Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

płyta indukcyjna a moc przyłączeniowa

30 Sty 2012 17:02 65184 23
  • Poziom 8  
    Witam wszystkich, jestem nowy i oczywiście jestem laikiem stąd moje pytanie kupiłem mieszkanie w bloku i elektryk zmodernizował mi instalacje elektryczną na miedzianą, moja narzeczona wymysliła sobie płyte indukcyjną teka chyba model 641 o ile pamietam moc 6,4 kW stąd moje pytanie czy ta płyta nada się do mojego mieszkania i czy uciągnie to moja instalacja.
    Fakty:
    INSTALACJA JEDNOFAZOWA
    moc przyłączeniowa 5,7 kW
    zabezpieczenie przedlicznikowe 25 A
    obwód kuchni zabezpieczone bezpiecznikiem B20
    obwód łazienki B16
    Pokój duży i przedpokój B16
    Mały i średni pokój B16
    Róznicówka o ile pamietam 30mA
    Z gory przepraszam za niedoskonałości i niedociągnięcia
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 13  
    Max moc płyty 6,4kW, a moc przyłączeniowa 5,7 kW to jakim cudem ma to uciągnąć?
    Po podniesieniu mocy trzeba będzie dodatkowo wykonać nowy obwód pod płytę, jako ze sam napisałeś ze jesteś laikiem to nie będe wiecej pisał, zaproś elektryka ;)
  • Poziom 8  
    tak przypadkiem trafiłem na kalkulator zużycia energii z vattenfall który wylicza moc potrzebną i zużycie i tak przykładowo dodając sprzęt który będę używał i dając płytę indukcyjną o mocy 7000 W on to przelicza na 0,7 kW
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 13  
    0,7 kW to jest 700 W, więc ten kalkulator coś nie tak liczy :)
  • Poziom 8  
    Nie tylko inaczej liczy indukcje ten kalkulato a sprawdzcie sobie tez przepływowy podgrzewacz wody
  • Specjalista elektryk
    Bo to jest zapewne kalkulator zużycia energii, a nie mocy.
    Nie ma tam czasem napisane kWh?
  • Poziom 8  
    Dziś rano dzwoniłem do mojego elektryka co medernizował mi instalację i pytając go czy mogę miec płytę indukcyjną się zaśmiał :) i powiedział że oczywiście że tak w najblizszych dniach podjedzie do mnie! Tak więc ja już nie wiem...
    Kalkulator liczy i zużycie i moc potrzebną i przyłączeniową, jak ktoś nie wierzy prosze sprawdzic :D
  • Specjalista elektryk
    Cytat:
    Kalkulator liczy i zużycie i moc potrzebną i przyłączeniową, jak ktoś nie wierzy prosze sprawdzic :D

Sprawdziłem – kalkulator nie działa :D
  • Poziom 8  
    Że tak spytam nie działa że nie idzie się z nim połączyc czy nie działa bo źle liczy? :)
  • Poziom 13  
    Cytat:
    Dziś rano dzwoniłem do mojego elektryka co medernizował mi instalację i pytając go czy mogę miec płytę indukcyjną się zaśmiał Smile i powiedział że oczywiście że tak w najblizszych dniach podjedzie do mnie!
    Albo na odległość nie pamieta co tam masz (zabezpieczenia, moc przyłączeniowa) i tak ci powiedział, albo podałeś mu za mało szczegółów, albo nam podałeś złe info na termat mocy i/lub zabezpieczeń nad prądowych. W każdym bądź razie przyjedzie obada i wtedy nam powiesz co ci tam wymyślił ;)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista elektryk
    Oprócz kwestii poruszonych przez kolegę Bronek22 jest jeszcze problem z jakimkolwiek stopniowaniem zabezpieczeń, ponieważ dla pracy pełną mocą płyty należałoby zmienić zabezpieczenie obwodu kuchni na B25, a co się z tym wiąże również przekrój przewodu zasilającego ten obwód.
    Jakby na to nie patrzeć, nie widać powodów do śmiechu.
  • Poziom 8  
    No to zaczyna się nie ciekawie :| zobaczymy co wymyśli fachman jak przyjedzie bo przez telefon był pewien...
  • Poziom 21  
    carlos-montana napisał:
    Jeśli płyta indukcyjna okaże się za dużym obciążeniem dla twojej instalacji i przy gotowaniu na 3 lub wszystkich płytach wybija bezpieczniki możesz spróbować zamontować w rozdzielnicy przekaźniki priorytetowe
    Taaa... i później będzie:
    - Kochanie, ścisz telewizor, bo mi się gotowanie wyłączyło. :D

Przekaźniki priorytetowe przydają się do urządzeń, których czas włączenia nie ma większego znaczenia dla procesów, które kontrolują, jak bojler czy piec elektryczny, a nie do kuchenki.

Skoro, jak już słusznie wspomnieli koledzy, 6,4kW to za dużo, to jaki jest sens kupna płyty o takiej mocy? Może wystarczy 3,5kW?
  • Poziom 13  
    Cytat:
    6,4kW to za dużo, to jaki jest sens kupna płyty o takiej mocy? Może wystarczy 3,5kW?

Po co czajnik 3kW skoro 1kW też spełni swoje zadanie i zagotuje wode. Ograniczenie mocy sprzętu to nie jest wyjście (chyba ze nie stać nas na nową instalacji elekt. która podoła takim obciążeniom) Jedno jest pewne ze trzeba zmodernizować w jakimś stopniu instalację autor tematu, jeśli ma to działać i być bezpieczne przy takim obciążeniu.
  • Poziom 9  
    Koledzy, trochę odświeżę temat. Zamierzam zamienić płytę gazową na elektryczną. Mieszkam w bloku z płyty, licznik jednofazowy przyłącze 4 kW z zabezpieczeniem przedlicznikowym 20 A. Maksymalny pobór mocy podany na tabliczce znamionowej piekarnika wynosi 2800 W, podłączona do zwykłego gniazdka. Myślę o zakupie płyty Amica PI6509LN pod gniazdko o mocy max 3700 W.
    1 Czy to znaczy że nie będę mógł używać jednocześnie piekarnika i płyty?
    2 Czy może uciągnie jednocześnie piekarnik i max 2 pola?
    3 Co się stanie jeśli po włączeniu płyty i innych urządzeń elektrycznych pobierana moc przekroczy 4000 W?
    4 Gdzieś wyczytałem że można podłączyć płytę o mocy nawet 7 kW ale i tak będzie działać do mocy max ok. 3.5 kW przy takiej instalacji bo zadziałają zabezpieczenia (każda takie ma jeśli to prawda?).
    5 Mierzył ktoś ile rzeczywiście taka płyta pobiera prądu przy normalnym gotowaniu obiadu?
    6 Może jest tak że i tak nie wykorzystuje się nawet 2 kW płyty przy codziennym gotowaniu?
    Będę wdzięczny za odpowiedzi od osób będących w tym temacie obeznanych.
  • Moderator
    dawid198805 napisał:
    Koledzy, trochę odświeżę temat.

Nie odświeżaj, a poszukaj. Temat niedawno omawiany i to kilka razy.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A starczyłoby napisać: "Z pustego to i Salomon nie naleje".
  • Poziom 9  
    Mam dosyć wnoszenia co dwa miesiące butli z gazem na czwarte piętro no i płyta indukcyjna jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości i bezpieczniejsza w użytkowaniu z dziećmi które mam. Ponadto z bezpieczeństwem butli jest coraz gorzej co widzę u siebie i słychać w informacjach.
  • Moderator
    dawid198805 napisał:
    Mam dosyć wnoszenia co dwa miesiące butli z gazem na czwarte piętro no i płyta indukcyjna jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości i bezpieczniejsza w użytkowaniu z dziećmi które mam. Ponadto z bezpieczeństwem butli jest coraz gorzej co widzę u siebie i słychać w informacjach.

Wszystko się zgadza, ale zacząć należy od początku, czyli od przygotowania instalacji elektrycznej, a nie od kupna kuchenki. Zamykam, temat opisywany na forum, zapoznaj się z istniejącymi tematami.