Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Whirpool ADG 9390 ,błąd 12.

monika mazurkiewicz 29 Jan 2012 19:28 21711 11
 • #1
  monika mazurkiewicz
  Level 10  
  Witam. Problem z tą zmywarką jest taki że pobiera wode,myje i zaczna grzac i po okolo 10 minutach wypuszcza wode i kontrolka startu mruga 12 razy. Prosze o pomoc .
 • #3
  kola4321
  Level 1  
  Witam, mam podobny problem jak opisany powyżej, zmywarka po około 3 minutach pracy zatrzymuje się, zaczyna piszczeć i kontrolka startu miga 12 razy. Pytanie, czy na pewno przyczyną usterki jest niesprawny rozdzielacz wody, jak po zdemontowaniu można go sprawdzić ? z góry dziękuję za odpowiedź.
 • #4
  Czarosław Łapiuk
  Level 11  
  Podbijam temat - zmywarka ADG 9390/1 PC (service 8511 939 10820). Analogiczne uszkodzenie tj. zatrzymanie pracy po paru minutach od startu z wypompowaniem wody i stałą sygnalizacją dzwiękowoą bip-bip... Kontrolka mruga 12 razy. Czy rozdziealalcz wody da radę naprawić (jest rozbieralny?). Może znacie Panowie, tańsze miejsce zakupu, aniżeli w podanym linku?
 • #5
  peter falk
  Home appliances specialist
  Czarosław Łapiuk wrote:
  Czy rozdziealalcz wody da radę naprawić (jest rozbieralny?)
  Da radę - tylko po co? Narobisz się - i replay po krótkim czasie :) .
  Czarosław Łapiuk wrote:
  Może znacie Panowie, tańsze miejsce zakupu, aniżeli w podanym linku?

  Mamy. Poradzę jedno: weź telefon i dzwoń po lepszych hurtowniach części AGD, albo nawet do najbliższego serwisu W-l. Numer serwisowy części wszak masz (480140102678)
 • #6
  Czarosław Łapiuk
  Level 11  
  Dziękuję za szybką odpowiedź.
  Ok, będzie w planach zakup nowego rozdzielacza.
  Od rana zająłem się zmywarką i pierwsze co zrobiłem, po przeczytaniu części postów, to zwiększyłem ciśnienie wody. Mam dodatkowy zawór na zmywarce, który od początku podłączenia, nie był otwarty na maksa, zresztą celowo, wszystko działało ponad dwa lata bez zarzutu. Woda jest w grupie twardej - 21dH. Z uwagi na dość trudny dostęp do podłączeń, na razie nie odkręcałem węża doprowadzającego wodę - żeby sprawdzić stan filtra (zakładam, że tam jest jakieś sitko). Zmywarka przeszła program szybki bez załadowania i detergentów. Dzisiaj ją jeszcze "przepuszczę" parę razy i podam stan poprawności działania wieczorem.
 • #7
  movzx
  Level 40  
  Czarosław Łapiuk wrote:
  Od rana zająłem się zmywarką i pierwsze co zrobiłem, po przeczytaniu części postów, to zwiększyłem ciśnienie wody. Mam dodatkowy zawór na zmywarce, który od początku podłączenia, nie był otwarty na maksa, zresztą celowo, wszystko działało ponad dwa lata bez zarzutu. Woda jest w grupie twardej - 21dH. Z uwagi na dość trudny dostęp do podłączeń, na razie nie odkręcałem węża doprowadzającego wodę - żeby sprawdzić stan filtra (zakładam, że tam jest jakieś sitko).
  A co ma ten cały wywód wspólnego z rozdzielaczem wody i błędem 12? :?
 • #8
  Czarosław Łapiuk
  Level 11  
  Wczoraj po raz pierwszy wystąpił błąd 12. Dwa razy resetowałem zmywarkę i puszczałem ponownie na szybkim programie - efekt za każdym razem był ten sam, czyli błąd 12. Dzisiaj zwiększyłem ciśnienie wody i zmywarka ukończyła program szybki. Teraz jest włączona na "6 sense 70 stopni" i na razie działa. Wynika z tego, że przynajmniej w moim przypadku, błąd 12 może mieć związek z ciśnieniem. Oczywiście, pierwsze co weszło na "tapetę", to rozdzielacz, jednak faktycznie to nie on wywołuje błąd 12 (w domyśle chodzi mi o jego uszkodzenie).

  Ok, właśnie wywaliła się i ponownie błąd 12.
  Napiszę co dalej po zakupie i wymianie rozdzielacza wody.

  --------------------------------------------------------------------
  Aktualizacja z 28.09.2012
  Odebrałem zamówiony zawór rozdzielający. Okazało się, że Whirlpool nie dysponuje obecnie oryginalnym elementem z uwagi na brak u dostawcy. Oferuje chiński zamiennik, przy czym należy obowiązkowo przy wymianie podmienić również załączoną wiązkę. No cóż, wymontowałem zmywarkę, rozebrałem i w demontowanym rozdzielaczu zobaczyłem, że jeden ze styków mikrowłącznika jest zaśniedziały (fotki w załączeniu).

  Zmywarka Whirpool ADG 9390 ,błąd 12. Zmywarka Whirpool ADG 9390 ,błąd 12.

  Moje pytanie, czy warto montować w moim przypadku chińszczyznę, czy może zrobić test na oryginale, wyczyścić styki (może nawet dolutować na stałe przewody) i zobaczyć jak chodzi? Pytam, bo nie znam jakości oryginału, a i demontaż wiązki do sterownika niezbyt mnie ucieszył.
  Ciekawi mnie przyczyna takiego stanu styków. Są one w pobliżu jakiegoś, chyba czujnika ze steropianem, a blacha pod nim ma białe ślady jakiejś substancji.

  Aktualizacja 15:30
  Przerabiam pierwszy wariant z naprawą starego rozdzielacza. Złącze mikrowłącznika przylutowane na stałe. Teraz podłączona zmywarka w trakcie testowania, pewnie do wieczora, zanim ponownie trafi w meble lub zdechnie.

  Aktualizacja 16:05
  Nie dała rady. Montuję zakupionego chińczyka.

  --------------------------------------------------------------------
  Aktualizacja z 29.09.2012
  No i mam zgrzyt. Dostarczona w komplecie wiązka do podmiany, nijak ma się do rozszycia od strony sterownika. Wiązka do podmiany od strony rozdzielacza jest ok, tj. są dwa złącza: do silnika i do mikrowłącznika, natomiast od strony sterownika jest jedno złącze (???), zaś w zmywarce przewody rozchodzą się po trzech złączach. Czy ktoś już montował ten zastępczy zestaw serwisowy?

  Zdziwiłem sie co do tej wiązki do podmiany jak rozpakowałem zestaw, bo niby i po co? Początkowo, przed rozebraniem uszkodzonego rozdzielacza myślałem, że może to z powodu czujnika, ale po rozebraniu okazało się, że to nie czujnik, a mikrostyk popychany kowadełkiem przez "ślimaka". Teraz to całkowicie nie wiem po co ta podmiana i żeby chociaż pasowało...

  Aktualizacja 22:00
  Zamontowany chiński rozdzielacz, bez podmianki wiązki, bo wróżka nie jestem a i sensu trudno dostrzec. Zmywarka uruchomiona na 50 stopni w trakcie testów.

  --------------------------------------------------------------------
  Aktualizacja z 30.09.2012
  Zmywarka naprawiona, bez wymiany wiązki, która była razem w zestawie serwisowym. W załączeniu fotka karty informacyjnej dołączonej do zestawu. Nr serwisowy na karcie zakreślony na czerwono nie idzie wygooglować.

  Zmywarka Whirpool ADG 9390 ,błąd 12.

  Dziekuję za okazaną pomoc i pozdrawiam.
 • #9
  piwex69
  Level 10  
  Witam,
  Zmywarka DWF406 Whirlpool for Ikea, 10 lat chodziła prawie codzień.
  Teraz zaczęła wyrzucać błąd 12 (dwanaście mrugnięć diodą start, pisk). Po około trzech minutach od startu programu testowego lub dowolnego innego przerywa pracę, odpompowuje wodę i zgłasza błąd.

  Znalazłem na angielskim forum, że to błąd rozdzielcza wody (Motorised Diverter Valve). Potem przekopałem przez elektrodę i dotarłem do Twojego postu.

  U mnie oprócz normalnych objawów opisanych powyżej, słychać jeszcze "terkotanie spod spodu zmywarki, jakby plastik uderzał o plastik". Czy to może być krzywka i zembatka walące o siebie? Mój MDV jest trochę inny, nie ma osłony i żarówno krzywka jak i zembatka są na wierzchu.

  Rozebrałem zmywarkę kładąc ją "na twarz", wyjąłem czujnik wody ( ten ze styropianem) i wymontowałem cały MDV.
  Przy rozbieraniu go, wyskoczyła mi z środka dźwigienka naciskająca mikrowyłącznik razem ze sprężnką. Przejrzałem wszystkie styki i ścieżki, wyglądają znacznie lepiej od Twoich na zdjęciach, u mnie nie było zalania wodą dna komory z elektromechaniką. Sprawdziłem miernikiem microswitch i też działa.

  Niestety zupełnie nie mam zaufania do sposobu w jaki złożyłem MDV z powrotem. Ponieważ nie zapamiętałem położenia wszystkich 4 zembatek i krzywki, poskładałem tak jak leci aby wszystko było na swoim miejscu. Ale nie wiem, czy wzajemne ułożenie krzywki, dzwigienki i zembatki zaworu ma znaczenie?
  Przeczytałem w którymś poście, że zawór MDV przy pierwszym uruchomieniu programu diagnostycznego się sam skalibruje.

  Uruchomiłem diagnostyczny, ale oprócz zmiany odgłosu spod zmywarki na teraz głośniejsze terkotanie, nie ma poprawy, wywala błąd 12 po trzech minutach.

  Mam pytanie, czy uważacie że lepiej jeszcze raz rozebrać MDV i wymienić microswitch na nowy, bo może przycisk się wyrobił i dźwigienka go nie wciska?

  Czy lepiej od razu wzorem Kolegi zamówić cały MDV do wymiany? Tylko nie mam numeru części dla mojej zmywarki, może ktoś pomoże?

  Mój zawór MDV wygląda na "wcześniejszą wersję" od tego na zdjęciu kolegi, cała zewnętrzna mechanika w postaci krzywki, zembatki sterującej trzpieniem zwrotnicy wody jest odkryta.

  A może ten MDV, który zamówił kolega, będzie pasował?

  Dużo wątpliwości, pomóżcie, góra naczyń do zmywania stoi, a w dodatku zlew w kuchni jest w trakcie wymiany, więc pozostaje chodzenie do łazienki z brudnymi naczyniami, brr.

  Piwex
 • #10
  piwex69
  Level 10  
  Witaj,
  Tak, 10 lat dla zmywarki to szmat czasu. Ale, jak sobie ją obejrzałem od spodu (tzn. elektromechanikę), to wygląda ona jak igiełka. Nigdzie żadnych śladów zalania, zaśniedzenia, korozji. Myślę, że średnio licząc wykonała tysiąc cykli przez te 10 lat. I dopiero teraz coś się popsuło. Może kiedyś robili z lepszych materiałów? Mam porównanie do pralek, bo zdążyłem wymienić już cztery przez te 10 lat, głównie dzięki żonie, dla której wszystko ma być "press to start nad wait", czasem nawet jak wpadnie śrubokręt pomiędzy płaszcz i bęben!

  Wracając do zmywarki, jako elektronik z wykształcenia i zamiłowania i jako entuzjastą strony ifixit.com , powiedziałem sobie, że tak łatwo nie odpuszczę.

  Zamówiłem już nowy zawór MDV, jak go dostanę i zainstaluję to napiszę coś więcej.

  Na wypadek, gdyby ktoś miał podobny problem, kilka danych:

  Model zmywarki: Ikea DWF406W,
  Numer katalogowy Ikea: 00027052,
  Numer serwisowy Whirlpool: 854240601710,
  Partnumber tego uszkodzonego najpewniej MDV: 481228128461,
  Cena: ok. 200 pln.


  Pozdr, piwex
 • #11
  movzx
  Level 40  
  piwex69 wrote:
  Wracając do zmywarki, jako elektronik z wykształcenia i zamiłowania i jako entuzjastą strony ifixit.com , powiedziałem sobie, że tak łatwo nie odpuszczę.
  I bardzo dobrze, zresztą widać że ten post maus3 to jakiś kryptoreklamowy bełkot.
  piwex69 wrote:
  Partnumber tego uszkodzonego najpewniej MDV: 481228128461,
  Jest tak jak piszesz - jest to wcześniejsza wersja tego zaworu, niestety nie są zamienne.

  piwex69 wrote:
  Tak, 10 lat dla zmywarki to szmat czasu. Ale, jak sobie ją obejrzałem od spodu (tzn. elektromechanikę), to wygląda ona jak igiełka. Nigdzie żadnych śladów zalania, zaśniedzenia, korozji. Myślę, że średnio licząc wykonała tysiąc cykli przez te 10 lat. I dopiero teraz coś się popsuło. Może kiedyś robili z lepszych materiałów?
  Znów masz rację. Póki elektronika nie padnie "na amen" (czyli procesor) - trzymaj bo warto.
 • #12
  piwex69
  Level 10  
  No i zmywarka chodzi jak żyleta już przez tydzień po wymianie modułu!
  Błąd nr 12 pokonany!

  Cała wymiana trwała godzinę razem z montażem urządzenia z powrotem w zabudowie.
  Po włączeniu do prądu musiałem tylko uruchomić program diagnostyczny. Ku mojej wielkiej radości, nie przerwał się po trzech minutach, tylko doszedł do końca.

  Podsumowując:
  Szukanie na webie przyczyn usterki - 2 dni,
  Nowy moduł sterownika zwrotnicy wody - 200 pln,
  Radość z działającej zmywarki - bezcenna.