Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Junkers firmy TERMET TERMAQ do podgrzewania wody w mieszkaniu. Wyłącza się sam.

30 Sty 2012 18:51 8928 11
 • Poziom 2  
  Witam. Mam problem z owym junkersem. Włącza się i po około minuty w porywach do 2 minut, coś "pstryka" i płomień gaśnie. Po kolejnych 2 minutach coś znów pstryka i można włączyć spowrotem gaz. I tak w koło macieju. :cry: Co możemy zrobić? Dodam, że kuchnia(tam znajduje się junkers) jest codziennie wietrzona więc to raczej nie wina "brudnego" powietrza. Do kogo udać się z tym problemem i czy kosztowna taka naprawa będzie? Przepraszam jeśli to nie jest ten dział ale szukałem odpowiedniego i ten mi najbardziej podpasował do mojego problemu.
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  Wygląda mi to na czujnik ciągu kominowego.
  Jednak aby to sprawdzić i potwierdzić potrzeba będzie wizyta osoby serwisującej taki urządzenia.
  Jest to zabezpieczenie wydobywania się spalin.
 • Poziom 18  
  Junkers to marka. Termet to marka? Masz dwa podgrzewacze w jednym? Wow. To tak samo jak byś napisał. Ranault firmy Mercedes. Moim zdaniem cofają się spaliny, ewentualnie problem z jonizacją.
 • Poziom 2  
  Potocznie na podgrzewacze mówi się junkers, niezależnie od marki, także niepotrzebne te uszczypliwości. No ale my, Polacy mamy to we krwi. Dziękuję za pomoc! :)
 • Poziom 18  
  Ja to rozumiem, ale takie coś nie istnieje, potocznie owszem. Mimo tego że wietrzysz to komin może być zatkany, spaliny się cofają i się wyłącza. Może otwórz okno i wtedy idź się kąpać czy myć naczynia czy tam co chcesz. I zobacz jak będzie pracował przy, uchylonym/otwartym oknie.
 • Poziom 12  
  Spotkałem się z takim zachowaniem tego podgrzewacza, chodziło właśnie o słaby ciąg kominowy. Nowe okna, drzwi, mieszkanie stało się zbyt szczelne i zaczęło brakować powietrza. Wystarczyło uchylić lub tylko rozszczelnić któreś okno i problem przestał występować.

  Niby fajnie, sprawa się wyjaśniła. Jednak, jak się później dowiedziałem, domownicy czasem skarżyli się na bóle głowy po kąpieli..
  Bardzo dobrze, że "junkers się popsuł", nic złego się nie zdążyło wydarzyć.

  Proponuję zajrzeć od góry i sprawdzić jakie ciepłe są blachy w okolicach czujnika ciągu (takie rynienki). Sprawdziłem właśnie, też mam taki podgrzewacz, i po kilku minutach pracy są chłodne.
 • Poziom 18  
  Jak bedzie działało przy otwartym oknie to oznacza że jest coś złego z wentylacją, jeszcze może przez tym odkręć wodę, grzejnik rozpocznie pracę i przyłóż ręce do góry, po prawej i lewej całkiem od rury spalinowej i zobacz czy ciepło nie unosi się do góry, jeśli tak to otwórz okno i wtedy zobacz czy będzie tak samo czy inaczej.
 • Poziom 2  
  Przy zamkniętym oknie ciepłe powietrze unosi się do góry. Po otwarciu okna w ogóle nie czuć unoszącego się ciepłego powietrza. Czyli to wentylacja? Jestem kompletnym laikiem i nie mam bladego pojęcia do kogo mogę się udać z tym problemem. Kominiarz, administracja, serwisant?
 • Poziom 18  
  Tak, zdecydowanie wentylacja ! Jak najszybciej wezwij kominiarza, i używaj piecyka z otwartym oknem!
 • Poziom 1  
  Ludzie jak wy sie uczyliście Fizyki?
  Aby wentylacja jak i odprowadzanie spalin działało prawidłowo muszą być spełnione pewne warunki:

  1. Przewód drożny ( kominiarz corocznie dokonuje kontroli)
  2. Stały dopływ powietrza ( po przez otwarte nawiewniki okienne czy stałą mikrowentylację okien) człowiekowi potrzeba swieżego powietrza w granicy 60-80 m3/h
  3. ogrzewanie pomieszczenia

  Zjawisko ciągu wstecznego występuje w okresie zimy najczęście jak jest -10 st C i leci w dół. Powietrze na zewnątrz jest ciężkie i pcha najsłabszym nieogrzewanym przewodem ( czyli spalinowym).
  Duży wpływ na zjawisko ciągu wstecznego ma montaż podgrzewaczy gazowych wody bez świeczki ( sama świeczka przy dopływie powietrza z zewnątrz podgrzewa przewód do 15 st C a jak wiemy zimny komin ciągnąc nie będzie).
  Zastanówcie sie dlaczego tego zjawiska nie ma latem czy na wiosne a wystepuje puźną jesienią i zimą.
  Ludzie jak będziecie zamykać szczelnie okna, zatykać kratki wentylacyjne to robicie z mieszkań KOMORY GAZOWE!!!
  Grzać Wietrzyć Mieszkania, nie montować bezświeczkowych gazowych podgrzewaczy wody.
 • Poziom 12  
  Jeszcze jedno.
  Tlenek węgla jest bezwonny, ale spaliny jednak jakiś zapach mają.
  W sytuacji, którą opisałem wcześniej, oprócz tego, że piecyk się wyłączał, był wyczuwalny pewien zapach. Trudno opisać, powiedziałbym, że "kwaśny". Da się więc już na pierwszy rzut nosa coś zauważyć.
  Taki zapach jest w przypadku gazu ziemnego, nie wiem jak w przypadku propanu-butanu, ale pewnie też coś da się rozpoznać.

  Dlatego gdy podczas użytkowania podgrzewacza wyczujecie coś, czego nie było przed odpaleniem, radzę zachować ostrożność, sprawdzić ciąg, zrobić próbę otwarcia okna.
 • Poziom 34  
  essarth napisał:
  Zjawisko ciągu wstecznego występuje w okresie zimy najczęście jak jest -10 st C i leci w dół. Powietrze na zewnątrz jest ciężkie i pcha najsłabszym nieogrzewanym przewodem ( czyli spalinowym).
  Duży wpływ na zjawisko ciągu wstecznego ma montaż podgrzewaczy gazowych wody bez świeczki ( sama świeczka przy dopływie powietrza z zewnątrz podgrzewa przewód do 15 st C a jak wiemy zimny komin ciągnąc nie będzie).
  Zastanówcie sie dlaczego tego zjawiska nie ma latem czy na wiosne a wystepuje puźną jesienią i zimą.

  U mnie akurat "cofki" się zdarzają w pełni lata, w bardzo gorące i słoneczne dni, szczególnie w czerwcu, kiedy to słońce świeci "prosto w komin". Piecyk mi się nie wyłaczył, ale nieraz z kratek wentylacyjnych wtedy wyczuwało się wsteczny ciąg i złe powietrze. Wiadomo, że gdy na zewnątrz temperatura jest wyższa niż wewnątrz, to może dojść do "cofki", gdyż jest zakłócone działanie grawitacyjne wentylacji. Kominiarze twierdzą, że najlepiej działa wentylacja przy temperaturach zewnętrznych ok. +12 stopni, czyli jesienią i (wczesną) wiosną. Pragnę dodać, że ani raz mi się nie zdarzyło mieć "cofkę" w zimie.