Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rexon RX 102 Nie działa wyświetlacz i klawiatura nic nie słychać.

31 Sty 2012 10:03 2989 16
  • Poziom 14  
    Po podłączeniu pod zasilanie radio tylko podswietla klawiature i cały czas sie świeci. Wyswietlacz nic nie poakzuje ani nie słychac szumów.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 30  
    Lampkę włącza cpu wystawiając H na klucz tranzystorowy. Mierzone coś, radio rozkręcone ?
    Podłącz zasilacz regulowany i obniżaj napięcie zasilania
  • Poziom 14  
    Radio rozkręcone. Zasilane z zasilacza stabilizowanego napięciem około 8V, bo z tego co czytałem to te radio jest zasilane w granicach od 7 do 17V. Radio nadal nie uruchamia sie klawisze też nie działają. Diody odpowiedzialne za źle podłączone zasilanie są sprawne, były sprawdzane. Zimnych lutów też nigdzie nie znalazłem.
    Teraz nawet podświetlanie wyświetlacza też sie świeci i nie reaguje na klawisz LAMP.
  • Poziom 30  
    Zejdź do 4V w zasilaniu jeśli się nie włączy, to trzeba będzie szukać dalej

ps.
    tego radia nie da się odwrotnie podłączyć
  • Poziom 14  
    Brak jakichkolwiek oznak, żeby mu się chciało obudzić. Wraz ze zmianą zasilania w zakresie od 0 do 8V jedynie podświetlanie reaguje na zmiane.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 30  
    Usterka mechaniczna, urwana taśma, trymer, wyciek z baterii i korozja ścieżek, elektrolity, okoliczności wystąpienia uszkodzenia, zgaduj-zgadula. Kto wie co tam modzisz, skoro trzeba się domyślać. Podstawowe rzeczy trzeba pomierzy ć jak nap. zasilania µC, backup, X101, itd. Na pierwszy rzut oka to wygląda jakby kwarc gubił oscylacje przy starcie. Analogia w podobnych radiach.

Podaj co zmierzyłeś/zobaczyłeś/wywąchałeś itd/
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    siwy_watt napisał:
    Brak jakichkolwiek oznak, żeby mu się chciało obudzić.

To musisz sprawdzić napięcia na CPU oraz czy kwarc generuje .

Wszystkie napięcia na czerwono sprawdź :

Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Napięcia posprawdzam ale kwarcu nie, bo nie posiadam testera do kwarców.
    PS. Radio widać ma uszkodzenia jak by komuś upadło popękana lekko obudowa.
    Wieczorem napisze wyniki pomiarów.

Ewentualnie bym zrobił tester bazując na schemacie z tego tematu Link
  • Poziom 30  
    Trochę niższ te napięcia powinny być siwy_watt tu chodzi o napięcie stałe żebyś nie zrozumiał, że w.cz.
  • Poziom 14  
    Wiem wiem napięcia stałe na tym procesorze, wiem o co chodzi wieczorem pomierzę i dam wyniki.
    Tylko czy do sprawdzenia kwarcu morze być taki tester jak podałem w linku wyżej ??
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    siwy_watt napisał:
    Tylko czy do sprawdzenia kwarcu morze być taki tester jak podałem w linku wyżej ??

Nie musisz wylutowywać kwarcu a tylko sprawdzić np. sondą w.cz. czy taki kwarc "oscyluje" .

Prostym miernikiem napięć w.cz. może być np. :

Podłączona do jednej nóżki kwarcu względem GND (masy).

Pozdrawiam.
  • Poziom 30  
    Tak się jeszcze zastanawiam i spytam przy okazji czy ktoś miał podobne uszkodzenie ?
    Bo ja w tym radiu nie i przyznam, że trochę dziwne z tą lamką, że świeci.
    Mogą być wygnite ścieżki zwróć uwagę czy wszystkie ścieżki całe i posprawdzaj masy szczególnie od lampki do masy µC i w ogóle wszystkie masy czy są wszędzie może akurat pęknięcie PCB, bo świecenie lampki sugeruje, że nie ma masy mikrokontroler

Dodano po 8 [minuty]:

gdy będziesz mierzył GND zewrzyj wpierw końcówki m-metru, zobacz co pokaże i odejmij to od wartości zmierzonej
    wszędzie ma być 0,0
  • Poziom 14  
    Na procesorze jest na nóżkach zaznaczonych na czerwono (Przy zasilaniu 8V) licząc od góry 1,2 0V, 13 0V, 17,18 około 0,5V. Radio pobiera 147mA.

Nie mam jak zrobić pomiaru kwarcu nie mam oscyloskopu posiadam tylko miernik Unit-T UT70A

Radio w środku wygląda zdrowo nie widać jakichś uszkodzeń mechanicznych typu pęknięta płytka itp. zimnych lutów też nie zauważyłem.

Gdy radio jest zasilane do wejścia dla akumulatorów to zapala sie klawiatura i podświetlanie wyświetlacza, czasami sie nie włącza podświetlanie to jak delikatnie puknę palcem w okolicy CPU to sie zapali. Gdy radio chcę zasilić z wejścia na zasilacz radio w ogóle nie reaguje nie działa nic nawet podświetlanie. Zauważyłem że na obudowie ktoś zaznaczył, że plus jest na zewnętrznej części obudowy wtyku zasilającego a minus na bolcu, gdy sprawdzałem miernikiem gdzie jest minus to pokazuje że na obudowie. Oznaczenie na obudowie wygląda tak ( o-)+ a jak sprawdzam miernikiem gdzie jest masa to wygląda to odwrotnie.
    Jak dzwoniłem do byłego właściciela to właśnie mi o tym mówił że te radio jest zasilane inaczej czyli tak jak przedstawia rysunek. (pierwszy raz sie spotykam z takim rozwiązaniem zasilania, i cos nie chce mi sie wierzyć że tak jest miernik mówi co innego a rysunek co innego.
  • Poziom 30  
    Napięcie zasilania mikrokontrolera jest w punkcie TP-1 i dalej przez diodę Q233 idzie razem z podtrzymaniem pamięci BU (drugi pin na taśmie od góry) do µC. Powinno tam być ok. 4,5V na włączonym. Regulator Q238, Q239 czyli analogicznie jak w podobnych radiach alan ct-145, standard c-150. Na wyłączonym napięcie BU przez diodę Q233 przychodzi tylko z baterii. Pod baterią znajdziesz Q238, który może być uszkodzony. Trzeba zmierzyć napięcia baza, kolektor, emiter, względem GND.
  • Poziom 14  
    Wszędzie na taśmie jest 0,01V.
    Zasilanie cały czas daje od wejścia na akumulatory.
  • Poziom 14  
    Dalej nic to tak jak by było cos uszkodzone w stopniu zasilającym nigdzie nie ma napięć odpowiadającym na schemacie jest 0,001V albo 0,005V. Jeszcze raz go dokładnie przejżałem nigdzie nie ma żadnych uszkodzeń i nie widać żeby ktoś w nim grzebał jedynie przy wtyku od zasilacza.

Gdzie nie sprawdzę napięcia tam wszędzie 0,15V. Sprawdzałem według schematu.

Jedynym wyjściem będzie wylutowanie tranzystorów i sprawdzanie który jest uszkodzony skoro pobiera 150mA, czyli musi mieć gdzieś zwarcie.
    Dobrze myśle??