Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Zlecę] Zaprojektowanie i wykonanie systemu przywoływania/alarmowania.

krzychoo_soft 31 Sty 2012 10:49 812 0
 • #1 31 Sty 2012 10:49
  krzychoo_soft
  Poziom 17  

  Witam,

  Szukam kogoś kreatywnego i chętnego podjęcia się tego zlecenia. Temat myślę że jest stosunkowo prosty i nie powinien sprawić szczególnych problemów. Poniżej opisałem główne założenia projektu, w drobiazgowe szczegóły nie będę wnikał, bynajmniej nie na tym etapie. Osoby zainteresowane współpracą proszę o kontakt, najlepiej poprzez PW lub mailowo. Jeśli potrzeba więcej informacji, chętnie ich udzielę - jeśli temat nie wymaga stawiania dodatkowych pytań, proszę o wstępną wycenę zlecenia oraz szacowany (pesymistycznie) czas realizacji - na PW lub email.

  Koncepcja:
  Urządzenie umieszczone "centralnie" w budynku - pełniące rolę właściwie centralki systemu. W pomieszczeniach budynku umieszczone są urządzenia peryferyjne podłączone przewodowo z centralką. System ma za zadanie pełnić rolę powiadamiającą. Operator centralki może przywołać dowolne urządzenia peryferyjne (jedno lub wiele jednocześnie). Użytkownik urządzenia peryferyjnego może zaalarmować operatora centralki (zasada działania jak przycisk antynapadowy!). Szczegółowe przypadki użycia opiszę później.

  Centralka:
  - 20 wejść (rejestrują wciśnięcie przycisku antynapadowego, przywołanie),
  - 20 wyjść (uruchamiają przywoływanie wybranych urz. peryferyjnych),
  - 20 przycisków, dla każdego z kanałów wyjścia (wciśnięcie powoduje uruchomienie przywoływania na danym kanale, ponowne wciśnięcie to wyłączenie przywoływania),
  - własne zasilanie (urządzenia peryferyjne muszą być bierne - zasilane z centralki),
  - 20 (lub 40 jednobarwnych) dwubarwnych LED, symbolizujących:
  + pierwszy kolor - dany kanał/dane wyjście w stanie przywoływania lub nie.
  + drugi kolor - na danym kanale wciśnięto przycisk antynapadowy,
  - wbudowany BUZZER lub inny sygnalizator akustyczny, centralka powinna wydawać dźwięk jeśli na którymkolwiek z wejść zasygnalizowano napad.
  - przycisk kasujący wszystkie przywoływania (jeśli wciśniemy przywołanie dla wyjść np: 1,5,8 to przyciskiem kasującym wyłączamy wszystkie jednocześnie),
  - przycisk kasujący ANTYNAPAD na wszystkich kanałach wejścia (antynapad można wyłączyć tylko tym przyciskiem).

  Urządzenia peryferyjne:
  - brak własnego zasilania - jedyna możliwość to zasilanie po kablu od centralki
  - jedna część interfejsu to zwykły przycisk jak dzwonek do drzwi (montowany w puszce tynkowej!) pełni rolę przycisku antynapadowego - nie ma tu żadnej elektroniki, wszystko załatwia centralka. Użytkownik może wcisnąć przycisk i nic więcej... po jego wciśnięciu centralka sygnalizuje to akustycznie i świetlnie poprzez odpowiedni LED (do momentu odwołania alarmu poprzez wciśnięcie przycisku kasującego ANTYNAPAD)!
  - pozostała część interfejsu to moduł przywoływania, składa się on również z przycisku jak dzwonek do drzwi (montaż w puszce tynkowej), dodatkowo wyposażony jest w przywoływanie akustyczne (+ewentualnie świetlne). Jeśli w centralce za pomocą przycisku uruchomię wywoływanie wybranego kanału to w tym pomieszczeniu włączy się sygnalizacja akustyczna (wbudowana właśnie w ten przycisk na ścianie). Użytkownik za pomocą tego interfejsu może TYLKO wyłączyć przywoływanie poprzez wciśnięcie przycisku na ścianie. Z automatu dioda przywoływania na centralce gaśnie co jest jednoznacznym sygnałem że osoba przywoływana wcisnęła przycisk - co za tym idzie, wie że jest przywoływana.

  Pozostałe:
  Z miejsca instalacji centralki do interfejsów (urządzeń peryferyjnych) zainstalowane jest okablowanie - do dyspozycji jest kabel telefoniczny (4 żyły) który musi obsłużyć przycisk antynapadowy (można to zrealizować np. poprzez zwarcie do masy - używając tylko jednego przewodu?) i interfejs przywoływania (on wymaga zasilania bo konieczne jest wbudowanie BUZZERA czy innego sygnalizatora akustycznego). Preferował bym wykorzystanie niskich napięć, i unikanie klasycznych rozwiązań przekaźnikowych - poprzedni system mieliśmy na przekaźnikach i z czasem bezawaryjność dramatycznie spadła.

  Czekam na propozycje, pomysły, oferty.
  Pozdrawiam serdecznie,

  Krzysiek

 • Mitronik