Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja Zaworów termostatycznych na grzejniku

31 Sty 2012 18:21 13879 8
  • Poziom 8  
    Witam,

Problem typowy "Zimny dół" , chociaż wcześniej było dobrze.

Opiszę instalacje. Piec dwu funkcyjny Ferroli.

Obieg cyrkulacyjny. Mam 6 pomieszczeń, w których są grzejniki kolejno od pieca

W 4rech dwużyłowe
    W 2óch trzyżyłowe (te są na końcu instalacji).

Wezwałem faceta, który wziął 70 zł za wyregulowanie zaworów termostatycznych i powrotu na grzejnikach, ponieważ te dwa trzyżyłowe były zimne na dole a na górze ledwo ciepłe.

Pan wyjaśnił mi, że jeśli chcę ogrzać tak duże grzejniki na końcu muszą być przykręcone inne bliżej kotła. Ponieważ woda pierw płynie tam gdzie ma miejsce. Zatem należy zasilić maksymalnie te na końcu i one będą w 100% na powrocie zasilać te bliżej kotła. Żeby uzyskać taki efekt trzeba im dalej od kotła mocniej odkręcać każdy grzejnik. I np w łazience był najmocniej przykręcony, później kuchnia, 1 pokój, 2 pokój, 3 pokój, 4 pokój. Trzy i cztery miały najmocniej odkręcone i powroty również. Efekt, taki jak chciałem. Nagrzewały się najszybciej i woda powrotna grzała te bliżej i było elegancko. Obecnie coś się rozregulowało. Nie wiem czy ktoś z domowników ruszał coś na grzejnikach z termostatami? Grzejniki 3żyłowe, na końcu, grzeją dalej dobrze ale w pokoju 1, z racji tego, że nie jest na słońcu dodatkowo ma grzejniki zimne na dole i różnica temperatur dochodzi do 3-4 stopni. Nie chce znowu wzywać 'specjalistę' , bo wyregulowanie tego nie powinno być problemem, ale nie posiadam zaawansowanych termostatów chyba, bo chodzenie od grzejnika do grzejnika odkręcanie, dokręcanie nic nie daje. Czy ktoś może podać jakiś obrazowy schemat i krok po kroku jak to ponownie ustawić lub dać jakieś rozwiązanie?

Tu są zdjęcia:

• Poziom 13  
    Tu nie ma żadnej filozofii. Najdalej oddalone grzejniki mają być najbardziej otwarte i tak należy stopniować otwieranie kryz na zaworach aż do najbliżej zamontowanego przy kotle. Reguluje się (kryzuje) w twoim przypadku tym pierścieniem widocznym po ściągnięciu głowicy termostatycznej. Pociągnąć do siebie i ustawić np na 1,2 grzejnik najbliższy i np 7 najdalszy. Wymaga to paru godzin a czasem kilku dni testów jak ma być faktycznie. Nie ustawiaj na N bo to jest chyba nastaw największy (płukanie instalacji). Sprawdź czy nie pominąłeś w tym wszystkim jeszcze jakiegoś obwodu np: gałązki która idzie na bojler (róznie mają ludzie podłączone i to też należy brać pod uwagę kryzowania).Pozdr
    Piotr
  • Poziom 11  
    Podepnę się pod temat :)
    Grzejniki są dołem chłodniejsze jak u góry.
    Podłączone są na pewno dobrze (zasil. i powrót), prędkości pompki nie zwiększę no bo jest 1 biegowa (grungfos w piecu viessmann 100w), wszystkie grzeją tak samo te blisko pieca i te na końcu instalacji. Co mogę zrobić żeby to poprawić?
    Filtr mam i na zasilaniu i na powrocie, czy mogę je wyczyścić bez spuszczania wody z obiegu?
    zawór jak na fotce Regulacja Zaworów termostatycznych na grzejniku
  • Poziom 13  
    jackq napisał:
    Podepnę się pod temat :)
    Grzejniki są dołem chłodniejsze jak u góry.
    Podłączone są na pewno dobrze (zasil. i powrót), prędkości pompki nie zwiększę no bo jest 1 biegowa (grungfos w piecu viessmann 100w), wszystkie grzeją tak samo te blisko pieca i te na końcu instalacji. Co mogę zrobić żeby to poprawić?
    Filtr mam i na zasilaniu i na powrocie, czy mogę je wyczyścić bez spuszczania wody z obiegu?

Filtr to element instalacji i jeśli nie możesz go odciąć od reszty instalacji zamykając zawór to niestety nic nie zrobisz i woda musi być spuszczona. Co do grzejników to w każdej instalacji masz górę gorącą a dół chłodniejszy, zależy tylko to od szybkości przepływu przez grzejnik jak duża jest ta różnica. Przy grzaniu niskotemperaturowym odczuwasz to wyraźnie a przy np 70/50 nie odczujesz bo teoretycznie nie dotkniesz gołą ręką takiego grzejnika. Opory przepływu w instalacjach są czasem nie do przeskoczenia no chyba że władujesz sobie rury calowe. Zwróć uwagę na zwykłe zawory odcinające które montuje się na powrocie aby można było np: odpiąć grzejnik nie spuszczając wody. Zmniejszają one niektóre przekrój rurki nawet o 1/3 i nie ma siły na równomiernie zagrzany grzejnik no chyba że puścisz ciecz na prędkościach przepływu gdzie Ci na zaworach będzie gwizdało. Generalnie zasada jest taka jak w prądzie - ciecz i prąd płyną zawsze swobodniej po jak najmnieszym oporze i to Ty wiesz gdzie te opory są a gdzie należy je dodać aby płynęły w innym obwodzie. Pozdr
    Piotr
  • Poziom 8  
    Również się podepnę. wyszukałem temat bo mam podobny problem i chcę zapytać apropo kryzowania. Jak rozpoznać które grzejniki są bliżej kotła a które najdalej nie znając budowy instalacji?

Marcin
  • Poziom 13  
    marcindna napisał:
    Również się podepnę. wyszukałem temat bo mam podobny problem i chcę zapytać apropo kryzowania. Jak rozpoznać które grzejniki są bliżej kotła a które najdalej nie znając budowy instalacji?

Marcin

Jeśli mieszkasz w budownictwie typu wspólnota to nie wolno Ci kręcić nastawami (kryzami) bo to powinien w oparciu o projekt zrobić oddający do użytku . Jeśli mieszkasz we własnym domu to jeśli nie znasz choć trochę swojej instalacji to lepiej nie przestawiaj bo nie dojdziesz do ładu. Jeśli masz czym regulować to sprawdź które Ci grzeją najsłabiej i tam po trochu odkręcaj , obserwując sąsiednie grzejniki. Jeśli te dwa ustawiłeś to za jakiś czas sprawdź czy reszta dobrze grzeje. Na to potrzeba trochę czasu a pochopne kręcenie wszystkimi naraz rozreguluje Ci instalację.
  • Poziom 8  
    Witam,

Potrzebuję porady.
    Chciałbym zainstalować głowice termostatyczne na zaworach. Osoba, która była u mnie sprawdzać zawory i regulować je zaleciła aby wstawić tu głowice. Sam jestem podobnego zdania. Jednak jej cena za nową głowicę to 61 zł. A potrzeba mi takich 7. Zatem szukając na allegro głowic jest dużo w cenach 28-35. Pytanie moje jakie będą pasować. Z informacji od instalatora , posiadam Zawory pół calowe danfossa. Powyżej są zdjęcia w temacie. Na allegro jest dużo głowic danfossa ale nie wiem jaką wybrać, ponieważ jakże obca mi jest tematyka :)
  • Poziom 13  
    konradsonic napisał:
    Witam,

Potrzebuję porady.
    Chciałbym zainstalować głowice termostatyczne na zaworach. Osoba, która była u mnie sprawdzać zawory i regulować je zaleciła aby wstawić tu głowice. Sam jestem podobnego zdania. Jednak jej cena za nową głowicę to 61 zł. A potrzeba mi takich 7. Zatem szukając na allegro głowic jest dużo w cenach 28-35. Pytanie moje jakie będą pasować. Z informacji od instalatora , posiadam Zawory pół calowe danfossa. Powyżej są zdjęcia w temacie. Na allegro jest dużo głowic danfossa ale nie wiem jaką wybrać, ponieważ jakże obca mi jest tematyka :)

Zmierz kilka wymiarów zaworu suwmiarką a głównie średnicę mocowania zaworu (to taki krótki a zarazem największy gwint w zaworze może być calowy 26mm) i podeślij sprzedającemu. Możesz spróbować kupić kontrolnie jedną z głowic i potem odesłać jak nie będzie pasował - takie jest prawo kupującego przez internet.
  • Poziom 8  
    Ja mam gwint 30 a na aukcjach nie ma żadnej informacji o tym do jakiego gwintu pasują. Są tylko specyfikacje RA-N RA-D itd