Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router do odbioru internetu z hotspot-a + telewizja N

29 Sty 2012 00:20 5016 11
  • Poziom 8  
    Witam! Nie wiedziałem na którym forum napisać, jednak zdecydowałem się na elektroda.pl ponieważ wydaje mi się najbardziej przyzwoite i jak zauważyłem wypowiada się tu dużo doświadczonych osób :D Na początek muszę oznajmić iż nie znam się na tego typu sprzęcie komputerowym jakim są routery, karty sieciowe, itd.

Mam dylemat w związku z kupnem nowego sprzętu do odbioru internetu. Niedługo kończy mi się umowa na internet w tp i po jej zakończeniu nie mam zamiaru jej przedłużać (jak dla mnie za drogo). Pomyślałem że dobrym rozwiązaniem będzie korzystanie z internetu udostępnianego przez moją gminę, jednak do tego potrzebny będzie mi router i jakaś lepsza antena zewnętrzna. W związku z tym mam kilka pytań:

1) Czy istnieje taki router który może pełnić funkcję karty sieciowej?
    Może niejasno się wyraziłem: dzięki kartom sieciowym można wyszukać dostępne sieci w najbliższym otoczeniu i szybko się z nimi połączyć, jednak karty sieciowe są wbudowane lub podłączone portem USB. Chodzi mi o to czy są takie routery które działają jak karty te sieciowe i dzięki którym można wybrać sieć i szybko się z nią połączyć (czyli za jednym kliknięciem) ? Pytam, ponieważ przewiduję problemy z udostępnianiem sieci w mojej gminie i w razie potrzeby chciałbym móc połączyć się do innej dostępnej sieci.

2) Jaki router będzie najlepszy, aby wycisnąć z tej sieci jak najwięcej?
    Kuzynka mieszkająca jakieś 500 m od budynku gminy kupiła niedawno zestaw do odbioru internetu z gminnego hot-spot-a, (niestety nie pamiętam nazwy routera i firmy anteny). Wiem tylko, że router posiada funkcję odbierania sygnału wifi i wysyłania. U niej pliki można pobierać z prędkością ok 4 Mb/s zaś u mojego kolegi, który router kupował jakieś 2 lata temu i mieszka koło mojej kuzynki maksymalna prędkość pobierania wynosi 1 Mb/s, czasem 1,5 Mb/s.
    Czym mogą być spowodowane te różnice?

Zamierzam również w niedługim czasie zamówić telewizję N, jednak bardzo zależy mi na multiroomie, ponieważ mam 4 telewizory w domu (dwa na poddaszu, jeden na piętrze i jeden na parterze) w tym 2 należą do mojej siory i jej rodziny.

Chciałbym wszystko podłączyć tak jak na dołączonym schemacie:
    Router do odbioru internetu z hotspot-a + telewizja N
    Oznaczenia:
    AP1, AP2 - Access Point 1/2
    R1, R2 - router 1/2
    TV1 - tv z czarnym dekoderem
    TV2,3,4 - tv z białymi dekoderami

R1 odbierałby sygnał wifi od AP2, lub (jak opisałem w pytaniu 1) od AP1 i rozsyłał go po domu, jednocześnie przekazując sygnał z czarnego dekodera do białego (TV2) za pomocą kabla ethernet i do R2 za pomocą wifi, który przekaże sygnał do TV3 i TV4.
    3) Czy takie połączenie jest możliwe, jeśli tak to czy ma jakieś najmniejsze szanse żeby działać?
    4) Jeżeli R2 będzie odbierał sygnał (z telewizją) od R1 , to czy będzie mógł również odbierać sygnał ( z internetem) od AP1, lub oba sygnały od R1?
    5) Widziałem routery z trzema antenami, jednak nie znam ich zastosowania. Czy jest możliwość żeby dwie anteny odbierały sygnał ( jedna od AP1, druga od R1) a trzecia wysyłała go do dekoderów i innych urządzeń z wifi? A może istnieje taka możliwość w tych routerach, że jedna antena odbiera sygnał, zaś dwie pozostałe go rozsyłają?
    6) Jaki sprzęt będzie mi potrzebny do podłączenia wszystkich urządzeń? Wszelkie propozycje mile widziane :) Zależy mi również na tym żeby nie przepłacić, mam nadzieję że uda się wszystko zakupić w granicy 400-500 zł.
    Jeżeli niektóre pytania źle sformułowałem, a na pewno są takie, to proszę o wyrozumiałość. Proszę, jeśli to możliwe o odpowiedzi na wszystkie zadane pytania. Z góry dziękuje!!! :)
  • flexghzflexghz
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Podstawowa zasada gwarantowanego odbioru od dostawcy - anteny muszą się widzieć.
    Zatem do odbioru sygnału z zewnątrz wystawiasz zestaw AP/routerWIFI na zewnąrz (na dach ?), router lepiej żeby miał możliwość dołączenia zewnętrzej anteny bo pewnie antena fabryczna może nie wystarczyć.

Musisz dowiedzieć się na jakim paśmie gmina nadaje sygnał, 2.4Ghz czy 5ghz, do tego dobierasz router odbierający internet.

Co do WIFI po domu to Srebrnej kuli do WIFI w zabudowie nie ma, to loteria, dopóki nie spóbujesz nie będziesz pewny jak z pokryciem będzie. Generalnie jedna ściana OK, dwie może, trzy raczej nie. Sufit na pewno więcej niż jedna ściana (zbrojenie dodatkowo)
    Zainstaluj inssider-a na laptopie i testuj sygnał WIFI w różnych położeniach routera APeka.

Do siana WIFI po domu możesz sobie wybrać AP z wieloma atenkami, typu "N" (większa przepustowość) lub "G" ale jeden AP raczej ci domu nie załatwi. Testujesz z jednym ii dokładasz następne w miarę potrzeb. APeki w domu podłączone są _KABLEM_ do głównego routera, nie licz na stabilną sieć przy łaczeniu APeków po WIFI. "N" dekoder możesz podłączyć do APeka za pomocą APeka który wspiera tryb "AP Client".

Czyli

AP lub router WIFI z zewnetrzną anteną na dachu, skrętką komputerową sygnał do domu do głównego routera WIFI "N".
    Główny router sieje WIFI po domu, tam gdzie nie ma wystarczającego sygnału WIFI dokładasz dodatkowe APeka podłączonego kablem do głównego routera.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 8  
    Zapomniałem wspomnieć że zamierzam zastosować antenę zewnętrzną i router z odkręcanymi antenkami, bo jak sam napisałeś zwykłe anteny nie wystarczają. Odnajduje mi sieć w laptopie, jednak zasięg jest tak słaby, że nie można się z nią połączyć.
    Sygnał jest nadawany na paśmie 2.4Ghz.
    Co do rozsyłania internetu po domu, to nie wystarczyła by któraś z tych anten:
    allegro.pl/12-14dbi-3km-rp-sma-57cm-oryginalna-czytaj-opis-i2063458829.html
    allegro.pl/11-13dbi-2-5km-rp-sma-48cm-oryginalna-czytaj-opis-i2082377472.html
    ???

Jeśli chodzi o antenę zewnętrzną to myślałem o antenie dookólnej, np. coś takiego:
    allegro.pl/dookolna-antena-aktywna-internet-do-6km-wifi-tir-i2075105094.html
    allegro.pl/stacja-nadawcza-dookolna-150mbps-antena-ap-b-g-n-i2081286799.html
    Na aukcji jest napisane 3-6 km, ja od budynku gminy mieszkam nieco ponad kilometr i z obszaru ok 1km2 chciałbym korzystać z dostępnych sieci wifi, jednak nie wiem czy taka antena spełni moje oczekiwania, bo na drodze do gminy jest kilka przeszkód, głównie drzewa, może 2-3 domy.

Czekam również na Twoje propozycje w kwestii sprzętu (antena, router, itd.). Widziałem routery z możliwością podłączenia dodatkowej pamięci poprzez port usb w routerze, dzięki czemu można ściągać pliki przy wyłączonym komputerze, jednak nie wiem czy się nadadzą. Będę również wdzięczny jeśli dołączysz jakiś uproszczony schemacik na którym będzie pokazane jak wszytko podłączyć, możesz wykorzystać mój dołączony w poprzednim poście :)
    Jeśli chodzi o multiroom TV N to na poddasze mogę jedynie przez wifi, ponieważ nie mam takiego miejsca gdzie mógłbym przeprowadzić kabel.
  • Specjalista Sieci, Internet
    damianek2 napisał:
    Co do rozsyłania internetu po domu, to nie wystarczyła by któraś z tych anten:
    allegro.pl/12-14dbi-3km-rp-sma-57cm-oryginalna-czytaj-opis-i2063458829.html
    allegro.pl/11-13dbi-2-5km-rp-sma-48cm-oryginalna-czytaj-opis-i2082377472.html
    ???

bez sensu, a to dlatego
    Ilustracja wiązki anteny WIFI w zależności od wzmocnienia
    do budynku max 5-6 dbi.

Anteny z allegro:
    O antenach z allegro poczytaj tutaj

Uwaga na anteny z allegro

damianek2 napisał:
    ja od budynku gminy mieszkam nieco ponad kilometr

Nanostation2 lub tplink WA5210 na dach budynku.

Dodano po 4 [minuty]:

damianek2 napisał:
    uproszczony schemacik

[isp] ) ( [nano2] ===== [AP1 "N"] ===== [AP2] ===....[APn]

APeki wpięte szerowowo lub każdy kablem do AP1
    Nano2 to jest router więć w domu wystarczą APeki, ale jak masz routery WIFI to także będą OK.
  • Poziom 8  
    Ok w takim razie zrezygnuję z tych anten i kupię dodatkowy router/ap. A czy po podłączeniu do Nanostation2 lub tplink WA5210 anteny zewnętrznej dookólnej będę mógł swobodnie poruszać się między wyszukanymi sieciami? Np. tak jak w laptopie klikam sobie na ikonkę z sieciami w pasku zadań, wybieram interesującą mnie otwartą sieć i łączę się z nią w ciągu kilku sekund:D Ponieważ z tego co wiem w zwykłych routerach żeby połączyć się z inną siecią trzeba wprowadzić jej dane ( SSID, MAC itd.).

Później jak rozumiem Nano2 lub tplink musi być podłaczony lanem do routera lub ap, aby ten rozsyłał sygnał po domu, czy urządzenia te mogą również wysyłać sygnał wifi?

Od razu zapytam o podłączenie dekoderów N przez wifi, czy można je podłączyć tak jak wcześniej opisałem (dwa dekodery do jednego routera w tym jeden dekoder główny, który przez router przekaże poprzez lan sygnał do jednego dekodera i wifi do drugiego routera, zaś drugi router przekaże sygnał dwóm pozostałym dekoderom) ?
    damianek2 napisał:
    A czy po podłączeniu do Nanostation2 lub tplink WA5210 anteny zewnętrznej dookólnej będę mógł swobodnie poruszać się między wyszukanymi sieciami?

To zależy od siły sygnału a ta zależy od zysku anten nadawczych, odbiorczych, odległości strat.
    http://www.zytrax.com/tech/wireless/calc.htm "System Performance" sekcja.
    1km, 100mW, TX=zysk-anteny-nadawczej RX=zysk-twojej-anteny
    [calcuclate]
    RX Power ma wyjść conajmniej 60dbm

damianek2 napisał:
    Później jak rozumiem Nano2 lub tplink musi być podłaczony lanem do routera lub ap, aby ten rozsyłał sygnał po domu, czy urządzenia te mogą również wysyłać sygnał wifi?

tak
    damianek2 napisał:
    podłączenie dekoderów N przez wifi, czy można je podłączyć tak jak wcześniej opisałem (dwa dekodery do jednego routera w tym jeden dekoder główny, który przez router przekaże poprzez lan sygnał do jednego dekodera i wifi do drugiego routera, zaś drugi router przekaże sygnał dwóm pozostałym dekoderom) ?

Jak po LAN-ie działa to po WIFI też winno działać.
  • Poziom 8  
    Ok, a jeżeli obliczenia wyjdą prawidłowo (czyli minimum 60dbm) to sieci wybiera się w jakimś programie dołączonym do routera, lub na stronie konfiguracji?
    I teraz wybór sprzętu. Osobiście wybrałbyś Nanostation2 czy tplink WA5210? Nie wiem czy różnią się tylko ceną, bo jak dla mnie są to dwa identyczne urządzenia.
    Jeśli chodzi o antenę dookólną jaką byś mi polecił? Jak wcześniej pisałem chodzi mi o taką która spokojnie będzie odbierać sygnał z obszaru 1km2, oczywiście w jakiejś rozsądnej cenie :)
    Router - czy może być to dowolny router, pracujący w standardzie n? Jak dobrze rozumiem drugi router odbierający sygnał od pierwszego z sygnałem TV N również musi pracować w standardzie n?
    I teraz kolejne pytanie, które nasuwa mi się na myśl to czy pierwszy router będzie w stanie przesyłać jednocześnie przez wifi sygnał internetowy i sygnał TV N? Czy będą to dwa oddzielne sygnały, czy dwa w jednym? A może do przesyłania sygnału TV będzie potrzebny kolejny router?:(
    Przepraszam że zadaję tak wiele pytań, ale uważam że powinienem wiedzieć jak najwięcej o tego typu połączeniach, ponieważ jak przewiduję wszystko będę sam kupował i ustawiał,a jednak muszę jakoś to wszystko ogarnąć :]
    damianek2 napisał:
    obszaru 1km2

1 [km2] to promień koła 600m. Antena dookólna 10 dbi wystarczy przy założeniu że nadajnik ma 8dbi.

Nano2 i WA5210 mają wbudowane kierunkowe anteny więc jak chcesz odbierać ze _wszystkich_ kierunków to to się nie nada raczej bo byś płacił za antenę której byś nie używał. Możesz zatem użyć Bullet2 lub WR543g + antena dookólna na dachu w pudle i kablem LAN do domu sygnał.

Jak znasz nadajniki z których będziesz odbierał to załacz schemat z zaznaczonymi kątami między skrajnymi nadajnikami, może kierunkowa antena by wystarczyła.

Anteny szukaj np na cyberbajt.com dipol.com.pl

> sygnał TV N?
    co to ?

Po domu dowolne urządzenia typu "N" powinny wystarczyć.
  • Poziom 8  
    Przepraszam, zapomniałem napisać że chodziło mi o podłączenie anteny dookólnej do Nano2/WA5210 ponieważ mają możliwość podłączenia dodatkowej anteny.
    Kierunkowa niestety nie wystarczy bo sieci mam dostępne z każdej strony. Co myślisz o tej: antenie?
    I jak dobrze rozumiem przy zastosowaniu takiego połączenia będę miał silny sygnał sieci udostępnianej przez moją gminę ( dzięki wbudowanej antenie kierunkowej do urządzenia) i dodatkowy sygnał z okolicy (dzięki dodatkowej antenie dookólnej)?
    A czy nie wystarczyłby router z trzema złączami antenowymi, do niego podłączone dwie anteny zewnętrzne (kierunkowa i dookólna) odbierające sygnał i jedna wewnętrzna rozsyłająca? Chociaż jeśli Nano2 i WA5210 dają silniejszy i stabilniejszy sygnał to myślę że będą dla mnie dobrym rozwiązaniem.
    > sygnał TV N => sygnał telewizji N, czyli ten pochodzący od czarnego dekodera i przekazywany dalej do pozostałych dekoderów (przepraszam, że wcześniej nie sprecyzowałem)
    Jak podłączysz antenę zewnętrzą to fabryczna przestaje działać.

damianek2 napisał:
    A czy nie wystarczyłby router z trzema złączami antenowymi

nie
  • Poziom 8  
    Czyli jeśli chce mieć internet z gminy, potrzebny będzie mi Nano2 lub WA5210 + router podłączony kablem LAN.
    Jeśli chcę mieć internet z okolicy to Bullet2 lub WR543g + antena dookólna + router podłączony przez LAN.
    I jak chce mieć i jedno i drugie to wtedy wszystkie w/w urządzenia? A może jakaś lepsza antena dookólna podoła moim wymaganiom i połączę się z internetem z gminy? To wtedy tylko Bullet2 lub WR543g + antena dookólna + router. Jak dla mnie to wszystko jest za bardzo skomplikowane:/
    damianek2 napisał:
    I jak chce mieć i jedno i drugie

- na dachu: bullet2 lub wr543g + antena dookólna
    - w domu Access Point (Router WIFI ) do siania wifi po domu.