Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat SSR z wejściem liniowym 4-20 mA

Witold B 31 Jan 2012 10:02 4450 6
IGE-XAO
 • #1
  Witold B
  Level 12  
  Potrzebuję przekaźnika SSR z wejściem liniowym 4-20 mA lub napięciowym (phase angle) ale w UAE(Dubai) za rozsądną cenę mogę tylko dostać ON/OFF (zero crossing).
  Szukam schematu lub jakichś wskazówek jak coś takiego zrobić.
  Przekaźnik ma służyć do regulacji mocy grzałki w maszynce do robienia popcornu przez regulator PID z wyjściem 4-20mA, końcowym przeznaczeniem będzie palenie zielonej kawy.
  Mam darmowy PID i tyrystory dużej mocy.
 • IGE-XAO
 • #2
  jarek555
  Level 14  
  Witam. Przekaźniki SSR to nic innego jak bloki tyrystorowe sterowane napięciem lub impulsami napięciowymi, a tzw. "zero crossing" to nic innego jak załączanie ww. tyrystorów w zerze sinusoidy.
  Jeżeli ma to być sterowane napięciowe lub prądowe np.4-20mA to nie można stosować tylko przekaźnika SSR z jakimś regulatorem PID posiadającym wyjście analogowe, ale jest potrzebny regulator z wyjściem SSR. Do czegoś takiego najłatwiej wykorzystać regulator temperatury dowolnej firmy z wejściem analogowym (lub bezpośrednio z wejściem czujnikowym temperatury) i wyjściem SSR, a przekaźniki SSR wykorzystać jako końcowe elementy mocy. Taki zestaw będzie pracować poprawnie. Jeżeli natomiast jest jakiś regulator PID oraz bloki mocy to trzeba zastosować regulator mocy z wejściem analogowym. Pytanie co łatwiej i taniej. Pozdr
 • IGE-XAO
 • #3
  Witold B
  Level 12  
  Mam inne regulatory z wyjściem SSR ale chcę użyć tego z wyjściem 4-20 mA by móc regulować średnią moc grzałki w sposób ciągły bo jest to bardziej dokładne niż ON/OFF.
  W maszynce do popcorn grzałka jest bezpośrednio pod pojemnikiem (nad wentylatorem) i prędkość liniowa przepływu powietrza jest wysoka (bardzo mała bezwładność układu).
  Bez dokładnej regulacji temperatury (lepszej niż 1 stopień C) ziarenka kawy nie upalą się równomiernie.
 • #4
  jarek555
  Level 14  
  Wyjście SSR to nie jest wyjście tylko ON/OFF, można nim regulawać w sposób ciągły poprzez tzw. wypełnienie impulsu. Większość regulatorów z wjściem SSR ma wewnątrz PID.
  Mając regulator z funkcją PID, wyjściem SSR i przekaźnikami SSR dostajemy regulator identyczny z analogowym.
  Jeżeli jednak SSR może się nie sprawdzic to pozostaje regulator fazowy sterowany analogowo z PID. Regulatory takie można kupić gotowe , ale nie noszą one nazwy SSR tylko regulatory (sterowniki) mocy.
 • #5
  pafciowaw
  Automation specialist
  Do takiego sposobu regulacji musisz użyć "członu pośredniego", który ma wyjście PWM (kluczowanie na częstotliwości nośnej z odpowiednim/regulowanym wypełnieniem). Najprościej zastosować małe PLC z wyjściem tranzystorowym na którym w programie umieszczasz PWM. Dodatkowo PLC może mierzyć temperaturę na wejściach analogowych.
 • #7
  Witold B
  Level 12  
  jarek555: twój załącznik to jest dokładnie to o co mi chodzi.
  U mnie mogę dostać wszystkie modele SSR firmy Fotek za odpowiednik ok. 15 PLZ oprócz modelu SSR-xxLA (Google "fotek" + "ssr-25la" , pierwszy wynik).
  Znalazłem coś podobnego w RS Components ale chcą ponad 100 GBP.
  Dlatego zapytałem o schemat żeby zrobić samemu.