Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytanie do instalatorów.Alarm w małym domku jednorodzinnym

michalm8400 30 Jan 2012 19:56 5561 22
Optex
 • #1
  michalm8400
  Level 12  
  Witam,
  Zamierzam założyć alarm w małym domku jednorodzinnym. Rozkład domu jest taki, że z podwórka wchodzi się do przedpokoju. Z przedpokoju natomiast wchodzi się do pokoju, kuchni(zktórej wchodzi się do łazienki) i schodami na poddasze. W pokoju są dwa okna,w kuchni jedno ze solidnymi kratami,łazienka bez okien i poddasze(nieużytkowe) z jednym dachowym.W domu jest również mały pies. Jak najlepiej byłoby rozłożyć czujki PIR i kontaktrony aby powstał dobry system alarmowy.Myślałem nad założeniem w oknach pokojowych kontaktronów i jednej czujki PIR,w przedpokoju czujki PIR i kontaktronu oraz kontaktronu na poddaszu. Manipulator tuż za drzwiami wejsciowymi i centrala schowana u góry.
  Dodam ze na chwile obecną poddasze jest nieużytkowe, choć w niedalekiej przyszłości się to zmieni i bedzie tam sypialnia. Interesuje mnie centrala Satela CA6. Czy zda ona egzamin w domku?? Czy możliwe byłoby zrobienie dwóch stref tzn, na noc tylko kontaktrony na parterze i czujka w pokoju (bez czujki w przedpokoju gdyż na poddaszu nie ma wc) a gdy nie będzie nikogo w domu żeby czuwało wszystko?? Prosze o wyrozumiałość i rady czy warto w ta centrale zainwestować czy może kupić coś innego?? Jakie są przybliżone koszty podłączenia takiego systemu??
 • Optex
 • #2
  monter79
  Level 18  
  Witam ,najlepiej wezwij firmę instalatorską , Przyjadą, wycenią, zainstalują. Jeżeli chcesz tutaj uzyskać jakąkolwiek informację wrzuć chociaż plan pomieszczeń. Pomoże to dobrać sprzęt pod względem ilościowym, ale jeżeli chodzi np o czujniki, to można stwierdzić po wizycie na obiekcie.
 • #3
  jimasek
  Moderator of Networks, Internet
  Oczywiście CA-6 nadaje się do tego bardzo dobrze. Co do czujek to może zainteresujesz się czujkami montowanymi w ramie okna "Czujnik ruchu CLIP 1" lub czujkami odpornymi na zwierzęta (Bingo, Paradox, Bosch). Może spokojnie funkcjonować przy obecności zwierząt w domu. Co do drzwi wejściowych to oczywiście kontaktrony. Pomyśl jeszcze nad powiadomieniem, moduł GSM lub linia telefoniczna jeżeli takową posiadasz.
 • #5
  humek
  Level 32  
  Nie wszystkich stać na integre WRL natomiast czy CA6 czy CA10 jeszcze mozna zainstalować choć ja polecałbym Versę 10 lub Versę 15.Reszta zalezna od "inwestora" czyli czy powiadomienie GSM lub podpisanie umowy z agencja ochrony i ich nadajnik.
 • Optex
 • #6
  scandaliks
  Level 25  
  Narysuj schemat pomieszczenia/domu z uwzględnieniem schodów,kaloryferów,kratek wentylacyjnych ,okien itp.Koledzy Ci dobrze mówią to nie jest tak powiesić czujkę i finito,trzeba zobaczyć żeby nie było fałszywek.
 • #7
  monter79
  Level 18  
  Z twojego opisu Centralę jaką zaproponowałbym mojemu klientowi to Integra 64.

  Linie
  1Przedpokój
  2Pokój
  3Kuchnia
  4Łazienka
  5Poddasze
  6Drzwi wejściowe-kontaktron
  7Kuchnia okno 1
  8Kuchnia okno 2
  ----------------------------------tu się kończy CA6
  9okno poddasze??
  ---------------------------------------------Linie systemu
  10 Sabotaż sygnalizatora zewnętrznego
  11 Sabotaż obudowy alarmu
  Opcje:
  12 czujnik Dymu
  13/14 Pilot 2 kanałowy 1 kanał opóźnienie czasu na wejście 2 kanał napadowy
  15 awaria powiadamiania GSM

  Dlaczego nie CA6 , integra wrl, ani integra 32?- Ponieważ integra 64 ma więcej wyjść zasilających. Jeżeli zasilanie czujek, powiadamiania GSM, radiolini wepniesz pod jedno wejście , w przypadku awarii (np myszy lub działanie człowieka) alarm praktycznie nie działa.
  Out1-4 zasilanie czujek i sygnalizatora
  EX1 zasilanie radiolini
  EX2 zasilanie GSM


  Wyjścia niskoprądowe ustawiasz przykładowo
  out 5,6 sterowanie sygnalizatorem
  out7 Alarm GSM
  out8 Awaria Centrali
  a pozostałe informacje w/g pomysłu, możliwości jest dużo
 • #8
  michalm8400
  Level 12  
  oto schemat domku

  Pytanie do instalatorów.Alarm w małym domku jednorodzinnym
 • #9
  User removed account
  Level 1  
 • #10
  humek
  Level 32  
  Popieram zastosowanie INTEGRY 64 gdyż ma na "pokładzie" 16 wejść i 4 wyjscia wysokoprądowe oraz 10 wyjść niskoprądowych które można użyc do sterowania i innych celów. porównanie cen Integry 32plus expander i płyty Integry64 jest korzystne dla Integry 64 (troszkę drozej wychodzi) ale te 4 wyjscia 3Amperowe to duża przewaga z dwoma wyjściami 1,2A Integry 32.
 • #11
  CENTURION_ALARMY
  Level 22  
  Eh Integrowcy.
  Fajne i wygodne ale jeśli ktoś ma z niej tylko 5 % mozliwości robic to po co armata na muchę.
  Moi klijenci na poczatku jak wchodziła Integra zachłysneli sie propagandą i założyli a i tak 99% uzywa to jako alarm.
  Odpowiadajac na pytanie michalm8400
  Wkładac Verse 15, ma strefy jak chcesz mozna rozbudowac do 30 wejść, jeśli nie bedzie sterowań to jako alarm starczy, wtedy jest dobrze i tanio.
  Czujki, kontaktrony zeby swobodnie się czuc i zeby alarm czuwał, przy psie tez ok, czujki na zwierzaki?, im mocniejsze tym głupsze ale o dziwo najtańsza pozycja Bingo mnie lata temu zaskoczyła i czasem po nie siegam a w wiekszości i tak na Boschu jade. Unikam wszelkiej masci Satela, jedynie do zalania, gazów.
 • #12
  wpat
  Level 22  
  Popieram zdanie CENTURION_ALARMY, proponowałem też rozwiązanie na CA6 lecz moderator umieścił to w koszu. Czy to będzie Versa czy inna ma być spełnione podstawowe działanie i podział, na obu tych centralach jest to łatwe i możliwe. Proponowałem CA6 ponieważ koszt tego zestawu przy 6 czujnikach jakie na tym planie widziałbym to 8 linii tej centrali wystarczy wliczając w to sabotaż sygnalizatorów i obudowy. Prosta obsługa za pomocą 2 manipulatorów to dodatkowy atut.
 • #13
  User removed account
  Level 1  
 • #14
  wpat
  Level 22  
  Dziękuję za wyjaśnienie "sharpa". Przepraszam za obniżenie poziomu forum.
  Standardowo stosuję AutoCada do wykonywania takich "rysunków", lecz ... skorzystałem z prymitywnego edytora w pośpiechu. Jednak idea stosowanych w szkicu "symboli" wystarczyłaby dla zrozumienia proponowanego rozwiązania, szczególnie dla amatorów :).
 • #15
  suworow
  Admin of Property security
  Witam,

  1.Sharp, Nie kumam. Może i rysunek niezbyt elegancki ale jest. Wrysowane kratki grzejniki, okna i drzwi, opisana lakonicznie ale jednak wymagana konfiguracja wskazują na to że chłopak przygotował się do tematu, Ale to źle, zaniża poziom.
  Jak instalator pisze o problemach z hasłami w integrze nie podając jednocześnie czy próbował je zmieniać lub zmienić soft to jest ok. To nie zaniża. Przepraszam, ale wykonuje się podstawowe czynności i wszystko jasne, obudowa albo paczka i serwis. Może tak przejrzyjmy ostatnie kilkanaście kilkadziesiąt tematów. Pytania typu która kamera lepsza( do czego?) : badziewkam z doświetlaczem na 40m czy chłamkam itp.

  2. A może tak od razu galaxy. jak będzie przerabiał swój mały domek na supermarket jak znalazł. Dla wyjaśnienia. Nie jestem zwolennikiem ca5,6 itp zainstalowałem ich w życiu nie więcej niż 10 ( w większości sprzet klienta) . Zawsze namawiam ( i często się udaje ) na coś typu versa z LCD tekstowym. Zawsze jest jakiś budżet i w ramach niego trzeba dobrać rozwiązanie tak by urządzenia były naw miarę równym poziomie ( no chyba że integra 64 czy WRL jest tak dobra że "pójdzie" bez czujek? .

  3. Michał.
  a. określ budżet
  b. pytałeś o koszty. Nie chcę pisać o stawkach ( taka solidarność instalatorska) ale moim zdaniem temat do ogarnięcia w jeden dzień przez jednego gościa.(bez robót tynkarskich) Do cen wybranych urządzeń, pewnie dojdzie 100 metrów kabla i trochę materiałów pomocniczych ( rurki, peszle) Zakładam że okablowanie da się " rozprowadzić strychem i wbijać" od góry na czujki ( te najlepiej z uchwytem sufitowym)
  c czujki.wersja max. wejście- kontaktron+pir. salon pir,+ kontaktrony+ glas kuchnia - pir + kontaktrony+glas, strych- pir być może PIR+MW i kontaktron
  d. pozostaje sygnalizacja alarmów. jak wysoko możesz dać sygnalizator, czy wystarczy piezak czy potrzebne coś mocniejszego ( sąsiedzi daleko). Powiadomienie GSM, linia telefoniczna?
  e. może wrysuj wyposażenie kuchni.

  Pozdrawiam i na namawiam w miarę możliwości na versę

  ps. też stosuję bingo i choć zdaje się to przeczyć logice sprawdzają się zupełnie nieźle
 • #16
  User removed account
  Level 1  
 • #17
  suworow
  Admin of Property security
  ad 1. Chodziło mi o to. Raczej chłopaka nie zachęciłeś ( wybacz ale to Pan i PW to lekka przesada)
  sharp wrote:
  I co dalej? Myślisz, że ktoś tu osprzęt wrysuje?
  Uzupełnić rysunek, a najlepiej narysować jeszcze raz, tym razem staranniej - to, co jest wyżej nadaje się do kosza.


  ad2.To tylko przykład, ale jeżeli instalator nie potrafi opisać przejrzyście problemu, a z postu można wnioskować że nie wykonał podstawowych czynności to jest to dla mnie właśnie "zaniżanie"
  Ad3. kilka razy raportowałem , w tym posty które moim zdaniem za jedyne zadanie miały zareklamowanie jakiegoś produktu. I muszę przyznać że w wielu wypadkach reakcja ( pewnie Twoja ) była bardzo szybka.

  Podsumowanie.
  Może trochę źle dobrałem słowa. Moim celem nie był atak na Ciebie tylko zwrócenie uwagi ( nie po raz pierwszy) na coraz niższy poziom, za który odpowiadamy my wszyscy nie wyłączając mnie. Po drugie wydało mi się że trochę zbyt surowo oceniłeś wypowiedź kolegi.
  Doceniam to co robisz, i to że chce Ci się to robić. Uważam też że w większości przypadków reagujesz bardzo szybko i prawidłowo i odwalasz kawał dobrej roboty. O wiedzy ( do której i mi się zdarzało sięgnąć ) nie wspomnę.
  Nie napiszę " przepraszam" bo żona uważa że nadużywam tego słowa i nie brzmi ono w moich ustach wiarygodnie ale oczywiście jeżeli poczułeś się urażony, to uznaję ze przesadziłem i mogłem napisać to trochę inaczej. Mój poprzedni post zdecydowanie nie odnosi się do całości Twojej pracy którą jak już pisałem doceniam i szanuję.

  Pozdrawiam

  ps1. tak dla równowagi przykad pozytywny : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2205124.html
  ps. doceniam też to że nie skasowałeś mojej wypowiedzi a znalazłeś chwile czasu by się do niej odnieść
  ps. i dziękuję za
 • #18
  michalm8400
  Level 12  
  Quote:
  3. Michał.
  a. określ budżet
  b. pytałeś o koszty. Nie chcę pisać o stawkach ( taka solidarność instalatorska) ale moim zdaniem temat do ogarnięcia w jeden dzień przez jednego gościa.(bez robót tynkarskich) Do cen wybranych urządzeń, pewnie dojdzie 100 metrów kabla i trochę materiałów pomocniczych ( rurki, peszle) Zakładam że okablowanie da się " rozprowadzić strychem i wbijać" od góry na czujki ( te najlepiej z uchwytem sufitowym)
  c czujki.wersja max. wejście- kontaktron+pir. salon pir,+ kontaktrony+ glas kuchnia - pir + kontaktrony+glas, strych- pir być może PIR+MW i kontaktron
  d. pozostaje sygnalizacja alarmów. jak wysoko możesz dać sygnalizator, czy wystarczy piezak czy potrzebne coś mocniejszego ( sąsiedzi daleko). Powiadomienie GSM, linia telefoniczna?
  e. może wrysuj wyposażenie kuchni.
  Chciałbym sie zmieścić w kwocie 1000-1200zł.Kabel można rozprowidzic po strychu i wbijać się od góry. Po co w ogóle czujka w kuchni skoro są kraty?? Sąsiedzi sa blisko a sygnalizator można dać na ok 5=6 metrach. Powiadamianie GSM.Rozumie solidarność instalatorską ale czy są to koszty rzędu powiedzmy 200-300 zł czy 600-700z???
 • #19
  suworow
  Admin of Property security
  Z tym budżetem raczej musisz się zastosować do maksymy p. Adama Słodowego.
  Masz w zasadzie na sprzęt. Ja bym zostawił PIR ( kuchnia wejście, salon), raczej dualny czujnik na górze, i ewentualnie kontaktrony w salonie i na drzwiach wejściowych ( jezli chcesz sie jako tako zabezpieczyć tez na noc) Do tego rzeczywiście raczej Ca6 aku 7 , obudowa 7/40. Nadajnik GSM np T2. Jak ci się uda kupić tanio graty to może wystarczy na kogoś kto to zaprogramuje po znajomości lub przejazdem I raczej ( tez po części w ramach tej solidarności instalatorskiej ) przestrzegałbym przed kimś kto zaoferuje się wykonać całość za 200 - 300 zł. Mapradę zdecyodowanie juz lepiej zrobic to samemu.


  Pozdrawiam
 • #20
  wpat
  Level 22  
  Zgodnie z sugestią p. sharp załączam plany z usytuowaniem urządzeń, tym razem starałem się nie zaniżać poziomu forum. Mam nadzieję, że będzie czytelny dla wszystkich (baza symboli wciąż jest jednoznacznie nie znormalizowana).

  Nadal uważam, że zastosowanie centrali alarmowej firmy Satel typ CA-6 wraz z dwoma manipulatorami jest w tym przypadku uzasadnione ze względu na:
  - zapytanie michalm8400. Cytuję: Interesuje mnie centrala Satela CA6.
  - koszt całkowity,
  - ilość czujników (wersja podstawowa),
  - prostotę instalacji i programowania,
  - wygodę obsługi.
  W proponowanym przeze mnie rozwiązaniu występuje:
  - czujnik ruchu dualny w salonie parter (prawdopodobieństwo wybudowania kominka),
  - czujniki pasywnej podczerwieni w pozostałych pomieszczeniach z otworami zewnętrznymi,
  - czujnik kontaktronowy na drzwiach wejściowych,
  - manipulatory na dwóch poziomach (możliwość załączania czuwania na piętrze),
  - sygnalizator akustyczny na parterze,
  - sygnalizatory zewnętrzne na poziomie piętra (minimum jeden),
  - dodatkowo nadajnik do powiadomienia (sugestia do rozważenia - koszt przy monitorowaniu może być symboliczny w przypadku podpisania umowy z agencją ochrony).
  Quote:
  ...W domu jest również mały pies...

  Z tego względu należy uwzględnić zakup czujników odpornych na małe zwierzęta.

  Oczywiście ze względu na wbudowany na płycie centrali dialer telefoniczny oraz możliwość monitoringu po linii telefonicznej sugerowany nadajnik nie jest konieczny. Nadal w przyszłości po zainstalowaniu dodatkowego modułu GSM możliwe będzie rozszerzenie ilości wejść korzystając z wejść umieszczonych zwykle w takich modułach, aczkolwiek rodzi to pewne ograniczenia.
  Istnieje oczywiści możliwość zakupu używanych elementów np. Link i w ten sposób poprzez zmniejszenie wydatków na elementy bazowe, można zakupić za ewentualną nadwyżkę inne dodatkowe wyposażenie rozszerzające funkcjonalność systemu. Uwzględnić jednak należy przy zakupie okres gwarancyjny jakim objęte są nowe urządzenia (firma Satel oferuje 3 letni okres gwarancyjny na centrale alarmowe) oraz ewentualne wady produktów używanych.
  Proponuję autorowi postu przejrzeć ponownie propozycje innych rozmówców, których uwagi w większości są bardzo cenne.
 • #21
  dragon76
  Level 11  
  Moim skromnym zdaniem dewagowanie na forum na temat alarmu do jakiegokolwiek obiektu mija się z celem.... Każdy z obiektów ma inną specyfikę, trzeba podejść do sprawy indywidualnie. Przedstawianie swoich instalacji jako przykład systemu to lekka przesada, a już chwalenie się co jest założone to duży błąd. Monter79 przedstawił swój system który założył u klienta i chwali się że wyjścia w Integrze 64 mają po 3 A obciążalności.... więc łącznie 4 wyjścia wysokoprądowe to 12 A a czy ktoś się zastanowił ile wynosi maksymalne obciążenie/wydajność zasilacza centrali? Hmmmm wątpię, a wynosi ono 3A. Jeśli podłączymy zasilanie 16 czujników do tego GSM do tego sygnalizatory, akumulator, manipulator/manipulatory, expandery bez zasilania to mamy gwarantowane przeciążenie zasilacza. Wtedy niedobór tego zasilania jest pobierany z czego?.... z akumulatora więc system nie popracuje za długo, o ile nie zostanie wcześniej uszkodzony zasilacz w centrali....
 • #22
  wpat
  Level 22  
  dragon76 wrote:
  Moim skromnym zdaniem dewagowanie na forum na temat alarmu do jakiegokolwiek obiektu mija się z celem....

  Chyba temu także ma służyć forum. Oczywiście w wielu przypadkach nie znajdziemy złotego środka. Będąc wykonawcą takiego systemu alarmowego, każdy z instalatorów zastosuje inne rozwiązania opierając się o ten sam budżet.
  dragon76 wrote:
  Przedstawianie swoich instalacji jako przykład systemu to lekka przesada, a już chwalenie się co jest założone to duży błąd. Monter79 przedstawił swój system który założył u klienta i chwali się że wyjścia w Integrze 64 mają po 3 A obciążalności.... więc łącznie 4 wyjścia wysokoprądowe to 12 A a czy ktoś się zastanowił ile wynosi maksymalne obciążenie/wydajność zasilacza centrali?

  Nikt tu jednak nie narusza tajemnicy i nie podaje adresu gdzie jest taki system wykonany. Każdy instalator powinien uwzględnić całkowitą wydajność zasilacza, natomiast bufor akumulatora to dodatkowy wydatek prądu który można uwzględnić w sytuacji aktywowania wszystkim urządzeń w szczycie poboru. Żaden producent nie da zabezpieczenia na wyjściach bez uwzględnienia wydajności zasilacza i akumulatora. 3A obciążalności to także zabezpieczenie gdy uruchamiamy sygnalizator o poborze 1,5A w trakcie pracy, ale przedewszystkim kiedy on startuje i szczytowo pobiera 2A na starcie. Mamy również elastyczność w podłączaniu i modyfikacjach.
 • #23
  dragon76
  Level 11  
  Nikt tu jednak nie narusza tajemnicy i nie podaje adresu gdzie jest taki system wykonany. Każdy instalator powinien uwzględnić całkowitą wydajność zasilacza, natomiast bufor akumulatora to dodatkowy wydatek prądu który można uwzględnić w sytuacji aktywowania wszystkim urządzeń w szczycie poboru. Żaden producent nie da zabezpieczenia na wyjściach bez uwzględnienia wydajności zasilacza i akumulatora. 3A obciążalności to także zabezpieczenie gdy uruchamiamy sygnalizator o poborze 1,5A w trakcie pracy, ale przedewszystkim kiedy on startuje i szczytowo pobiera 2A na starcie. Mamy również elastyczność w podłączaniu i modyfikacjach.

  Pobór prądu przez akumulator uwzględniamy przy bilansie prądowym, a w razie zaniku prądu zasila on centralę i urządzenia.