Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór głośników do ZG15C

31 Sty 2012 14:12 2848 17
  • Poziom 15  
    Witajcie. W sumie to mój pierwszy post w tym temacie więc jesli popełnie jakąś gafę to nie bijcie... :)
    Odnalazłem u teściów na strychu stare kolumny Tonsil-a. Z tyłu obudowy Widniał napis Tonsil ZG10C. W obudowie siedziały jednak 2 głośniki GDN 16/15/1 8Ohm i GDW 9/15 8Ohm. Nie wiem czy głośniki sa orginalne....
    Membrana i zawieszenie GDN-a były mocno zniszczone więc zamówiłem w necie kompletny sklejony GDN 16/15 i po krótkiej operacji pacjent znów wrócił do zdrowia ;). Problem jednak teraz pozostał z głośnikiem wysoko tonowym. Teoretycznie obydwa są sprawne ale membrany są mocno pogniecione więc zapewne sprawność ( nie dosłownie) głośniczków jest dużo gorsza. Tera zastanawiam się czy zakupić odpowiednik czyli GDW 9/60 czy zainwestować nie całe 5pln więcej za szt i zakpić GDWK 9/80?? Wiązałoby się to niestety z małą przeróbką otworu bo GDWK jest o 0.5cm na obwodzie większy ale to akurat nie stanowi dla mnie większego problemu.
    To tyle jeśli chodzi o głośniki. O ile obudowa została już "zregenreowana" i wygląda całkiem całkiem to teraz pozostaje jeszcze sprawa zwrotnicy. W oryginale jest kondensator 2.2uF ( tylko na GDW) ale to chyba nieco za mało.... ?? Doradźcie coś proszę.... Czy jest sens inwestować w zwrotnicę np 12dB/okt ??
    Wraz z głośnikami znalazło się radyjko Zodiak Diora DS442 i jeśli mi się uda przestroić to będzie ono grało z takim właśnie wzmacniaczem...
  • Moderator Akustyka
    Daj zdjęcia kolumn, bo nie wiemy co to, gdyż Zg10c to nie jest.
    szumigt napisał:
    Tera zastanawiam się czy zakupić odpowiednik czyli GDW 9/60 czy zainwestować nie całe 5pln więcej za szt i zakpić GDWK 9/80?? Wiązałoby się to niestety z małą przeróbką otworu bo GDWK jest o 0.5cm na obwodzie większy ale to akurat nie stanowi dla mnie większego problemu.
    Najlepiej taki, jak był w oryginale.
    szumigt napisał:
    W oryginale jest kondensator 2.2uF ( tylko na GDW) ale to chyba nieco za mało.... ??
    Niekoniecznie.
    szumigt napisał:
    Czy jest sens inwestować w zwrotnicę np 12dB/okt ??
    A umiesz ją zaprojektować ?
    Podaj zdjęcia, to może wymyśli się coś więcej.
  • Poziom 15  
    telecaster1951 napisał:
    Daj zdjęcia kolumn, bo nie wiemy co to, gdyż Zg10c to nie jest.

Dokładnie taki napis widneje na naklejce znamionowej. Długopisem widać że jest to przerobione na ZG15-C (dopiero teraz się dopatrzyłem). To by się nawet zgadzało GDN 16/15/1 i GDW 9/15. Jeśli potrzeba to foty zarzucę jutro bo zdjęcia na służbowym kompie zostały. ;)

telecaster1951 napisał:
    Najlepiej taki, jak był w oryginale.

Rozumiem.

telecaster1951 napisał:
    A umiesz ją zaprojektować ?

No cóż ... wiem, że są cewki, kondensatory, rezystory które mają swoją indukcyjność, pojemność i rezystancje. ;) Generalnie zasadę działanie obwodów RLC na fizyce nie przespałem więc coś na ten temat wiem. Na wartości zdaję się na obliczenia jaki dostępne są w necie. To tak w ogólnikach. Nie wiem znam szczegółów jeśli chodzi o dobór zwrotnicy do mocy kolumny ... ale myślę że przy tych 15W nie mam co za wiele szaleć bo tutaj dużo zależy też od wzmacniacza. Prawda ??
  • Moderator Akustyka
    Jeżeli głośniki grają to zostaw je. Zostaw kondensator. Ja kiedyś projektowałem zwrotnicę dla GDN 16/15 + GDWK 9/80, ale czysto teoretycznie. Nie dokonałem pomiarów, więc jeśli bym ten projekt znalazł, to i tak musiałbyś dokonać w nim zmian, na podstawie pomiarów.
    szumigt napisał:
    Nie wiem znam szczegółów jeśli chodzi o dobór zwrotnicy do mocy kolumny
    Jeśli chodzi o dobór do mocy, ty tylko grubość drutu w cewce.
    W nic się nie baw. Zg15c grają dobrze, jeśli są oryginalne. Zostaw tam GDN 16/15 i GDW 9/15 i kondensator w ramach zwrotnicy.
  • Poziom 15  
    telecaster1951 napisał:
    Jeżeli głośniki grają to zostaw je. Zostaw kondensator. Ja kiedyś projektowałem zwrotnicę dla GDN 16/15 + GDWK 9/80, ale czysto teoretycznie. Nie dokonałem pomiarów, więc jeśli bym ten projekt znalazł, to i tak musiałbyś dokonać w nim zmian, na podstawie pomiarów.

Chce założyć cewkę na GDN-a dla ok 3kHz i kondzia wymienić bo jeden jest na zwarciu więc lipa. To jak już kupię to 2. O 12dB to tak tylko pomyślałem ...

telecaster1951 napisał:
    W nic się nie baw. Zg15c grają dobrze, jeśli są oryginalne.

Oryginalność pozostała, jeśli chodzi o GDN-a, to tylko kosz. Cewka, membrana, i całe zawieszenie wziąłem z allegro. Na ile zgodność z oryginałem nie wiem, mogę podać jedynie linka do aukcji ... ale nie wiem czy mogę ??

Dla zabawy myślałem o pomiarach SW. Mam w domku mikrofon MCE-2000 ale trza by jeszcze do niego kabelek dorobić ... w sumie to podobają mi się takie tematy bo nigdzie parametrów T-S 16/15 znleźć nie mogę...

telecaster1951 napisał:
    Zostaw tam GDN 16/15 i GDW 9/15

GDW 9/15 to będzie ciężko, bo dorwało się do org moje prawie 2 letnie dziecko i już dziury w membranach są ... dlatego rozważam zakup na pewno GDW 9/60 ale nie wiem czy nie wziąć GDWK 9/80 ??
  • Moderator Akustyka
    szumigt napisał:
    ale nie wiem czy mogę ?
    Tu nie. Nie lepiej było kupić oryginalne części ? Z umifonu chociażby ? Zdemolowałeś sobie brzmienie głośnika.

szumigt napisał:
    bo nigdzie parametrów T-S 16/15 znleźć nie mogę...
    I nie znajdziesz. Przepadły. Bywają różne odpisy z kart katalogowych, ale na ile są wiarygodne, tego nie wie nikt.
    szumigt napisał:
    dlatego rozważam zakup na pewno GDW 9/60 ale nie wiem czy nie wziąć GDWK 9/80 ??
    Daj spokój z GDWK. Kup sobie GDW 9/60 i ewentualnie dobierzesz tłumik.

Co do filtracji, nie ma sensu filtrować GDNa. Kondensator 2,2 uF wystarczy w tym ustawieniu.
    szumigt napisał:
    bo jeden jest na zwarciu więc lipa
    Uszkodziłeś kondensator foliowy w Zg15c ? Jak ?
  • Poziom 15  
    telecaster1951 napisał:
    Tu nie. Nie lepiej było kupić oryginalne części ? Z umifonu chociażby ? Zdemolowałeś sobie brzmienie głośnika.

Może i lepiej jak się o tym wiedziało ... teraz jest jak jest no cóż trudno.

telecaster1951 napisał:
    I nie znajdziesz. Przepadły. Bywają różne odpisy z kart katalogowych, ale na ile są wiarygodne, tego nie wie nikt.

No i właśnie dlatego byłby sens je pomierzyć. Jednak w tym wypadku nie wiem czy jest sens skoro mocno zmieniłem jego parametry to nawet teraz one wiarygodne jako 16/15 nie będą.

EDIT: Tak teraz patrzę. Jak bardzo zmieniłem parametry skoro w umifonie zawieszenia membran też sprzedają piankowe (u mnie tak samo) membrany celuloza (u mnie też papier) ??

telecaster1951 napisał:
    Daj spokój z GDWK. Kup sobie GDW 9/60 i ewentualnie dobierzesz tłumik. Co do filtracji, nie ma sensu filtrować GDNa. Kondensator 2,2 uF wystarczy w tym ustawieniu.

Rozumiem. Od po prostu chciałem troszkę się pobawić a przy okazji cosik w brzmieniu poprawić nieco. Kondesator 2.2uF to przy I rz daje jakieś 9kHz częstotliwość podziału ... nie za wysoko??

telecaster1951 napisał:
    Uszkodziłeś kondensator foliowy w Zg15c ? Jak ?

Czy on foliowy tego nie wiem ... w aluminiowej obudowie z napisem Elwa czy jakoś tak. Czy uszkodziłem nie wiem ... ja na pewno nie. Kolumny nie były w rewelacyjnym stanie kiedy je ze strychu zabrałem a jak kto się z tym obchodził przez te ponad 20 lat ... tego nie wiem.

Tak już abstrachując nieco od tematu ... czy znasz może jakiś głośnik który dałoby radę upakować do obudowy o poj tych 8l, który by jakoś fajnie grał. Przyznaję że nie chce mi się przekopywać wszystkich i dlatego pytam.
  • Pomocny post
    Moderator Akustyka
    szumigt napisał:
    Tak teraz patrzę. Jak bardzo zmieniłem parametry skoro w umifonie zawieszenia membran też sprzedają piankowe (u mnie tak samo) membrany celuloza (u mnie też papier) ??
    Ale zawieszenie jest innej twardości (oryginał był bardzo miękki), membrana o innej fakturze i z innej mieszanki. Ma inny kształt, inną masę. To wszystko zmienia parametry.
    szumigt napisał:
    Kondesator 2.2uF to przy I rz daje jakieś 9kHz częstotliwość podziału ... nie za wysoko??
    Nie. Fabryka widziała co robi.
  • Poziom 15  
    To tym bardziej widzę sens pomiaru, nawet jak zrobię to w domowych warunkach??

Fabryka owszem może i wiedziała ale na stronie Tonsil-a jest zalecana częstiotliwosc podziału dla zwrotnicy 3kHz ... i tak chyba zrobię.

Dobra zmontuje, wygłuszę cale wnętrze obudowy, już chyba tylko kondensatory nowe pozakładam i zobaczę jak to będzie grało.
  • Poziom 15  
    No dobra wstępnie poskładałem. Zastosowałem GDW 9/60 za kondensatorem 4.7uF. GDN na razie jest bez niczego ale cewka .33mH już jest w drodze. Wszelkie uszczelnienia i wytłumienie jest niestety też w drodze ale na razie w kolumnie jest oryginalne (tylko tylna ścianka).

Efekty odsłuchowe ... no cóż nie wiem jak brzmi oryginalny GDN 16/15 ale te po regeneracji jeśli chodzi o bas to jak dla mnie kiepsko. Nie wiem czy wytłumienie i dokładne uszczelnieni obudowy tutaj dużo zmieni ... ??

Wysokie tony super, tutaj brak zastrzeżeń.
  • Moderator Akustyka
    szumigt napisał:
    Nie wiem czy wytłumienie i dokładne uszczelnieni obudowy tutaj dużo zmieni ... ??
    Wytłumienie zmieni trochę. Jeśli kolumna jest nieszczelna, to jej uszczelnienie, zmieni wiele. Nie spodziewaj się z tych kolumn ultra niskiego basu. Pamiętaj też o nieoryginalnej membranie.
    Sprawdź czy kolumny są szczelne. Wciśnij delikatnie membranę. Jeśli natychmiast wróci, to kolumna nie jest szczelna. Jeśli będzie wracać powoli, to kolumna jest szczelna i te dodatkowe uszczelnienia, nic nie dadzą.
  • Poziom 38  
    Cytat:
    No dobra wstępnie poskładałem. Zastosowałem GDW 9/60 za kondensatorem 4.7uF. GDN na razie jest bez niczego ale cewka .33mH już jest w drodze. Wszelkie uszczelnienia i wytłumienie jest niestety też w drodze ale na razie w kolumnie jest oryginalne (tylko tylna ścianka).

4,7 wydawałoby się, że stosunkowo niewielka wartość kondensatora, powinna dać w teorii odcięcie "aż" na 4 kHz, ale to tylko I rząd, popatrzmy co się dziej niżej. Dla 2 kHz jest -12 dB, a dla 1 kHz -18dB. To wcale nie jest zbyt duże tłumienie.

Cewka 0,33 może co najwyżej wygładzić skraj pasma, raczej nie zapewni skutecznej filtracji. Tym bardziej, że liczona wg wzorów powinna dać odcięcie na 4kHz, ale tylko w wypadku gdy głośnik ma równiutka charakterystykę impedancji (dla każdej częstotliwości 8 ohm ), co jest nierealne, albo w wypadku gdy dasz korektor impedancji (tu z samymi wyliczeniami również można rozminąć się z rzeczywistością). Lepszym więc wyjściem byłby zakup większej cewki i odwijanie drutu w miarę potrzeby.

A jeśli chcesz zrobić pomiary, to można prościej niż w SW - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1974081.html

Wiedzę teoretyczną o zwrotnicach masz, ale w praktyce wygląda to nieco inaczej. Trzeba było zaplanować niższy podział (im wyższy tym większe problemy z fazą) i to dopiero po zmierzeniu charakterystyk gdna (żeby wiedzieć co chce się wyciąć). Do tak dobranej filtracji dolnoprzepustowej należy dobrać odpowiedni podział głośnika wysokotonowego, a z uwagi na delikatność tego modelu warto pomyśleć o wyższych rzędach (z III pracuje się naprawdę przyjemnie). Kolejna rzecz - zgrać ze sobą głośniki cięte I rzędem jest to niemal utopia. Pracują razem w tak szerokiej skali częstotliwości (a na pewno w zakresie w którym ucho jest najbardziej czułe), że uzyskać zgodność fazową dla nich w pełnym paśmie jest rzeczą niemal niemożliwą. Ale to tylko takie dywagacje, które raczej powinny mieć miejsce w wypadku gdy podchodzisz do tego hobbystycznie, masz ochotę na eksperymenty. Jeśli ma to po protu grac to nie szalejąc z mocą z filtrami c=4,7uF i l=0,33mH też zagra.
  • Poziom 15  
    Tomq napisał:
    Dla 2 kHz jest -12 dB, a dla 1 kHz -18dB.

Jak to obliczyłeś ... ?? Bo prawdę mówiąc chciałem zrobić w Excel-u sobie taki wykres gdzie na osi X miałbym częstotliwość a na Y właśnie dB.

Tomq napisał:
    To wcale nie jest zbyt duże tłumienie.

Myślałem o tym żeby dać 6.8uF ... ale to obniży mi częstotliwość podziału, to dobrze, bo głośnik podobno przenosi od 3kHz.

Tomq napisał:
    A jeśli chcesz zrobić pomiary, to można prościej niż w SW - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1974081.html

Super link ... zabierałbym się już do pomiaru ale nie wiem jeszcze jednego ... Czy do WM61a potrzebne jest napięcie nawet jeśli podpinam go do komputer-a?? Bo na stronie kolmnuy.prv.pl podają że większość kart SB podaje napięcie na prawym kanale. Na razie rozpadł mi się miernik i nie mam jak tego sprawdzić ... z tąd moje pytanie. Mam taką kapsułkę w domu. Podpiąłem bezpośrednio do komp podłączyłem do gniazda mikrofonowego ale nic nie działa i teraz nie wiem czy popsuła się karta dźwiękowa czy ja cosik nie podpiąłem??

To mój pierwszy zestaw przeróbka więc moje doświadczenia w tej kwestii są na razie czysto teoretyczne. Staram się ... jak umiem :)
  • Moderator Akustyka
    szumigt napisał:
    Jak to obliczyłeś
    Filtr I rzędu. Spadek 6dB na oktawę.
    szumigt napisał:

Myślałem o tym żeby dać 6.8uF ... ale to obniży mi częstotliwość podziału, to dobrze, bo głośnik podobno przenosi od 3kHz.
    No i ? Częstotliwość cięcia, to nie całkowite odcięcie niższych częstotliwości. Każda niższa oktawa, jest cichsza o 6 dB w przypadku I rzędu. Spadek o 18 dB, dla 1kHz to mało. Możesz uszkodzić głośnik. W kolumnie Zg25c, czyli z tej samej serii, GDWK jest cięte na, bez mała, 4kHz, ale filtrem II rzędu o nachyleniu zbocza 12dB na oktawę. Pierwszy rząd musi być przy wyższej częstotliwości, tak jak w przypadku Zg15c.
  • Poziom 38  
    Cytat:
    Jak to obliczyłeś ... ?? Bo prawdę mówiąc chciałem zrobić w Excel-u sobie taki wykres gdzie na osi X miałbym częstotliwość a na Y właśnie dB.

Skorzystałem z tabeli - http://audioefm.w.interia.pl/budowa_zw.htm Kolejne tłumienia dla niższych częstotliwości liczysz tak jak napisał kolega wyżej.

Cytat:

Nie patrz na to co napisali w rubryce "pasmo przenoszenia", tylko spójrz na charakterystykę przetwarzania (spl/f) częstotliwość rezonansową głośnika (zaleca się ciąć na częstotliwości wynoszącej co najmniej 2xfs) i budowę głośnika (rozmiar membrany, czy jest ferrofluid, etc). Jak producent się nie wstydzi i podaje wykres zniekształceń w funkcji częstotliwości to również wypadałoby go uwzględnić podczas rozmyślań o filtracji głośnika.

Cytat:

Super link ... zabierałbym się już do pomiaru ale nie wiem jeszcze jednego ... Czy do WM61a potrzebne jest napięcie nawet jeśli podpinam go do komputer-a?? Bo na stronie kolmnuy.prv.pl podają że większość kart SB podaje napięcie na prawym kanale. Na razie rozpadł mi się miernik i nie mam jak tego sprawdzić ... z tąd moje pytanie. Mam taką kapsułkę w domu. Podpiąłem bezpośrednio do komp podłączyłem do gniazda mikrofonowego ale nic nie działa i teraz nie wiem czy popsuła się karta dźwiękowa czy ja cosik nie podpiąłem??

A dobrze podłączyłeś przewody? Ta kapsułką i zwykłą zintegrowaną kartą można zrobić pomiary, które w domowych warunkach można uznać za wystarczające.
  • Poziom 15  
    No dobrze inaczej ... głośnik to GDWK 9/60/2 8ohm.
    Producent podaje, że zwrotnica ma być dla 3kHz tylko nie podaje którego rzędu. Ja zrobiłem dla 4kHz. Ja wyczytałem że ma być min 2.5*fs. Dałem i tak więcej bo fs jest 1.5kHz.

Charakterystka
    Dobór głośników do ZG15C

No dobrze kupię chyba inna kapsułkę, bo jak rozumiem kabelek i sam przewód wystarczą ?? Żadnego dodatkowego zasilania nie potrzeba ??
  • Poziom 38  
    Ja mierzyłem na bez żadnego zasilania czy przedwzmacniacza i nie było problemów. Z czasem można pomyśleć o przedwzmacniaczu (preampie), pomiary nie będą tak wrażliwe na zakłócenia (tylko wtedy trzeba się podpiąć pod wejście line-in).

Pisałem, żebyś nie patrzył na to co podaje producent, choć akurat w tym wypadku 3khz = 2 x fs. Tak jak pisałem im wyższa częstotliwość tym trudniej będzie zachować dobre zgranie fazowe dla większego kąta odsłuchu. W praktyce oznacza to, że nawet mała zmiana miejsca odsłuchowego wpłnie znacznie na charakterystykę.
  • Poziom 15  
    No dobrze. Poskładałem ... gra. Jak no cóż muszę posprawdzać dziś wszystko jeszcze raz bo chyba cosik nie tak podłączyłem. Bas owszem się zmienił ale na niekorzyść. Bas jest może nieco głębszy ale dużo słabszy.

Zostawiłem kondensator 4.7uF i dałem tę cewkę 0.33mH. Wszelkie podłączenia dałem tak samo w jednej jak i w drugiej kolumnie (dobrze ??) Wewnątrz wszystkie ścianki, po za przednią, wytłumiłem wełną owczą o gr 3cm. Głosniki uszczelniłem uszczelką 2mm. Wszelkie inne otwory czarnym silikonem na wszelki wypadek też uszczelnione.