Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szeregowo-równoległe połączenie akumulatorów

01 Lut 2012 02:02 10292 8
  • Poziom 12  
    Witam.
    Posiadam 4 akum. żelowe, 12V 17Ah. Chcę z nich uzyskać
    1- 12V 68Ah,
    2- 24V 34Ah,
    3- 36V 17Ah,
    4- 48V 17Ah,
    5- 2x 12V 34Ah,
    6- 2x 24V 17Ah.
    Wyjście ma posiadać 3 styki, "+" - "0" - "-", układ ma być na przekaźnikach lub tyrystorach, przełączane 6 przyciskami, zabezpieczone resetowanymi bezpiecznikami, w razie zwarcia, przeciążenia.
    Potrzebne mi to jest do zasilania różnych, posiadanych, urządzeń.
    Po długich poszukiwaniach, w swoich i internetowych zasobach na nic, niestety nie trafiłem. Może zbyt słabo szukałem.
    Proszę o jakieś rady, ktoś może ma lub robił taki układ.
    Ładowanie już mam, połączenie przez 8 stykowy przekaźnik, łączący wszystkie akumulatory równolegle, czyli 1 też już jest. Od biedy mam też 4, na 3 przekaźnikach, łączący wszystkie akumulatory szeregowo. Na tych samych 3 przekaźnikach uzyskam 5 i 6.A dalej stoję.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 39  
    Jesteś pewien, że przy połączeniu równoległym akumulatory nie będą się wzajemnie rozładowywać?
  • Poziom 15  
    Jak nie można, jeżeli w maszynach rolniczych i nie tylko rozruch jest 24V a instalacja 12 V, wymaga to zastosowania włącznika 12/24 tego typu : Linki zostały usunięte - zgodnie z regulaminem pkt.3.1.18 [dzimi]
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 12  
    Akumulatory nie będą się wzajemnie rozładowywać, są nowe, z jednej serii.
    Można je łączyć równolegle, mają jednakowe napięcie i pojemność. Tu przykład http://baterie.net.pl/index.php/informacje-techniczne .
    Nie będą mi służyć do rozruchu maszyn rolniczych, tylko urządzeń średniej i małej mocy.
    Chcę zbudować coś w rodzaju zasilacza symetrycznego, pomiarem prądu i napięcia. Przy opcji ładowania, będą odłączane od zacisków wyjściowych.
  • Poziom 19  
    SadekMB napisał:
    Jak nie można, jeżeli w maszynach rolniczych i nie tylko rozruch jest 24V a instalacja 12 V, wymaga to zastosowania włącznika 12/24 tego typu :
    No bo wtedy dla uzyskania 24 V akumulatory łączy się szeregowo, a nie równolegle. Jeśli połączylibyśmy dwa akumulatory równolegle, to przez fakt że są to źródła o bardzo dużej "wydajności" i małej rezystancji wewnętrznej - to popłynąłby duże prądy wyrównawcze (nie ma dwóch identycznych akumulatorów o takim samych parametrach). Oczywiście w sytuacjach awaryjnych można połączyć je równolegle, przecież tak się odpala auta ;).

Dodano po 6 [minuty]:

Na potrzeby urządzenia przedstawionego wyżej myślę, że będzie to trudne do zachowania. Co innego jakby np. na stałe te akumulatory były połączone równolegle (punkt 1- 12V 68Ah) - napięcia na nich by się wyrównały i dalej by już nie było prądów wyrównawczych. Natomiast zmieniając ich połączenia na szeregowe, to każdy akumulator wyładowywałby się do innego poziomu (bo każdy ma inne parametry) i po "wróceniu" z powrotem w połączenie równoległe, znów popłynełyby prądy wyrównawcze. Więcej strat niż zysku.
  • Poziom 15  
    Ale w sytuacji kiedy maszyna normalnie pracuje te akumulatory połączone są równolegle przez wspominany przełącznik. Akumulatory tych samych parametrów.
  • Poziom 12  
    Bosman, żaden producent nie zabrania równoległego, a tym bardziej szeregowego łączenia akumulatorów o tych samych parametrach. Gdyby tak było, to nie powstałyby baterie o napięciach sięgających setek wolt i kilku tysięcy amper (przykłady w sieci). Zaleca tylko dobieranie nowych i stosowanie układów nadzorujących określonych producentów, ale to jest oczywiste. Przykład: akumulator do laptopa, połączenie szeregowo-równoległe i układ nadzoru.
    Ja też mam zastosować układ nadzoru ładowania i rozładowania. Do tej pory używałem, przez 6 lat, 2 akumulatorów 12V 4Ah i żadnych problemów z nimi nie miałem. Pytanie powstało po zakupie 4 akum. 12V 17Ah.
  • Poziom 13  
    Panowie, łączymy na pewno akumulatory ze sobą
    jest to najprostszy sposób uzyskania z kilku źródeł potrzebnego nam
    Napięcia, prądu, pojemności.
    W przypadku , gdy z jednego ogniwa nie można uzyskać prądu o dostatecznie dużym natężeniu, łączy się ogniwa w baterie równolegle.
    Aby uzyskać wyższe napięcie, łączymy odpowiednią liczbę ogniw szeregowo.
    Tak robią profesjonalne firmy / tu powyższy przykład kol. ArturP
    łączenia szeregowo równoległego w bateriach do laptopów/ tak też może robić każdy z nas.
    W praktyce łączy się w baterie tylko ogniwa jednakowe to znaczy o tej samej sile elektromotorycznej i o tym samym oporze wewnętrznym. Jest to uzasadnione tym by jedno ogniwo lub grupy ogniw nie pracowały na inne ogniwa lecz oddawały wszystkie tą samą moc do obciążenia. Takie równomierne obciążenie poszczególnych jednakowych ogniw daje w efekcie możliwość maksymalnego wykorzystania całej energii zgromadzonej w baterii - maksymalną i ich żywotność.

W przypadku Twoim, nie widzę żadnych przeszkód do wykonania połączeń które zamierzasz dokonać.
    są to ogniwa tego samego rodzaju, podczas ich pracy w systemie równoległym popłyną pewne niewielkie prądy wyrównawcze , można je pominąć. jeden akumulator delikatnie podładuje drugi jak w naczyniach połączonych.
    do ich łączenia użyć odpowiednich styczników nie tyrystorów.
    Życzę powodzenia
    posyłam miłe pozdrowienia.
  • Poziom 12  
    Może jakieś pomysły na dalsze podłączenie.
    Zastanawiam się jeszcze nad prądem styków, mam 10A, powinny wystarczyć. Wyższych prądów nie zdarzało mi się pobierać, więc chyba mogą być.