Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Satel Integra - pilot 2 strefy+brak zasilania AC

feltom1 30 Jan 2012 10:56 3289 15
Optex
    feltom1
    Level 11  
    Witam,
    mam następującą konfigurację:
    2 strefy (góra/parter domu)
    1 manipulator LCD na górze
    1 kanał na pilocie z bramy przesuwnej wolny

Mój pomysł:

1. Rozbrajanie i uzbrajanie alarmu za pomocą pilota (2 strefy) - gdzieś na elektrodzie czytałem jak to zrobić - poszukam
    2. Przy braku zasilania nie działa radio. Wówczas chciałbym zrobić magiczny tajny przycisk NC, który umożliwi wyłączenie czuwania na kilkanaście sekund w celu wprowadzenia kodu z manipulatora na piętrze.... No i właśnie tutaj jest pytanie do szanownych forumowiczów jak zrealizować to zadanie w integrze.....
  • Optex
    darek_wp
    Level 28  
    Ustawiasz parametry wolnego wejścia jako załączenie/wyłączenie oraz przypisujesz je do stref dla których ma działać.
    Przycisk najlepiej podłączyć do tego samego wejścia równolegle.
    feltom1
    Level 11  
    Ale wówczas przycisk będzie działał jak sygnał z pilota. On ma być aktywny tylko przy Awaria AC. Rozbrojenie ma trwać kilkanaście sekund w celu wpisania kodu rozbrajania trwałego na manipulatorze.... A kombinacja jest tylko po to, aby zaoszczędzić na zakupie kolejnego manipulatora :-)
    NOOKIA
    Level 28  
    Dlaczego przy braku 230v nie działa radio???? Nie można tego wpiąć pod zasilenie integry ???
  • Optex
    feltom1
    Level 11  
    Radio jest elementem napędu bramy przesuwnej (FAAC 740) i bierze napięcie z szybkozłącza napędu (wersja wtykalna radia). Musiałbym ingerować w elektronikę napędu w celu separacji zasilania radia i silnika co chciałem uniknąć.
    humek
    Level 32  
    Dziwna ta twoja instalacja pomysl o zasilaniu radia z centrali bądź z dodatkowego małego zasilacza w napedzie bramy z dodatkowym akumulatorem.
    User removed account
    Level 1  
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Technicznie do wykonania.Tyle że może proszę odpowiedz dlaczego mając taką fajną centralę chcesz robić na niej takie dziadostwo. Klawiatura strefowa Kosztuje coś około 160 zł

Pozdrawiam
    maolat
    Level 13  
    Może lepiej kupić radiolinie np. 4 -kanałową, masz wtedy możliwość uzbrajania stref + sterowanie bramą, wtedy przy braku 230V tylko brama Ci nie działa
    feltom1
    Level 11  
    Instalacja dopiero powstaje. Rozbrajanie/uzbrajanie 2 stref ma być realizowane poprzez pilot od bramy. Uzbrajanie strefy dół domu ma być z klawiatury. Oczywiście najprościej jest kupić nowe radio dedykowane do Integry (zasilanie z płyty głównej) lub kupić klawiaturę strefową i wydać parę stówek... a może jednak uda się wykorzystać szerokie możliwości programowe integry.
    User removed account
    Level 1  
    suworow
    No dobra tylko dalej kontroler tego pilota znajduje się w sterowniku bramy, czyli poza strefa chronioną, dostępną chociażby dla montera bramy. ( niektórzy np wczytuja do sterowników swojego pilota by mieć na serwis. Twój instalator może sie zdziwić....

Pozdrawiam
    feltom1
    Level 11  
    Bramę montowałem samodzielnie - działa już 4 lata :-). Napęd jest w strefie chronionej - kontaktron (sabotaż). Pomysł z przyciskiem na piętrze jest ok.
    Nowy scenariusz:
    - Wpisywanie kodu na klawiaturze ma działać tylko w przypadku Awaria AC (wejścia z opóźnionym działaniem chroniące manipulator działać ma tylko w przypadku Awaria AC, w przeciwnym przypadku - natychmiastowe),
    - gdy brak Awaria AC - rozbrajanie - uzbrajanie z pilota
    suworow
    jedna z możliwych opcji ( można oczywiście ja modyfikować i rozbudowywać wplatująć w to kolejne wejścia jak i wyjścia)

cewka przekaźnika na wyjście facc np do zasilania fotokomórek.
    przez przekaźnik masa centrali ( styki COM , NC). COM do Coma central.a NC równolegle pod to samo wejście gdzie podłączysz kontaktron na drzwiach. Wejście oprogramowane np jako 0 wejścia- wyjścia. Czujnik pir patrzący na klawiaturę jako wewnętrzny a więc blokowany na czas wejścia gdy zostanie naruszone wejście centrali oprogramowane jako wejścia- wyjścia a więc to z kontaktronem.

Ale....
    Z jednej strony nie chcesz czasu na wejście ( jakieś obawy?) a z drugiej strony osłabiasz system sterując nim z pilota od bramy. A może w takim razie tak po prostu klasycznie czyli rozbrajanie z klawiatury a pilot tylko inicjujący czas na wejśćie?

Pozdrawiam
    humek
    Level 32  
    Ja często instalowałem 2 odbiorniki radiolinii przypisane do tego samego pilota (pilotów)Pierwszy odbiornik miał za zadanie sterować tylko napędem bramy a drugi rozbrajać i uzbrajać strefę (strefy).Nawet gdy obca osoba dostanie się do radiolinii (odbiornika ) przy bramie i doprogramuje sobie "lewego" pilota to ten pilot będzie tylko sterował napedem bramy a nie rozbr/uzbr systemu.Jest to wygodne rozwiazanie bo czasmi jest problem z kabelkiem brama-centrala a tu ten problem jest załatwiony.
    feltom1
    Level 11  
    Ostatecznie temat zrealizowałem następująco:
    - wykorzystałem wolny kanał na radio od bramy przesuwnej. Załączam i wyłączam 1 przyciskiem pilota 2 strefy (wykorzystałem 2 wejścia wirtualne, sterowane wyjściem)
    - napęd chroniony jest kontaktronem (sabotaż 24h)
    - zasilanie radia przerobiono na korzystanie z akumulatora centrali
    - klawiatura jest na piętrze
    - nie umiałem zrealizować zmiany reakcji czasu zadziałania czujek w zależności od stanu wyjścia Brak zasilania AC

Temat do zamknięcia