Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec nadmuchowy do garazu

29 Sty 2012 14:28 17642 9
  • Poziom 8  
    Witam, wszystkich na forum. W przyszłym tygodniu biorę się za piec nadmuchowy do ogrzewania garażu. Wszystko juz wymyślone i pomysł całkiem fajnie wygląda. Ale mam pewne obawy co do tego i pisze aby mi ktoś doradził.

A więc, posiadam piecyk na węgiel/drewno o wymiarach 30/30/150cm z nadmuchem w palenisko.

W czym cały problem i o co mi chodzi:

Mam 2 garaże obok siebie, w jednym chciałbym postawić piec i garaż byłby ogrzewany tyle co piec odda ciepła, a drugi garaż musi być ogrzewany nadmuchowo, pierwszy powód to mało miejsca na trzymanie go tam, a drugi to taki iz kurzy sie z niego itp itd wiadomo jak to przy takim piecu, trzeci powód to taki ze przy okazji mogę ogrzewać dwa garaże na raz, ale garaż z którym będzie stal piec nie jest ważny, najważniejszy ten który będzie ogrzewany przez nadmuch.

Jaki mam plan:

Piecyk ma wymiary 30/30/150 cm. Do ścianek pieca przyspawałbym dookoła kilkanaście żeberek które dodatkowo oddawałyby ciepło. ( Piec gdy stał w rogu garażu o wymiarach 4x5.50x2.40 to w przeciwnym rogu garażu było ponad 40 st ciepła, garaż jest murowany i ocieplony) Od miejsca w którym jest przyspawany kanał nadmuchowy w palenisko az do samej góry chce zrobić płaszcz powietrzny z wykrojem na górne drzwiczki. Piec z płaszczem miałby wymiary 60/60 i od dołu płaszczu do góry jakieś 120 cm.
    Przestrzeń miedzy ściana pieca ,a ściana płaszcza by było 15 cm i wysokość płaszcza 120 cm.

Tu pierwsze pytanie, czy te 15 cm miedzy ściankami to nie będzie za mała odległość ?

Dalej:

Dmuchał w płaszcz będzie z dołu pieca jeden z 2 wentylatorów tłoczących.

400 mm śmigło
    300 mm śmigło

Tu moje drugie pytanie który wybrać ? Różnica między nimi jest chyba dość duża, jeden ponad 3000 drugi 1300 wydajności....

Mi wydaje sie ,ze ten mocniejszy byłby lepszy, dodatkowo zastosowałbym regulator obrotów.

Kolejne zadanie to transport powietrza do drugiego garażu.

W odległości około 2 m od miejsca w którym miałby stać ten piec mam otwór w ścianie 30/40 cm. Chce zrobić kanał o takich wymiarach jak otwór w ścianie, który zaczynałby sie u góry płaszcza i wchodził w ten otwór. Dodatkowo zostanie ocieplony.

Tu moje kolejne pytanie czy pomysł z tym kanałem będzie dobry ? Czy lepiej np. kupić taki przewód. izolowany watą, np. fi 160 i zrobić 2 wyjścia u góry płaszcza wsadzić tam takie przewody i poprowadzić je do otworu w ścianie ?

Garaż ma wymiary 4/5.5/2.40cm, murowany i ocieplony ściany i sufit. Ogrzewałem go wcześniej malutką nagrzewnica gazową firmy Remington. Kosztowała chyba coś 350 zł taka z tych najmniejszych, i grzała ok, ale gaz jest tłusty i to zmusiło mnie do rezygnacji z niej.

To już chyba wszystko co chciałem napisać. Jeżeli ktoś może doradzić to czekam na komentarze, rady i odpowiedzi na moje pytania.

Pozdrawiam.
  • Poziom 39  
    Może być nawet 10 cm, w wentylatorze liczy się spręż, oprucz wydajności.
    Powietrze napotka różne opory po drodze i okaże się, że przy wylocie ledwo dmucha.
    http://sklep.dospel.com/?537,wk-160 tego typu się sprawdzają.
  • Poziom 28  
    Musisz mieć drugi kanał, nad podłoga, którym powietrze wdmuchnięte powróci do garażu z piecem, inaczej to nie zadziała.
  • Poziom 8  
    MACIEK_M napisał:
    Musisz mieć drugi kanał, nad podłoga, którym powietrze wdmuchnięte powróci do garażu z piecem, inaczej to nie zadziała.

Co konkretnie nie zadziała ?

Takiej mozliwosci nie biorę pod uwage, ponieważ garaz który ma byc ogrzewany jest wykorzystywany do malowania.
  • Poziom 28  
    Aby wdmuchnąć powietrze do drugiego garażu to musi je skądś wziąć, więc albo zimne z zewnątrz, ogrzewa i wdmuchuje do drugiego garażu a z stamtąd na zewnątrz - duże straty, albo pobiera dołem drugiego garażu, ogrzewa i wdmuchuje górą ciepłe - małe straty ciepła.
  • Poziom 8  
    Ja cię jak najbardziej rozumiem, taki miałem zamiar aby dmuchawa pobierała powietrze z zewnątrz, wtłaczała do pieca, i z pieca ogrzane do garażu, ale jak piszesz duża strata by była wtłaczając zimne do pieca, wiec:

Można zrobić tak ze z dołu garażu ogrzewanego będzie otwór do niego rura prosto do dmuchawy, będzie to juz ogrzane powietrze z dołu wiec nie będzie takie zimne jak z zewnątrz.

Za dmuchawę użyłbym niemieckiej dmuchawy promieniowej EBM

Seria D 225

Wymiary Φ225mm
    Zasilanie 230...400VAC
    Wydajność 2680...4400m3/h
  • Poziom 36  
    Kiepski pomysł.
    W lakierniach raczej stosuje się inny sposób ogrzewania.
    Jak myślisz co się będzie działo gdy do pieca (rozgrzanego prawie do czerwoności) będą zasysane lotne frakcje lakieru z rozpuszczalnikiem ?
  • Poziom 8  
    OK ale,jestes zbyt przewrażliwiony...
    Tak jak pisałem wczesniej miałem nagrzewnice gazową w która lecial pył i ''lotne frakcje lakieru'' malowałem tak 2 lata i gdyby nie to ze gaz jest tłusty malowal bym przy niej dalej ale robi mi oczka na bazbarwnym.

Do tego pieca mam zamiar zrobic puszke z filtrów G4(lakiernicze filtry do kabin) w miejscu gdzie bedzie zaciagane powietrze. Wiec nie ma stresu. Chodzi tylko o to czy to zadziała.
  • Poziom 1  

poprawilem troche Twój projekt

kanaly/zastawy w takim piecu sa bardzo wazne im wiecej przeszkod na drodze powietrza tym gorętsze wychodzi ale wtedy potrzebny jest mocniejszy wentylator (najlepiej promieniowy aluminiowy z silnikiem trójfazowym) , mniejszy wentylator na palenisko . proponowałbym również konstrukcje okrągłą (na bazie walca) , byłby znacznie lepszy przepływ powierza, blacha na owijke o grubosci 3-4 mm...ciensze owijki lubia sie wyginac :)
  • Poziom 14  
    Witam

Stwierdziłem, że nie ma sensu powielać kolejnego tematu i dopisze się do aktualnego.
    Mam zamiera wykonać we własnym zakresie piec z płaszczem na nadmuch w kształcie prostopadłościanu. Wymiarów jeszcze nie sprecyzowałem. Garaż ma wymiary 9m dł na 6m szer na 3m wys.
    Chciałem go postawić w przeciwległym rogu do drzwi głównych. Mam tylko dylemat jak zrobić z wylotem spalin... Garaż jest w drugim większym garażu gdzie do szczytu mam ok 9m i jest to na chwilę obecną problem wyprowadzić tamtędy rurę . Chciałbym poprowadzić ją po skosie przez cały garaż i wypuścić w niższym punkcie dachu jakieś 1m ponad pokrycie dachowe.
    Jednak nie wiem czy wtedy rura nie będzie za długa po skosie wyjdzie pewnie z 9m i 3 po przełamaniu do góry ??

Dziękuje z góry za sugestie.