Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kocioł do małego mieszkania (czy opłaca się wymieniać z VCW18-9dl?)

30 Sty 2012 21:28 7566 31
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie, Mam w małym mieszkaniu 43m2 stary piec Vaillant jak w temacie. Mieszkanie o układzie jak na rysunku.

Jaki kocioł do małego mieszkania (czy opłaca się wymieniać z VCW18-9dl?)

W mieszkaniu są grzejniki aluminiowe 145cm w salonie , 105cm pokój , jeden malutki w przedpokoju i łazienkowy. Temperatura regulowana termostatem na ścianie w sypialni. Mieszkanie na 2 piętrze w starym budynku z 1930r. z wejściem przez ganek(a więc drzwi na zewnątrz). Drzwi stare ale podwójne dość dobrze uszczelnione. Ściany zew. tylko tam gdzie okna. Nie wiem z jakich materiałów dokładnie są ściany ale mają grubość 45cm plus ocieplenie (10cm styropian i 2,5 wełny lub czegoś podobnego). Okna dość nowe PCV (k1.1). Trochę ciągnie spod okien ale generalnie uszczelnione a piec i tak musi swoje wciągnąć. Przy ostatnich temperaturach (-3 w dzień -10 w nocy) piec spala ok 7-8m3(samo ogrzewanie) gazu przy temp. w mieszkaniu ok 19 w salonie i 17,5-18 stopni w pokoju. Wydaje mi się że jest to trochę za dużo. Przed tą zimą nie był czyszczony. Czy po czyszczeniu można by zauważyć zmniejszenie zużycia gazu? Czy wymiana na inny piec (jaki?) dałoby jakąś różnice(jaką?). To moja pierwsza zima tutaj więc nie mam porównania. Będę wdzięczny za jakieś pomysły.
  • Poziom 16  
    jak najmniejszy kociol turbo, np 12kW , tylko ze taki nie przygotuje Ci wody bez dodatkowego podgrzewacza.

Jezeli 2-funkc to taki ktory:
    1.ma dobry serwis w okolicy
    2. Ma bardzo niska moc startowa
    3. Ma co najmniej 21kW mocy na cwu
    4. Dobrze gdyby mial mozliwosc podlaczenia czujnika zewn.
  • Poziom 9  
    Interesuje mnie kocioł 2 funkcyjny. Za mało miejsca na dwa kotły. Jaki kocioł spełniałby te wymagania i jaka mogłaby być różnica w wydajności w porównaniu do starego? Jaka min. moc startowa byłaby już odpowiednia?
    Czy wyczyszczenie pieca może dać wymierne korzyści w wydajności czy raczej głównie względy bezpieczeństwa i bezawaryjności? Lepiej ustawić mniejszy płomień przy CO czy większy? Trochę dużo pytań ale nie za bardzo znam się na tym a nie mam się kogo poradzić.
  • Poziom 18  
    Ja bym tutaj szukał czegoś z zamkniętą komorą spalania. Ewentualnie coś kondensacyjnego, ale to przy tak małym mieszkaniu nie ma kompletnego sensu.
  • Poziom 23  
    Jeśli masz dobrze ocieplone i straty energetyczne będą dość małe proponuje nawet atmosferyczny kociołek. Zakup kondensacyjnego będzie o dużo droższy a jak wspomnieli jest to małe mieszkanie i oszczędność na tego typu kotle nie będzie aż tak bardzo zauważalna.
  • Poziom 16  
    Atmosferyk??
    a nawiew?? jezeli kociol w kuchni, lazience to bedzie zimno!!! do tego bezpieczenstwo
    hmm dobry tani Ceraclass ZW14 DV KE
  • Poziom 23  
    krzyzak11 napisał:
    bezpieczenstwo
    jak w każdym przypadku.
    krzyzak11 napisał:
    Ceraclass ZW14 DV KE
    dobre i tanie rozwiązanie.
  • Poziom 9  
    Chyba najlepszym wyborem będzie kocioł z zamkniętą komorą. Rozumiem że chodzi o wersję tego pieca z zamkniętą komorą (wersja AE)? Czytałem sporo o kotłach marki Termet. Opłaca się dopłacić do Minimax Dynamic zamiast MiniTerm? Ile może kosztować montaż takiego pieca z przeróbką komina? Nade mną jest strych częściowo zamieszkany (wys. jednego piętra) i płaski dach. Opłacalna będzie taka wymiana jeśli mój stary piec dobrze chodzi? Dalej nie wiem jaka mogłaby być różnica w spalaniu.
  • Poziom 18  
    Różnica w spalaniu? Praktycznie minimalna, jeśli masz dobry ciąg w kominie, dobrą wentylację, kocioł działa dobrze to po co chcesz wymieniać? Do pierwszej awarii poczekaj i wtedy wymień. Może jeszcze Brotje?
  • Poziom 9  
    Odświeżam temat, ponieważ dopiero uzbierałem na kocioł a muszę go wymienić przed sezonem gdyż na dzień dzisiejszy musiałbym wydać ok. 600zł na doprowadzenie swojego do dobrego stanu. Mam na oku Junkersa Ceraclass, Termet Miniterm lub coś właśnie z Brotje. W przyszłym tygodniu mam podjechać zobaczyć te piece. Jaki kocioł z Brotje byłby odpowiedni dla mnie? Kocioł będzie z otwartą komorą (brak za bardzo możliwości montażu z zamkniętą). I ważne pytanie-gdzie kupić kocioł? Czy te kotły na allegro, castorama czy w sklepach internetowych są takie same jak od producenta? Pytam bo są bardzo duże różnice w cenach. Chciałbym wydać na sam kocioł ok 2-2,2 tyś zł. Ostatnio bardzo mnie namawia ktoś na Vaillanta ale nie wiem czy dlatego, że są dobre, czy dlatego że je serwisuje i sprzedaje.
  • Poziom 12  
    Witaj!
    Ma być kocioł jednofunkcyjny czy dwu-?

Dodano po 1 [minuty]:

Sorry nie doczytałem nawiasu w temacie :)
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Zobacz jeszcze Beretta Junior 21 esi Turbo. Tanio, cicho a w dodatku jeden z najmniejszych kotłów na rynku. Kocioł IIf.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A dlaczego nie ma możliwości instalacji turbo? Brak koncentrycznego komina?
  • Poziom 9  
    Za mało miejsca na wsadzenie rury koncentrycznej 125mm a 100mm nie wydoli przy mojej wysokości. W sumie kubatura pomieszczenia z piecem ma ok 60m3 więc spokojnie atmosferyka można wsadzić. A jak to jest z tymi kotłami dużo tańszymi na sklepach internetowych?
  • Poziom 18  
    Brotje Energy Easy 24CE (wersja 24CTE to wersja z zamkniętą komorą spalania), jest to kocioł dwufunkcyjny który według mnie jest naprawdę godny polecenia, mam perlatory i słuchawki prysznicowe, które pobierają mniej wody niż standartowo, to słychać sam zapłon kotła (iskra) i jeśli nie przyjrzysz się że na wyświetlaczu jest znaczek płomienia nie pomyślałbyś że ten kocioł pracuje, pozatym że to kocioł dwufunkcyjny pomimo odkręcenia kurka z wodą praktycznie w moim przypadku odczuwam to delikatnie natomiast w starym kotle leciała natychmiast zimna woda :D
    Tak dołączę parę słów. Kotły z allegro niewiele różnią się od tych które kupisz w sklepie. Osobiście jestem zwolennikiem zakupu w sklepie gdyż z allegro nigdy nie ma pewności czy wszystko dojdzie. Druga rzecz to taka że kociołek musi ci uruchomić gość z serwisu i autoryzacją danego producenta aby mieć ważną gwarancję ( koszt dla ciebie nie duży bo tylko za dojazd u większości producentów, a koszt uruchomienia pokrywa producent kotła).
    Kolejną sprawą jest odprowadzenie spalin i raczej żaden kominiarz nie zgodzi się aby z kotła wpuścić spaliny do normalnego komina bez rury w środku( poza tym przy uruchomieniu kotła i tak pewnie dostaniesz od instalatora notkę odnośnie komina).

A co się tak na prawdę stało ze starym skoro mówisz że koszt doprowadzenia go do urzywalności wynosi 600 zł?

• Moderator na urlopie...
    grzesiek234 napisał:
    Kotły z allegro niewiele różnią się od tych które kupisz w sklepie.

A czym się różnią, skoro tak napisałeś ?
    Czym się różnią? W zasadzie tylko tym, że niektórzy producenci kotłów dają dłuższą gwarancje na urządzenie które jest zakupione w sposób tradycyjny:) Tak jest np w przypadku Viessmanna. Gwarancja jest dłuższa o 6 miesięcy.

A kto mi udowodni (i jak), że kupiłem na allegro? Możesz przecież być przejazdem w innym miejscy w kraju i mieć kaprys kupić tam kocioł i przywieźć go sobie do domu.
  • Poziom 9  
    Oczywiście że piec uruchomi serwisant z odpowiednią autoryzacją, ale co to ma do rzeczy odnośnie miejsca zakupu kotła? Kocioł jest montowany na miejsce starego więc problemów nie będzie. Stary piec trzeba rozmontować, bo nie ma dojścia za bardzo do niego, przeczyścić, odkamienić, dorobić bądź naprawić naczynie przeponowe i pewnie by hulał dalej. Piec ma jednak 30lat i stałą świeczkę, więc na samej gazie ze świeczki jestem 200zł do przodu rocznie. Rozumiem że jest ryzyko że może nie przyjść cały piec ale jeśli jest to sklep internetowy z dobrymi opiniami (sprawdzony) to czy jest sens płacić o 50% więcej u producenta? Czy producent ma lepszej jakości piece?
    To są te same urządzenia, czy na allegro czy w sklepie, a jeśli jest taka różnica w cenie to jasne że tańsza wersja.
    Nie no... Jeśli różnica w cenie wynosi 50% , to to już powinno dać do myślenia. Nikt nie dokłada aż takiej marży. Więc chyba jednak coś jest nie halo...
    serwisant73 napisał:
    Nie no... Jeśli różnica w cenie wynosi 50% , to to już powinno dać do myślenia. Nikt nie dokłada aż takiej marży. Więc chyba jednak coś jest nie halo...

No dobrze ale co jest innego w takim razie? Mi chodzą różne pomysły do głowy ale nie bardzo mogę je zaakceptować.
  • Poziom 9  
    Nie sądzę żeby były to jakieś odpady w których połowa nie działa bo przecież serwisem gwarancyjnym zajmuję się producent. Może są wykonywane z gorszej jakości materiałów i mniej starannie przeznaczony na jakiś inny (gorszy) rynek... Różnica w cenie jest ogromna, Termet Miniterm na stronie Termeta 3,4tys zł a można go kupić za ok 2,2tyś.
    Wiesz jak to w Polsce bywa... Amber Gold i jego klienci są przykładem... Nie wież, że gość na aukcji zakupił kocioł taniej od autoryzowanego dilera i jeszcze go z zyskiem sprzeda. Diler zarabia, wiadomo, ale na pewno nie jest to 50% wartości...

Hurtownicy kupują z marżą ponad 50%.
    Ksys napisał:
    ... Termet Miniterm na stronie Termeta 3,4tys zł a można go kupić za ok 2,2tyś.

Nawet taniej Jaki kocioł do małego mieszkania (czy opłaca się wymieniać z VCW18-9dl?)
  • Poziom 9  
    Czyli wychodzi na to że takie ceny są realne i można spokojnie kupować w sprawdzonych sklepach. W sumie podobną odpowiedź otrzymałem od jednej z firm, a dokładnie że oni nie bawią się ( nie chcą bawić) w datalistów a hurtownicy mają ceny zupełnie inne.
  • Poziom 9  
    Mam ofertę zamontowania używanego pieca Junkers Eurostar za 1200zł (+montaż) z gwarancją paro miesięczną. Czy taka opcja była by dobra czy lepiej kupić nowego Termeta Miniterm GCO-DP-21-23 lub Junkers CERACLASS zW 14-2 DV KE?
    Pytanie retoryczne. Nowy jest lepszy, bo jest nowy.