Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór silnika do napędu pompy zębatej

sycylijskamafia18 31 Sty 2012 10:41 14360 9
  • #1 31 Sty 2012 10:41
    sycylijskamafia18
    Poziom 9  

Witam
    Mam pompę zębatą o wydajności 63l/min. przy prędkości obrotowej 1500 obr./min
    Ze wzoru który znalazłem

PxQ=N
    gdzie:
    P - różnica ciśnienia przed i za pompą [Pa - N/m^2]
    Q - wydajność - natężenie przepływu [m^3/s]
    N - potrzebna moc [W]

Wychodzi mi, że zapotrzebowanie na moc wynosi 16kW
    Pytanie brzmi, czy silnik elektryczny 8-10kW 2800obr./min na przełożeniu 1:2 to uciągnie?
    Zależy mi na obniżeniu kosztów energii elektrycznej no i nie mam dużego przyłącza(dokładnie nie wiem jaki jest).
    pozdrawiam

0 9
  • #2 31 Sty 2012 11:15
    fuutro
    Poziom 43  

Wg tego jak kombinujesz moment wzrośnie ale obroty się obniżą więc i tak mocy Ci nie przybędzie, a nawet ubędzie, gdyż reduktor nie jest idealnie sprawny. Jeśli Ci wyszło 16kW to poszukaj silnika o nieco większej mocy głównie z racji sprawności pompy - podziel te 16kW przez sprawność i takie mocy silnika szukaj.

1
  • #3 31 Sty 2012 19:59
    czesiu
    Poziom 33  

Jaką różnicę ciśnień przyjąłeś bo z Twojego wzoru wychodzi że 152 bary.
    Czemu nie użyjesz wolniejszego silnika tylko przekładnię?

0
  • #4 31 Sty 2012 20:52
    sycylijskamafia18
    Poziom 9  

Przyjąłem 160 bar, ale zaokrąglałem w obliczeniach.
    Chodziło mi o niższe zużycie energii elektrycznej, przez zmniejszenie mocy silnika.
    Gdzieś mi się obiło, że nie istniej przekładnia zwiększająca moc, ale jak zmniejszymy obroty zmaleje też zapotrzebowanie na moc. Tylko, że musiałbym zmniejszyć obroty pompy np. do 750 i do wykonania mniejszej ilości pracy mogłoby wtedy wystarczyć te 8kW.

Poza tym mam domową sieć elektryczną i przyłącz wynosi chyba tylko 7kW. Nie jestem elektrykiem, ale przypuszczam, że wywalałoby korki, albo u sąsiada gasło by światło, prawda?

0
  • #5 31 Sty 2012 21:04
    fuutro
    Poziom 43  

Przez zmniejszenie wymaganej mocy silnika i to dobrze ponad połowę osiągniesz jedynie pieczeń z silnika. Jeśli zmniejszysz obroty to musisz sobie odczytać z charakterystyki pompy jak Ci poleci wydajność - a poleci na pewno na łeb oraz sprawność - też pewnie poleci.
    Jak wspomniałeś - na 8-10 kW zabezpieczenia jeszcze mogą wytrzymać ale nominalnie potrzebowałbyś ponad 20kW.

0
  • #6 31 Sty 2012 21:45
    sycylijskamafia18
    Poziom 9  

Wiem, że wydajność spadnie.
    Nie mogę znaleźć informacji o tej pompie na tabliczce pisze:
    JHOSTROJ
    146ZCBKE62
    16MPa
    nj 1500 min
    Qj 63 l min

Posiłkując się tymi danymi myślę, że 18kW by wystarczyło:
    http://www.wph.pl/pz3_III.htm

Ciekawe do jakich obrotów można obniżyć tę moją pompę tamte z linku do ok. 500-600 obr.

Znalazłem też coś takiego:
    http://www.cnc.info.pl/topics117/prasa-hydrauliczna-ponad-100t-problem-vt15761.htm

0
  • Pomocny post
    #7 31 Sty 2012 23:44
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 01 Lut 2012 14:11
    sycylijskamafia18
    Poziom 9  

No wiem, że jak zmniejszę obroty pompy spadnie zapotrzebowanie na moc.
    Potrzebuję to do napędu do prasy, do kucia na gorąco i stąd zależy mi, na kilku skokach na minutę. Tutaj widać jakszybko to musi chodzić, mogłoby według mnie jeszcze szybciej:
    http://www.dailymotion.com/video/xmqjz9_chad-nichols-2006-forging-mosaic-damascus-01-3_tech
    Siłowniki jakie zastosuję to prawdopodobnie 3 szt. 72mm skok 170mm. Dwa prawdopodobnie jednostronnego działania, a trzeci dwustronnego.
    Dwustronny zapewnił by mi wyjęcie przebijaka po zakleszczeniu w otworze podczas przebijania i tylko taka była by jego funkcja:
    http://www.youtube.com/watch?v=JWUNUZPhh08&feature=related

P.S.

Cytat:
    Iloczyn tych dwóch wielkości to moc

Za to plus jeden

0
  • #9 01 Lut 2012 14:21
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 01 Lut 2012 18:44
    sycylijskamafia18
    Poziom 9  

Będę jednak miał tylko dwa siłowniki 72mm. Chyba, że dokupię jeszcze jakiś trzeci mały. Te co mam są dwustronnego działania, ale po dodaniu sprężyn można przerobić na jednostronnego. W sumie to nie wiem na czym ostatecznie stanie.

Co do nacisku to nie musi być jakiś kosmiczny. Przy tych siłownikach i 160 bar wychodzi około 12 ton. Jak by ująć trochę ciśnienia może wystarczyło by i te 6 ton

1