Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba "zielonego" o sprawdzenie schematu Atmega8

toshiaczek 29 Sty 2012 10:59 2640 15
  • #1 29 Sty 2012 10:59
    toshiaczek
    Poziom 9  

Witam

Proszę o sprawdzenie poprawności poniższego schematu i o ew. sugestie co jest źle i co zmienić/dodać/usunąć.
    Płytka będzie służyła do nauki programowania uC, a peryferia chciałbym na początku podłączać pod odpowiednie piny w złączach (SV1 i SV2). Dopiero potem, po zdobyciu doświadczenia i odpowiedniej wiedzy (tajemnej??) oraz o ile układ ma prawo zadziałać - projektować już dedykowane PCB pod konkretne urządzenia. JP2 do programowania układu.

Oto moje wypociny:

Mile widziane każde słowa krytyki :)

Pozdrawiam.

0 15
  • #4 29 Sty 2012 11:18
    sp3ots
    Poziom 36  

Witam !
    Złe wartości kondensatorów przy rezonatorze kwarcowym, zastosuj np. 33pF 2 sztuki.
    Jeśli chcesz programować tylko przez ISP to zapomnij o wykorzystywaniu pinu RESET do innych celów jak tylko reset.
    Pozdrawiam. Stefan

0
  • #5 29 Sty 2012 12:20
    toshiaczek
    Poziom 9  

@sp3ots - tak, wiem, reset tylko do resetu będzie (chyba). Kondensatory poprawione.

@miszczo997 - podmienię to wg. Twoich sugestii jak znajdę to o czym mówisz, bo na razie nie potrafię tego znaleźć albo nie tego nie ma. Podstawka musi być zmieniona na Mega8 czy może zostać tak jak to teraz jest? Przecież i tak będę do niej wsadzał ATMegę, więc nie powinno być różnicy.

@LiutenetMaria - nie bardzo wiem jak zabrać się za tę opto-izolację. Nie zamierzam na początku bawić się napięciami niebezpiecznymi. Chcę na początek nauczyć się obsługi klawiatur, prostymi wyświetlaczami LCD, komunikacji z innym uC, pomiarem temperatur i świeceniem LEDami. Nic skomplikowanego na początek.

Czy powinienem przy procku dać od razu, na sztywno rezystory podciągające czy dać je dopiero przy układach (przy wyjściu) które będę podłączać przy pomocy kabelków?

Dziękuję za pomoc i sugestię. Tematu nie zamykam, gdyż jeszcze się odezwę :D

0
  • #6 29 Sty 2012 13:20
    szod
    Poziom 33  

toshiaczek napisał:
    @sp3ots - tak, wiem, reset tylko do resetu będzie (chyba).

Żadne "chyba". Jak zmienisz funkcję końcówki Reset na port wejściowy lub wyjściowy to możesz zapomnieć o programowaniu przez złącze ISP.

toshiaczek napisał:

Czy powinienem przy procku dać od razu, na sztywno rezystory podciągające czy dać je dopiero przy układach (przy wyjściu) które będę podłączać przy pomocy kabelków?

Rezystory dodasz w miarę potrzeb. Nie rób na stałe na płytce. Zresztą ATmega ma możliwość włączenia wewnętrznych rezystorów podciągających które zazwyczaj wystarczają.

0
  • #7 29 Sty 2012 15:46
    toshiaczek
    Poziom 9  

Nowa wersja schematu:

Nadal nie wiem co miał dokładnie na myśli Miszczo997 z tym switchem 5x5...

Podstawkę zamieniłem na ATMega8 zgodnie z sugestiami.
    Rezystory dam tak jak mówi Szod - w miarę potrzeby.

Nie podoba mi się złącze programatora ISP, ale to już poprawię przy kolejnej wersji.

Czy schemat oprócz złącza ISP może zostać czy coś jeszcze zmienić?

Pozdrawiam

0
  • #8 29 Sty 2012 15:47
    miszczo997
    Poziom 27  

W zasadzie to żadna różnica, ale w tej chwili schemat jest kompletnie nie czytelny, ponieważ trzeba go sprawdzać z datasheetem(chyba, że ktoś pamięta piny megi). Atmegę 8P znajdzie wpisując w wyszukiwarkę w eagle *mega8* . * oznaczają tyle co dowolny ciąg znaków.

Ze switchem chodzi o to, że w tej chwili masz daną zworkę, którą żeby zresetować procesor będziesz musiał założyć i zdjąć z goldpinów, a chyba prościej będzie wcisnąć przycisk?
    Z tego co teraz widzę, źle masz podłączone gniazdo isp.

0
  • #9 29 Sty 2012 17:22
    szod
    Poziom 33  

Typowe złącze ISP ma 10 pinów. Poniżej rozpiska połączeń.

Daj jeszcze na piny zasilania oprócz ceramika 100n jakiś elektrolit np. 100µ. Na płytce możesz przewidzieć dodatkowo kilka przycisków które w miarę potrzeb podepniesz do układu. Przyciski jedną stroną podłączone do masy. Jak zamierzasz bawić się przetwornikiem analogowo - cyfrowym, to zastosuj raczej ATmega88. W ATmega8 pin AVCC jest wewnętrznie zwarty z zasilaniem i nie można przez to odfiltrować zasilania przez dławik. Podłączenie do AVCC od zasilania powinno iść przez dławik 10µH. Kondensator 100n na pinie AVCC zostaje jak jest.

0
  • #10 30 Sty 2012 19:48
    toshiaczek
    Poziom 9  

Pin 3 (ten od LED) w tym IDC-10 muszę podłączać od strony uC czy jest zbędny, skoro będzie przy programatorze? O ile dobrze rozumiem, dioda ma za zadanie sygnalizować proces programowania układu... Tak?

Piszesz Szod, ze lepiej użyć ATMega88. Ok, tak zrobię. Jak poprawnie powinno być podłączone zasilanie przez te dławiki? Masz jakiś przykład (chociażby wycinek z jakiegoś schematu) jak to ma być poprowadzone? Tak samo z tym elektrolitem - szeregowo czy równolegle?

Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #11 30 Sty 2012 20:37
    szod
    Poziom 33  

Pin LED jest obsługiwany przez programator. Nie każdy go obsługuje, więc zazwyczaj pozostawia się nie podłączony. Kondensator elektrolityczny równolegle do ceramicznego w zasilaniu. Co do filtrowania to po prostu jak pisałem od zasilania do AVCC podłącza się dławik. Pomiędzy AVCC a masę kondensator. Czyli tak jak masz, tylko że AVCC nie bezpośrednio do plusa, ale przez dławik.

0
  • #13 05 Lut 2012 10:45
    toshiaczek
    Poziom 9  

Wprowadziłem kolejne zmiany do projektu.
    Wydaje mi się, że wszystko powinno już być ok, ale pewnie się mylę :/

Czy ktoś z szanownych kolegów i koleżanek, może raz jeszcze zerknąć na projekt, sprawdzić czy wszystko jest na swoim miejscu?
    Jeśli wszystko jest ok, to czy lepiej użyć najpierw płytki stykowej czy od razu wytrawić PCB:

Nie jestem pewny na 100%, czy ścieżki +5 mogą być takiej szerokości czy nie powinny być nieco szersze.

Pozdrawiam
    Toshiaczek.

0
  • Pomocny post
    #14 05 Lut 2012 12:04
    miszczo997
    Poziom 27  

Schemat wygląda ok, tylko z tego co widzę masz źle podłączone zasilanie (nie masz tak naprawdę masy). Płytka lekko mówić masakra. Poczytaj o narzędziu polygon, i przemyśl dobrze ułożenie elementów. Ścieżki możesz zrobić trochę szersze. Zobacz np jak zrobiłem to tutaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2185676&highlight=

0
  • #15 05 Lut 2012 12:46
    toshiaczek
    Poziom 9  

@miszczo997 - nie czaruj że "lekko" ;) Jest bardzo masakrycznie, jako że to moje pierwsze PCB. Twierdzisz, że to nie ma prawa zadziałać? Szkoda...
    Tak jak myślałem - ścieżki muszą być szersze. Ok, tak będzie. No to wracam do projektu.
    Korzystając z okazji - chciałbym zastosować kwarc 16MHz lub 20MHz. Co o tym myślisz? Czy kondensatory przy kwarcu nie powinny wynosić 22pF? Jedne źródła mówią o 22 a inne o 33... Komu wierzyć? I jak dobrać diodę D1?

Pozdrawiam
    Toshiaczek.

0
  • #16 12 Lut 2012 11:54
    toshiaczek
    Poziom 9  

Zastosowałem Polygon, zrobiłem Masę jak sugerował Miszczo997.
    Ścieżki zostawiłem tak jak są, czyli nie pogrubiałem.

Zabieram się za zaprojektowanie jakiś akcesoriów I/O do tego.

Pozdrawiam.

0
  Szukaj w 5mln produktów