Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

6-kanałowy aparatura rc na avr

majki1995 31 Sty 2012 20:47 2841 15
  • #1 31 Sty 2012 20:47
    majki1995
    Poziom 10  

Cześć
    Ostatnio zacząłem się interesować aparaturom rc szukałem sporo w necie i wiem, że da się to samemu zrobić, oczywiście nie chodzi mi o zbudowanie od postaw samemu. Chce użyć gotowy i sprawdzony układ do transmisji radiowej danych do niego dwie atmegi na wejściu i na wyjściu -po jednej stronie (kodowanie) i po drugiej (dekodowanie) - aparatura musi być na dozwoloną częstotliwość. Zasięg ok. 1 km.
    Moje pytania:
    - jaki układ można zastosować? Najlepiej jak był przez kogoś sprawdzony
    -czy istnieje jakiś system kodowania przez kontroler czy wszystko musze pisać sam?
    - czy w takim układzie w przyszłości jest możliwość zastosowania wzmacniacza sygnału?
    Pojazd będzie się poruszał po ziemi, ale ważne jest żeby w miarę możliwości nie gubił pakietów. Mikrokontrolery programuje w c.
    Proszę nie pisać "kup", "nie opłaca się", "a po co", "nie uda ci się" jak niektórzy piszą, bo to nie pomaga zrozumieć zasady działania takiego układu
    Za wszelką pomoc i aktywność dzięki

• Megger
  • Pomocny post
    #2 31 Sty 2012 21:09
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Kłopotem jest tak duży zasięg. W otwartym terenie, z odpowiednimi antenami np. RFM22B powinien dać radę. Jedyne co musisz oprogramować to samą warstwę logiczną protokołu, warstwy fizyczne realizuje sam moduł.

• Megger
  • #3 31 Sty 2012 22:01
    majki1995
    Poziom 10  

RFM22B ale to tylko nadajnik poza tym trochę drogi ale coś za coś a udało się komuś stworzyć na tym działający układ?
    morze jakiś inny układ?

• #4 31 Sty 2012 22:13
    tmf

Nie, to nie nadajnik, tylko pełny transceiver. Oczywiście, że udało się na nim stworzyć działający układ, przecież do tego ten moduł został stworzony :) Producent daje nawet przykładowe kody.

• Megger
  • #5 31 Sty 2012 22:20
    atom1477
    Poziom 43  

majki1995 napisał:
    RFM22B ale to tylko nadajnik poza tym trochę drogi

Chciałem odpisać na pierwsze ale widzę że nie zdążyłem :D
    Więc odpiszę na drugie: jeżeli 30zł to drogo to ja nie wiem jak inaczej Ty chcesz to zbudować.

• #6 01 Lut 2012 16:04
    majki1995
    Poziom 10  

atom1477 napisał:

Cytat:
    jeżeli 30zł to drogo to ja nie wiem jak inaczej Ty chcesz to zbudować
    ja po prostu myślałem, że potrzebuje takie 4, ponieważ chce kontrolować napięcie baterii autka. Ale jeżeli wystarczą dwa to cena jest przyzwoita.
    Mam pytanie do tego układu:
    -Czy da się zastosować wzmacniacz dla polepszenia zasięgu?
    -Jakie anteny się do niego stosuje?
    -Cz ta aparatura jest w Polsce legalna?
    -Gdzie można znaleźć przykładowe programy?
    -Czym się różni RFM22B od RFM23B
    Pozdrawiam

• #7 01 Lut 2012 19:34
    tmf

Jak myślisz, czy można kupić niecertyfikowane układy w legalnie działającym sklepie?
    Możesz zastosować wzmacniacz, jeśli potrafisz zbudować wzmacniacz na 433 lub 868 MHz. Ja się na tym nie znam, więc nie wypowiem się na ile jest to trudne. Sam układ umożliwia sterowanie zewnętrznym wzmacniaczem (mówię o RFM22).
    Co do reszty, to odpowiedzi na te pytania masz w notach katalogowych tych modułów. Nie nastawiaj się, że ktoś wszystko zrobi za ciebie, tym bardziej, że cały temat prosty nie jest i czekają cię długie godziny z tymi notami. Powiem tyle - oba różnią się mocą wyjściową.

• #8 02 Lut 2012 11:09
    lstela
    Poziom 2  

Możesz użyć gotowego modułu w.cz. od nadajnika modelarskiego na 35MHz (dla samolotów) lub 40MHz (do samochodów). Na wejście podajesz tylko zasilanie i sygnał PPM będący telegramem dla odbiornika. Takie moduły można bez problemu kupić na Allegro lub w sklepach modelarskich. teraz często modelarze wymieniają nadajniki na 2.4GHz, więc jest tego pełno. Tak samo z odbiornikiem - nie musisz kombinować - możesz kupić gotowy (tylko musi być z modulacją PPM). No chyba, że chcesz się pobawić.
    Tutaj masz dział na Allegro:Allegro › Kolekcje › Modelarstwo › Zdalnie sterowane - szukaj po "35MHz"

• #9 02 Lut 2012 19:37
    majki1995
    Poziom 10  

tmf napisał:

Cytat:
    odpowiedzi na te pytania masz w notach katalogowych tych modułów
    no właśnie tu jest problem, bo nie znalazłem po polsku tylko po angielsku, co w moim przypadku jest zaporą nie do przejścia (wogule nie znam języka)może ktoś ma jakiś ciekawy link? A nie dałoby sie tego układu wykorzystać na takiej zasadzie jak inne układy ( to, co będzie podane na wejście jest na wyjściu)nie było by to prostsze?
    Wiem, że te układy mają jakąś wewnętrzną pamięć czy ona jest potrzebna?
    RFM22 mają 100mW mocy co podobno powinno przesyłać na ok kilometr
    pozdrawiam

• Pomocny post
    #10 02 Lut 2012 20:16
    Tomasz.W
    Poziom 35  

:arrow: majki1995
    Zacznij od sprecyzowania co chcesz zrobić. Samo stwierdzenie "aparatura RC" to zdecydowanie za mało. Musisz zdecydować czy ma to być sterowanie typu ON/OFF czy też proporcjonalne. Jeżeli ma być proporcjonalne to pozostaje kwestia jaki system chcesz zastosować, PPM czy też może PCM. Następna sprawa, co oznacza "aparatura musi być na dozwoloną częstotliwość" Dozwoloną do czego ? Do sterowania modeli naziemnych i pływających przeznaczona jest częstotliwość 27 i 40 MHz, natomiast do latających 35MHz. Coraz bardziej popularna staje się częstotliwość 2,4GHz. Bez ustalenia tych "drobiazgów" raczej trudno będzie ruszyć z miejsca. Pod tym adresem możesz zobaczyć jak robią to inni.

• #11 02 Lut 2012 21:58
    majki1995
    Poziom 10  

Sterowanie raczej proporcjonalne ( większa dokładność) zarazie będzie sterowane autko, ale w przyszłości ma to być samolot (auto przy zaniku zasięgu lub błędzie, co przy początkach może sie zdarzyć nie spadnie)

Cytat:
    Następna sprawa, co oznacza "aparatura musi być na dozwoloną częstotliwość"
    po prostu nie chce żeby jakiś smutny pan w garniaku przyniósł wezwanie na rozprawę. A nie można tego potraktować jak komunikacji bezprzewodowej i zastosować ten układ, który polecił kolega wyżej (RFM22B)? Częstotliwość 240–930 MHz

• #12 05 Lut 2012 19:21
    Tomasz.W
    Poziom 35  

majki1995 napisał:
    ....Sterowanie raczej proporcjonalne ( większa dokładność)...
    Hmmm.... sterowania proporcionalnego raczej się nie da porównywać do sterowania ON/OFF. To dwie całkiem inne "bajki".
    majki1995 napisał:
    ... przy początkach morze sie zdarzyć....
    To "morze" to tak troszke w oczy szczypie.
    majki1995 napisał:
    ....nie chce żeby jakiś smutny pan w garniaku przyniósł wezwanie na rozprawę....
    To nie tak szybko.
    majki1995 napisał:
    ....zastosować ten układ, który polecił kolega wyżej (RFM22B)? Częstotliwość 240–930 MHz...
    Pewnie że można go zastosować. Tyle tylko że jak byś się wybierał na jakieś zawody to mogą nie dopuścić do startu.

• #13 05 Lut 2012 21:14
    majki1995
    Poziom 10  

Ok zarazie na żadne zawody sie nie wybieram
    Co do RFM22B przeszukałem wiele stron (z pomocą www.translate.google.pl ) i znalazłem coś takiego www.embeddedwirelesssolutions.com/EWS_RFM22B_Chat_Example.pdf
    Tu jest kod źródłowy www.goews.com/rfm22b_915mhz.html
    Może wie ktoś jak można zmodyfikować kod żeby działało bez komputera? Np. naciskam guzik 1 zaświeca się dioda 1 po drugiej stronie. Nie wiem nie znalazłem tego nigdzie a ten program jest trochę za skomplikowany dla mnie.
    Niestety układów jeszcze nie mam, dlatego nie wiem jak to działa.

• #14 06 Lut 2012 11:56
    atom1477
    Poziom 43  

"kąpa"? Dawno takiego tekstu nie widziałem :D
    Program jest dość prosty. Jeżeli nawet teraz go nie rozumiesz to nie widzę innego sposobu żeby Ci "pomóc" jak przerobienie go za Ciebie.
    Zostaje mi więc odesłać Cię do kursów C :D

• #15 08 Mar 2012 17:02
    majki1995
    Poziom 10  

Ostatnio miałem trochę czasu i zacząłem paczyć Na ten program i niestety moje c jest nadal ca słabe żeby go zmienić
    Mam pytanie czy niema podobnego układu do tego tylko takiego żeby ma wyjściu pojawiało się takie napięcie, co na wejściu bez żadnego kontrolera?
    Zasięg może być trochę mniejszy (ok. 500m)
    pozdrawiam

Proszę poprawić treść postów i zwracać większą uwagę na swoją pisownię.
    Reg. 3.1.13. (10.9, 15)
    [zumek]

• #16 08 Mar 2012 19:09
    tmf

Oczywiście, że jest - gotowa aparatura RC. Jeśli nie chcesz korzystać z kupionego w sklepie, gotowego urządzenia, to bez zapoznania się z mikrokontrolerami i jakimkolwiek językiem programowania możesz sobie temat odpuścić.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME