Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Funai TV2000A Mk6A - nie działa

domi 22 Dec 2004 21:04 3280 16
 • #1
  domi
  Level 15  
  TV naprawiany kilkukrotnie w zasadzie na to samo. Gdy go dostałem zobaczyłem obraz nędzy i rozpaczy... (wygląd płyty). Oprócz tego: BU508A zamiast 2SD1710, BD139 zamiast 2SC3807 (!!!) i brak diody D510. W takim stanie chodził przez 2 lata po kilku wcześniejszych naprawach dzień po dniu (podejrzewam że ktoś wyciągnął tę diodę bo się paliła po czasie i TV wracał).
  Gdy to trafiło do mnie z uszkodzonymi ww elementami, zrobiłem po bożemu, czyli oryginały, profilaktyka, elektrolity, przelutowanie, mycie, testowanie, itd.
  U klienta pochodził 1 dzień, na noc go wyłączyli (pilotem), a rano przy śniadanku klient usłyszał strzał (z tv) - TV był wyłączony!!! (w stby).
  Stwierdziłem uszkodzenie diody D510 (zenerka 15V w bazie klucza), nic więcej nie jest uszkodzone, wszystko sprawne, a TV jest martwy.
  Klient twierdzi, że od początku psuł się tak samo: parę minut po wyłączeniu do stby strzał i koniec. Teraz tylko wytrzymał całą noc...Dioda R2M sprawna, nigdy nie wymieniana!, więc przetwornica się nie rozbiega.
  Opory startowe OK, tranzystor Q502 sterujący kluczem tak nim steruje, że po włączeniu zasilania nasyca się i przywiera bazę klucza do masy..., na kolektorze klucza ok.300V. Transoptor nie ma tu nic do rzeczy, bo nawet nie ma prawa zaświecić, bo nawet na ułamek sekundy nic się na wtórnej nie pojawia... Oczywiście na wtórnej tylko żarówka (no i transoptor), reszta uzwojeń w powietrzu.
  Jedyne co mi przychodzi do głowy to Q506 2SK212 (nie mam go), bo cała reszta sprawdzona/podmieniona

  Ma ktoś ew. jakiś pomysł?

  ps. Wyczytałem w którymś poscie, że w numerze 2/2000 rok Serwisu Elektroniki na stronie 51 do 53 opisany jest dokładnie zasilacz tego TV. Jakby ktoś był uprzejmy i podesłał mi to...
 • Helpful post
  #2
  Józef18
  Level 32  
  domi wrote:
  Wyczytałem w którymś poscie, że w numerze 2/2000 rok Serwisu Elektroniki na stronie 51 do 53 opisany jest dokładnie zasilacz tego TV. Jakby ktoś był uprzejmy i podesłał mi to...


  Masz go poniżej. :)
  WESOŁYCH ŚWIĄT :):):):)

  Pozdrawiam
  Józef

  Przykro mi, ale musiałem skasować załącznik (z wiadomych względów...). (am)
 • #3
  domi
  Level 15  
  Święta, TV jest u mnie, klient klnie, w sklepie mieli wszystkie numery z wyjątkiem tego, czekałem na to jak na zbawienie... a tu masz... :sm31: nieładnie... nie mogłeś poczekać z tym kasowaniem aż to pobiorę?
  wszystko mi opadło... wyłączam telefon i idę się opić... :sm10:
 • #4
  jasiek2010
  Level 25  
  Witam,schematu nie mam ,ale taki typ jeszcze stoi u mnie zrobiony,a co chcesz wiedzieć to zajrzę i spojrzę jeśli się jeszcze nie opiłeś :) Pozdr.
 • #5
  amik9m
  TVs specialist
  -> domi - zajrzyj na PW.

  Pozdrawiam.
 • #6
  szel
  Level 20  
  Przyglądam się temu wszystkiemu i dziwi mnie, ze pada tylko dioda D510 i nic poza tym. Nie wiem, czy przetwornica MK6 jest taka sama jak w MK7- bo taki schemat mam przed sobą? Jakie jest napięcie wyjściowe przetwornicy?
  Moja sugestia - sprawdź lub podmień C509 (15nF) w bazie tranzystora kluczującego(Q502).
 • #7
  domi
  Level 15  
  No cóż, wymieniłem Q506 - pojawił się poziom na bazie klucza (a klucz nic...!!!) Wymieniłem klucza i przetwornica wstała (na mierniku klucz OK!!! :shocked!: )
  Oddałem TV, bo Wigilia była i zaleciłem przez święta wyłączać go wył. sieciowym :D a po świętach już pilotem (niech oglądają...)
  święta się skończyły i czekam... Albo coś tam siedzi i miesza co jakiś czas, albo miałem pecha i kupiłem malowane klucze...

  ps. przetwornice Mk6 i Mk7 są takie same. Jak TV wróci to będę pisał ... pracę doktorską :D

  Co do napięcia wyjściowego, to było 116V. Ustawiłem na 115V, a po wył. do stby jest 115,7V (Hmmm, w Serwisie pisali, że ma wzrosnąć o 3 - 4V... Hmmm)
 • #8
  flashh
  Level 25  
  Widze że wykluczasz przetwornice , a ja jednak myślę że jesli to pada w stanie standby to napewno jest przetwornica.
  Wymień wszystkie oporniki na wyjściu ( te co robią dzielnik dla PR -regulacyjnego napięcie przetwornicy)
  One maja duże wartości i są małej mocy. Miałem dokładnie to samo co Ty.
  Pozdrawiam
 • #9
  domi
  Level 15  
  flashh wrote:
  Widze że wykluczasz przetwornice

  Hmmm.... nie rozumiem tego co napisałeś...
  ja nie wykluczam przetwornicy!!! przecież to ona się uszkadza i to w niej coś tkwi! Stwierdziłem po prostu, że problem nie polega na rozbieganiu się przetwornicy i wzroście napięć, bo dioda R2M po wtornej stronie nie ulega uszkodzeniu i nigdy wcześniej nie była wymieniana!
  Stąd wnioskuję, że problem leży po stronie pierwotnej przetwornicy. I albo przyczyny nie znalazłem i usuwam tylko skutki, albo przyczynę znalazłem i usunąłem, lecz elementy (klucz) wymienione przeze mnie są podrobione i się po czasie uszkadzają...
  Jak już pisałem, sprzęt oddałem klientowi, żeby miał w co się patrzyć przez święta i czekam na info od niego, czy znowu się zepsuje, czy nie.
  Sądzę, że wspomniane przez Ciebie rezystory przy transoptorze (dzielnik) powodowałyby drastyczny wzrost napięcia linii w stby i uszkodzenie diody R2M.
  Nie sądzę, żeby wzrost tego napięcia do wartości poniżej progu przebicia diody R2M mógł spowodować uszkodzenie klucza przetwornicy...
 • #10
  domi
  Level 15  
  No miodzio...!!!
  Pół roku prawie wytrzymał i wrócił...
  Znowu go trafiło na stby: klucz w przetwornicy rozsadzony, zenerka upalona, R2M jest ok... to wynik wstępnych oględzin....
  Dodatkowo klient mówi, że od 2 miesięcy zdarzało mu się nie chcieć wystartować ze stby i trzeba było go sieciowym wyłączyć i włączyć....
  Pięknie...
 • #11
  KZ
  Level 20  
  Czy jest na to jakieś lekarstwo ??? Właśnie trafił mi się taki typ z takimi samymi objawami
  Dodam że uszkodzenie klucza następuje w stanie "ciepłym" po chwilowym wyłączeniu i załączeniu zasilania.
 • #12
  domi
  Level 15  
  Po tym jak wrócił, wymieniłem klucz na BU2520AX (najdroższy jaki znalazłem... :) ), i profilaktycznie C508 (680pF/2kV) i C517 (2,2nF/2kV). Na razie chodzi bez zarzutu, ale mijają dopiero 3 miesiące... :|
 • #13
  Arkadiusz Rutkowski
  Level 15  
  Miałem taki sam przebój ,już myślałem że trafko sieciowe ale podstawiłem i nic to samo ,padał komplet łącznie ze ścieżkami w powietrze .Zrobiłem tak po kolei wszystkie półprzewodniki wymieniłem na nowe ze wskazaniem na transoptor(PC111YS) i tranzystory Q501 2SD1710 v 2SC3807, Q502 2SC3807,Q5062 SK212,Q507 2SC3198 v 2SC3199,Q504 2SB698 + R513 5k6, R2M i D510 MTZ15 oczywiście wszystkie kondzie elki też razem z granatem tu dałem 220uF/400V i
  C343 100uF 200V . Oczywiście przemierzyłem inne rezystory w przetwornicy włączyłem i działa do dziś ,a ja dalej niewiem co było powodem. teraz mam też Funaia z przegrzewającym się prockiem i uszkodzoną przetwornicą ale narazie stopuje . Dodam jeszcze że miałem ROYAL LUXA z podobną przetwornicą(bez polówki) też dwa dni moczenia palił jak głupi elementy w przetwornicy i wymieniłem też komplet ,ale z transoptorem i C220uF/400V, 200uF/200V,oraz 680pF/2kV i 2200pF/1kV i ruszył .
  Dużo ci nie pomogłem ale powodzenia.
 • #14
  KZ
  Level 20  
  zastosowałem się do wskazówek "domi" jeśli jeszcze raz wywali to wymieniam transoptor!!!!!
 • #15
  User removed account
  User removed account  
 • #16
  domi
  Level 15  
  witam
  widywałem przetwornice ze spuchniętym kondensatorem (po mostku) i zwartym kluczem. Po wymianie kondensatora i klucza (generalnie...) nie wracały... nigdy nie wnikałem w genezę takiego uszkodzenia, ale uznawałem że przyczyną był kondzior.... powodzenia
 • #17
  User removed account
  User removed account