Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odpadł kondensator SMD w DFI LTX38T2R -potrzebny schemat/parametry kondensatora

31 Sty 2012 18:42 1218 1
  • Poziom 15  
    Witam, posiadam płytę główną DFI LTX38T2RS.
    Mam z nią problem. Co 2-3 miesiące system nie chce się uruchomić i ratuje tylko ponowna instalacja, potem znów spokój na 2-3 miesiące.

Rozmontowałem cały komputer, pooglądałem każdą część dokładnie. Znalazłem na tyle płyty głównej miejsce gdzie coś było wlutowane. Przeszukując obudowę znalazłem (tak mi się wydaje) malutki kondensatorek smd który pasował w to miejsce na płycie głównej. Niestety kondensatorek przepadł gdzieś bezpowrotnie ;/ mam tylko jego zdjęcie... dodam nie za wyraźne, jego kolor był minimalnie mocniej brązowy niż na zamieszczonym zdjęciu
    Odpadł kondensator SMD w DFI LTX38T2R -potrzebny schemat/parametry kondensatora

Tak przedstawia się płyta z tyłu z zaznaczonym feralnym miejscem:
    Odpadł kondensator SMD w DFI LTX38T2R -potrzebny schemat/parametry kondensatora Odpadł kondensator SMD w DFI LTX38T2R -potrzebny schemat/parametry kondensatora
    Po powiększeniu zdjęcia całej płyty głównej widać zaznaczone miejsce czerwonym kółkiem.

Teraz pytanie, czy jest jakaś szansa zakupić taki sam element SMD i go przylutować. Najlepiej przydał by się schemat tej płyty głównej i po prostu odczytać wartości elementu "ZC2" bo tak jest on oznaczony na laminacie.

Po wczorajszej awarii dysków wyświetlał się na przemian komunikat przy uruchamianiu komputera: Disk boot failure, albo po odłączeniu prądu i odczekaniu z 15 minut system zaczynał się botować, a po 10 sekundach dysk się wyłączał i samoczynny restart. (Dysk do filmiku był wykręcony z komputera i położony na szklanym stoliku. Na dysku kamerka wycelowana w monitor) Normalnie tego dysku nie słychać wcale, specjalnie ułożyłem tak dysk aby było go słychać 2x głośniej do nagrania.

Link

Na samym początku miałem dwa dyski seagate z feralnej serii, które zaczęły się właśnie psuć. Zostały przyjęte na gwarancji i naprawione. Po pewnym czasie znów zaczęły się psuć, niestety sklep już nie istniał więc postanowiłem kupić nowego samsunga F3 i od tamtej pory na nim był postawiony system. Niestety z nowym dyskiem problem nadal występował. Wymieniłem też kable SATA... to samo.

Dyski zamontowano w innym komputerze. Samsung (czyli najnowszy) jako systemowy. Po intensywnym użytkowaniu dysków i zapełnieniu około 80% powierzchni, dyski nadal pracowały poprawnie. Dodam że u mnie w PC zazwyczaj przed awarią mam około 50% zapełnione i koniec. Zazwyczaj psuje się tylko dysk systemowy, a reszta działa nadal. Niezależnie od tego który dysk jest na system. Wywnioskowałem więc że to coś nie tak z płytą główną, skoro gdzie indziej działa dobrze.

Komputer to:
    CPU: Intel C2D E8400
    MB: DFI LanPart LTX38T2RS
    Ram: 2x2GB CORSAIR DDR2 800
    PSU: Chieftec CFT650 (napięcia na płycie głównej ok)
    GPU: GF 8800GTS 512
    HDD: 2x Seagate ST3500320AS + 1x Samsung F3 HD103SJ

Odpadł kondensator SMD w DFI LTX38T2R -potrzebny schemat/parametry kondensatora Odpadł kondensator SMD w DFI LTX38T2R -potrzebny schemat/parametry kondensatora

Będę się starał przylutować ten kondensator SMD w to miejsce, o ile będę wiedział jaki to ma być konkretnie model ;/. Byłem ostatnio w pobliskim sklepie elektronicznym, ale niestety nie sprzedają tam części SMD.

Pozdrawiam i bardzo proszę o pomoc, bo już mnie wykańcza ten komputer nerwowo od jakichś 3 lat z okładem. Dodam że mam drugi (9 letni) z którego pisze ten post i jeszcze mu nic nie było... pomijając fakt że ma zasilacz lichy z czarnej listy za 30zł ;)
  • Poziom 15  
    Ok, chyba nikt nie ma pomysłu co by tutaj zrobić. Może jeśli wszystko działa, poza dyskami które są podpinane jako systemowe, a już jako nie systemowe działają bez problemów. Zamontować w PC OCZ Revo który jest na PCI express. Ominie się w ten sposób kontroler SATA... chyba. Jeśli się mylę, proszę wyprowadzić mnie z błędu.