Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa dyski wewnętrzne i dwa systemy Windows.

galante 31 Sty 2012 09:33 5530 7
  • #1 31 Sty 2012 09:33
    galante
    Poziom 23  

Mam w PC zamontowane dwa twarde dyski.
    Na jednym mam wyłącznie zarchiwizowane dane ok 500GB.
    Na drugim mam wgrany system XP.
    Mam potrzebę zamiany zawartości dysków tzn....
    na dysk z obecnym systemem chcę przenieść zarchiwizowane dane, a na drugim dysku wgrać XP i z niego korzystać.
    PYTANKO:
    Jeżeli odpalę komputer z dwoma podłączonymi HDD i wgranymi na nich niezależnymi systemami to XP na którym dysku się uruchomi i jak system odczyta partycję C na drugim dysku?
    Jak bezpiecznie wgrać drugi system na drugi dysk aby komputer poprawnie odczytał obie partycje C?

0 7
  • Pomocny post
    #2 31 Sty 2012 09:38
    helmud7543
    Poziom 42  

1. Będziesz miał boot managera z możliwością uruchomienia.
    2. Nadaj partycjom etykiety, żeby się nie pomylić. Literki będą pozmieniane.

1
  • #3 31 Sty 2012 09:52
    galante
    Poziom 23  

1. Czy dobrze rozumiem boot manager dający możliwość wyboru systemu z dwóch różnych dysków utworzy się sam, gdy wgram system na drugim dysku?
    2. Czy zatem system na drugim dysku po zmianie liter będzie np. oznaczony literą H?
    3. Czy wielkość partycji ma wpływ na szybkość odczytu danych. Będę dzielił 1 Tera. Czy partycja 500GB w pełni zapełniona danymi będzie chodzić tak samo jak 5 partycji po 100GB?

0
  • Pomocny post
    #4 31 Sty 2012 10:02
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Dla własnego dobra system instaluj odłączając drugi dysk z płyty gł.
    Dlaczego?
    Dlatego, że instalator zainstaluje system operacyjny ale sekwencja bootująca jak i boot-menadżer zostaną na innym dysku - w przypadku rezygnacji z dysku stracisz możliwość uruchamiania systemu.

Wielkość partycji ma małe znaczenie co do transferu plików - należy pamiętać, że najszybszą partycją jest ta pierwsza i analogicznie ostatnia najwolniejsza.
    Nie polecam stosowania wielu partycji na jednym dysku - w przypadku przenoszenia danych z jednej na drugą partycję transfery są tragiczne.

0
  • Pomocny post
    #5 31 Sty 2012 10:10
    Matuzalem

Poziom 43  

Jeżeli będą to dwa niezależne systemy, to:
    1. Uruchomi się ten, którego dysk jest "wyżej' w hierarchii bootowania.
    2. Odczytaj jako oznaczoną kolejną literą - najprawdopodobniej D:\ (choć tu może być, z kilku względów, różnie i może to być inne oznaczenie).
    Jeśli instalacja drugiego systemu będzie przeprowadzona przy podłączonym dysku z pierwszym, to:
    1. Oba będą w menu wyboru, a kwestia ustawień, który ma się ładować domyślnie, to tylko ew. przekonfigurowanie wpisów w boot.ini.
    2. Analogicznie jak w poprzednim punkcie.

Jak najbezpieczniej? - To zależy, ale pewnie bym optował za rozwiązaniem takim:
    Odpinam dysk (zasilanie) bieżący i instaluję system niezależnie (i dopiero podłączam ten z uprzednio odpięty). Po tej operacji mam do wyboru albo używanie opcji BIOS-u by ustawić dysk startujący, albo - przy użyciu konsoli odzyskiwania (polecenie bootcfg z przełącznikiem /add lub /rebuild) - tworzę managera wyboru i ustalam kolejność startu poprzez boot.ini.
    Co do samego czytania partycji - jedyna trudność, która może wystąpić, to konieczność przejęcie (nadania sobie) uprawnień do drugiego z dysków (partycji na nim) - opis procedury, do ew. wykorzystania, jest w dziale FAQ.

1
  • Pomocny post
    #6 31 Sty 2012 10:24
    Krzysiek99
    Poziom 27  

Ja mam takie rozwiązanie: Przenieś system z boot menadżerem za pomocą np. Ghosta (wiem, wiem stary i archaiczny, ale prosty w obsłudze)

Czyli, zrób obraz systemu i skopiuj go na drugi dysk. Sformatuj pierwszy dysk i przenieś na niego wszystkie dane z obrazem systemu. Następnie sformatuj drugi dysk i utwórz sobie partycje na system, na nią wgraj XP'ka Rozumiem że boot-menadżera masz na partycji z XP'kiem ? Jeżeli nie to przy pomocy tego EasyBCD (mały, darmowy program) przenieś boot-menadżera na nią, przez zrobieniem obrazu.
    Wsio :)

To chyba najprostszy sposób z możliwych, sam nie raz nie dwa nie dwadzieścia, takie gimnastykowanie wyczyniałem i zawsze z pełnym sukcesem.

0
  • #7 31 Sty 2012 10:53
    galante
    Poziom 23  

Problem polega na tym, że dysk który w tej chwili służy do archiwizacji (500GB) ma jedną partycję i jest w całości zapełniony danymi których nie mogę utracić.
    Drugi dysk 1T na którym obecnie mam XP chciałbym docelowo przeznaczyć do archiwizacji i system z niego usunąć.
    Czy zatem dobrze kombinuję....
    1. Z mniejszego dysku 0,5T przegrać dane na dysk 1T na partycje np. P,S,T.
    2. Sformatować dysk 0,5T.
    3. Odłączyć fizycznie dysk 1T.
    4. Wgrać system na dysk 0,5T.
    5. Podłączyć przy wyłączonym komputerze dysk 1T.
    6. Wejść do biosu i zmienić bootowanie dysków tak aby najpierw otwierał się system na dysku 0,5T.
    7. Otworzyć system na dysku 0,5T zgodnie z kolejnością bootowania.
    8 Z dysku 0,5T sformatować system XP na dysku 1T, na który wcześniej przeniosłem dane archiwizacyjne. Jednocześnie pozostawić na dysku 1T pierwsza partycję 50GB pustą, gdyby w przyszłości zaistniała konieczność ponownego wgrania systemu.
    OK, czy nie OK.

0
  • Pomocny post
    #8 31 Sty 2012 10:58
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Tak - choć nie widzę potrzeby (w tej chwili) usuwania systemu z dysku 1T - można z niego zabrać całą poprzednią konfigurację systemu, dokumenty, pocztę, konfigurację przeglądarek itp.
    Usuniesz go, jak już miejsca na HDD braknie. :)

0
  Szukaj w 5mln produktów