Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[RS-232][BTM-222]Komunikacja z BTM-222

29 Sty 2012 18:42 4596 20
  • Poziom 2  
    Witam,

mam problem z komunikacją z modułem BTM-222 z zestawu ATB-BTM który zasilam +5V z USB. Mam przejściówkę USB-RS232 z połączonymi pinami 7-8 i 6-4. Połączyłem na krzyż przewody Rx i Tx. Zrobiłem dwa testy:

1. Po podłączeniu BTM przez RS232 włączyłem terminal (próbowałem Putty'ego i Br@y'a ++) nasłuchując na porcie i wyszukałem bluetooth telefonem. Udało się je sparować jednak zamiast jasnego komunikatu (oczekiwałem CONNECTED:...) pojawił się ciąg znaków:
    Code:
    y˝…ŤŤŐĺ]ýż±<0>Żl5Ą<0>fY¶ö•Ź}<0>ly=

Próbowałem z różnym baud rate - zawsze podobny efekt - tylko różne ciągi krzaków

2. Spróbowałem wysłać kod zmiany nazwy (ATN=1111) po jednym znaku z CR na końcu (tak jak wyczytałem w innych tematach na elektrodzie) i oczekiwalem jakiejs odpowiedzi (OK, ERROR) no i też nic nie dostałem.

Czy ktoś jest w stanie mi pomóc? Pewnie mam jakiś głupi błąd, którego nie jestem w stanie znaleźć :)
  • Użytkownik obserwowany
    Prędkość transmisji zmień na początek spróbuj z 9600 i 19200.
  • Poziom 2  
    Właśnie zmieniałem.. nadal to samo..
  • Użytkownik obserwowany
    Szukaj wyżej niżej.
  • Poziom 2  
    To samo. Mam ustawione takie parametry portu i w terminalach:
    Baud rate: 19200 (zmieniane na różne inne)
    Data bits: 8
    Parity: None
    Stop bits: 1
    Handshaking: None
  • Poziom 42  
    A cóż to za przejściówka USB?RS232 z połączonymi pinami 7-8 i 6-4. Coś mi tu pachnie, że kolega robi kosmiczną pomyłkę przy podłączaniu tego modułu. Poza tym skąd podajesz te polecania AT ??? z terminala podłączonego do modułu ATB-BTM do jego nóg Tx i Rx ??? czy inaczej ? Pytam bo to bardzo ważna sprawa. I wszelkie inne kombinacje zakończą się niepowodzeniem.

Ale jak mówię podejrzewam najgorsze czyli to że kolega podłączył przejściówkę USB/RS232, która pracuje w standardzie RS232 a nie TTL - do ATB-BTM. A jeśli tak - to można nawet moduł z dymem puścić.
  • Poziom 2  
    Wygląda na to, że faktycznie popełniłem "kosmiczną pomyłkę". Zamówiłem inną przejściówkę, USB-RS232 w standardzie TTL.
    A co do przesyłania komend AT to oczywiście robiłem to po kablu - naczytałem się już, że wiele osób chciało wysłać komendy przez BT.

Dzięki za pomoc, odezwę się po testach z nową przejściówką.
  • Poziom 42  
    moles napisał:
    Wygląda na to, że faktycznie popełniłem "kosmiczną pomyłkę". Zamówiłem inną przejściówkę, USB-RS232 w standardzie TTL.

No ale to właśnie ma być przejściówka w standardzie TTL - tylko nie zwieraj wtedy żadnych pinów 7-8 czy 6-4.....

a najlepiej to zrób sobie sam przejściówkę wystarczy:

1. gniazdko USB
    2. scalak FT232R
    3. dwa kondesnatorki

i to WSZYSTKO ;) a masz wtedy najlepszą z najlepszych przejściówek USB/RS232
  • Poziom 10  
    Jak sprawdzić, czy po tych operacjach nie został zniszczony moduł bluetooth?
  • Użytkownik obserwowany
    Dajesz mu zasilanie i sprawdzasz komórko czy go wykrywa i się łączy.
  • Poziom 42  
    opamp napisał:
    Dajesz mu zasilanie i sprawdzasz komórko czy go wykrywa i się łączy.

Autorowi pewnie chodzi o cały moduł ATB-BTM. Tam przy jego kombinacjach mógł ulec uszkodzeniu bufor 74HCT14. Najbardziej zadziwia mnie jednak to, że taki człowiek nie zgłosi się z zapytaniem o wsparcie techniczne do producenta - tylko męczy się i turla po forach internetowych ;) No ale niektórzy chyba tak lubią. Im więcej stresu tym lepiej.
  • Użytkownik obserwowany
    mirekk36 napisał:
    Autorowi pewnie chodzi o cały moduł ATB-BTM. Tam przy jego kombinacjach mógł ulec uszkodzeniu bufor 74HCT14. Najbardziej zadziwia mnie jednak to, że taki człowiek nie zgłosi się z zapytaniem o wsparcie techniczne do producenta - tylko męczy się i turla po forach internetowych No ale niektórzy chyba tak lubią. Im więcej stresu tym lepiej.

Używam bliźniaczej konstrukcji od VGJ i uruchomiłem po 5 min i nigdy nie miałem problemów z btm222. Teraz próbuję uruchomić I2S w BTM730 ale producent w e-mailch ma dziwne odpowiedzi na pytania o DTR.
  • Poziom 42  
    opamp napisał:

Używam bliźniaczej konstrukcji od VGJ i uruchomiłem po 5 min i nigdy nie miałem problemów z btm222.

No właśnie, ale nie przyszło ci do głowy, żeby na wejście tego bliźniaczego modułu podawać sygnał w standardzie RS232 czyli +/- 12V ;) ... a to już mogłoby namieszać właśnie z tym buforkiem. Tymczasem nasz kolega zdaje się właśnie tak się rozprawiał ze swoim modułem.

Ale w sumie podstawa to sprawdzenie najpierw czy autor ma przejściówkę USB/RS232 w standardzie TTL na wyjściu

czy wraca mu przez nią echo

wtedy może podłączyć do modułu ATB-BTM i w terminalu powinien mieć odpowiedzi na komendy AT
  • Użytkownik obserwowany
    A jak by dać na wejścia Zenra diody?
  • Poziom 42  
    opamp napisał:
    A jak by dać na wejścia Zenra diody?

To by nic nie pomogło ponieważ RS232 - pracuje w innej logice. Stany +12V i -12V nie odpowiadają logice ZERO lub JEDEN w TTL. Warto sobie zajrzeć do opisu standardu RS232. Dlatego diody zenera nic by tu nie pomogły :(
  • Użytkownik obserwowany
    Zamkną obwód zasilaniem.
  • Poziom 42  
    opamp napisał:
    Zamkną obwód zasilaniem.

No tak, ale działać to to na pewno nie będzie i tak. Generalnie co by nie mówić - no do wejść TTL nie podłącza się sygnałów RS232.
  • Użytkownik obserwowany
    Chodzi o zabezpieczanie ATB niż jego działanie.
  • Poziom 42  
    opamp napisał:
    Chodzi o zabezpieczanie ATB niż jego działanie.

Tak ja rozumiem - ale właśnie bufor 74HCT14 pełni rolę zabezpieczenia. I moduł jest z wejściem TTL. Dlatego stosowanie kolejnego zabezpieczenia przed podłączaniem RS232 mija się z celem, bo takie próby podłączania to już nieporozumienie niestety totalne. Gdyby iść tym tropem to trzeba byłoby jeszcze dać zabezpieczenie np przed podłączeniem bezpośrednio do 230V bo kto wie czy i na taki pomysł ktoś nie wpadnie kiedyś ?
  • Użytkownik obserwowany
    mirekk36 napisał:
    Gdyby iść tym tropem to trzeba byłoby jeszcze dać zabezpieczenie np przed podłączeniem bezpośrednio do 230V bo kto wie czy i na taki pomysł ktoś nie wpadnie kiedyś ?
    Podłączyłem pod 400V i chodził a transfer miałem 20mb/s.
  • Poziom 42  
    opamp napisał:
    mirekk36 napisał:
    Gdyby iść tym tropem to trzeba byłoby jeszcze dać zabezpieczenie np przed podłączeniem bezpośrednio do 230V bo kto wie czy i na taki pomysł ktoś nie wpadnie kiedyś ?
    Podłączyłem pod 400V i chodził a transfer miałem 20mb/s.

No tak przy 400V to możliwe ;) .... a jakby dać 1000V to transfer wzrósłby do 40TB/s !!! ;)