Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Praktyczna teoria przy budowie zwrotnicy.

kogie 22 Gru 2004 14:50 1122 8
  • #1 22 Gru 2004 14:50
    kogie
    Poziom 13  

Co brac pod uwage, jak dobierac element by zwrotnica byla dopasowana do konkretnego głosnika (dopasownie do impedancji itp). i nie chodzi tu o czysto teoretyczne wzory, kalkulatory ktorych wszędzie pełno. Jak dązyc do stworzenia idealnej wspolpracy głosnik - zwrotnica :)

0 8
  • #2 22 Gru 2004 16:05
    SILVER SOUND
    Poziom 28  

Witam
    Zrobienie dobrej zwrotnicy, wiąże sie z wykonaniem kilku pomiarów.
    Trzeba znać charakterystykę, zarówno osiową jak i kątową +/- 30 -40 st), wskazane też fazową. Na podstawie tych wykresów wyznaczasz częstotliwośc podziału, oraz stromość 6, 12, czy 18 dB/oct.
    Teraz należy wyliczyć rzeczywistą impedancje głośników przy czestotliwości podziału.
    Te dane należy podstawic nawet do WinISD bety..
    Podane dane nalezy potraktować , jako bazę, i manipulując wartościa elementów w zakresie +/- 20% dokonać retuszu.
    Wykonując mechanicznie, należy umieszczaś jak najdalej od siebie cewki, układając je tak aby ich osie nie były równoległe.
    Sposób wyliczania impedancji był poruszany na elektrodzie, poszukaj..
    jk

0
  • #3 22 Gru 2004 17:24
    Sound Wave
    Spec od akustyki

a ja proponuje jak juz robić pomiary to w SW i tam symulować zwrotke. jak się wszystko prawidłowo robi to wszysto zgadza się w 95% znaczy przebieg charakterystyki jest niemal identyczny jak ten symulowany przez program!! (oczywiście konieczne jest prawidłowe wykonanie pomiarów)

Dodano po 12 [minuty]:

a ja proponuje jak juz robić pomiary to w SW i tam symulować zwrotke. jak się wszystko prawidłowo robi to wszysto zgadza się w 95% znaczy przebieg charakterystyki jest niemal identyczny jak ten symulowany przez program!! (oczywiście konieczne jest prawidłowe wykonanie pomiarów)

0
  • #4 22 Gru 2004 18:33
    kogie
    Poziom 13  

Znacie moze jakąs stronke na ktorej jest to opisane i coś wiecej w tym temacie?? Jesli macie jeszcze jakies doswiadczenia w tym temacie za pomoc bede bardzo wdzieczny :)

0
  • #5 22 Gru 2004 19:56
    SILVER SOUND
    Poziom 28  

Witam
    To co napisałem, to sa przesłanki do wykonania dobrej zwrotnicy.
    WinISD betę, podałem jako przykład narzedzia, a takim jest też SW. Wiara że ten programik , czy inny wyliczy za was, jest TOTALNIE BŁĘDNA.
    Każdy program, jak tez komputer jest TYLKO NARZĘDZIEM!!!!, i zrobi tyle, ile człowiek mu dostarczy danych...
    Sa narzedzia lepsze i gorsze, zapewne, SW jest lepszym niż WinISD beta.
    Na podstawie przesłanek, wymieniowych wczesniej człowiek okresla częstotliwośc podziału, nachylenie charakterystyki.
    To właśnie wiara że komputer jest lepszy od człowieka prowadzi do błedów... komputer jest na tyle madry, ile tej madrości ma człowiek go obsługujący....
    jk

0
  • #6 22 Gru 2004 20:09
    Sound Wave
    Spec od akustyki

Speaker Warkshop nie popełnia błędów bo analizuje działanie filtrów w oparciu o charakterystyke głośnika w gotowej obudowie i o realną impedancje zaaplikowanego głośnika. zwykłe symulatory wyliczają tylko elementy zwrotnicy w zalezności od zadanej rezystancji i częstotliwości podziału (ewentualnie od tpu strojenia) natomiast win SW działa w oparciu o inną zasade tworzymy wzorzec ( idealną zwrotnice) a program tak dobiera elementy żeby nasz głośnik odpowiednio zareagował. oczywiście w granicach mozliwości. ogromnym plusem jest to że nawet jak nie uda się mu dopasować do wzorca to wyświetla optymalny wynik (charakterystyke) przy danym typie zwrotnicy i mozemy przeanalizować co zmienić (mocniejszy filtr, inna częstotliwość odcięcia korektor impedancji czy moze pułapka rezonsnsowa). zwykły symulator tego nie potrafi!!

SILVER SOUND znowu wprowadzasz ludzi w błąd... to się zaczyna robić nudne.... jak czegoś niewiesz to się nie wypowiadaj.... jezeli operujemy na charakterystykach i module impedancji to mozna stworzyć matematyczny model głośnika a także zwrotnicy więc co miało by się nie zgadzać?? moze siły nieczyste :P

Na forum każdy ma prawo wypowiedzieć się nawet jeżeli rozmija się z prawdą. W polemice liczą się argumenty i tylko takie są dopuszczalne. Nie będę tolerował sugestii kto ma prawo wypowiadać się a kto nie. Wszelkie ataki personalne będą traktowane jako naruszenie regulaminu. (ob)

0
  • #7 22 Gru 2004 22:23
    SILVER SOUND
    Poziom 28  

Witam
    Myślę że to ty nie rozumiesz o czym ja napisałem...
    ŻADEN PROGRAM NIE ustali za ciebie częstotliwości podziału!!!!! To ty musisz to zadać programowi..
    A to wynika z innych przesłanek które przedstawiłem w poprzednich wypowiedziach...Faza, kształt charakterystyki spl danego głosnika przy założonej przez KONSTRUKTORA, czestotliwości podziału, decyduje o wyborze rodzaju filtru, czy 6 , 12, czy 18 dB/oct. ZADEN PROGRAM, ANI KOMPUTER nie uczyni tego za człowieka...
    Trzeba czasem uwzględnić jeszcze inne czynniki , jak np, srednica cewki użytego głośnika wysokotonowego, jego spl, i ze względu na jego bezpieczeństwo, użyć "mocniejszego" cięcia" od teoretycznie najlepszego.
    Czy uważasz, że te wszystkie czynniki zauważy twój program?
    Zatem , kolego zanim napiszesz , coś takiego jak wyżej, to pomyśl... nieco...
    Raz jeszcze podkreslam, kazdy program komputerowy, jest TYLKO NARZĘDZIEM!!!!
    Zarzucanie mi wprowadzanie w bład ludzi, jest też nie na miejscu, gdyż , jak wiesz moją wiedzę , przełozoną na konkretne wyroby, oceniali inni, a oceny są dostepne w sieci. Skoro mi zarzucasz dyletanctwo, prosze o przykłady weryfikacji, przez kogos , z kim liczy sie opinia , twojej wiedzy..
    Jesli to udowodnisz, to wtedy możesz mnie obrażac...
    jk

Proszę o zakończenie sporów. Dopuszczalna jest polemika a nie zarzucanie sobie braku kompetencji. Każdy kolejna próba zmierzająca do konfliktu będzie oceniona zgodnie z regulaminem. (ob)

0
  • #8 22 Gru 2004 23:17
    Sound Wave
    Spec od akustyki

Dobra uznajmy to za nieporozumienie. Rzeczywiście program wszystkiego nie policzy. Mi chodziło o to że jak juz sobie wybierzemy idealny dla nas filtr uwzględniając wszystko co trzeba i ustalimy częstotliwość podziału to program nam dobierze optymalne elementy. (SW) a Win ISD nie i to mi przyświecało pisząc ostatni post.

0
  • #9 23 Gru 2004 07:22
    SILVER SOUND
    Poziom 28  

Witam, ja od samego początku, nie negowałem, że jako narzedzie, to czy to bedzie WinIsd beta, czySW, napewno sie sprawdza, i pozwolą lepiej wyliczyć. I zapewne masz racje , tez to napisałem iż SW jest lepszy od tego drugiego. Jaka wartośc ma Win, wiem, bo nie uwzglądnia powierzchni otworu B-R, przy symulacji charakterystyki . Zatem, wszystkie programy, sa zalezne od nas, ludzi. Im więcej precyzyjnych danych wprowadzimy, tym lepiej ta maszynka(kom z programem), nam to wyliczy.
    Ale już montaż mechaniczny..... to co napisałem na wstępie..... watpię czy jakikolwiek program ma takie "doświadczenie", aby uwzględnić, zjawisko indukcji między cewkami filtra, to juz tylko człowiek może zadecydowac, czy najlepiej nawet wyliczona zwrotka, zostanie poprawnie wykonana, czy też nie.
    jk

0