Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektor tani w eksploatacji :) zasilany zasilaczem komputerowym

yngel1987 30 Sty 2012 22:47 22637 28
  • Projektor tani w eksploatacji :) zasilany zasilaczem komputerowym

Witam.

Pragnę przedstawić zmodyfikowany projektor kupiony za kilkanaście złotych ze spalonym zasilaczem przetwornicy/balastem, wszystko na jednej płytce. Koszt nowej płytki u producenta to spory wydatek. Poprzedni właściciel chciał dokupić (400zł), więc od razu trzeba było pomyśleć, jak to ugryźć, żeby było tanio i dobrze :mrgreen:

Wywaliłem płytkę z zasilaczem/balastem oraz płytkę przetwornicy, bo już mi nie było to potrzebne, gdyż płyta główna wymagała +3.3V, +5V, +12V. Postanowiłem zasilić projektor zasilaczem komputerowym - akurat miałem ze starego kompa. Projektor ruszył, jednak mrugała kontrolka o niedziałającej lampie, bo seryjnej nie miałem czym zasilić więc po całym dniu główkowania, czytaniu kilkuset stron o projektorach, dowiedziałem się, iż trzeba zewrzeć transoptor odpowiedzialny za działanie lampy - zrobiłem to, jednak kontrolka lampy zgasła.
    Na próbę wsadziłem zamiast lampy zwykły halogen 35W 230V, a obrazu jak nie było, tak nie było. Metodą prób i błędów pojawił się obraz. Wystarczyło zewrzeć transoptor, ale po załączeniu projektora. Oryginalny palnik został zdemontowany, a w jego miejsce po przemyśleniach włożyłem H1 50W 12V (za całe 6zł). Trochę zabawy zajęło ustawianie w odbłyśniku w celu ustawienia ogniskowej odbłyśnika. Obraz, kolory są super.
    Projektor przepracował już 5h i działa świetnie.

Elementy, które zmodyfikowałem:
    -lampa H1 50W 12V w seryjnym odbłyśniku;
    -płyta główna zasilana zasilaczem komputerowym;
    -kabel idący od projektora jest 7-żyłowy, jedna żyła wolna (dość gruby kabel, ale i tak go nie widać, bo jest za szafką). Wykorzystane żyły w celu: 1) +3.3V 2) +5V 3) +12V 4) załączanie zasilacza 5) Masa 6)+12V osobne do zasilania lampy ze względu na pobór 6A i spadki napięć.
    -trzy włączniki:
    1) włącznik lampy w celu wychładzania jej przed wyłączeniem projektora;
    2) włącznik zasilacza;
    3)włącznik który zwiera nóżki transoptora.
    Wszystko działa i nie przeszkadza w użytkowaniu :mrgreen:

Całość nie przekroczyła 80zł!!!

Obraz w 70% zaciemnienia (obraz 2m X 1,8m), w rzeczywistości jest jaśniejszy obraz.

Fotki całości

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    yngel1987
    Poziom 13  
    yngel1987 napisał 74 postów o ocenie 92, pomógł 3 razy. Mieszka w mieście KK. Jest z nami od 2007 roku.
    trippo1
    Poziom 11  
    Gratuluje pomysłowości... Czy mógł by kolega podać jaki jest model tego projektora??
    Jak jest z oddawaniem ciepła?? widzę bardzo duży wiatrak na zasilaczu??
    Czy robił kolega jakieś pomiary typu całkowity pobór prądu itp??
    seba_x
    Poziom 31  
    Myślałeś o zamianie H1 50W na power leda ?
    v1ck
    Poziom 13  
    super sprawa! Również interesuje mnie co to za model projektora, jaką ma rozdzielczość?
    yngel1987
    Poziom 13  
    trippo1 napisał:
    Gratuluje pomysłowości... Czy mógł by kolega podać jaki jest model tego projektora??

model to acco nobo x11p jego klony to acer pd321,optoma EzPro 725, viewsonic pj255d są to malutkie projektorki waga 1kg :)

trippo1 napisał:
    Jak jest z oddawaniem ciepła?? widzę bardzo duży wiatrak na zasilaczu??

wywaliłem mały wiatraczek aby nie generował dużego hałasu w zamian dałem wielki wiatrak który jest podłączony do +5V zamiast +12V i nie słychać w ogóle
    co do do ciepła zasilacz jest chłodny a z projektora wydobywa się powiew letniego powietrza

trippo1 napisał:
    Czy robił kolega jakieś pomiary typu całkowity pobór prądu itp??

sam projektor pobiera z sieci 15W a razem moc z lampą wynosi 80W i tak pobór prądu ograniczyłem względem seryjnego projektora który miał lampę 120W a do tego te 15W na zasilanie płyty głównej

seba_x napisał:

Myślałeś o zamianie H1 50W na power leda ?

oczywiście tylko byłby problem w ustawieniu ogniskowej w/w halogen H1 ma pionowe włókno co powoduje że oddaje światło na boki, jest to projektor DLP i najważniejszym elementem jest tu ogniskowa odbłyśnika w 3LCD prędzej można włożyć led-a, myślałem o ksenonie ale dodatkowe pudło z przetwornicą odpadało

v1ck napisał:
    jaką ma rozdzielczość?

XGA 1024X768 obraz do 300 cali
    v1ck
    Poziom 13  
    jakby udało mi się gdzieś dorwać jeden z wymienionych modeli to od razu brałbym się za podobną konstrukcje :)

ps. a można prosić jakieś fotki wnętrza?
    yngel1987
    Poziom 13  
    z wnętrza tylko widać samą płytę główną

mkpl
    Poziom 37  
    Pomysł ok ale tak jak poprzednik napisał... Nie taniej było kupić drugi moduł lub go zrobić? przetwornice nie gryzą :)
    stomat
    Poziom 35  
    Ale co mu po przetwornicy skoro najprawdopodobniej uszkodzona była lampa ?
    skaktus
    Poziom 37  
    Zamiast żarówki halogenowej, pokusił bym się o montaż palnika xenonowego o barwie około 5500 K. Nie to że mniej wat to do tego dwa razy jaśniej.
    mkpl
    Poziom 37  
    skaktus napisał:
    Zamiast żarówki halogenowej, pokusił bym się o montaż palnika xenonowego o barwie około 5500 K. Nie to że mniej wat to do tego dwa razy jaśniej.

Gdzie byś zmieścił do niego przetwornicę?
    yngel1987
    Poziom 13  
    projektor jest mały o wymiarach 198mm x 148mm x 57 mm
    grendel123
    Poziom 15  
    Polecam wątek (ponad 4000 postów):
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1911230.html
    Jest to prawdziwa kopalnia wiedzy dotyczącej przerabiania fabrycznych projektorów na obce źródła światła. Wielu kolegów (w tym swego czasu ja) próbowało zastosować żarówkę halogenową. Niestety strumień świetlny generowany przez żarówkę jest niewystarczający do uzyskania przyzwoitej jasności obrazu, dochodzi również problem nagrzewania się optyki. Jedyne sensowne źródło światła (ze względu na cenę i w miarę krótki łuk) to lampy xenonowe samochodowe. Sprawdzone doświadczalnie i pewnie autor wątku w pewnym momencie stwierdzi, że jednak światełka jest za mało (zwłaszcza do oglądania filmów). Skoro i tak obok projektora stoi zasilacz PC to można tam dokręcić obudowę przetwornicy. Ja w swoim projektorze zmieściłem się całkowicie w środku dorabiając własną przetwornicę zasilającą lampę xenonową 35W na IR2153.
    logos2000
    Poziom 21  
    Chętnie bym zobaczył zdjęcia ze środka, ponieważ sam mam chęć na projektor a zawsze odstraszała mnie cena lamp. Nie wpadłem że można dać jakąś samochodową :)
    Don Travolta
    Poziom 10  
    Nie prościej było dać przetwornice i metalohalogen. Nie trzeba wtedy stosować zewnętrznych zasilaczy a płytkę można wsadzić do środka.
    yngel1987
    Poziom 13  
    grendel123 napisał:
    Wielu kolegów (w tym swego czasu ja) próbowało zastosować żarówkę halogenową. Niestety strumień świetlny generowany przez żarówkę jest niewystarczający do uzyskania przyzwoitej jasności obrazu, dochodzi również problem nagrzewania się optyki. Jedyne sensowne źródło światła (ze względu na cenę i w miarę krótki łuk) to lampy xenonowe samochodowe. Sprawdzone doświadczalnie i pewnie autor wątku w pewnym momencie stwierdzi, że jednak światełka jest za mało (zwłaszcza do oglądania filmów).

wystarcza dla mnie w 100% jasność którą można jeszcze zwiększyć w opcjach>podświetlenie, projektory DLP nie potrzebują tyle światła co 3LCD a optyka się nie nagrzewa bo światło przechodzi przez soczewkę (kolimator) później trafia na koło barwne a następnie na chip DMD a oryginalna jasność tego projektora to 1100ANSI
    mkpl
    Poziom 37  
    yngel1987 napisał:
    grendel123 napisał:
    Wielu kolegów (w tym swego czasu ja) próbowało zastosować żarówkę halogenową. Niestety strumień świetlny generowany przez żarówkę jest niewystarczający do uzyskania przyzwoitej jasności obrazu, dochodzi również problem nagrzewania się optyki. Jedyne sensowne źródło światła (ze względu na cenę i w miarę krótki łuk) to lampy xenonowe samochodowe. Sprawdzone doświadczalnie i pewnie autor wątku w pewnym momencie stwierdzi, że jednak światełka jest za mało (zwłaszcza do oglądania filmów).

wystarcza dla mnie w 100% jasność którą można jeszcze zwiększyć w opcjach>podświetlenie, projektory DLP nie potrzebują tyle światła co 3LCD a optyka się nie nagrzewa bo światło przechodzi przez soczewkę (kolimator) później trafia na koło barwne a następnie na chip DMD a oryginalna jasność tego projektora to 1100ANSI

Jakbyś kiedyś przy okazji rozkręcania tego projektora miał chęci i czas zrobić fotki jak jest rozwiązana optyka w tym DLP to bardzo był bym wdzięczy :) Zaciekawiła mnie ta technika. W googlach tylko sucha rysunkowa teoria a z chęcią pooglądał bym coś namacalnego
    yngel1987
    Poziom 13  
    mkpl napisał:
    yngel1987 napisał:
    grendel123 napisał:

Jakbyś kiedyś przy okazji rozkręcania tego projektora miał chęci i czas zrobić fotki jak jest rozwiązana optyka w tym DLP to bardzo był bym wdzięczy :) Zaciekawiła mnie ta technika. W googlach tylko sucha rysunkowa teoria a z chęcią pooglądał bym coś namacalnego

z wnętrza to mało co widać z elementów, poniżej zasada działania takiego DLP

mkpl
    Poziom 37  
    Czyli koło barwne to zwykły 3 kolorowy filtr zsynchronizowany z treścią matrycy? Jak jest z wytrzymałością samej matrycy? Wiadomo LCD się praktycznie nie zużywa a DLP to cześć mechaniczna i swoją wytrzymałość ma
    yngel1987
    Poziom 13  
    mkpl napisał:
    Czyli koło barwne to zwykły 3 kolorowy filtr zsynchronizowany z treścią matrycy? Jak jest z wytrzymałością samej matrycy? Wiadomo LCD się praktycznie nie zużywa a DLP to cześć mechaniczna i swoją wytrzymałość ma

koło barwne kręci się non stop a co procesora DMD:
    "Procesor DMD za pomocą tysięcy mikro luster o szerokości mniejszej niż jedna piąta grubości ludzkiego włosa odbija kierowane na niego światło z lampy, tworząc powiększony przez optykę obraz. Światło jest kolorowane przez wirujące koło barwne z filtrami."
    damian00771
    Poziom 10  
    Super pomysł, ciekawy projekt. Szkoda że nie mam dostępu do takiego uszkodzonego projektora :D. Jeszcze takie pytanie miałeś pewność że zmiana układu zasilania "ożywi" ten projektor czy to z twojej strony ryzyko. Chodzi mi tutaj o diagnozę :D
    skaktus
    Poziom 37  
    mkpl napisał:
    skaktus napisał:

Gdzie byś zmieścił do niego przetwornicę?

Nie musi być wewnątrz, skoro już zasilacz jest na zewnątrz. Kupił bym przetwornicę typu SLIM bez dodatków na przewodach, przetwornicę zamocował do obudowy projektora i tym samym uzyskał 20W mniej ciepła i 50% więcej światła o idealnie białej barwie, nieosiągalnej dla żarówki, co powoduje że kolorystyka obrazu jest przekłamana.
    yngel1987
    Poziom 13  
    damian00771 napisał:
    Jeszcze takie pytanie miałeś pewność że zmiana układu zasilania "ożywi" ten projektor czy to z twojej strony ryzyko. Chodzi mi tutaj o diagnozę :D

nie miałem żadnego ryzyka przeanalizowałem przetwornice i już bylem pewny ze daje +3.3V, +5V, +12V i masa jest wspólna wszystko pasowało z zasilaczem komputerowym :)
    tomus2k
    Poziom 24  
    Dodam tylko że zwiększenie napięcia na żarówce halogenowej zwiększa jasność i poprawia barwę. Co prawda zmniejsza jej trwałość ale w tej cenie czy to będzie 700h czy 100h to już nie tragedia.
    komatssu
    Poziom 28  
    W samochodzie podczas pracy silnika na żarówki idzie 14,4V.
    hacker_ice

Poziom 24  
    Co do projektorów to już mamy tutaj jeden temat który ma już ponad 150 stron :) o tym jakie palniki, jak je osadzić czy lepszy led czy xenon :) Moim zdaniem najlepiej wszystko osadzić w projektorze aby nie było drugiej puszki, czyli xenon na balaście od projektora. Oczywiście balast zmniejszony mocą :) PoZdR :)
    skaktus
    Poziom 37  
    komatssu napisał:
    W samochodzie podczas pracy silnika na żarówki idzie 14,4V.

Niestety nie jest to prawdziwa informacja. Nowe auta mają kontrolery, które zgodnie z wytycznymi dają 13,2V co jest nominalnym napięciem dla żarówki i zapewnia jej żywotność na określony przez producenta czas. Napięcie 14,4V szybko dobija takie żarówki, fakt, temperatura światła rośnie, ale raczej nie przekroczy 4000K. Przy 14,4V żarówka może osiągnąć nawet 1800 lumenów, ale wówczas pobór mocy wzrasta do około 65 W a xenon przy 35W ma ich około 3000.
    Paraclitus
    Poziom 15  
    W ostatnim rosyjskim Radio 2/2012 jest dokładny opis przeróbki projektora DLP ale na lampę ledową ( MCE4WT-A2-0000-000M01 pdf)

Projektor tani w eksploatacji :) zasilany zasilaczem komputerowym Projektor tani w eksploatacji :) zasilany zasilaczem komputerowym Projektor tani w eksploatacji :) zasilany zasilaczem komputerowym