Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa obwody do jednego odbiornika - jak?

macqqq 31 Sty 2012 12:18 2301 10
  • #1 31 Sty 2012 12:18
    macqqq
    Poziom 2  

Jestem na forum nowy i z elektryką mam niewiele wspólnego więc proszę o wyrozumiałość.
    Buduję dom i chcę zrobić trochę automatyki. Czujki alarmu i przekaźniki będą sterować oświetleniem, ale chcę mieć również możliwość manualnego sterowania, czyli zwykłych wyłączników klawiszowych. Do każdego odbiornika muszą być podpięte dwa oddzielne obwody, jeden będzie sterowany, drugi zwykły. Mogło by to być zrealizowane za pomocą wyłącznika: I-0-II. Jednak nie występują takie naścienne, jedyne co znalazłem to taki techniczny
    http://polmark.tarnow.pl/produkt-396-lacznik_kolyskowy_trojbiegunowy.html

Teraz pytania:
    Jak zrealizować takie założenia?
    Może na schodowym dwuobwodowym? Jeśli tak to prosił bym o jakiś schemat.
    Czy jeśli by to zrealizować na dwóch, trzech klawiszach, gdy będą dwa obwody na raz załączone, nic się nie stanie z instalacją, z przekaźnikiem który dostanie napięcie na wyjściu?
    Z góry dziękuję za podpowiedzi.

0 10
  • Deimic Smart Home
  • #2 31 Sty 2012 13:21
    kreslarz
    Poziom 35  

Zastosuj normalne wyłączniki, takie jak powszechnie się używa do włączania/wyłączania oświetlenia. Równolegle do styków wyłącznika podłącz styki robocze przekaźnika, który steruje automatycznym włączaniem światła. Jeżeli przekaźnik będzie w pozycji spoczynkowej, można będzie włączyć światło ręcznie. Przekaźnikowi nic się nie stanie, bo w tym momencie będzie miał styki robocze rozwarte. Jeżeli nawet nastąpi uruchomienie przekaźnika, to nadal nic się nie stanie, gdyż jego styki tylko zrównoleglą już włączony wyłącznik ręczny. Jedyny mankament tego prostego rozwiązania: gdy zadziała przekaźnik, nie można będzie wyłączyć oświetlenia ręcznie, ale wydaje mi się, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

0
  • #3 31 Sty 2012 13:37
    cwan
    Poziom 13  

Witam,

Można zrobić to np. w taki sposób: zastosować dwa równoległe obwody załączające cewkę przekaźnika, który następnie załącza dany punkt świetlny. Jeden obwód będzie podłączony do np. wyjścia sterownika, natomiast drugi bezpośrednio powinien być przeszyty przez styk wyłącznika naściennego. Zasilanie drugiego obwodu można przepuścić przez wyłącznik główny np. na szafie sterowniczej ("włączenie tryby ręcznego"). Na wszelki wypadek obydwa obwody powinny być podłączone do cewki przekaźnika przez diody.

0
  • Deimic Smart Home
  • #4 31 Sty 2012 13:54
    mker
    Poziom 10  

Kolego jeżeli masz zamiar konstruować osobiście inteligentny dom a zadajesz tego rodzaju pytania to nie wróżę najlepiej tej inwestycji. Nie chcę nawet rozpoczynać dyskusji na temat możliwych rozwiązań bo nikt nie wie co do końca chcesz tam zrobić ale ze względu na własne bezpieczeństwo pozwól się tym zająć komuś kto wie co robi, poza tym ktoś musi odebrać taką instalację wykonać pomiary a jak zlecisz to po wykonaniu to możesz mieć z tym problem bo za kilkaset złotych nikt się pod tym nie podpisze.

0
  • #5 31 Sty 2012 20:37
    macqqq
    Poziom 2  

Znalazłem rozwiązanie.
    Do wyłącznika schodowego podpięte dwie prądowe na wejściu (jeden stały drugi z przekaźnika) na wyjściu podpięty jeden wyłącznik klawiszowy. Schodowy odpowiada za przełączanie miedzy jednym napięciem a drugim, klawiszowiec odcina całkiem.
    Proszę teraz kogoś kto ma pojęcie by sprawdził czy coś takiego zadziała.
    Koledze mker dziękuje za bardzo rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.

0
  • #6 31 Sty 2012 20:43
    mker
    Poziom 10  

macqqq ni ma za co ja tylko chcę Cię uratować przed porażeniem, pożarem lub co z tego najmniej groźne dodatkowymi kosztami podczas odbioru instalacji.
    Ps.
    Takie coś zadziała tak jak piszesz ale chyba nie chcesz na jednym wyłączniku powiesić całej instalacji? :)

0
  • #7 31 Sty 2012 21:11
    macqqq
    Poziom 2  

Na jednym wyłączniku (a dokładniej na dwóch) bedzie "wisieć" jedna lampa, no może dwie.

0
  • #8 31 Sty 2012 22:40
    mker
    Poziom 10  

No to masz rozwiązanie wyłącznik schodowy i przełączasz się między obwodami ... czy jakieś jeszcze problemy trapią kolegę? postaram się pomóc

0
  • #9 31 Sty 2012 23:33
    djlukas
    Poziom 27  

Ja bym to rozwiązał na przekaźnikach bistabilnych

0
  • #10 01 Lut 2012 10:25
    elektryk83
    Poziom 14  

Robiąc to na wyłączniku podwójnym masz możliwość całkowitego wyłączenia ręki i automatu.

0
  • #11 02 Lut 2012 07:27
    mker
    Poziom 10  

Panowie nie ma się co rozwodzić nad podpinaniem jednego wyłącznika ... ja myślę, że już jest wszystko jasne ;)

0