Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lexmark e120 - Prośba o ocenę bębna i diagnozę błędu

29 Sty 2012 23:04 4514 12
  • Poziom 2  
    Witam
    Drukarka lexmark e120 podczas drukowania wielu stron nagle zatrzymała się po czym zaświeciła się czerwona kontrolka.Podstawowa sekwencja kontrolek ciągle się świeci natomiast dodatkowa miga trzy razy. Po sprawdzeniu w instrukcji kontroli wskazują następujące błędy:
    -brak kasety, wykryto uszkodzoną kasetę
    - złożona strona
    -za mały obszar sortowania
    Dwa pierwsze wyeliminowałam kupując nowy chip i toner. Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym obszarem sortowania... Drukarka po włączeniu nie może się w pełni uruchomić (jak dawniej) słychać tylko chłodzenie, które dawniej po wydrukowaniu lub uruchomieniu drukarki ustawało. Zastanawiam się jeszcze czy to może być wina bębna światłoczułego. Nigdy go nie wymieniałam i zastanawiam się czy powstałe wytarcie jest oznaką zużycia. Co o tym sądzicie?

Lexmark e120 - Prośba o ocenę bębna i diagnozę błęduLexmark e120 - Prośba o ocenę bębna i diagnozę błęduLexmark e120 - Prośba o ocenę bębna i diagnozę błędu
    Zaznaczony element na czerwono jest ruchomy Do czego on w ogóle służy i czy mógł spowodować uszkodzenie? Zastanawiam się czy zakup nowego bębna jest sensowny w tym przypadku. Bardzo proszę o pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Panie Kolego:
    na 2 i 3 zdjęciu widać, że musiałeś lub ktoś musiał wyciągać elektrodę PCR (ten gumowy wałek pod bębnem optycznym,czego późniejszym efektem było jej złe założenie z powrotem. Te plastikowe ruchome częsci na których osadzona jest elektroda są odwrotnie założone, tj. lewy na prawy i analogicznie. Wyjmij jeszcze raz gumę i obróć o 180 stopni tak aby te grubsze ramionko z wypustką :D było w stronę metalowej listwy zbierającej. Bęben tu jest dedykowany bodajże na 20k kopii.
  • Poziom 2  
    Reton2009 jesteś genialny, skąd to wiedziałeś? :) Faktycznie po przełożeniu tego czarnego elementu na drugie ramię gumowego wałka i odwrócenie go w stronę metalowej listwy i siedzi on idealnie i przylega nieruchomo nie stykając się z wałkiem OPC. Poprzez jego złe założenie elemencik był ruchomy i zniszczył wałek.
    Aaa teraz właśnie doczytałam, że jesteś profesjonalistą w tej branży:) Bardzo się cieszę, że udzieliłeś tej porady i jestem bardzo wdzięczna ponieważ uwielbiałam tą drukarkę, żadnych problemów z nią nie było super drukowała itp. Czekała już pół roku, aż ktoś ją wyniesie na śmietnik, ale miałam ostatnio trochę więcej czasu i stwierdziłam, że nie szkodzi mi napisać na elektrodzie:) To teraz zamawiam nowy wałek i po zamontowaniu napisze jeszcze czy działa :) Jeszcze raz bardzo dziękuję :)

Pozdrawiam,
    Joanna
  • Poziom 13  
    Nie ma za co, powodzenia.
  • Poziom 2  
    Niestety, ale wymiana bębna OPC nic nie pomogła, po zainstalowaniu go nie ma żadnych zmian i wciąż uruchamia się tylko wentylator. Nie mam już pomysłów co jeszcze można jej wymienić. Może jakieś sugestie?

Moderowany przez rys57:

Scaliłem tematy.

• Poziom 15  
    Podłączam się, gdyż przy czyszczeniu mojej E120 również źle złożyłem te "plastikowe buciki dystansujące" na końcach elektrody i też "bucik" czubem porysował bęben światłoczuły, ale mam nadzieję, że ta rysa z boku to nic, czy tak? Po co takie numery producent odstawia? po co ten czub buta?
    Dodatkowo nie wiem czy nie zgubiłem jakiejś blaszki kontaktowej do wałka, gdyż od strony kontaktu elektrycznego odkurzacz porwał mi sprężynkę i chyba coś jeszcze. Czy powinna tam być blaszka przenosząca napięcie na bęben światłoczuły? Pytam, bo zauważyłem, że bęben z tej lewej strony ma jakby kontakt elektryczny na swojej ośce, ale wcale tam nie jest doprowadzany prąd -czy coś zgubiłem? Mam tylko blaszkę kontaktową doprowadzającą prąd do sprężynki teleskopiku lewego i tu też mam pytanie czy oś elektrody osadzona jest w gnieżdzie przewodzącym prąd od sprężyny, bo jak ten prąd do niej biegnie? Pozdrawiam!

Po str. zewn. za czerwoną ramką jest kontakt. Czy napięcie podawane jest na bęben światłoczuły czy tylko na elektrodę?

Edit: czy ten pasek na bębnie nie może być czasami od kontaktu z kasetą z tonerem, gdzie jest pewien element zatrzaskujący? Czy te dystansowe "buciki" mają jakiś sens, np. służą do zatrzasku, kontaktu, itp?

• Poziom 15  
    Podbijam, bo bardzo proszę mających E120 o pomoc. Powiedzcie proszę czy jak wysuniecie moduł bębna to po lewej stronie jest kontakt (blaszka) tylko do wałka-elektrody PCR czy coś jeszcze? Lewy "bucik" i sprężynkę wyciągnąłem z odkurzacza i ostatecznie wydaje mi się, że nic nie zgubiłem, o ile z tej lewej strony nie ma rzeczywiście żadnych dodatkowych drobiazgów, które mógł połknąć odkurzacz...

Wszystko wyczyszczone wraz ze śmietniczką (była przepełniona i brudziło już kartki) złożone, kontrolki OK, czuć, że grzeje, ale drukarka po zasypce kasety nie drukuje. Naprowadźcie mnie proszę do celu, z góry dziękuję.
  • Poziom 13  
    Bushing pressure roller ("plastikowy bucik dystansujący") pozycjonuje elektrodę PCR w odpowiedniej odległości od bębna OPC i tak ma być.
    Proszę o sprawdzenie czy na jednym z końców bębna OPC znajduje się sprężynka ( ma tendencje do wyskakiwania i gubienia się) być może jej brak jest powodem problemu jeżeli nie to jeszcze poszukam "sprawcy".
  • Poziom 15  
    Bardzo dziękuję za odpowiedź :)
    Niestety, tak właśnie podejrzewałem (tekst wyżej), że zgubiłem jakąś małą część (może sprężynkę) od strony lewej (na zdjęciu), tzn przeciwnej do koła zębatego.
    Znalazłem tylko sprężenki-teleskopiki i te zamontowałem, ale z lewej strony na zewnątrz jest jakby "blaszka" kontaktowa i podejrzewam, że coś tam zgubiłem....
    B. proszę o info czy rzeczywiście są tam jeszcze inne sprężynki oprócz tych teleskopowych? Serdecznie pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Ta "sprężynka" siedzi w całości w bębnie na samym jego końcu a wygląda mniej więcej tak:

jeżeli to konieczne to jutro wstawie zdjęcie real, ale musisz ją widzieć po wyjęciu OPC
  • Poziom 15  
    Szanowny Kolego, serdeczne dzięki! Już nie dowierzałem w to forum, a tu taka niespodzianka. Z logiki brakowało mi jakby przekazania napięcia, a ta sprężynka chyba pełni taką rolę... Dzisiaj już nie zaglądam, ale jutro sprawdzę to jeszcze raz. Skąd ew. skombinować taką sprężynkę? Chyba będę Cie prosić jeszcze o szczegółowe foto, żeby dokładnie to odwzorować do amatorskiej naprawy :) bo drukarka w stanie idealnym.
  • Poziom 13  
    sam jej nie zrobisz :) ale może jest do kupienia, popytam w hurtowni
  • Poziom 15  
    Witam wszystkich,
    może ktoś inny ma taką sprężynkę (foto wyżej) do odsprzedania? Pozdrawiam

EDIT: Lexmark E120 do sprzedania, do naprawy lub na części, Pozdrawiam