Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odzyskiwanie danych z płyty CD

31 Sty 2012 19:13 1153 4
  • Poziom 28  
    Panowie mam problem z paroma płytami DVD nagranymi jakiś dłuższy czas temu - chciałem teraz wszystkie posiadane płyty zgrać na dysk i z trzema mam problem - parę plików z każdej z nich nie daje się odczytać.

Płyty odczytywane były wcześniej może pare razy, nie ma na nich ani jednej ryski, powierzchnia gładziutka, żadnych przebarwień.

Zawsze jak nagrywałem płyty, to z opcją symulacji odczytu tuz po nagraniu więc wtedy dane się odczytywały. Płytki to ESPERANZA.

Co dziwne pozostała część każdej z tych płyt odczytuje się prawie z maksymalną prędkością, tylko kilka plików (w środku) sprawia problem. Jest jakaś szansa na odzyskanie tego? Sprawdzałem na dwóch napędach i żaden z nich nie czyta...

Ewentualnie może znacie jakiś program który spróbuje zgrać te pliki na dysk, ale też stworzy listę z numerami sektorów, z których odczyt był niemożliwy?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Witam.
    Niestety płyty z czasem tracą dane. Są płyty lepsze (trwalsze pod tym względem) i gorsze (które potrafią tracić dane już po paru tygodniach - tak miałem z płytami HAWK).
    Próbowałem na wielu napędach, i udało mi się je odczytać na napędzie LITEON. Również spotkałem się z opiniami, ze właśnie LITEON najlepiej sobie radzi z tym problemem, ale nie ma pewności że się uda, jeśli płyta uległa zbytnio starzeniu.
    I jeszcze jedno. Im więcej będziesz te płyty męczył, tym trudniej będzie je odczytać, tak więc jak zaczniesz je odczytywać, to od razu kopiuj na dysk.
    Po za tym przechowuj płyty w ciemnym i suchym miejscu, to znacznie wydłuża czas utrzymania danych. Poszukaj też na forum, dużo było na temat utraty danych z czasem przez płyty.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Że tak powiem próbować, próbować - na innych napędach, nagrywarkach... Różnych firm i różnych modeli.
  • Poziom 28  
    Mam Liteona (LDW 811S) i faktycznie jeden plik z jednej płyty przekopiował, ale niestety dwóch pozostałych płyt nawet nie rozpoznaje po włożeniu do napędu :)
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Witam.
    To obawiam się że te płyty mogły już tak się zestarzeć, że dane zapisane na nich zostały utracone nieodwracalnie. Pozostaje jeszcze próbować na innych napędach, najlepiej mało używanych, żeby nie były zużyte.
    Pozdrawiam.