Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator w.cz do prac konstrukcyjno serwisowych

29 Sty 2012 10:41 9671 19
  • Poziom 15  
    Witam kolegów. Poszukuję schematu z opisem wykonania generatora w paśmie pracy od ok. 100kHz do 30MHz, zastosowanie jak w temacie. Znalazłem taki schemat: http://www.vintage-radio.com/projects/signal-generator.html co koledzy o nim myślą? Może też być jakieś inne prostsze rozwiązanie np. tylko przedział 400-500kHz i 10.7MHz bo na strojeniu pośrednich najbardziej mi zależy, dodam że chodzi o tory pośredniej AM. Czy ewentualnie taki wynalazek na 455kHz ma szanse działać? http://electronbunker.sasktelwebsite.net/SignalGen455.html
  • Poziom 34  
    W Elektronice Praktycznej z lat 90-tych znajdziesz schematy takiego generatora, jeden była na scalaku nie do zdobycia a drugi na tranzystorach.
  • Moderator
    Witam, obydwa są dobre. Jeśli mogę podpowiedzieć to przy budowie generatora przestrajanego, musisz mieć odczyt cyfrowy. Chyba nie będziesz malował kresek na kartoniku? :D A jeśli chcesz tylko stroić p.cz, to zrób prosty generator z przełączanym rezonatorem i po sprawie, odczyt cyfrowy nie będzie konieczny.
  • Poziom 34  
    AVT283 cz.1 generator, cz.2 skala cyfrowa.
  • Poziom 30  
    Najlepszym generatorem byłoby drugie takie radio. Zależy co chce kol. robić czy tylko stroić filtry w rezonans, czy coś więcej. Każdy ma swoje metody kwestia czy metoda jest dobra w danej sytuacji. Bo jeśli chodzi tylko o max. napięcia po detekcji, to nie bawiłbym się w żadne generatory. Co innego jeśli generator ma być modulowany.
  • Poziom 30  
    Do dds-a przdałby się tłumik skalibrowany tylko co kolega rozumie przez "strojenie pośredniej najbardziej mi zależy" ?
  • Poziom 37  
    Olek II napisał:
    Jeśli mogę podpowiedzieć to przy budowie generatora przestrajanego, musisz mieć odczyt cyfrowy.

Poza odczytem cyfrowym niezbędny jest też dobry, regulowany tłumik.

mleczarz napisał:
    Może też być jakieś inne prostsze rozwiązanie np. tylko przedział 400-500kHz i 10.7MHz bo na strojeniu pośrednich najbardziej mi zależy, dodam że chodzi o tory pośredniej AM.

Jeżeli masz zamiar stroić p.cz odbiorników powszechnego użytku (domowych), to również dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie GDO.
    Jak dojdziesz do wprawy, to tak zestrojone tory p.cz wcale nie odbiegają od zestrojenia wobulatorem lub też generatorem fabrycznym.
  • Poziom 15  
    Miernik częstotliwości mam i czeka na wbudowanie do generatora. Pasmo do ponoć 50MHz i 5 cyfr na skali. W DDS bawić się nie chcę bo wtedy to już NWT7 warto robić. Tak dobry przyrząd nie jest mi na razie potrzebny. Czy ktoś z kolegów ma doświadczenie odnośnie AVT 283?
  • Poziom 30  
    str. 20 Link tam jest vfo z trx atlas nie wiem co mnie naszło, aby to zrobić jest super stabilniy. Cewki wciągnąłem z vco diora tosca czy coś w tym stylu (blok "solidnych" cewek przestrajanych może koledzy podpowiedzą). Wpadłem na pomysła na przekładnię

tylko trzeba zdemontować silnik i jest gotowa super-przekładnia (zapewnia precyzyjne płynne przestrajanie)
    konstrukcja musi być super zwarta mechanicznie, przestrajane to jest napięciem jest to generator Clappa na tranzystorach polowych 40673, BF245 i 2x BC107 oraz :D BC211. Do strojenia p.cz. raczej nie da się uniknąć przełączanej cewki (szerokopasmowość), bo to raczej musi być stabilny generator jak naprawię PC to skan "ustrojstwa" postaram się wrzucić.

Dodano po 23 [minuty]:

napięcie wyjściowe układu ok. 1,2V
    trzeba pomyśleć o tłumiku regulowanym np. popytać na forum sp7pki.pl taki tłumik trzeba nabyć gdzieś
    Można też poszukać gotowego VFO, gdzie ktoś kiedyś włożył sporo pracy, a dzisiaj ląduje to w śmieciach (jakieś starze radio)

Dodano po 26 [minuty]:

przy okazji jeszcze znalazłem tdo na tym tranzystorze, co ja zrobiłem generator Link
  • Poziom 15  
    Ludzie mamy XXI wiek a serwujecie tutaj jakieś antyczne rozwiązania na elementach dyskretnych. Dziś stosowanie czegokolwiek innego niż DDS do takich rozwiązań nie ma najmniejszego sensu. Kość z Analoga kosztuje tyle co dobre wino a daje super możliwości.
  • Poziom 30  
    Hmm spostrzeżenie godne uwagi. Dodam jeszcze schemat. Dioda pojemnościowa i można zrobić FM.

• R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    mleczarz napisał:
    Poszukuję schematu z opisem wykonania generatora w paśmie pracy od ok. 100kHz do 30MHz, zastosowanie jak w temacie.

Kup sobie DD1A firmy MJM i zapomnij o problemie.

Do tego dołożyć trzeba stały tłumik -100dB (ekranowany - kosz blachy i elementów około 5 zł.) i na takim wyjściu masz generator jak :
    - częstotliwość do 150MHz
    - wyjście na 50Ω z tłumikiem -100dB
    - sygnał wyjściowy od 0,1µV do 100µV
    - stabilność "kwarcowa"
    - raster co 1Hz

Raz wydane pieniążki a ile przyjemności i fachowości w Twoich pomiarach.

Pozdrawiam.
  • Poziom 30  
    Regulowany tłumik w.cz. można by w zasadzie zrobić tak:
    potencjometr logarytmiczny 10-cio obrotowy + precyzyjna gałka z licznikiem od 1 do 10
    numer licznika obrotu +1 odpowiadałby wtedy wzmocnieniu 20dB, natomiast numer na skali +10 analogicznie +2dB

o taki np.:

Zawinąć to wszystko szczelnie w metalowe pudło i jeśli podać teraz na potencjometr sygnał o amplitudzie 1V (do tego obok mała "legenda" z przelicznikiem dB na µV), to mielibyśmy już prawie-wyskalowany porządny tłumik 100dBµV. Może to i zakręcone, ale wydaje mi się, że tak byłoby taniej. Chyba, że znacie nie drogie profesjonalne tłumiki w.cz. :?: bo ja nie

ps.
    kurcze koledzy czy nie widzicie, że ktoś chce sobie zrobić w miarę porządne urządzenie własnoręcznie nie każdego stać na taki dds poza tym kol. Adam jak dla mnie np. taki DD1A definitywnie odpada ze względu na brak obrotowej gałki do zmiany f
  • Poziom 15  
    bc211 napisał:
    Regulowany tłumik w.cz. można by w zasadzie zrobić tak:
    potencjometr logarytmiczny 10-cio obrotowy + precyzyjna gałka z licznikiem od 1 do 10
    numer licznika obrotu +1 odpowiadałby wtedy wzmocnieniu 20dB, natomiast numer na skali +10 analogicznie +2dB

Jak to ma być do w.cz. to potencjometr zupełnie się nie nadaje.
    Na allegro jest firma/sklep, który ma w ofercie cyfrowy tłumik AT-210 od DC do 2 GHz z 15 krokami co 1 dB. Czasem można kupić przełączane tłumiki polskiej produkcji do 1 GHz. Tanim kosztem można zrobić samemu tłumik z rezystorów SMD i ew. przełączników na diodach PiN ale bez kalibracji wszystko będzie na oko.
  • Poziom 30  
    Dlaczego tak myślisz ? Uważam, że spełniłby swoje zadanie.
  • Poziom 15  
    bc211 napisał:
    Dlaczego tak myślisz ? Uważam, że spełniłby swoje zadanie.

Na większych częstotliwościach pojemności i indukcyjności własne potencjometru będą miały ogromy wpływ na stopień tłumienia sygnału. Czyli tłumienie będzie się zmieniało z częstością i to w ogromnym stopniu.
  • Poziom 15  
    Robi się mały bałagan w temacie, przedstawię więc założenia:
    1. Generator do 30MHz ma pokryć pasmem pośrednie od450KHz do 470 kHz oraz 10.7MHz
    2. Modulacja sygnału na pewno AM może być dodatkowo FM
    3. Chcę w miarę tanio bez zabawy w DDS (gdybym chciał to bym zaczął budować NWT7)
    4. Miernik częstotliwości mam.
    5. Jeśli ktoś ma schemat tłumika to też poproszę.
    6. Darujmy prace serwisowe ma wystarczyć do "domowych" działań radioamatora
  • Poziom 33  
    Masz już schemat i nie wiem czego oczekujesz.Tłumików schematów....google.
    Do roboty i masz generator. hi
    Pokaże ci kombajn zbudowany w latach 70 ubiegłego wieku, co stoi na zasilaczu,Pomiar częstotliwości -3 wejścia , skala cyfrowa do trx-a, generator 100kHz do60Mhz.
    do dziś sprawny .
    73!
  • Poziom 15  
    Temat uważam za zamknięty. Zbuduję AVT 283 i opiszę swoje wrażenia odnośnie tego generatora.