Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak przerobić silnik 3-fazowy na prądnicę?

pjetrekk15 06 Lut 2012 22:55 28979 49
  • #31 06 Lut 2012 22:55
    zdziwiony
    Poziom 21  

Nic się nie pomyliło. Przeczytaj owego pdfa, a wiara niechybnie na Ciebie spłynie.Link

• #32 08 Lut 2012 10:52
    yngel1987
    Poziom 12  

Swego czasu dla testów zrobiłem z silnika klatkowego 3,5kW prądnice, wystarczyło rozpiąć połączenia (połączenie gwiazda w moim wypadku) tak aby mieć osobno każde wyprowadzenie uzwojeń następnie pod jedno wyprowadzenie wpinałem kondensator a właściwie kondensatory (wymagana duża pojemność) później wystarczyło podać napięcie stałe (np 12V-kilka sekund) na obojętnie które wyprowadzenie w celu namagnesowania wirnika potem z podłączonym kondensatorem kręcić silnik a jakie obroty to nie powiem może i wyższe niż znamionowe. Silnik automatycznie się wzbudził dzięki szczątkowemu namagnesowaniu a dalsza praca możliwa gdyż energia gromadzona w kondensatorach cały czas magnesowała wirnik. Na tym silniku 3,5kW podłączyłem farelkę 1,6kW (grzała bez problemu) do około 2kW można było odbierać prąd a przekraczając 2kW silnik tracił synchronizacje i trzeba było na nowo magnesować wirnik napięciem stałym.Silnik wytwarzał napięcie ponad 300V na dwóch pozostałych uzwojeniach, można zrobić regulator albo puścić przez transformator w celu dopasowania do 230V ale pytanie jakiej częstotliwości generowane jest napięcie??

• #33 14 Lut 2013 09:45
    say88
    Poziom 9  

znalazłem na necie takie coś prosze przeczytać:

Resolved QuestionShow me another »

How to convert an 3phase electric motor to a 3phase generators?

A 3-phase permanent magnet synchronous motor can be used as a generator simply by attaching something that will turn the shaft and connecting a load to the motor terminals. The terminal voltage and frequency will be proportional to the speed at which the shaft is turned. The voltage will vary somewhat as the load changes. This type of motor is not very common.

A synchronous motor that has a DC power supply connected to the rotor through slip rings can be used as a generator in the same way. A battery or some other independent DC power source is required at least to get the generator started. An automotive alternator works that way. This type of motor is usually only manufactured in very large sizes.

By far, the most common type of motor is the 3-phase induction motor. In a 3-phase induction motor, the energy in the magnetic field is constantly circulating back and forth between the power source and the motor. In order to operate as a generator, a source is required for the circulating energy. If the motor is connected to a 3-phase source and initially operated as a motor, it can be operated as a generator by increasing its speed slightly above the speed at which it operates as a motor. A battery and an inverter / converter circuit that is designed for the purpose, can allow an induction motor to act as a generator. Some less complicated circuits with capacitors, can probably be used, but they may not always start reliably and may be sensitive to the characteristics of the load.

• #34 14 Lut 2013 23:27
    yngel1987
    Poziom 12  

Co w tym nowego każdy silnik klatkowy indukcyjny np który ma 1480obr/min a jego prędkość synchroniczna to 1500obr/min wystarczy właśnie przekroczyć barierę 1500obr/min czyli zwiększyć obroty na ponad synchroniczne tylko warunek jest jeden silnik najpierw musi być zasilony z sieci a potem innym napędem zwiększenie jego prędkości jw.

• #35 14 Lut 2013 23:37
    retrofood
    Moderator

yngel1987 napisał:
    Co w tym nowego każdy silnik klatkowy indukcyjny np który ma 1480obr/min a jego prędkość synchroniczna to 1500obr/min wystarczy właśnie przekroczyć barierę 1500obr/min czyli zwiększyć obroty na ponad synchroniczne tylko warunek jest jeden silnik najpierw musi być zasilony z sieci a potem innym napędem zwiększenie jego prędkości jw.

Sposób ten stosuje się najczęściej w małych elektrowniach wodnych, gdyż pozwala oddawać energię do sieci bez skomplikowanych układów regulacji częstotliwości i fazy.

• #37 16 Sty 2018 22:35
    opto17
    Poziom 13  

Silnik asynchroniczny podczas pracy silnikowej pobiera z sieci moc bierną indukcyjną zużywana na wytworzenie pola magnetycznego oraz moc czynna zamieniana na prace użyteczną prędkość obrotowa wirnika w stosunku do prędkości wirującego pola stojana jest mniejsza co opisuje poślizg.

Silnik asynchroniczny klatkowy pracuje jako generator gdy :

Do silnika podłączonego do sieci przyłożymy napęd. W tym przypadku wirnik należy napędzić do prędkości nad-synchronicznej.
    Moc bierna zostanie pobrana z sieci moc czynna zostanie wtłoczona do sieci
    Ponieważ moc sieci jest wielokrotnie wyższa od mocy generatora, generator zostanie z nią zsynchronizowany w naturalny sposób.
    Prędkość obrotowa generatora będzie nieznacznie wyższa od prędkości synchronicznej różnica będzie zależna od mocy dostarczonej do walu.
    Rozwiązanie takie jednak nie nadaje się przy zastosowaniu w przenośnym generatorze.

Drugie rozwiązanie
    Większość maszyn elektrycznych jest odwracalna tz. prądnica w pewnych warunkach może być silnikiem a silnik prądnicą tak jest i w przypadku silnika asynchronicznego klatkowego
    nawiasem generator synchroniczny może przejść w stan pracy silnikowej jak i pracować przy zerowym wzbudzeniu choć jest to praca bardzo niepożądana.

Aby silnik 3f pracował jako generator należy dostarczyć moc czynną do walu w postaci napędu - sprawę załatwia silnik spalinowy, oraz moc bierną indukcyjną
    Moc bierną indukcyjną można dostarczyć z sieci albo wytworzyć na miejscu- wystarczą odpowiednio dobrane kondensatory ponieważ wytwarzanie mocy biernej pojemnościowej jest jednoznaczne z poborem mocy biernej indukcyjnej
    to rozwiązanie jest odpowiednie dla aplikacji w przenośnym generatorze

• #38 17 Sty 2018 09:51
    lasko
    Poziom 10  

Kolego wszystko Masz na moim filmie.
    To rozwiązanie znajduje zastosowanie nawet w dżungli.Jest to najprostszy i najtańszy sposób.

• #39 19 Sty 2018 20:13
    kszumek
    Poziom 16  

Witam
    to i jeszcze ja dopisze od siebie dla niedowiarków
    mam generator fabryczny który tak właśnie działa
    jeśli ktoś chce może przyjechać i sobie pomacać
    silnik + kondensatory, moja wersja jest troszkę lepsza bo
    ma też sterownik który w zależności od obciążenie dołącza kondensatory
    ale podstawowa wersja tego nie ma, więc bez też będzie chodzić
    raz miałem przygodę że po długim czasie nie chciał się wzbudzić
    więc musiałem go potraktować akumulatorem tak jak koledzy pisali
    oraz to że się wzbudza na niższych obrotach to też jest prawda
    pozdrawiam

• #40 19 Sty 2018 22:09
    lasko
    Poziom 10  

Kszumek tu laskolasko2000 (to mój filmik jest na YouTube) jeżeli możesz podaj nazwę i parametry tego agregatu.
    Pozdrawiam.
    Mariusz.

• #41 19 Sty 2018 22:19
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

kszumek napisał:
    który w zależności od obciążenie dołącza kondensatory
    Kolejny bajkopisarz ? A ile tych kondensatorów odłącza i dołącza ? :D Ile razy o tym pisałem.

Z reszta tu masz
    opto17 napisał:
    Aby silnik 3f pracował jako generator należy dostarczyć moc czynna do walu w postaci napędu- sprawę załatwia silnik spalinowy, oraz moc bierna indukcyjna
    Moc bierna indukcyjna można dostarczyć z sieci albo wytworzyć na miejscu- wystarcza odpowiednio dobrane kondensatory ponieważ wytwarzanie mocy biernej pojemnościowej jest jednoznaczne z poborem mocy biernej indukcyjnej
    to rozwiązanie jest odpowiednie dla aplikacji w przenośnym generatorze

• #42 19 Sty 2018 22:23
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

kszumek napisał:
    mam generator fabryczny który tak właśnie działa
    jeśli ktoś chce może przyjechać i sobie pomacać

Tak tylko że nie ma klatki na wirniku tylko uzwojenie i bieguny , kolego tego nie widziałeś ?

Po drugie wzbudzenie silnika asynchronicznego to bardzo niewygodna sprawa jak się kompensuje moc bierną i w chwili przekompensowania za dużą pojemnością po wyłączeniu zasilania silnik przechodzi na pracę prądnicową siłą bezwładności obciążenia , generując napięcie dużo wyższe niż normalnie, czym to grozi nie muszę chyba pisać.

• #43 19 Sty 2018 22:34
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

kszumek napisał:
    oraz to że się wzbudza na niższych obrotach to też jest prawda
    Chciałeć błysnąć, a tu .....dupa. :cry: Cały czas jest mowa o prądnicy nadsynchronicznej, bo taką jest silnik klatkowy.

Kolega @opto17 pięknie i rzetelnie sprawę wyłożył. :idea:

Strumien swiadomosci swia napisał:
    generując napięcie dużo wyższe niż normalnie, czym to grozi nie muszę chyba pisać.
    W generatorach samowzbudnych to zjawisko nie wystepuje.

• #44 19 Sty 2018 22:35
    lasko
    Poziom 10  

Strumień świadomości
    Czyli mój filmik to oszustwo 🤣🤣😂😂
    To właśnie dzięki takim jak ty ludzie nie podejmują się zrobienia niczego sami.
    A bo napisał,że to się nie da to może nie robimy ....😎😎😎😎
    Niedowiarkom mówimy stanowcze nie 😁😁😁😁
    U mnie działa i nie wprowadzaj ludzi w błąd.
    To jest najtańszy awaryjny generator .
    Do napędu najlepszy silnik kosiarki sam utrzymuje obroty pod obciążeniem.
    Tyle w temacie 😎.

• #45 19 Sty 2018 22:41
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

@lasko @Strumien swiadomosci swia nie Ciebie miał na myśli. Widziałem filmik, wiem że to działa.Nie jeden generator zbudowałem - naprawiłem pracujący na tej zasadzie.

• #46 19 Sty 2018 22:52
    lasko
    Poziom 10  

Krzysztof
    A to przepraszam.
    Tylko nie umiem sobie wytłumaczyć dlaczego wielu elektryków mówi, że jest to niemożliwe do wykonania.
    Przed chwilą moja żona dała mi super odpowiedź 😎😎😎😎
    ....BO TO TEORETYCY....
    coś w tym jest

• #47 19 Sty 2018 23:01
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

@lasko Może dlatego, że z wejściem w zycie MOSFETów i tyrystorów, (Regulatory impulsowe AVR), ten układ stracił na popularności, bo faktycznie zachowuje się trochę nieprzewidywalnie w zależności od obciążenia.

• #48 19 Sty 2018 23:05
    kszumek
    Poziom 16  

Witam
    Czy kolega nie dowierzający chce się ze mną założyć ???
    jestem w stanie nawet rozebrać i udowodnić że tam nie ma żadnych magnesów
    a regulator dołącza po 3 dodatkowe kondensatory przez specjalny stycznik zawierający w sobie dodatkowe styki z rezystancją w szeregu
    ograniczającą udar prądu w chwili załączenia
    w układzie gdzie taki silnik pracuje jako prądnica bez sieci
    wzbudzi się na sporo niższych obrotach
    testowane nie teoryzowane !!!

mój stary post na temat tego agregatu
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=979980&highlight=
    pozdrawiam

• #49 19 Sty 2018 23:15
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

kszumek napisał:
    układzie gdzie taki silnik pracuje jako prądnica bez sieci
    wzbudzi się na sporo niższych obrotach

A co w tym dziwnego.?

Ale proszę nie mieszajmy pracy hamulcowej nadsynchronicznej z pracą prądnicową podsynchroniczną.
    MNie nie ciekawi napięcie ale częstotliwość w takim układzie.
    Bo tak to jest usystematyzowane e elektrotechnice.

• #50 19 Sty 2018 23:34
    kszumek
    Poziom 16  

Witam
    Nie wiem ja uciekam stąd , bo trudno się tu dyskutuje
    czytam że się nie da bez sieci, że niemożliwe
    może znajdę fotki to wrzucę miałem gdzieś
    układu sterowania z pomiarem prądu na przekładnikach,
    stycznika bo był dość nietypowy,
    wirnika
    co do częstotliwości mierzyłem ale nie
    testowałem co się będzie działo pod wpływem obciążenia