Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zelmer elf 2 - falujące obroty oraz głośna praca (rozbiórka silnika)

ufo87 29 Sty 2012 14:46 5606 8
  • #1 29 Sty 2012 14:46
    ufo87
    Poziom 2  

Witam serdecznie jest to mój pierwszy temat na elektrodzie więc proszę was o wyrozumiałość ;) za krytykę oraz pomoc będę bardzo wdzięczny

więc tak posiadam Zelmera elf 2 typ 323.0 EK który zaczął dziwnie pracować... czyli zaczęły falować obroty oraz strasznie głośno chodzić, choć myślę że falowanie obrotów będzie mylnym odczuciem bo może raz ciszej chodzi a raz głośniej a obroty te same.

Rozebrałem go do samego silnika okazało się że jest tak zasyfiony jak tylko idzie. Wyczyściłem ile idzie trochę lepiej, dałem odrobinę wazeliny tech na łopatki i przez chwilę nie ten odkurzacz.

Moje pytanie brzmi czy ten silnik idzie (oraz jak) rozebrać czy to chiński badziew nie do rozbiórki, ile może kosztować (nie znalazłem takiego nigdzie) na nim jest naklejka KCL23-15PGHc :D

z góry dzięki za pomoc

0 8
  • #2 29 Sty 2012 14:58
    Witold5
    Poziom 30  

Przecież Zelmer to nie chiński badziew. Rozebrać da się wszystko. Może daj jakieś fotki silnika.

2
  • #3 29 Sty 2012 15:03
    movzx
    Poziom 39  

Witold5 napisał:
    Przecież Zelmer to nie chiński badziew.
    Obecnie wiele modeli Zelmera to chińszczyzna z nadrukowanym logo - na przykład XS.
    Elf chyba na szczęście nie należy do tej grupy.

Myślę że kilka zdjęć ułatwiłoby sprawę, bo nie każdy ma w pamięci ten odkurzacz ;)
    To co zwykle pada w silnikach odkurzaczy to łożyska i szczotki - jeśli rzeczywiście był bardzo brudny i dostał się w te miejsca pył to mogą dziać się takie dziwne rzeczy.

Po sprawdzeniu wychodzi że ten silnik stosowany jest jeszcze przez Fagora i Electroluxa. Raczej Made in China.

0
  • #5 29 Sty 2012 15:22
    Witold5
    Poziom 30  

Zdjęcia nie wiele pokazują. Według górnego zdjęcia, zbij tą pokrywę, w środku jest turbina do wyczyszczenia. Sprawdź luzy na łożyskach i ewentualnie wymień.

0
  • #6 29 Sty 2012 15:26
    ufo87
    Poziom 2  

mógłbyś szerzej na temat zbicia pokrywy bez jej deformacji??

0
  • #7 29 Sty 2012 15:32
    movzx
    Poziom 39  

Nie wiemy nawet jak ta pokrywa wygląda z boku bo nie dałeś sensownych zdjęć. Zwykle robi się tak że o brzeg opiera się płaski śrubokręt i lekko przez niego uderza - w kilku miejscach.

1
  • Pomocny post
    #8 29 Sty 2012 15:33
    Witold5
    Poziom 30  

Ona jest tylko wciśnięta, popukuj dookoła w rant pokrywy.

0
  • #9 29 Sty 2012 16:46
    ufo87
    Poziom 2  

Dzięki wielkie za pomoc :) turbina wyczyszczona i teraz to inny odkurzacz :D

0