Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja odgromowa półżartem półserio. Uziemienie wieńców.

draski 31 Jan 2012 22:44 2538 3
 • #1
  draski
  Level 15  
  Witam wszystkich. Z różnych powodów czytam o tego typu instalacjach i coś mi się przypomniało.
  Kiedyś pracowałem w remontówce robiłem docieplenia u pana elektryka z resztą który poinformował nas że tu wystają bednarki i musi tam przykręcić bednarkę do uziemienia domu. Wyjaśniając wytłumaczył że budynek nie będzie posiadał instalacji odgromowej za to zostaną uziemione wieńce. W razie uderzenia pioruna ładunek zostanie doprowadzony do wieńców co według niego w zupełności wystarczy.
  Kolega który stał z boku i bacznie słuchał zrobił wielkie oczy i po odejście właściciela mimowolnie dodał "No to jak teraz pie....nie to nie spali mu instalacji tylko zamiast tego całą kondygnację mu zniesie.
  Z tego żartu czasem do dziś się z kolegami śmieję.

  Ale tak poważnie czy ktoś o takim rozwiązaniu cokolwiek słyszał???
  Dodam że budynek stoi tak 8 lat i zawsze po burzy zerkam tam jakoś tak mimowolnie bo często tam przejeżdżam.
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  JohnySpZOO
  Electric installations specialist
  Bo jest ono nietypowe.
  Jakie poszycie dachu owego budynku było, czym przewody odprowadzające zrealizowano?
  W konstrukcjach hal niejednokrotnie wykorzystuje się stalowe słupy nośne stanowiące przewody odprowadzające a ich zbrojenie wykorzystuje się jako uziemienie.
 • #4
  draski
  Level 15  
  Witam. pokrycie dachu z blacho-dachówki niestety nie wiem czy poszycie dachowe było łączone bezpośrednio z wieńcami. Bednarka łączyła wieńce podpiwniczenia i pierwszego piętra które jest zamieszkałym poddaszem. Niestety nie wiem czy bach ma połączenie z wieńcami ale widziałem i na zdjęciach i na własne oczy co może zrobić piorun z metalem i ja osobiście nie zapraszałbym go do przewodnika będącego częścią konstrukcyjną na dodatek zalaną w betonie. Jaka była część podziemna uziomu to nie mam pojęcia ale właściciel wyraźnie zaznaczył że łączy wieńce z uziomem czyli jakiś miał.