Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ariston Class + Regulator SALUS

Okid2 28 Jan 2012 21:13 8524 9
 • #1
  Okid2
  Level 9  
  Witam forumowicze!

  Piszę, gdyz po przepatrzeniu forum nie znalazłem takiego tematu, który dałby mi odpowiedź na pytania, ktore mnie nurtują. Otóż wczoraj zamontowałem sobie do mojego kotła sterownik - regulator temperatury SALUS. Oczywiście podpiąłem jak trzeba, wszystko hula, oprócz jednego... Nie jestem w stanie ustawić maksymalnej temperatury do jakiej kociol ma się nagrzewać. Tzn. nie chodzi mi o temp. w pokoju gdzie jest sterownik, tylko tą na kotle. Dochodzi ona nawet do 78 stopni (wyswietla się C78)... Mam włączoną funkcję AUTO, z racji, że jest sterownik... Problem jest taki, że na AUTO nie mam wpływu na ustawienie temp, gdyz jak kręcę pokrętłem pokazuje się jedynie "0"... Dodam, iż na funkcji normalnej (bez AUTO) wyświetlacz pokazuje temp. jaka się ustawia Poradzicie coś?  Dodam, że wczoraj po podłączeniu sterownika o 20:45 spisałem licznik (861 121), teraz po 17 h mam 868 004... Mieszkanie 60 m2, 3 pokoje, kuchnia, 5 grzejników wlączonych na full, no i mieszka nas 4 osoby, więc jakies zużycie ciepłej wody trzeba wliczyć... Mam ustawione 20.2 stopnia w dzień, natomiast w nocy 18.6

  Jestem laikiem w tej kwestii, jest w stanie ktoś pomóc mi w odpowiednim ustawieniu kotła? ;/

  Pozdrawiam!
 • #2
  duddy

  Level 24  
  Kolego regulatory SALUS jak i inne EUROSTER itp. służą tylko jako przekaźnik załączający obwód i odpalający piec. Nie posiadają opcji i możliwości nastaw takich jak temperatura CWU lub parametr CO. Te nastawy należy nastawić ręcznie na kotle ! W sterowniku tym jedynie dokonujesz nastaw temperatur pokojowych, które chcesz uzyskać.
 • #3
  Okid2
  Level 9  
  Zgadza się. Problem w tym, że na kotle się nie da w sposób prosty, czyli pokrętlem :) Dlategoo chcę się dowiedzieć jak tego dokonać :)
 • #4
  1tropek
  Level 23  
  Okid2 wrote:
  Zgadza się. Problem w tym, że na kotle się nie da w sposób prosty, czyli pokrętlem :) Dlategoo chcę się dowiedzieć jak tego dokonać :)


  Co na ten temat "mówi" instrukcja obsługi kotła?

  Jest podpięty czujnik temp. zewnętrznej?
 • #6
  Yeltzyn
  Level 12  
  1. wyłącz auto
  2. ustaw temperaturę na piecu 5-10 stopni wyższą niż przed montażem programatora (jak grzałeś 50 stopni, to ustaw najpierw 55C, jeżeli piec będzie się często włączał to zwiększ do 60C)

  Na wyświetlaczy pokazywana jest aktualna temperatura wody w CO (nieważne czy z AUTO włączonym czy nie) aby sprawdzić ile wynosi temperatura zadana (czyli do jakiej wartości ma grać piec) to musisz pokręcić pokrętłem od CO i w trakcie kiedy temperatura miga wybrać żądaną wartość.
 • #7
  Okid2
  Level 9  
  Nie mam czujnika zewnętrznego... Czyli AUTO nie jest potrzebne gdy jest podłączony Regulator w pokoju, bo gdy jest włączona to regulacja temperatury podczas kręcenia wyświetla "0"? :) Wiem, że się powtarzam... ;] W każdym bądx razie dziękuję za już udzieloną pomoc :)

  Hmm... Zrobiłem teraz próbę bez włączonego AUTO. Ustawiłem na piecu 55, na regulatorze wprowadziłem 19 st. C. tepreratura w pokoju to 19.2 i piec jakby nie przejął się temperaturą pokazywaną na regulatorze i wciąż się włącza - sam.

  Co do instrukcji obsługi to mam już kilka różnych. W mojej - dołączonej do kotła - nie było o tym nic. W załączniku przesyłam jedną, w której jest masa informacji... Ale wciąż nie wyłuskałem z nich tego o co mi chodzi...
 • #8
  Yeltzyn
  Level 12  
  jeżeli po osiągnięciu temperatury zadanej na programatorze piec się nie wyłączył to znaczy że nie dostał sygnału i może jest źle wpięty. wpinałeś do czarnych kabelków na kostce?
 • #9
  duddy

  Level 24  
  Funkcja AUTO jest dla zastosowania czujników zewnętrznych, gdzie piec sam ustala temperaturę pracy.

  Sprawdź parametr menu 8-3-0 - jest to zadana temperatura pracy CO
  W menu 4-0-2 ustawiasz stałą temperaturę grzania 35-85*C
 • #10
  Okid2
  Level 9  
  No i tak :) Co prawda korespondencyjnie ale powiem co udasło się zrobić :) pierwszej opcji nie jestem w stanie sprawdzic bez kodu, czyli 8 ustawiam, ale pozniej tylko 1 moge dac...

  W menu 4-0-2 wyswietliło mi się 75, w nadziei, że to ta max temperatura zmniejszyłem ja na 55... Zobaczymy jak teraz piec bedzie się nagrzewal :)

  Regulkator podpiąłem na pewno dobrze... zamiast czarnych kabelków na kostce... Czyli mam wylączyć funkcje auto? Hmm... Dziwnie w takim razie, gdyż bez AUTO pokrętłem ustawiam temperaturę... Z tym, że piec pracuje wtedy sam, bez wpływu regulatora.

  No i niestety... Po ustawieniu w meny 4-0-2 55 stopni piec wciąż grzeje do ponad 75 stopni... Być może dlatego, że przy uwagach do tego menu w instrukcji jest napisane "Wykorzystywane tylko w przypadku termoregulacji
  ze stałą temperaturą przepływu (patrz 421)." 4-2-1 to Wybór rodzaju termoregulacji:

  0 = stała temp. przepływu
  1 = termoregulacja podst.
  2 = tylko temp. wewn.
  3 = tylko temp. zewn.
  4 = temp. wewn. + zewn.

  Dodam, iż nie jestem w stanie wejść w to menu. Po wcisnieciu 4 moge wybrac tylko 0. ;/