Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zidentyfikować MAC właściciela niezapezpieczonej sieci?

abbott40566 30 Sty 2012 00:17 1495 10
  • #1 30 Sty 2012 00:17
    abbott40566
    Poziom 7  

Otóż od pewnego czasu pojawiła się w moim zasięgu niezabezpieczona sieć. Właściciel był na tyle niedokształcony, że nie zmienił domyślnych danych dostępu do routera. Szybko to wykorzystałem i zabezpieczyłem router swoim hasłem. Problem jest tego typu, że w ciągu dnia wiele osób chce wykorzystać tę sieć obciążając ją do tego stopnia, że czasem ciężko jest wyświetlić nieskomplikowaną witrynę internetową. Na liście klientów DHCP i statystykach wlan jest około 8 pozycji. Nie założę przecież hasła bo niekumaty właściciel albo zresetuje router albo poprosi o pomoc osobę w temacie co zniweczy moje plany.
    Ustawiłbym chętnie filtrowanie MAC poprawiając sobie i jednocześnie właścicielowi sieci przepustowość łącza. Tylko jak rozpoznać na tej liście właściciela?
    Na liście znajduje się też telefon LG GT540 z systemem Android, więc i jemu przypisałbym przywilej dostępu do sieci. Sam mam taki i wiem, że musi być stosunkowo blisko router'a by się połączyć. Zatem może to jedno z urządzeń właściciela sieci? Właściciel musi mieć też komputer z wifi bo przecież nikt nie stawia router'a dla starego telefonu z wifi...
    Zatem jak rozpoznać urządzenia właściciela sieci?

0 10
  • #2 30 Sty 2012 00:22
    jurek.adam
    Poziom 43  

Jest jeszcze inna możliwość. Właściciel jest kumaty i analizuje cały ruch pod kątem ciekawych, przydatnych informacji...

abbott40566 napisał:
    Zatem jak rozpoznać urządzenia właściciela sieci?
    Rozwieś w okolicy ogłoszenie tej treści: "Właściciel urządzenia wifi (model taki a taki) proszony jest o kontakt pod nr tel. (podaj swój) w ważnej sprawie" :D

Na Twoim miejscu nie dogadzałbym nikomu nieproszony...

0
  • #3 30 Sty 2012 00:32
    abbott40566
    Poziom 7  

Myślałem o tym, ale biorąc pod uwagę intelekt okolicznych mieszkańców (mała zamknięta społeczność) to naprawdę mało proawdopodobne... :)

Dodano po 3 [minuty]:

To nie dogadzanie innym tylko chęć sprawienia sobie przyzwoitego łącza. W moim budynku jedyna opcja to EDGE/UMTS. Nie poszalejesz na tym....

0
  • #4 30 Sty 2012 00:33
    jurek.adam
    Poziom 43  

Sam fakt, że zalogowałeś się na ten router, zmieniłeś hasło i korzystasz z sieci oznacza niedozwolony dostęp, a na to jest paragraf.

A jak po drugiej stronie siedzi niekumaty tech. policjant lub prokurator albo jakiś dziadek, co ma taką "szychę" w rodzinie? Nie daj boże przyprowadzi sobie fachowca od routerów, który go oświeci...

0
  • #5 30 Sty 2012 00:41
    abbott40566
    Poziom 7  

Tak też może być... Ale czy po części nie można tego nazwać działaniem w dobrej wierze? Poza tym zanim zmieniłem hasło dostępowe do router'a czy nie można było traktować tego AP jako darmowego HOT-SPOT'u?

0
  • #6 30 Sty 2012 00:49
    jurek.adam
    Poziom 43  

Samo założenie zabezpieczeń można od biedy tak tłumaczyć, w sądzie to co najwyżej okoliczność łagodząca. Ale późniejsze korzystanie przekreśla taką linię obrony.

Darmowe hotspoty mają w nazwie adres/nazwę firmy/instytucji lub opis wskazujący na to, że są darmowymi hotspotami.

0
  • #7 30 Sty 2012 00:59
    abbott40566
    Poziom 7  

No to może zastosować pomysł z "ogłoszeniową prośbą o kontakt" a następnie wytłumaczyć w czym rzecz i zaproponować zabezpieczenie sieci a także podział kosztów utrzymania...? Rozwiązanie wydaje mi się całkiem uczciwe...

0
  • #8 30 Sty 2012 01:04
    jurek.adam
    Poziom 43  

To jest sensowne i uczciwe rozwiązanie.

0
  • #9 30 Sty 2012 01:06
    abbott40566
    Poziom 7  

Ogłoszenia już wydrukowałem. Rozwieszę jutro przed pracą. Ciekaw jestem czy przyciągnie właściciela AP...

0
  • #10 30 Sty 2012 02:14
    mleczakm
    Poziom 19  

A nie lepiej zmienić mu nazwę sieci na "zabezpiecz sieć i router hasłem!"?

0