Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prądnica z silnika 3 fazowego klatkowego

29 Sty 2012 01:53 12930 14
  • Poziom 25  
    Szukam schematu podłączenia uzwojeń silnika klatkowego 3~, 2KW, 1450 obr/min dla gwiazdy i trójkąta tak by działał jako prądnica na 230/400 V. Chciałbym wiedzieć też jakie mniej-więcej trzeba zastosować kondensatory i gdzie je podłączyć (mile widziane wzory) oraz jak wyprowadzić przewód neutralny

Wiem, że na stronie jest mnóstwo tego typu tematów ale nie mogłem znaleźć żadnego schematu, więc założyłem własny temat.
  • Poziom 23  
    Witam
    Trochę miesza Pan pojęcia, więc trudno dokładnie pomóc.
    Łączenie w gwiazdę: fazy na U1,V1,W1 natomiast W2, U2, V2 zwarte i tutaj może Pan podłączyć przewód zerowy, ale nie jest to konieczne.
    Łączenie w trójkąt: U1 zwarty z W2 i podłączona faza, analogicznie następne połączenia czyli V1 z U2 oraz W1 z V2.
    Nadmieniam że jakie ma być połączenie zależy od oznaczenia na tabliczce silnika.

Dodano po 1 [minuty]:

Połączenie w trójkąt nie posiada wyjścia przewodu zerowego
    Jerzy
  • Poziom 43  
    No tak, ale jeszcze pozostała sprawa z kondensatorami, bo skoro to silnik asynchroniczny, to i prądnica taka musi byc, a więc trzy kondensatory w trzech fazach, połączone w trójkąt, przy prądnicy z uzwojeniami połączonymi w gwiazde. dla 220/380VAC. Acha, no i trochę, kłopotu z magnetyzmem szczątkowym na początek. Pisałem o tym kiedyś, przy okazji omawiania awarii takiego generatora. Czy problemy nie przerastają Kolegi, skoro nie wie, jak skonfigurować połączenia stojana dla określonych napięć ?? Wzorów na pojemność tych kondensatorów podawał nie będę, bo są bardzo skomplikowane , natomiast mogę powiedzieć, ze zawiera się ona w granicach 50 -70µF / 350VAC (kondensator blokowy AC a nie elektrolityczny :D ) Dla 50Hz obroty wyniosą ~1700 - 1750 RPM - asynchronizm !
  • Poziom 25  
    Przede wszystkim dziękuje z odpowiedź.

Czy problemy nie przerastają Kolegi, skoro nie wie, jak skonfigurować połączenia stojana dla określonych napięć ??

No dobra nie podałem, że wiem jak wygląda podłączenie silnika dla dla określonych napięć, czy podłączenie do pracy na 230V z kondensatorem. Ale chodzi mi o to jak podłączyć kondensatory i jakie(µF) do poszczególnych zacisków jeśli silnik pracuje jako prądnica. Chciałbym aby ktoś pokazał mi jak to wygląda. Proszę o edycje załączonego prze ze mnie obrazu. Jak poradzić sobie z kłopotami magnetyzmu szczątkowego to już wiem bo czytałem na tej stronie. Wzory może kolega Krzysztof podać, myślę, że poradzę sobie z nimi.

Tablicy niestety już nie ma na silniku, pamiętam tylko to co podałem w opisie.

• Poziom 43  
    Przecież napisałem - uzwojenia silnika skojarzone w gwiazdę, kondensatory (przybliżoną pojemność podałem), połączone w trójkąt. Trudno to zrozumieć ? :cry:
    Wartość kondensatorów podałem przybliżoną, bo do wzorów należy podstawić dane, których ani ja ani Kolega nie zna. Chociażby impedancję zespoloną dla 50 Hz uzwojenia, a to zależy od sposobu nawinięcia, średnicy drutu, koercji powściągającej dla materiału magnetycznego stojana i wirnika........ itd.
  • Poziom 25  
    Ok wzory odpadają.
    Czy tak to mam rozumieć? Bo jak nie to ja już nie wiem jak to ma być podłączone .

A jak wygląda sprawa z napięciami bo czytałem, że uzyskuję się 2x230V i 1x110V.
  • Poziom 43  
    marcin55246 napisał:
    Ok wzory odpadają.
    Czy tak to mam rozumieć? Bo jak nie to ja już nie wiem jak to ma być podłączone .

Czy Ty odróżniasz połączenie/skojarzenie kondensatorów w gwiazdę -> γ - coś tu namalował - od połączenia w trójkąt -> Δ, pytam retorycznie?
  • Poziom 26  
    marcin55246 napisał:
    Ok wzory odpadają.

Witam. Kolego; uzwojenie 1 fazy w silniku,to zaciski U1 i U2. Druga faza, to V1 i V2, a trzecia to W1, W2. Narysuj sobie na osobnej kartce papieru trzy "cewki" symbolizujące przedstawione fazy i połącz je w trójkąt (jak w poście 4). Jak połączysz U1 z W2 itd. to będziesz wiedział jak połączyć kondensatory w trójkąt.
  • Poziom 25  
    Kolego wola ja zrozumiałem tylko tyle z twojej odpowiedzi na moje pytanie.

Dodano po 4 [minuty]:

Kolego Quarz widocznie nie rozumiem tego. Do kolegi wola ja zrozumiałem tylko tyle z odpowiedzi na moje pytanie.

Napisałem, że szukam schematu (rysunku) tego połączenia. Nie chciałem aby było pisane jak to zrobić.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Witam.
    Cytat:
    Do kolegi wola ja zrozumiałem tylko tyle z odpowiedzi na moje pytanie
    Dobre i to. Kondensator, który "przyłączyłeś" do zacisków U1, W2 ma być "przyłączony" do zacisków U1, U2. Czyli kondensatory mają być wpięte w "czarne linie". Następnie mostkujesz zaciski jak w poście 4 dla trójkąta. Zresztą; narysuj trójkąt równoboczny. Boki trójkąta to "twoje" kondensatory.
    Cytat:
    Napisałem, że szukam schematu (rysunku) tego połączenia. Nie chciałem aby było pisane jak to zrobić
    Oczywiście nie musisz korzystać z tego postu. Schemat czy rysunek znajdziesz; ale musisz szukać.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Witam, Ja to widzę tak
    Prądnica z silnika 3 fazowego klatkowego,
    chociaż nigdy nie budowałem takiego układu to moze się mylę.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    marcin55246 napisał:
    [ ... ]

Kolego Quarz widocznie nie rozumiem tego. Do kolegi wola ja zrozumiałem tylko tyle z odpowiedzi na moje pytanie.

Napisałem, że szukam schematu (rysunku) tego połączenia. Nie chciałem aby było pisane jak to zrobić.
    To co wyżej, to jakieś dyrdymały ...

Ehhh ... sam nie rozumiesz tego coś TAM zamieścił:
    Na prawym schemacie masz narysowane skojarzenie uzwojeń tego silnika w trójkąt, więc wystarczy tylko dołączyć do zacisków zasilania - również skojarzone w trójkąt - kondensatory.
  • Poziom 25  
    No dobra bazując na poście 10 i 11(wierzę, że kolega się nie pomylił) doszedłem do tego:
    Teraz pytanie. Czy to jest poprawnie wykonane?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    marcin55246 napisał:
    No dobra bazując na poście 10 i 11(wierzę, że kolega się nie pomylił) doszedłem do tego:
    Teraz pytanie. Czy to jest poprawnie wykonane?
    Tak ...
  • Poziom 25  
    Dziękuje za odpowiedź i cierpliwość do mojej niewiedzy.
    Temat zamykam.