Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer do gier ( płyta główna, karta graficzna, ram ? )

29 Sty 2012 10:46 2979 27
  • Poziom 12  
    Witam!
    Dysponuje małym budżetem i chciałbym złożyć sobie kompa do gierek, dobrze by było jak by dało sie pograc w BF3, MW3, DIRT3 w gre wchodzi OC bo tak jak już napisałem nie mam za dużo kasy, potrzebuje tylko:
    -płyta główna
    -karta graficzna
    -ram
    części oczywiście używane,
    posiadam zasilacz FSP750-80GLN także myśle że z tym nie będzie problemu, obudowa i dysk zostało po starym
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 10  
    Jaki jest ten budżet ?
  • Poziom 36  
    Nie napisałeś jakim konkretnie budżetem dysponujesz oraz jaki dysk ata sata czy inny. Nie wiemy czy to ma być nówka nie śmigana lub używki.
  • Poziom 12  
    ... Napisałem że cześci chce używane, dysk niestety ATA ale też poźniej zmienie na SATA, budżet .. mały ! więc chce żebyście mi wycenili mniej więcej, bo nie wiem jakie częsci sie nadają do gier a jakie nie. Obliczymy ile to wyjdzie najmniejszym kosztem na używanych częściach i wtedy sie zastanowie czy dołożyć troche i mieć zapas na jakiś czas

Powiedzmy tak:
    Grafika jakaś dobra 512, ram 2gb 800 ??, procesor jakiś 3 rdzeniowy
    oczywiście na tym sobie zabardzo nie pogram ale jak mam już coś kupić to takie kryteria były by 'minimalne' :) więc co polecicie?
  • Poziom 38  
    Phenom 955BE, używana płyta na chipsecie AMD770, 2x2gb pamięci 1333Mhz, Radeon HD5770, do 1000zł się zmieścisz.
  • Poziom 36  
    Jeśli chodzi o nowe, to ja ostatnio rozważałem APU A8-3870 + płyta+pamięć ale jak by nie liczyć to 1000 wychodzi. Podstawka nie wiadomo czy będzie rozwojowa i chyba wszystkie nowe płyty nie obsługują już napędów ATA(a cena nowych zaporowa). Ale żeby pograć w nowe tytuły wystarczyło by coś takiego. Dalej konkretnie nie określiłeś zasobów finansowych. Przy mniejszych niż pisałem na początku na pewno inni koledzy ci pomogą.
  • Poziom 38  
    Jak chcesz taniej to procesor Phenom II x2 555 (który może się odblokować do 3 lub 4 rdzeni)
    Reszta zostaje bez zmian, karta 1GB, 512 chyba nie produkowali.
  • Poziom 12  
    Gdzieś tam mi się prześlizgła 512, a jaką płyte można polecić z ddr3? bo wiadomo tańsze są, ale czy to sie bardziej opłaci wogóle?
  • Moderator - Komputery Serwis
    Starej płyty AM2 nie kupuj.
    Poszukaj Asrock M3A770DE jak chcesz taniej płyty. Ma nawet gniazdo PATA.
    Procesor do gier to minimum Phenom II X2 555, ale warto trochę dołożyć do Phenoma II X4 960T (ewentualnie do wersji 955BE).
    Ram kupowałbym DDR3-1333 praktycznie dowolny z radiatorem (chociaż np Kingston się słabo do OC nadaje...)
  • Poziom 12  
    Aha, ale to pewnie tych częsci używanych nie dostane

Dodano po 16 [minuty]:

Ta płyta Asrock M3A770DE nawet nawet, ale nie znalazł by sie jakiś tańszy procek pod nią na ktorym dało by rade pograc :(?
  • Poziom 38  
    Phenom II x2 555 nie jest taki drogi, używany za ok 260zł można dostać.
  • Poziom 12  
    no tak, ale 2 rdzeniowy to dużej przyszłości nie daje chyba? czy lepiej dołożyć do 960T, chyba że pójdzie odblokować te 2 rdzenie na tej płycie, ale czy wtedy bedzie normalnie 4 rdzeniowy i chodzić jak tamte czy tylko bedzie tak napisane :D?

Dodano po 40 [minuty]:

nasuneło mi się pare pytań:
    - czy HD5770 wystarczy do gier? z tego co patrzyłem to ludzie grają na tym ale np: na 12GB ramu. Chodzi mi oto że ma tylko 128bit i czy to wystarczy?
    - czy na ram musi być ten radiator?
    - gdzie można kupić tanio takie używane części ?
  • Poziom 38  
    1. Wystarczy, pamięć ram nie ma nic do rzeczy, pojedyncze parametry nie wpływaja na wydajność.
    2. Nie musi ale różnica w cenie to nie więcej niż 5zł.
    3. Serwisy aukcyjne.
  • Poziom 12  
    Mam jeszcze jedno pytanie :) czym sie różnią te radeony jak jest np: 100 - 200 zł różnicy? z wyglądu to tylko chłodzeniem, i oto chodzi?
  • Poziom 38  
    Które konkretnie się różnią o 200zł?
  • Poziom 38  
    Różnią się ceną, bo ceneo pokazuje Ci dla każdej tylko jeden sklep, w jednym z nich cena jest gdzieś sprzed roku i dlatego taka różnica.
  • Poziom 12  
    no dobra ok,
    teraz zostało tylko pół roku zbierania kasy :D
    W takim przypadku temat był bez sensu, bo za pół roku informacje tutaj zgromadzone prawdopodobnie będzie trzeba zaktualizować (mówiąc inaczej: istnieje szansa, że za pół roku w budżecie, który uzbierasz będzie można kupić coś innego korzystniej).
    Nawet, jeśli to będą dwa miesiące to i tak warto będzie zaktualizować temat.
  • Poziom 12  
    Mam nadzieje że wyrobie się troche szybciej :D
  • Poziom 12  
    Mały problem, niestety nie dostane pieniążków z odszkodowania i musze sam uzbierać :D więc jak coś to zaktualizuje temat, a teraz mam pytanie czy warto kupować pojedynczo bo np: teraz mógłbym kupić już płyte główną, czy lepiej poczekać uzbierać całość i zobaczyc czy nie kupi się czegoś lepszego??
    I jeszcze jedno czy warto zmienić zasilacz na jakiś słabszy bo 750 to jednak trochę prądu ciągnie, a komputer będzie chodził codziennie z 5 - 6 godzin?
  • Poziom 43  
    A co ma zasilacz do pobieranej energii ? Wytłumacz mi to.
    Ja bym nie kupował tylko zbierał określoną sumę pieniędzy, chyba że jesteś "łowcą" i polujesz na okazje to wtedy można w taki sposób działać.
    kimz napisał:
    czy warto kupować pojedynczo bo np: teraz mógłbym kupić już płyte główną, czy lepiej poczekać uzbierać całość i zobaczyc czy nie kupi się czegoś lepszego??

Lepiej uzbierać i kupić coś lepszego.

kimz napisał:
    750 to jednak trochę prądu ciągnie

Ciągnie tyle, ile potrzebuje. 750W to teoretyczna maksymalna wydajność, a nie pobór prądu. Będzie on pobierał w praktyce mniej więcej tyle samo prądu co zasilacz 400 czy 500W (mówimy o zasilaniu tego samego zestawu na różnych zasilaczach).
  • Poziom 12  
    Aha, no tak myślałem :) tylko wszędzie pisało moc*godz*koszt a nikt nie pisał o tym żę ciągnie ile potrzbuje. Czyli lepiej uzbierać to 1000 i wtedy zobaczyć ?
    Nic w przyrodzie nie ginie. Gdyby ciągnął 700W (pomijając straty ze względu na sprawność energetyczną mniejszą niż 100%) a komputer pobierałby 200W, gdzieś musiałby rozproszyć te 500W... Grając w pasjansa mógłbyś śmiało ogrzewać pokój bezsensownie marnowanym prądem, albo na przykład podgrzać sobie obiad czy zrobić kawę na zasilaczu :) Na szczęście tak nie jest.

Co do zbierania - tak, uzbieraj jakąś kwotę - chociaż tysiąc jak na komputer do gier to mało, ale można już wtedy coś zacząć.