Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Linux - czy warto? Jeżeli tak to który?

29 Sty 2012 12:31 1683 13
  • Poziom 15  
    Witam,

Jeżeli założyłem ten temat w złym dziale, to przepraszam i proszę administratorów o przeniesienie do właściwego.

Przechodząc do sedna sprawy, potrzebuję do mojego sklepu zmodernizować komputer, jako że obecny zdechł. Chcę wymienić w nim dysk i dokupić Ramu, bo oprócz tego wszystko jakoś działa, a procek 2,5GHz jakoś to wszystko ciągnie. Komputer jest używany wyłącznie do obsługi programu Small Business, czyli programu do obsługi małych firm, innymi słowy do prowadzenia stanów magazynowych i współpracy z kasami fiskalnymi. Poza tym komputer będzie służył do drukowania i korzystania z internetu.

Jako, że wraz z nowym dyskiem muszę sprawić nowy system zacząłem się zastanawiać nad przejściem na Linux'a, (żeby nie nabijać kasy Microsoftowi) a jako, że nigdy nie miałem z nim styczności chciałbym Was prosić o pomoc. Czytałem na stronie Linuxa informacje o nim i w gruncie rzeczy wydaje mi się sensowym programem. Problem polega na tym, którą wersję powinienem wybrać. Sugerując się stroną Linuxa zacząłem się zastanawiać nad UBUNTU, a to dlatego że jak piszą tam:
    Cytat:
    - rozprowadzany jest jako live-cd, dzięki temu możemy go wypróbować przed instalacją
    - doskonałe wykrywanie sprzętu
    - bardzo duża ilość dostępnego oprogramowania
    - łatwa aktualizacja przez internet
    - możliwość uzyskania płatnej pomocy technicznej
    - polska wersja językowa

Jako drugim myślałem o Debianie, który jest najpopularniejszą wersją systemu. Jednak jako, że się na tym nie znam proszę o pomoc.

Bardzo bym prosił o jakąś pomoc w tym zakresie czy przejście na Linuxa nie będzie problemem dla kogoś początkującego? I czy w przyszłości nie będę miał problemów gdybym chciał zmodernizować sprzęt, podłączyć do niego coś nowego itp.

Jako drugie pytanie czy ktoś mógłby mi polecić jakąś najprostszą wersję Linuxa, która zajmuje jak najmniej miejsca i wykorzystuje jak najmniej zasobów. Na starszym komputerze stacjonarnym, który służy tylko do przeglądania internetu chciałbym zainstalować właśnie Linuxa

Dzięki z góry za pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Pierwsze i najważniejsze pytanie - czy ten program Small Business jest dostępny w wersji pod Linuxa i czy Twoją drukarkę fiskalną można pod nim zainstalować bez problemów? Jeżeli nie, może się okazać, że gra nie jest warta świeczki. Teoretycznie programy Windowsowe dają się uruchamiać pod Linuxem np. przy pomocy Wine, jednak w praktyce - różnie to bywa.
  • Poziom 18  
    Link
    Wybierz Ubuntu, przerabiałem ostatnio mendriva i lepszy wydaje mi się być ubuntu
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Dla początkującego: SuSE, Mandriva, Ubuntu (w takiej kolejności).
  • Poziom 15  
    marcinj12 napisał:
    Pierwsze i najważniejsze pytanie - czy ten program Small Business jest dostępny w wersji pod Linuxa i czy Twoją drukarkę fiskalną można pod nim zainstalować bez problemów? Jeżeli nie, może się okazać, że gra nie jest warta świeczki. Teoretycznie programy Windowsowe dają się uruchamiać pod Linuxem np. przy pomocy Wine, jednak w praktyce - różnie to bywa.

Właśnie sam program nie jest pod Linuxa, ale czytałem w internecie, że wielu osobom chodzi właśnie za pomocą tego Wine, tyle, że jeżeli dobrze zrozumiałem ich to trzeba mieć jednocześnie zainstalowanego Windows XP?
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    m4xon napisał:
    Właśnie sam program nie jest pod Linuxa, ale czytałem w internecie, że wielu osobom chodzi właśnie za pomocą tego Wine, tyle, że jeżeli dobrze zrozumiałem ich to trzeba mieć jednocześnie zainstalowanego Windows XP?
    O ile mi wiadomo to nie, ale niech się w temacie linuksiarze wypowiedzą ;) Nie korzystam z tej funkcjonalności, ale rzuć okiem na instalację, nie widzę tutaj nic o instalacji Windowsa.

Zawsze możesz wewnątrz Linuxa zainstalować wirtualną maszynę, a na niej zainstalować Windowsa, ale to rozwiązanie mija się z celem, bo i tak musisz mieć licencję na tego Windowsa - a w takim wypadku chyba jasne, że lepiej go zainstalować bezpośrednio.

Niemniej polecam wirtualną maszynę (np. Virtual Box albo Virtual PC) żeby sobie w domu czy w pracy na swoim komputerze zainstalować i przetestować wspomniane Linuxy i samemu dokonać wyboru. Przy okazji sprawdzisz, czy na wspomnianym Wine uruchomisz ten program.
  • Poziom 43  
    m4xon napisał:
    Nie, instalujesz jedynie pakiet linuxowy Wine.
  • Poziom 37  
    Witam.
    OpenSUSE + Wine + inne niezbędne pakiety.
    Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    .Net można doinstalować jako komponent Wine, ale trzeba mieć osobno licencję na Windows, aby to było legalne.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    To już pozostawiam do przetestowania i wyboru autorowi.

Z doświadczenia wiem, że często pod Wine programy działają stabilniej niż pod Windows.
  • Poziom 15  
    Dzięki wielkie za pomoc, nakreśliliście mi jak to wygląda, będę miał łatwiejszy wybór.

Pozdrawiam