie zmienić paliwa gdyż zarabiam kiepsko jako student a drewno załatwione tanio po znajomości. węgiel za drogi ;/. omińmy ten krok i spróbujmy czegoś innego. jakieś sugestie?
    jannaszek
    Level 39  
    Jest to problem mokrego drewna i nic nie poradzisz.
    Pewno po ściankach leją się strugi czarnej smolistej substancji i w kominie to samo?
    Chcesz innych działań, to wezwij speca i wstawi ci zawór mieszający, który będzie starał się utrzymać temperaturę w piecu na wysokim poziomie- to powinno wpłynąć na spalanie(szybsze pozbycie się wody z drewna i odpowiednią temp. spalin.)
  • Optex
    marcindna
    Level 9  
    Rozumiem. a może ktoś zna jakiś sposób na efektywniejsze suszenie drewna? albo kiedy je zakupić jak drobno porąbać aby suszenie było lepsze. Faktem jest że drewno nie wyschło całkowicie a dawny piec opalany był węglem. obecnie drewno zakupiłem późną jesienią i porąbane średnio na cztery części (średnica pieńków około 30-60 cm) poukładałem w blaszanym garażu na zewnątrz domu. drewno przeznaczone do bierzącego palenia znoszę na około tydzień przed spaleniem do kotłowni. niestety moja okolica jest często zalewana a kotłownia znajduje się poniżej poziomu gruntu = skutek oczywisty. dlatego drewno układam na paletach aby nie leżało w wodzie. własnie z powodu zalewania został wymieniony poprzedni piec gdyż zardzewiał i sie podziurawił. obecny jest na podmurówce która znajduje sie około 10 cm nad poziomem kotłowni.
    jannaszek
    Level 39  
    Kupuj z wyprzedzeniem rocznym, lub 2 letnim.
    Wiem, że to jest dyskomfort finansowy, ale co masz teraz?
    Drewno jest prawdopodobnie surowe, po ścince.
    Nie musisz rąbać po zakupie, ale dobrze jest pociąć na krótkie okrąglaki.Drewno jest trudne do suszenia, bo ma specyficzną strukturę.
    Dąb musi schnąć kilka lat, aby stolarz z niego mógł coś zrobić.
    Są metody suszenia np. przez wykraplanie wody stosując mrożenie, ale koszty..
    User removed account
    User removed account  
    Bobbo
    Level 22  
    Jeszcze jena rada . Kocioł należy czyścic dokładnie . Nie tylko komorę spalania . Weź instrukcję i wg niej dokładnie wyczyść wszystkie powierzchnie również te dostępne po zdjęciu zaślepek do tego przeznaczonych. Reguluj powietrze do spalania precyzyjniej szczególnie przy wilgotnym opale.
    jannaszek
    Level 39  
    Jak chcesz "rozhulać" kocioł, to zakręć grzejniki, jednak pilnuj przed zagotowaniem.
    Wysoka temperatura da "kopa" dla ciągu w kominie i poprawi trochę spalanie, w tym przypadku raczej wygotowywanie wody z drewna.

Pomoże ci także drobne rąbanie szczap.
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    Drewno ma niską temperaturę spalania , szczególnie mokre.
    Zwiększenie cugu spali drewno tylko że wyrzuci ciepło do komina.
    Proponuje drobno ciąć drewno i do pełna ładować palenisko.
    Ogranicz także pobór powietrza (nie wiem kto Ci zalecił do palenia drewnem wentylatorek).
    W zasadzie sprawdził bym czy przy wyłączonym wiatraku będzie działać.
    Przy paleniu suchego drewna mam prawie całkowicie zamknięty miarkownik dzięki czemu zgazowywuje drewno i maksymalizuje oddawanie ciepła ze spalin przez konwekcję.
    Ogólnie w ogóle odłożył bym mokre drewno i poszukał innego opału.
    Jako student powinieneś rozumieć dlaczego.
    jannaszek
    Level 39  
    Jak nie zwiększy cugu, to nigdy nie rozpali uczciwie pieca mokrym drewnem.
    To jak ładunek inicjujący w kostce trotylu.
    k0s10r
    Level 19  
    Grzegorz Siemienowicz wrote:
    nie wiem kto Ci zalecił do palenia drewnem wentylatorek

Może producent. Widziałeś kiedykolwiek kotły na drewno ? Np. Moderator.
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    k0s10r wrote:

Może producent. Widziałeś kiedykolwiek kotły na drewno ? Np. Moderator.

Czytasz i widzisz tylko to co widać i co napisał producent .... a ja nie :D .
    k0s10r
    Level 19  
    tylko po co sobie i innym utrudniać życie?
    marcindna
    Level 9  
    jannaszek wrote:
    Jak chcesz "rozhulać" kocioł, to zakręć grzejniki, jednak pilnuj przed zagotowaniem.
    Wysoka temperatura da "kopa" dla ciągu w kominie i poprawi trochę spalanie, w tym przypadku raczej wygotowywanie wody z drewna.

Pomoże ci także drobne rąbanie szczap.

A czy wyłączenie pompy C.O. da ten sam efekt?

Czy daje jakiś rezultat mieszanie paliw? np drewno + węgiel albo miał lub koks? jakie paliwo jest najbardziej kaloryczne a jakie najtansze? Niestety nie mogę sobie teraz pozwolić na całkowitą zmianę paliwa pomimo tego że doskonale rozumiem że drewno powinno się dobrze wysuszyć. Dlatego szukam rozwiązania alternatywnego. Czy suszenie drewna na dworze cały rok pozwoli na jego wysuszenie czy też trzeba je schronić przed deszczem i śniegiem w kotłowni lub innym pomieszczeniu? Jak dobrze wyczyścić piec? zawsze usuwam popiól po paleniu i pogrzebakiem usuwam nagar ze ścian. wiem że to wiele pytań i do każdego powinienem założyć osobny temat ale zrozumcie że nie ogrnąłbym wtedy tego a mam dopiero 22 lata i zaczynam się uczyć. może ktoś zechce mi wysłać wskazówki na maila?
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    Każde paliwo stałe musi być suche.
    Dlatego także węgiel i jego pochodne kupuje się latem i suszy.
    Kupowanie węgla teraz też spowoduje, że kupisz mokry/wilgotny.
    Sterowanie pompy kotła termostatami to jest rozwiązanie (zwiększy temperaturę ale obniży moc kotła i sprawność).
    Suszyć drewno można na dworze pod przykryciem (osłona przed deszczem).
    Przenoszenie potem do wilgotnej piwnicy i długie tam przechowywanie zwiększa wilgotność paliw stałych.
    jannaszek
    Level 39  
    No zawsze ci będzie łatwiej rozpalić węglem i na wierzch wrzucić kilka klocków tego drewna.
    Będą schły i potem jakoś się spalą.
    Najbardziej kaloryczny, to koks, ale i drogi, poza tym jego rozpalenie wymaga węgla.

Wyłączenie pompy będzie podobne do zakręcenia grzejników, ale jakaś cyrkulacja będzie, zależna od przekroju rur i spadów.
    marcindna
    Level 9  
    Kupiłem 3 worki ekogroszku po 25kg na próbę. czy ten opał też wymaga suszenia? jak palić ekogroszkiem?
    k0s10r
    Level 19  
    rozpalasz od dołu drewno i podsypujesz stopniowo eko.
    marcindna
    Level 9  
    1 worek = jedno palenie. czy powinno mi wystarczyć na więcej?
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    marcindna wrote:
    1 worek = jedno palenie. czy powinno mi wystarczyć na więcej?

Jak czytam fora to tyle mniej więcej wychodzi na dobę.
    marcindna
    Level 9  
    to dziękuję wszystkim serdecznie za pomoc :D pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    vonleo
    Level 1  
    Połóż na tych felernych rusztach wodnych ruszt żeliwny ,rozumiem , że Twój kopciuch jest górnego spalania , załaduj komorę na 75 procent węglem i rozpal go od góry , i otwórz dopływ powietrza do płomienia . po pół godzinie w całym domu aż się zagotuje a z komina nawet dymu nie zobaczysz. Sąsiad pomyśli .że siedzisz całą zimę bez ogrzewania. a najlepiej kup sobie dolniaka to poczujesz co to znaczy ekologicznie i ekonomicznie. polecam MPM Projekt DS . zobacz filmy na you tube czyste ogrzewanie. i dużo zrozumiesz.