Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel Integra - pilot 2 strefy+brak zasilania AC

30 Sty 2012 10:56 3022 15
  • Poziom 10  
    Witam,
    mam następującą konfigurację:
    2 strefy (góra/parter domu)
    1 manipulator LCD na górze
    1 kanał na pilocie z bramy przesuwnej wolny

Mój pomysł:

1. Rozbrajanie i uzbrajanie alarmu za pomocą pilota (2 strefy) - gdzieś na elektrodzie czytałem jak to zrobić - poszukam
    2. Przy braku zasilania nie działa radio. Wówczas chciałbym zrobić magiczny tajny przycisk NC, który umożliwi wyłączenie czuwania na kilkanaście sekund w celu wprowadzenia kodu z manipulatora na piętrze.... No i właśnie tutaj jest pytanie do szanownych forumowiczów jak zrealizować to zadanie w integrze.....
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 28  
    Ustawiasz parametry wolnego wejścia jako załączenie/wyłączenie oraz przypisujesz je do stref dla których ma działać.
    Przycisk najlepiej podłączyć do tego samego wejścia równolegle.
  • Poziom 10  
    Ale wówczas przycisk będzie działał jak sygnał z pilota. On ma być aktywny tylko przy Awaria AC. Rozbrojenie ma trwać kilkanaście sekund w celu wpisania kodu rozbrajania trwałego na manipulatorze.... A kombinacja jest tylko po to, aby zaoszczędzić na zakupie kolejnego manipulatora :-)
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 28  
    Dlaczego przy braku 230v nie działa radio???? Nie można tego wpiąć pod zasilenie integry ???
  • Poziom 10  
    Radio jest elementem napędu bramy przesuwnej (FAAC 740) i bierze napięcie z szybkozłącza napędu (wersja wtykalna radia). Musiałbym ingerować w elektronikę napędu w celu separacji zasilania radia i silnika co chciałem uniknąć.
  • Poziom 32  
    Dziwna ta twoja instalacja pomysl o zasilaniu radia z centrali bądź z dodatkowego małego zasilacza w napedzie bramy z dodatkowym akumulatorem.
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    Technicznie do wykonania.Tyle że może proszę odpowiedz dlaczego mając taką fajną centralę chcesz robić na niej takie dziadostwo. Klawiatura strefowa Kosztuje coś około 160 zł

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Może lepiej kupić radiolinie np. 4 -kanałową, masz wtedy możliwość uzbrajania stref + sterowanie bramą, wtedy przy braku 230V tylko brama Ci nie działa
  • Poziom 10  
    Instalacja dopiero powstaje. Rozbrajanie/uzbrajanie 2 stref ma być realizowane poprzez pilot od bramy. Uzbrajanie strefy dół domu ma być z klawiatury. Oczywiście najprościej jest kupić nowe radio dedykowane do Integry (zasilanie z płyty głównej) lub kupić klawiaturę strefową i wydać parę stówek... a może jednak uda się wykorzystać szerokie możliwości programowe integry.
  • Poziom 41  
    feltom1 napisał:
    Rozbrajanie/uzbrajanie 2 stref ma być realizowane poprzez pilot od bramy. Uzbrajanie strefy dół domu ma być z klawiatury
    Eee... do dupy takie rozwiązanie.
    Zrobiłbym klasycznie: LCD na dole, na piętrze zamiast klawiatury strefowej zwykły przycisk uzbrajający/rozbrajający strefę (może być nawet z podświetleniem sygnalizującym stan strefy), pilot (jeśli już musi koniecznie być) uzbraja/rozbraja jednym przyciskiem tylko jedną strefę - trzeba by ustanowić strefę wewnętrzną. W razie braku prądu operacji dokonujesz klawiatury.
    No dobra tylko dalej kontroler tego pilota znajduje się w sterowniku bramy, czyli poza strefa chronioną, dostępną chociażby dla montera bramy. ( niektórzy np wczytuja do sterowników swojego pilota by mieć na serwis. Twój instalator może sie zdziwić....

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Bramę montowałem samodzielnie - działa już 4 lata :-). Napęd jest w strefie chronionej - kontaktron (sabotaż). Pomysł z przyciskiem na piętrze jest ok.
    Nowy scenariusz:
    - Wpisywanie kodu na klawiaturze ma działać tylko w przypadku Awaria AC (wejścia z opóźnionym działaniem chroniące manipulator działać ma tylko w przypadku Awaria AC, w przeciwnym przypadku - natychmiastowe),
    - gdy brak Awaria AC - rozbrajanie - uzbrajanie z pilota
    jedna z możliwych opcji ( można oczywiście ja modyfikować i rozbudowywać wplatująć w to kolejne wejścia jak i wyjścia)

cewka przekaźnika na wyjście facc np do zasilania fotokomórek.
    przez przekaźnik masa centrali ( styki COM , NC). COM do Coma central.a NC równolegle pod to samo wejście gdzie podłączysz kontaktron na drzwiach. Wejście oprogramowane np jako 0 wejścia- wyjścia. Czujnik pir patrzący na klawiaturę jako wewnętrzny a więc blokowany na czas wejścia gdy zostanie naruszone wejście centrali oprogramowane jako wejścia- wyjścia a więc to z kontaktronem.

Ale....
    Z jednej strony nie chcesz czasu na wejście ( jakieś obawy?) a z drugiej strony osłabiasz system sterując nim z pilota od bramy. A może w takim razie tak po prostu klasycznie czyli rozbrajanie z klawiatury a pilot tylko inicjujący czas na wejśćie?

Pozdrawiam
  • Poziom 32  
    Ja często instalowałem 2 odbiorniki radiolinii przypisane do tego samego pilota (pilotów)Pierwszy odbiornik miał za zadanie sterować tylko napędem bramy a drugi rozbrajać i uzbrajać strefę (strefy).Nawet gdy obca osoba dostanie się do radiolinii (odbiornika ) przy bramie i doprogramuje sobie "lewego" pilota to ten pilot będzie tylko sterował napedem bramy a nie rozbr/uzbr systemu.Jest to wygodne rozwiazanie bo czasmi jest problem z kabelkiem brama-centrala a tu ten problem jest załatwiony.
  • Poziom 10  
    Ostatecznie temat zrealizowałem następująco:
    - wykorzystałem wolny kanał na radio od bramy przesuwnej. Załączam i wyłączam 1 przyciskiem pilota 2 strefy (wykorzystałem 2 wejścia wirtualne, sterowane wyjściem)
    - napęd chroniony jest kontaktronem (sabotaż 24h)
    - zasilanie radia przerobiono na korzystanie z akumulatora centrali
    - klawiatura jest na piętrze
    - nie umiałem zrealizować zmiany reakcji czasu zadziałania czujek w zależności od stanu wyjścia Brak zasilania AC

Temat do zamknięcia