Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kominek z płaszczem + kondensat - czy ten schemat jest poprawny?

31 Sty 2012 17:19 9451 15
 • Poziom 15  
  Witam to mój pierwszy temat w tym dziale elektrody więc proszę o wyrozumiałość.

  Zakupiłem już kominek z płaszczem wodnym Lechma 15kW do pracy w układzie zamkniętym, oprócz tego dojdzie jeszcze piec kondensacyjny prawdopodobnie De Dietrich MCR 24 II/T jednofunkcyjny z zaworem trójdrożnym do ogrzewania C.O. i C.W.U. Do tego zasobnik 100 litrów z jedną wężownicą do wytwarzania c.w.u.

  Kominek będzie sterowany sterownikiem z przepustnicą powietrza i kiedy będzie pracował będzie odłączony kondensat, kiedy temp w kominku spadnie załączy się automatycznie kondensat.
  Siedzę teraz w Internecie i dużo czytam bo projektuje instalacje wodną i zaprojektowałem coś takiego :) i miałbym prośbę o rozwianie kilku moich wątpliwości.

  1. Czy okiem fachowca jest to zrobione poprawnie? I taki układ o takim podłączeniu będzie działał poprawnie?

  2. Kondensat Dietrch który podałem wcześniej na schemacie ma 2 wejścia z powrotu instalacji c.o. i c.w.u. i dwa wyjścia ogrzanej już wody. Z kominka zaś wychodzi jeden rozdziela się na dwie pompy sterowane osobnymi pompami i wraca jeden z którego się łączą powroty z co i cwu. Jak ochrzcić to poprawnie razem? Na schemacie Dietricha te 2 wejścia z powrotów i tak się łączą w jeden wewnątrz w piecu a na c.o. występuje „zawór zwrotny klapowy”.
  Czy fizyczne podłączenie powrotu czyli połączenie ich razem przed piecem gazowym jest poprawne?

  3. Gdzie jeszcze powinny jeszcze być zamontowane zawory kulowe żeby ręcznie je zamykać i odcinać poszczególne urządzenia i obwody instalacji. Nie chodzi o sterowanie układem, a zamontowanie ich zgodnie ze sztuką i zasadami.


  Dodam że wszystkie te przemyślenia są oparte na lekturze głównie internetowej i własnych niewielkich akurat w tej dziedzinie doświadczeniach i przemyśleniach. Nie radziłem się jeszcze żadnego fachowca i znajomego bo nie znam niestety nikogo takiego. Instalacji jeszcze żadnej w domu nie ma więc wszelkie sugestie i zmiany mile widziane.
  Dodam że powierzchnia do ogrzania to 130m2, parter i poddasze.


  a oto projekt mojego autorstwa:
  kominek z płaszczem + kondensat - czy ten schemat jest poprawny?
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 2  
  właśnie czegos takiego szukałem. Ma ktoś jakieś poprawki? Bo też tak chce zrobić? A jaki sterownik jest przewidziany?
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 36  
  Walker29 napisał:
  Nie jest to poprawny schemat. Urządzenia nie mogą pracować w jednym układzie.

  Który dokładnie przepis zabrania tego ?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 36  
  Walker29 napisał:
  "PN-91/B-02414 Ogrzewnictwo i ciepłownictwo. Zabezpieczenie
  instalacji ogrzewań wodnych systemu
  zamkniętego z naczyniami wzbiorczymi
  przeponowymi."
  Czytałeś?


  Owszem. Nie widzę, w którym dokładnie miejscu jest zakaz stosowania dwóch kotłów w jednej instalacji. Możesz wskazać dokładnie przepis ?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 36  
  Walker29 napisał:
  Jest wyraźnie napisane że "nie dotyczy kotłów na paliwo stałe".
  nawet jeśli weźmie sie pod uwagę, że od 2003 PN nie są obowiązkowe to ta akurat jest.


  1) Według mnie normy są podstawą do projektowania i budowy także systemów centralnego ogrzewania. Dotyczy to zarówno norm polskich jak i europejskich ;
  2) Obowiązująca norma o której piszesz to :
  PN-B-02414:1999
  Tytuł : Ogrzewnictwo i ciepłownictwo - Zabezpieczenie
  instalacji ogrzewań wodnych systemu zamkniętego z
  naczyniami wzbiorczymi przeponowymi - Wymagania .
  Jak przeczytasz, to możemy porozmawiać co wolno a czego nie :D .
 • Poziom 2  
  Niedawno nastąpiła zmiana przepisów ( nie pamietam daty zmiany ) i można łączyć kominek z płaszczem w układ zamknięty przy spełnieniu kilku wymagań: - automatyczna chłodnica płaszcza wodnego + układ sterujący odcinający dopływ powietrza do kominka. A więc takie połączenie jest dozwolone.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 36  
  Walker29 napisał:

  Dodatkowo sporo producentów kotłów gazowych wprowadza swoje obostrzenie w tym zakresie i nie zezwala na takie połączenie.


  Czy mógłbyś podać przykładowe marki i modele ?
  Chciałbym na przyszłość wiedzieć które omijać.

  PS
  Mam nadzieję, że każdy wie, że kocioł stałopalny taki jak np. przykładowa Lechma 15kW ma stać w kotłowni a nie w salonie.
  Mam też nadzieję, że jeśli jakiś "inwestor-wizjoner" wpadnie na super-pomysł, aby wstawić sobie kocioł do "salonu", to znajdzie się choć jeden kominiarz/instalator/serwisant, który wybije to z głowy. :D .
 • Poziom 2  
  Ja się zastanawiam na dwoma rozwiązaniami:
  Piec kondensacyjny De Dietrich MCR 24 II/T jednofunkcyjny z zaworem trójdrożnym do ogrzewania C.O. i C.W.U.
  Kominek 16kW będzie sterowany sterownikiem z przepustnicą powietrza i kiedy będzie pracował będzie odłączony kondensat, kiedy temp w kominku spadnie załączy się automatycznie kondensat.
  I teraz dwie wersje ( nie wiem czy dobre ).
  1. Zasobnik ok 140 litrów z jedną wężownicą do wytwarzania c.w.u.
  I schemat nr 1 ponieważ:
  Sterowanie kominka decyduje czy pracuje kocioł czy kominek - za pomocą elektrozaworu trójdrogowego nr 1.
  Dodatkowow w sterownikach kominka i pieca możemy ustawiac priorytet c.w.u. i oba wyjścia wpiąć do jednych zacisków na elektrozawór trójdrogowy nr 2.
  Lub
  2. Zasobnik ok 140 litrów z dwiema wężownicą do wytwarzania c.w.u.
  I schemat nr 2.
  Co o tym sądzicie?

  Dodano po 6 [minuty]:

  kominek z płaszczem + kondensat - czy ten schemat jest poprawny? kominek z płaszczem + kondensat - czy ten schemat jest poprawny?
 • Poziom 36  
  Chyba muszę podać kilka obowiązujących przepisów dla "odpornych".

  a) Podłoga w kotłowni powinna być wykonana z materiałów niepalnych lub obita blachą stalową grubości 0,7 mm na odległości minimum 0,5 m od krawędzi kotła. Kocioł powinien być umieszczony na fundamencie wykonanym z materiałów niepalnych, wystającym 0,05m ponad poziom podłogi i okrawędziowanym stalowymi kątownikami ;
  b) Odległość kotła od przegród pomieszczenia kotłowni powinna umożliwić swobodny dostęp do kotła w czasie czyszczenia i konserwacji. Odległość tyłu kotła od ściany nie powinna być mniejsza niż 0,7 m, boku kotła od ściany nie mniejsza niż 1,0 m, natomiast przodu kotła od ściany przeciwległej nie mniejsza niż 2,0 m ;
  c) Wentylacja nawiewna powinna odbywać się za pomocą niezamykalnego otworu o przekroju minimum 200cm2 o wylocie do 1,0 m nad poziomem podłogi. Wentylacja wywiewna powinna być realizowana kanałem wywiewnym z materiału niepalnego o przekroju minimalnym 14 x 14 cm z otworem wlotowym pod stropem pomieszczenia kotłowni. Kanał wywiewny powinien być wyprowadzony ponad dach i umieszczony w pobliżu komina. Na kanale wywiewnym nie należy lokalizować urządzeń do zamykania ;

  To oczywiście nie wszystko. :D
 • Poziom 2  
  Z tego co pisze Grzegorz Siemienowicz wynika że pewnie połowa nowo budowanych domów nie powinna mieć odbioru i być zamieszkana. Bo w większości nowych domów buduje się kominki.
 • Poziom 36  
  fabiosam napisał:
  Z tego co pisze Grzegorz Siemienowicz wynika że pewnie połowa nowo budowanych domów nie powinna mieć odbioru i być zamieszkana. Bo w większości nowych domów buduje się kominki.


  Piszę jakie przepisy obowiązują u nas. Każdy serwisant mający uprawnienia do uruchamiania kominków powinien je znać na pamięć i przestrzegać.
  Mylisz niestety dwa pojęcia.
  Popularny "kominek" to w zasadzie dwa różne urządzenia :
  a) Kominek - piec. To urządzenie nie jest kotłem (nie ma płaszcza wodnego) i nie obowiązują przepisy dotyczące kotłowni ;
  b) Kominek - kocioł (z płaszczem wodnym). Wobec tych urządzeń stosuje się takie same przepisy jak do kotłów stałopalnych.
 • Poziom 1  
  Aby wszystko dobrze działało musi byc wymiennik ciepła. Woda z obiegu kominka przepływa przez wymiennik i na wymienniku oddaje ciepło na obieg centralnego. Podstawa do podbicia gwarancji majac dwa zrudła ogrzewania jest wymiennik. Najlepiej jezeli woda w zasobniku nie bedzie ogrzewna z kominka poniewaz podczas jej uzywania bedzie nagły spadek temperatury w grzejnikach. Jeszcze jedno bardzo wazne powinien byc zawór zwrotny na instalacji centralnego poniewaz palac w kominku i w tym samym momencie gdy odpali nam sie piec centralnego do podgrzania ciepłej wody w piecu załancza sie pompa i zakułca prace w instalacji moze zwolnic co sprawi ze kominek nie bedzie miał gdzie oddac ciepła i zagotuje nam. radził bym jeszcze zawór zwrotny na zasilaniu pieca aby podczas grzania kominkiem woda nie podbiła do pieca w piecu napewno jest zawór zwrotny ale zawsze dla bezpieczenstwa pieca mozna go załozyc.

  Proszę poprawić błędy pisowni
  mod - mirrzo