Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Vaillant VUW 202/3-5 - Brak regulacji mocy ??

fantasta 31 Jan 2012 17:42 4212 14
    fantasta
    Level 29  
    Witam.

Zauważyłem że w moim kotle nie działa chyba regulacja mocy urządzenia.
    Czy mam ustawione w parametrze "d.0" 7 czy 20kW nie widzę zbytniej różnicy w czasie pracy kotła.
    Podczas CWU jest bardzo zauważalna różnica płomienia. Gdy tylko podkręcę temp wody zaraz płomień robi się konkretny.

Tu np. fotka płomienia przy ustawieniu 7

A tu przy ustawieniu 20

Ja nie widzę różnicy. Prąd jonizacji i tu i tu w granicach 35-37. W firmie mamy Brettia to tam jest duża różnica w wyglądzie płomienia w zależności od ustawionej mocy. Nie wspominając już o tym że regulowane są tez obroty wiatraka a u mnie wiatrak chodzi na pełen gwizdek.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    fantasta
    Level 29  
    Witam.

I jak? Nie ma na elektrodzie nikogo kto znałby się na Vaillantach?
    piracik
    Moderator of Heating systems
    Płomień moduluje przy dogrzewaniu do zadanej temperatury, a nie przy kręceniu pokrętłem.
    Ustaw 20kW podkręć wymaganą temperaturę na kotle lub krzywą grzania jeżeli jest pogodówka, temperaturę w pomieszczeniu i w tedy zauważysz różnicę.

Jeżeli kocioł osiąga już zadaną temperaturę to czy ustawisz mu moc max. na 7 czy 20kW to i tak on będzie pracował z mocą minimalną.
    fantasta
    Level 29  
    Co to znaczy zadana temerature? Jak osiągnie zadana to sie wyłącza, następuje wybieg itd.
    Jeżeli ma zadana 65 stopni a odpala gdy temp w układzie jest 20, czyli pokojowa bo termostat rozłączył go godz temu to powinien grzać chyba większym płomieniem. A tak startuje takim samym małym płomieniem i grzeje tą wodę przez 20-30 min. Bez różnicy czy ustawione mam na 7 czy 20kW
    ryhu82
    Level 10  
    A czy masz do niego jakiś sterownik pokojowy Vaillant (np. VRT 392)? Dla CWU moc kotła nigdy się nie zmienia, zawsze jest 20kW (nie mówię tu o ustawionych parametrach takich jak temperatura zasilania i prędkość przepływu wody), regulować można tylko moc CO.

Specjalnie dla Ciebie (i siebie) przeprowadziłem test, moje obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło jest rzędu 7kW (mieszkanie 46mkw w kamienicy z 1900r.), ustawiłem dziś kocioł na 10kW (dokładnie roku czasu było 20kW) i skutek jest taki (przy użytkowaniu regulatora calotMatic 392) - temperatura zasilania jest wyższa od uprzednio osiąganych, do tej pory takiej temperatury układ nie wytworzył w obiegu (67'C). Najwyższa jaka do tej pory była wytwarzana na zasilaniu to około 56'C, ale to dopiero pierwsze uruchomienie po zmianie parametrów, kotła i czyszczeniu palnika i wymiennika. Za kilka dni jak się przypomnisz napisać mogę coś więcej na ten temat.
    fantasta
    Level 29  
    Wiem że w CWU moc się nie zmienia. Widoczna jest zmiana mocy gdy podgrzewana woda jest na 45 stopni i podkręcam gałkę na 50, piec podnosi moc dobija do 50 z kawałkiem i powoli zmniejsza się płomień stabilizując temp do danego przepływu.

Żaden fachowiec nie raczył mi odpowiedzieć (najlepiej pewnie zamówić serwis i skasować) więc znalazłem inny sposób. Zmieniłem parametr d.85 czyli zabezpieczenie minimalnej mocy. Zmieniłem z 7 na 9 i jest widoczna różnica.
    Termostat pokojowy ma ale zwykły nie Vaillanta.
    ryhu82
    Level 10  
    Zabezpieczenie minimalnej mocy to nic innego jak zabezpieczenie przed skraplaniem się pary wodnej w układzie spalinowym i może wpłynąć na zużycie gazu (in plus), a także wpłynie na częstsze uruchamianie palnika i krótką jego pracę w czasie podgrzewania, niższa temperatura może skutkuje dłuższym ogrzaniem, ale wpływa na dłuższą pracę palnika z mniejszą mocą, albo zmienić lokalizację termostatu etc.
    Może prędzej zarządzać wybiegiem pompy i interwałami.
    Przez około pół roku CM392 miałem w trybie pracy zwykłej (jak analog), a drugie pół roku w trybie pracy dwustanowej (dwunastawnej - zwał jak zwał) i różnica jest jak dla mnie odczuwalna, głównie w zużyciu gazu i pracy kotła. Więc może warto zainwestować, można ustawić nawet czas reakcji termostatu na zmianę temperatury, szybka i wolna, co sprawia, że kocioł reaguje natychmiast albo z opóźnieniem, w zależności od tego czy budynek zaizolowany czy nie etc. Minął rok a zużycie mam na poziomie 700m3.
    fantasta
    Level 29  
    Ja nie mam problemu z pracą kotła, z termostatem czy zużyciem. Nigdzie tak nie napisałem.
    Chciałem podnieść moc kotła bo wg. mnie jest ustawiona za niska i woda grzała się za długo.
    Przy tych mrozach co były to po nocy cały układ nagrzewał się około 40 min dobrych. Teraz zajmuje mu to około 25.
    ryhu82
    Level 10  
    Na jaką temperaturę masz ustawione pokrętło ogrzewania? pisałeś 65'C.
    Ustaw termostat tak, żeby ci się 40 minut wcześniej termostat ustawiał na wyższą temperaturę i problem z głowy.
    Więc tak, sprawdziłem u siebie i tak z CM 392, przy spadku temperatury poniżej zadanej (czyli start po nocy) o 1,5'C można stwierdzić temp. zasilania na 67'C, jeśli powrót uzyska rzędu chyba 10'C niższy wówczas się wyłącza palnik i pracuje wybieg pompy i czeka na wzrost temp. powietrza, a po uzyskaniu zadanej i przy utrzymywaniu stałej temperatury temp. zasil. wynosi średnio 40'C, ale wtedy temperatura powietrza cały czas wynosi 21'C i nie ma, żadnych wahnięć.
    Wg. mnie za duża histereza na termostacie powinna być dla pomiaru min. 0,5C dla on i off nie więcej niż 1'C, ale ogólnie to rzeczywiście dziwne jest zachowanie kotła.
  • Helpful post
    1Qmaty
    Level 19  
    Ten typ tak ma, że przez dwie minuty od startu na c.o., jest moc minimalna. Po 2 min., w zależności od aktualnej temp. wody w stos. do zadanej i tempa jej przyrostu, kocioł zwiększa moc, lub nie. Może ta właściwość nie była brana pod uwagę przy obserwacjach.
    Dla sprawdzenia: po wciśnięciu kominiarza (+) i (-), kocioł powinien od razu pracować z nastawioną mocą c.o. Zużycie gazu GZ 50 w L/30 sek. (na gazomierzu) odpowiada aktualnej mocy kotła.
    Obroty wiatraka nie są modulowane.
    ryhu82
    Level 10  
    Ja problemu nie widzę, na serwis nie ma co liczyć bo mi sam instalator źle ustawił kocioł i sterownik, nie wiedział jak to zrobić i czytał instrukcję. Dlatego sam musiałem się za to wziąć i teraz chodzi jak należy, przynajmniej ja nie mam zastrzeżeń do pracy tego kotła.
    Po co obroty wiatraka mają być modulowane, ja bym zakładał źle wykonaną instalację co, jeśli układ nie rozgrzewa się tak jak powinien według twojej obserwacji, to jaka jest przyczyna niskiej temperatury zasilania kotła. Może jakiś schemacik ze średnicami rur wrzucisz?
    fantasta
    Level 29  
    ryhu82 Naprawdę szczere dzięki za zainteresowanie w temacie ale drążysz nie tam gdzie trzeba bez wyraźnego powodu. Co to ta podpowiedz żebym szybciej nastawił na termostacie? To tak jak byś powiedział człowiekowi który zali się ze auto straciło moc i wolno podjeżdża pod górkę aby wyjechał z domu wcześniej. Nie mam problemu z termostatem, z temp itd.
    Moim problemem jest to ze nie zauważałem zmiany mocy kotła po zmianach parametrów.
    Modulacja wiatraka na pewno by się przydała. Na małej mocy nie potrzebny jest pełen ciąg i było by ciszej.
    Też mieszkam w przedwojennej kamienicy, 60mkw, nieocieplona. Zużycie dzienne gazu przy temp około -7 mam w granicach 7m3 gazu

1Qmaty Dzięki za podpowiedz. Nie, nie obserwowałem palnika tak długo. Dziś sprawdzę i dam znać.
    ryhu82
    Level 10  
    No to życzę powodzenia w rozwikływaniu zagadki, z przyjemnością poobserwuję temat.
    fantasta
    Level 29  
    No i zagadka rozwiązana.
    1Qmaty miał racje. Po 2 minutach patrzenia w oczko piec wskakuje na moc ustawioną w parametrze d.0. Także wróciłem z d.85 na 7 jak było i jest oki.
    Jeszcze jedno pytanko. Dlaczego jak mam ustawiona temp wody na 61 to kocioł wyłącza się dopiero gdy d.40/d41 wynosi 66/60. Prace kotła mam ustawiona na temp zasilania (d.17 na 0)
    1Qmaty
    Level 19  
    Ten kocioł ma histerezę zał./wył.= -5/+5 st. od zadanej temp. zasilania, przy d.17=0 -tak ma być.
    Regulator pok. dwustawny działa tak, że albo umożliwia pracę palnika, albo uniemożliwia, a temp. kotła regulowana jest j.w. Pomijam wbudowane funkcje przeciwzamrożeniowe.
    Przy reg. analogowym pokojowym lub pogodowym temp. kotła jest bardziej zbliżona do zadanej, a przy zapotrzebowaniu mocy > lub = mocy minimalnej kotła, kocioł może pracować ciągle z temp. zadaną. Wtedy pracuje najekonomiczniej.