Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zimne kaloryfery u dołu i pare pytań

30 Sty 2012 22:49 4751 17
  • Poziom 9  
    Witam

Mam pytanie odnośnie CO.
    Mianowicie mamy w domu 5 kaloryferów i są one zimne u dołu a u góry ciepłe.
    ogrzewanie przez wężownice w kuchni.
    Na piecu nie można osiągnąć wyższej temp. niż 60stopni (palone drzewem i węglem)
    Próba odpowietrzenia spalona na panewce nic nie pomogło.
    Dodatkowo w jednym z grzejników słychać przelewanie się wody.
    Być może jest zbyt mała wężownica i nie daje rady 5 grzejnikom i wymiennikowi.
    Zastanawiam się jeszcze czy cała instalacja jest poprawnie wykonana zaraz wstawię fotki i bardziej to sprecyzuje.

Dodano po 1 [minuty]:

https://obrazki.elektroda.pl/9726953600_1327959473.jpg

Dodano po 1 [minuty]:

1 czy dobrze myślę że pompka będzie pchała więcej ciepłej wody w rurkę nr1 niż nr2?

Dodano po 4 [minuty]:

Dodano po 4 [minuty]:

opis obrazka: 1-rórka do naczynia wyrównawczego 2-trójnik łączący piec, naczynie i kaloryfery.
    I pytanko. Czy dobrze mi się wydaje że trójnikiem pompka może pchać więcej wody do naczynia niż grzejników?

Jestem zielony w tych sprawach więc nie dziwcie się być może banalnych pytań dla was.
  • Poziom 35  
    Jedna jaskółka wiosny nie czyni, jedna fotka nie pokazuje obrazu rzeczywistości.
    Nie wiadomo, jaki kocioł, nie wiadomo gdzie naczynie wzbiorcze, nie wiadomo jaki jest obieg, nie wiadomo gdzie usytuowano odpowietrzniki.
    Diagnoza na pierwszy ogień - za mała moc wężownicy, ale może nie do końca jest to prawdą.
    Efekt akustyczny przelewania się wody to ewidentna obecność powietrza w układzie. Może masz gdzieś syfony? Rozrysuj cały kompletny układ z zaznaczeniem przebiegu rur poniżej położenia kotła (jeżeli takie są) i rozmieszczenia odpowietrzników.
    Jeszcze ważne pytanie:
    taki stan jest od początku działania systemu grzewczego, czy powstał nagle jako problem w uprzednio dobrze działającej instalacji? Jeżeli tak, to co zostało w niej ostatnio zmienione?
  • Poziom 9  
    Dodam jeszcze rozmieszczenie pomieszczeń. Na którym szumiący grzejnik zaznaczony jest jako 1.

• Poziom 19  
    Wcześniej grzało dobrze ?
  • Poziom 9  
    Więc tak jest to stare budownictwo więc wężownica umieszczona jest w starej kuchni takiej co ma dwie fajery że można gotować. wcześniej nie było pomieszczenia po lewej stronie ani pompki więc wszystko działo się grawitacyjnie. Po dodani pokoju została zrobiona instalacja w rurkach miedzianych. Naczynie wyrównawcze znajduje się na strychu.
    A nie rozumie jeszcze pytania z odpowietrznikami chodzi o te przy grzejnikach.
    Sorry ale jestem zielony
  • Poziom 19  
    Pierwsze co zrób to sprawdź filtr przy pompce.
  • Poziom 9  
    no właśnie wczoraj odkręcałem było trochę syfu więc przepłukałem pod bieżącą wodą ale nic się po tym nie poprawiło
  • Poziom 9  
    Też lipa bo była już z 2 na 3
  • Poziom 17  
    Czy ja dobrze widzę? Na pierwszym zdjęciu gdzie widać pompkę brakuje zaworu. Według mnie ta pompka mieli wodę na tym maleńkim obiegu, a nie pcha wody w układ. Pozwoliłem sobie wykorzystać zdjęcie autora i zaznaczyłem gdzie tkwi problem.Zimne kaloryfery u dołu i pare pytań
  • Poziom 19  
    bocianek18 zrób dokładne zdjęcie tego czegoś między trójnikami. Wydaje mnie się, że jest to zawór różnicowy, ale nie mam 100% pewności.

Dodano po 4 [minuty]:

Lub napisz czy masz tam taki zawór

• Poziom 9  
    no jest tam właśnie taki zawór jak u kolegi na zdjęciu
  • Poziom 9  
    no przed montażem go oglądałem i wydawało mi się że kulka jest w środku. A zamontowany jest strzałką do góry.

Dodano po 5 [godziny] 15 [minuty]:

Właśnie był jakiś magik i powiedział że jeżeli jest pompka to u góry kaloryfer będzie ciepły a u dołu chłodniejszy. Czy tak powinno być?
    I jeszcze moje pytanko bo on stwierdził że nie mam racji.
    Czy na zdjęciu z pompką, pompka będzie pchała więcej ciepłej wody w rurkę nr1 niż nr2?
    Czy nie lepiej zastosować było trójnik aby ciśnienie szło takie samo na obydwie rurki?

Dodano po 31 [minuty]:

A panowie jeszcze jedno pytanko.
    Czy jest możliwe że ten zawór różnicowy mógł w jakiś sposób się zawiesić?
  • Poziom 17  
    Zawór może się zawiesić, ale jest to mało prawdopodobne. Jeszcze jedna podpowiedź z mojej strony. Nie wiemy czy Twoje kaloryfery są krótkie czy długie. Przy długich kaloryferach (ok 15-20 żeberek) powrót z kaloryfera powinien być wypuszczony wiadomo u dołu, ale po drugiej stronie. Zapobiega to takiemu efektowi, że np. grzeje 10 żeberek a reszta jest zimna.
  • Poziom 19  
    woda bedzie szla tam gdzie jej latwiej. taka jest zasada. dlatego probuj regulowac jesli masz taka mozliwosc zaworami na powrocie. mozliwe ze tlumiac przeplyw w jednym zwiekszysz w w tym problematycznym.

Dodano po 2 [minuty]:

a zawory roznicowe sa najprosciej mowiac produkowane z lekka i ciezka kulka. do stosowania na zasileniu i powrocie. mozliwe ze masz wlasnie niewlasciwy zawor. sle powiem ci ze nawet sprzedawcy nie wiedza jakie maja zawory:) bardzo czesto. trzeba do producenta.
  • Poziom 9  
    No co do kaloryferów to mam jeden długi 19żeberek i powrót właśnie jest u dołu i po drugiej stronie tylko z tym że kaloryfer u dołu chłodny a powrót ciepły.
    Zawór się nie zawiesił bo słychać stuknięcie jak pompka się załącza.
    No obecnie temperatura na piecu nie chce przekroczyć 50.
    Zastanawia mnie jeszcze taka sprawa. Byłem wczoraj dolać wody do naczynia i zamarzł wąż który usuwa nadmiar wody z naczynia. więc nalałem wody na fula. Do naczynia nalałem wodę równo z rurką i zaobserwowałem że woda opada i podnosi się i trochę się przelewa. Ale spuściłem nadmiar wody. Czy takie podnoszenie i opadanie jest normalne?