Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz lampowy, uszkodzony transformator głośnikowy albo lampa

maskota94 31 Sty 2012 21:49 12070 148
  • #61 31 Sty 2012 21:49
    Quarz
    Poziom 43  

maskota94 napisał:
    Czyli na dobrą sprawę trafo można nawet wykręcić z chassis? Co do kabla tu dwużyłowy starczy, prawda?
    Tak, tak, można.

• #62 31 Sty 2012 21:59
    maskota94
    Poziom 15  

Czy wyczuwam sarkazm?

• #63 31 Sty 2012 22:00
    Quarz
    Poziom 43  

maskota94 napisał:
    Czy wyczuwam sarkazm?
    Ależ skąd, postępujesz poprawnie ... :lol:
    Może tak, ponieważ to badanie zajmie kilka godzin, to dalej będziemy tu dyskutować jutro, zgoda?

• #64 31 Sty 2012 22:03
    maskota94
    Poziom 15  

Dobrze widzę już że głupio powiedziałem o tym wymontowaniu transformatora. A więc co miałbym zrobić z rezystorem i kablem sieciowym?

ok to ja jutro tylko rezysor załatwie

• #65 31 Sty 2012 22:14
    Quarz
    Poziom 43  

maskota94 napisał:
    Dobrze widzę już że głupio powiedziałem o tym wymontowaniu transformatora. A więc co miałbym zrobić z rezystorem i kablem sieciowym?
    Wymontowany, czy nie, nie ma to żadnego znaczenia, byleby jego wszystkie uzwojenia były odłączone od reszty układu.

maskota94 napisał:
    ok to ja jutro tylko rezystor załatwię
    Zgoda, to do jutra - dobranoc :D

Dodano po 7 [minuty]:

vodiczka napisał:
    Konkretnie które anodowe z którymi katodowymi, podaj numery według schematu. Trafo może pykać i nie musi być uszkodzone
    maskota94 napisał:
    Nie, nie w głośnikach zdaje się że pyka transformator głośnikowy.

odłącz głośnik to będziesz wiedział czy na pewno nie pyka czy "zdaje się"
    Śmiem twierdzić, iż tą ' durną poradą' - być może - sprokurowałeś odejście tego transformatora do "Krainy Eksponatów" ... :!: :idea: :evil:

• #66 01 Lut 2012 09:26
    maskota94
    Poziom 15  

Quarz napisał:
    maskota94 napisał:
    Wymontowany, czy nie, nie ma to żadnego znaczenia, byleby jego wszystkie uzwojenia były odłączone od reszty układu.

maskota94 napisał:
    ok to ja jutro tylko rezystor załatwię
    Zgoda, to do jutra - dobranoc :D

Dodano po 7 [minuty]:

vodiczka napisał:
    Konkretnie które anodowe z którymi katodowymi, podaj numery według schematu. Trafo może pykać i nie musi być uszkodzone
    maskota94 napisał:

Śmiem twierdzić, iż tą ' durną poradą' - być może - sprokurowałeś odejście tego transformatora do "Krainy Eksponatów" ... :!: :idea: :evil:

Zastanowiłem się dwa razy i nie odłączyłem głośnika bo wiem czym to grozi :D

• #67 01 Lut 2012 09:35
    Quarz
    Poziom 43  

maskota94 napisał:
    Quarz napisał:
    [ ... ]

vodiczka napisał:
    maskota94 napisał:

Zastanowiłem się dwa razy i nie odłączyłem głośnika bo wiem czym to grozi :D
    Wielka pochwała dla Ciebie ... :!: :idea:

• #68 01 Lut 2012 10:03
    maskota94
    Poziom 15  

Rezystor wyjdzie jednak 5,12kΩ przy 11-12W

Dodano po 14 [minuty]:

Rezystor już jest teraz będę cirpliwie czekał na dalsze pana wskazówki?

• #69 01 Lut 2012 10:19
    Quarz
    Poziom 43  

maskota94 napisał:
    Rezystor wyjdzie jednak 5,12kΩ przy 11-12W

Dodano po 14 [minuty]:

Rezystor już jest teraz będę cierpliwie czekał na dalsze pana wskazówki?
    Może być, ważne byś wiedział jaką ma wartość rezystancji ponieważ będzie on 'robił', m. in. za rezystor pomiarowy do pomiaru prądu.
    Rezystor połącz w szereg z uzwojeniem pierwotnym transformatora, a do pozostałych dwóch końców obwodu dołącz - dolutuj - przewód sieciowy z wtyczką (ważne), pamiętaj aby pozostałe uzwojenia transformatora nie były do czegokolwiek podłączone.
    Rezystor umieść tak, by dobrze było z niego odprowadzanie ciepło i przypadkiem nie "przykleił się" do czegoś, a następnie dołącz równolegle do rezystora - byle porządnie - przewody multimetru z zakresem ustawionym na 200V AC (napięcie przemienne), zaś całość ma leżeć bezpiecznie - aby w czasie badania nie stała się 'krzywda'; zarówno przedmiotom biorącym udział w tym badaniu, a przede wszystkim Tobie.
    Jak już spełnisz w/w wymogi to podłącz - na początek na chwilę - wtyczkę do gniazda sieciowego 230V/50Hz i odczytaj wartość napięcia jaką wskaże woltomierz, a następnie układ odłącz od sieci, zaś wynik pomiaru tu podaj.

• #70 01 Lut 2012 10:33
    maskota94
    Poziom 15  

Nie wiem czy poprawnie zrozumiałem:
    Rezystor np. lutuje do 1pinu trafa
    do 4pin i końca rezystora lutuje przewody zasilające 230VAC
    Mierze napięcie pomiędzy 1 a 4 pinem?
    Czy pomiędzy początkiem a końcem rezystora ? Chyba to pierwsze tak?

• #71 01 Lut 2012 11:05
    Quarz
    Poziom 43  

maskota94 napisał:
    Nie wiem czy poprawnie zrozumiałem:
    Rezystor np. lutuje do 1pinu trafa
    do 4pin i końca rezystora lutuje przewody zasilające 230VAC
    Dokładnie tak ...

maskota94 napisał:
    Mierze napięcie pomiędzy 1 a 4 pinem?
    Nie na uzwojeniu transformatora, a na zaciskach rezystora - patrz niżej ...

maskota94 napisał:
    Czy pomiędzy początkiem a końcem rezystora ? Chyba to pierwsze tak?
    Nie, to drugie - na zaciskach rezystora masz mierzyć napięcie.

• #72 01 Lut 2012 11:16
    maskota94
    Poziom 15  

Wiem wiem jak to jeszcze raz przeczytałem to też to zrozumiałem. Zaraz zmierzę przygotowałem już sobie sondy multimetra(pocynowałem) i zaraz je wlutuje i zmierzę.

Dodano po 8 [minuty]:

Przy samym włączeniu odczytałem 110v po chwili spadło do 105v i tak się utrzymało. Jest to prawidłowy odczyt?

• #73 01 Lut 2012 11:51
    Quarz
    Poziom 43  

maskota94 napisał:
    [ ... ]

Przy samym włączeniu odczytałem 110[v]V po chwili spadło do 105[v]V i tak się utrzymało. Jest to prawidłowy odczyt?
    Zdecydowanie za mało ... :cry: ... i teraz nie wiem - na odległość - co jest tego przyczyną; czy zbyt mała wartość napięcia w sieci, czy niepoprawnie wskazujący Twój miernik, czy też rezystor ma mniejszą wartość rezystancji od tej coś tu podał, lub też parametry Twojego egzemplarza transformatora są lepsze od tych co podają w katalogu.
    Daj mi dłuższą chwilę na przeanalizowanie tego wszystkiego, ponieważ gdyby było znacznie więcej, to sprawa byłaby dość oczywista.

Szkoda, że nie możesz porobić fotek ...

• #74 01 Lut 2012 11:54
    maskota94
    Poziom 15  

mogę porobić zdjęcia trafa i tego jak mierze telefonem. Wystarczy? Rezystor ma właściwą wartość sprawdzałem kilka razy omomierzem

• #75 01 Lut 2012 11:58
    Quarz
    Poziom 43  

maskota94 napisał:
    [m]Mogę porobić zdjęcia trafa i tego jak mierze telefonem. Wystarczy? Rezystor ma właściwą wartość sprawdzałem kilka razy omomierzem
    Tak, fotki transformatora porób tak, by było widać jego końcówki lutownicze oraz 'metkę' - kartkę z danymi.

• #76 01 Lut 2012 12:14
    maskota94
    Poziom 15  

Ok zrobię zdjęcia również w czasie pomiarów

Dodano po 14 [minuty]:

Wzmacniacz lampowy, uszkodzony transformator głośnikowy albo lampa Wzmacniacz lampowy, uszkodzony transformator głośnikowy albo lampa Wzmacniacz lampowy, uszkodzony transformator głośnikowy albo lampa Wzmacniacz lampowy, uszkodzony transformator głośnikowy albo lampa

• #77 01 Lut 2012 13:02
    Quarz
    Poziom 43  

maskota94 napisał:
    Ok zrobię zdjęcia również w czasie pomiarów

Dodano po 14 [minuty]:

Wzmacniacz lampowy, uszkodzony transformator głośnikowy albo lampa Wzmacniacz lampowy, uszkodzony transformator głośnikowy albo lampa Wzmacniacz lampowy, uszkodzony transformator głośnikowy albo lampa Wzmacniacz lampowy, uszkodzony transformator głośnikowy albo lampa
    No ładnie, ale te dwa małe rezystory metalizowane to w sumie jaką mają wartość rezystancji? Podaj tu kolory pasków kodu barwnego.
    Poza tym, to przydałoby się zdjęcie łączówek transformatora uzwojenia pierwotnego ale od spodu - tam gdzie końcówki uzwojeń wychodzą z karkasu.

• #78 01 Lut 2012 13:19
    maskota94
    Poziom 15  

Te małe rezystorki to kolejno od trafa 1,8k (paski to brązowy szary czerwony złoty) 2,1k (paski czerwony brązowy czerwony złoty)

Wzmacniacz lampowy, uszkodzony transformator głośnikowy albo lampa Wzmacniacz lampowy, uszkodzony transformator głośnikowy albo lampa

• #79 01 Lut 2012 13:32
    Quarz
    Poziom 43  

maskota94 napisał:
    Te małe rezystorki to kolejno od trafa 1,8k (paski to brązowy szary czerwony złoty) 2,1k (paski czerwony brązowy czerwony złoty)
    Ooo... źle, toć to przeszło połowa całej rezystancji (1,8+2,1=3,9), a nominalnej w nich mocy strat zaledwie 1/2W ... :!: :idea:
    Koniecznie poszukaj innych - wszak moc w nich rozkłada się proporcjonalnie do wartości rezystancji:
    P = I²•R

maskota94 napisał:
    Wzmacniacz lampowy, uszkodzony transformator głośnikowy albo lampa Wzmacniacz lampowy, uszkodzony transformator głośnikowy albo lampa
    Widzę, że masz ten lepszy typ tego transformatora - z dzielonym uzwojeniem pierwotnym.
    Popatrz czy jego rdzeń nie był rozbierany i jest przekładka - szczelina - pomiędzy kształtkami blach typu E a kształtkami typu I.

• #80 01 Lut 2012 14:31
    maskota94
    Poziom 15  

Będzie problem ze załatwieniem innych rezystorów :cry: Zdaje mi się że trafo nie było rozbierane przynajmniej ja nic podejrzanego nie widzę.

Dodano po 1 [minuty]:

Szczelina jest tylko pomiędzy cewką a tym całym żelastwem.

Dodano po 49 [minuty]:

Szczelina jest tylko w tych miejscach(po drugiej stronie identyczna) Wzmacniacz lampowy, uszkodzony transformator głośnikowy albo lampa

• #81 01 Lut 2012 15:01
    Quarz
    Poziom 43  

maskota94 napisał:
    Będzie problem ze załatwieniem innych rezystorów :cry: Zdaje mi się że trafo nie było rozbierane przynajmniej ja nic podejrzanego nie widzę.

Dodano po 1 [minuty]:

Szczelina jest tylko pomiędzy cewką a tym całym żelastwem.

Dodano po 49 [minuty]:

Szczelina jest tylko w tych miejscach(po drugiej stronie identyczna) Wzmacniacz lampowy, uszkodzony transformator głośnikowy albo lampa
    To nie o tę szczelinę idzie ... zobacz:
    powinna być widoczna przekładka - na górze lub u dołu - w miejscach gdzie zaznaczyłem na czerwono, czyli na styku kształtek typu E z typu I.

P.S. Niezależnie od powyższego złożysz porządny rezystor j/w?

• #82 01 Lut 2012 15:26
    maskota94
    Poziom 15  

Coś tam na łączeniu kształtek chyba jest takie jakieś białe jakby podkładka. Mam pytanie co będziemy dalej robić z tym trafem czy już może wiadomo że jest do niczego, czy na razie wiemy tylko że nie wiemy nic? :D

Dodano po 1 [minuty]:

Z rezystorem jest problem bo jakbym nie kombinował to będzie mi brakowało by zejść do 5,1kΩ. Dodam tylko że ten się na razie wogóle nie grzał.

• #83 01 Lut 2012 15:44
    Quarz
    Poziom 43  

maskota94 napisał:
    Coś tam na łączeniu kształtek chyba jest takie jakieś białe jakby podkładka. Mam pytanie co będziemy dalej robić z tym trafem czy już może wiadomo że jest do niczego, czy na razie wiemy tylko że nie wiemy nic? :D
    Plan mam, ale potrzeby jest ten porządny rezystor.

maskota94 napisał:
    Dodano po 1 [minuty]:

Z rezystorem jest problem bo jakbym nie kombinował to będzie mi brakowało by zejść do 5,1kΩ. Dodam tylko że ten się na razie w ogóle nie grzał.
    Przez chwilę nie, ale dużej to byłoby po nich, zobacz:
    (105V/5100ΩV)²•(1800Ω+2100Ω)=1.65...W rozłożone nieco nierównomiernie na te małe dwa rezystory.
    A dokładnie to tak:
    (105V/5100Ω)²•1800Ω=0.763...W
    (105V/5100Ω)²•2100Ω=0.890...W
    I przypomnę; są to rezystory o nominalnej mocy strat 1/2W.

• #84 01 Lut 2012 15:56
    maskota94
    Poziom 15  

Mam plan jak to rozwiązać spójrz na to

Tak powinno być dobrze, prawda? W moim wypadku to będzie chyba jedyne wyjście. Może uchylisz rąbek tajemnicy i zdradzisz plan?

• #85 01 Lut 2012 16:10
    Quarz
    Poziom 43  

maskota94 napisał:
    Mam plan jak to rozwiązać spójrz na to
    Dobrze kombinujesz, ale z rezystorem 2100Ω należy zrobić tak samo jak z tymi 1800Ω ...

maskota94 napisał:
    Tak powinno być dobrze, prawda? W moim wypadku to będzie chyba jedyne wyjście.
    Patrz wyżej ...

maskota94 napisał:
    Może uchylisz rąbek tajemnicy i zdradzisz plan?
    Jaka to ''tajemnica', TAM napisałem przecież co mam zamiar sprawdzać przez dłuższy czas, a TU to była 'przymiarka, oraz bliższe objaśnienie, do tego.

• #86 01 Lut 2012 16:12
    maskota94
    Poziom 15  

Z 2,1k jest taki problem że nie mam odpowiedniej ilości :| Ale zaraz polutuje 1,8k i będę szukał jak już to zrobie to co mam robić?

• #87 01 Lut 2012 16:27
    Quarz
    Poziom 43  

maskota94 napisał:
    Z 2,1k jest taki problem że nie mam odpowiedniej ilości :| Ale zaraz polutuje 1,8k i będę szukał jak już to zrobie to co mam robić?
    Dobrze, że o to teraz pytasz, ponieważ od 17:00 nie będzie mnie tu dłuższy czas ... :cry: ... wszak zgodnie ze starym hanyskim zwyczajem udaję się na leczenie moich nerek - oczywiście dobrym piwem ... :D ... wszak dziś "piwna środa", a kto wie, ten wie, co to oznacza ... :wink:

A teraz do rzeczy - podłącz to wszystko - jak poprzednio - do sieci zasilającej i zostaw tak na dłuższy czas, ale obserwuj czy z transformatora nie 'uchodzi dym', a jakby tak było, czy tez z uzwojenia zaczęłaby wyciekać cerezyna - to ta substancja którą cewka, i chyba cały ten transformator, są zaimpregnowane/nasycone - to oczywiście należy wyłączyć zasilanie.
    Obserwuj też i notuj - co jakiś czas i jak byłby znaczne zmiany - wartość napięcia na rezystor-ze (-ach) włączonym szeregowo z uzwojeniem pierwotnym.

• #88 01 Lut 2012 16:30
    maskota94
    Poziom 15  

I przez jaki okres czasu obserwacje mam prowadzić?

• #89 01 Lut 2012 19:05
    Quarz
    Poziom 43  

maskota94 napisał:
    I przez jaki okres czasu obserwacje mam prowadzić?
    Na pewno zdążę tu wrócić i zapytać co tam u Ciebie ... :idea: ... czyli więcej jak dwie godziny.

Dodano po 2 [godziny] 33 [minuty]:

Jak tam przebiega próba?

• #90 01 Lut 2012 19:13
    maskota94
    Poziom 15  

Próba przebiegła myślę że dobrze.
    Transformator się NIE nagrzał, nie puścił dymu itp.
    Rezystory były ciepłe ale nie gorące.
    Napięcie stało prawie cały czas na 110V,
    a jak już miało trochę "poskakać" to skakało od 105- 120V
    Więcej grzechów nie zauważyłem:D
    A jak przebiegło leczenie?