Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

M 1416 S UWERTURA UNITRA ZRK Brak lewego kanału

prlunitra 01 Lut 2012 08:59 4646 31
  • #1 01 Lut 2012 08:59
    prlunitra
    Poziom 16  

Witam, jestem szczęśliwym posiadaczem magnetofonu szpulowego Uwertura Stereo M 1416 S Unitra ZRK.

Nie wiem czy ten temat w dobry dział umieściłem, więc proszę moderatorów aby umieścił ten dział w ten w którym powinien być. I proszę aby ten temat nie wylądował w koszu tak jak inne moje. Dziękuję.

Sprzęt wykopałem z piwnicy, dość długo go użytkowałem i grał wspaniale, lecz mechanika niedomagała i musiałem wszystko przeczyścić i nasmarować. Wymieniłem na nowe sprężyny i smar też na nowy, oringi i uzupełniłem ubytek w śróbkach. W czasie składania magnetofonu urwały się wszystkie kable dochodzące od mostka do głowic. Wszystkie kable zostały poprawnie przylutowane i oba kanały jeszcze grały, lecz po założeniu górnej pokrywy mostek się wygiął i zrobiło się zwarcie na mostku, gdyż dotknął metalowego spodu całego mechanizmu. I tu pojawił się problem :!: Lewy kanał zaczął buczeć więc odkręciłem obudowę i na wszelki wypadek obkleiłem mostek taśmą klejącą, lecz awaria nie ustąpiła, prawy kanał świetnie gra, a lewy tylko buczy. Gdzie leży problem :?: Zobaczyłem czy kable się nie stykają z obudową głowicy,nic się nie stykało, ale buczenie nie ustąpiło :cry: Bardzo proszę o pomoc.

0 29
  • #2 01 Lut 2012 10:30
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

prlunitra napisał:
    Wymieniłem wszystkie bezpieczniki jakie mogły by byc
    No rzeczywiście tyle ich tam jest, aż dwa. Ja potencjometry są na minimum, to też buczy?

0
  • #3 01 Lut 2012 10:36
    prlunitra
    Poziom 16  

Jak jest na minimum to też buczy ale tylko lewy, prawy jest ok.
    I jak puszczę taśmę to też to samo, Prawy gra wyśmienicie a lewy nic. Tylko szum, albo buczenie :cry:

0
  • #5 01 Lut 2012 11:01
    prlunitra
    Poziom 16  

Schemat bardzo mi się przyda, lecz wszystko lutuję kolba lutowniczą, i ona ma kiepski grot i ciężko się nią lutuje, a po zatym boję się żeby znowu czegoś nie urwać jak to było z kablami od głowic. Więc od razu chciałbym wiedzieć o które to elektrolity chodzi, i która to płyta jest. To by bardzo ułatwiło naprawę.

0
  • Pomocny post
    #6 01 Lut 2012 12:51
    stas3
    Poziom 13  

Po objawach ja bym typował do sprawdzenia tranzystory T10, T11 i T12.
    Zakładam, że masz jakiś miernik.
    Musisz pomierzyć na nich napięcia, wylutowywać do sprawdzenia dopiero wtedy, gdy napięcia będą znacznie odbiegać od schematowych.
    Nie wymieniaj w ciemno, bez pomierzenia choćby omomierzem.

0
  • #7 01 Lut 2012 12:57
    prlunitra
    Poziom 16  

Dziękuję za odpowiedź. Woltomierz mam. Lecz schemat nie jest dość czytelny (litery) Więc prosił bym jeszcze o Dane ze schematu tych tranzystorów. Tranzystory znalazłem przynajmniej wiem że jeden to ten, ale nie wiem czy ten T11 i T12 to są te :/
    Tu zamieszczam na wszelki wypadek żeby nie było wątpliwości: https://obrazki.elektroda.pl/2572865500_1328098887.jpg

0
  • #8 01 Lut 2012 13:33
    stas3
    Poziom 13  

Tu masz link do instrukcji serwisowej thttps://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=811063#811063 z porządnymi schematami.
    Chyba w 10 PDF masz też rysunek płytki wzmacniaczy końcowych z oznaczeniami tranzystorów i napięciami.
    Zwróć uwagę, że kanały lewy i prawy są identyczne, a więc napięcia na tranzystorach T10, T11 i T12 (lewy) muszą być identyczne lub bardzo zbliżone jak na T110, T111 i T112 (prawy).

Odradzam zabieranie się za naprawy bez odpowiedznich naszędzi - lutowanie na płycie drukowanej dużą lutownicą narobi więcej szkód.

0
  • #9 01 Lut 2012 13:39
    prlunitra
    Poziom 16  

Zabieram się do sprawdzania. Gdy skończę podam rezultaty badań.

0
  • #10 01 Lut 2012 15:38
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

prlunitra napisał:
    zrobiło się zwarcie na mostku, gdyż dotknął metalowego spodu całego mechanizmu. I tu pojawił się problem :!: Prawy kanał zaczął buczeć więc odkręciłem obudowę i na wszelki wypadek obkleiłem mostek taśmą klejącą, lecz awaria nie ustąpiła
    Zdolny jesteś. Zwarcie przy głowicy a uszkodzona końcówka...

0
  • #11 01 Lut 2012 17:35
    prlunitra
    Poziom 16  

Po badaniach wyszło że dane tranzystory chyba nawaliły. Te od prawego kanału pokazują większe wartości, a te T10, T11 i T12 zupełnie mniejsze. Jutro zacznę dogłębnie je sprawdzać. Lecz jeszcze może się okazać że jest jeszcze coś innego więc, tematu nie zamykam. Do jutra i dziękuję za zlokalizowanie usterki. Rezultaty pomiarów podam jutro. Dziękuję.

0
  • #12 01 Lut 2012 21:23
    stas3
    Poziom 13  

Nie wymieniaj w ciemno!
    Wylutuj podejrzane tranzystory i je pomierz.
    To, że napięcia na nich są odmienne (nie piszesz jakie? na których nogach, których tranzystorów?) wcale nie dowodzi, że wszystkie są uszkodzone.

0
  • #13 02 Lut 2012 11:18
    prlunitra
    Poziom 16  

Dziś je dokładnie pomierzę. I jak będzie trzeba to je wymienię i zdam raport czy się poprawiło czy nadal jest tak jak jest.

Jakoś ten dzień szybko zleciał i nie miałem czasu posprawdzać, więc jutro podam wyniki.

Gdy patrzyłem na instrukcję serwisową owej uwertury podane tranzystory (T10, T11 i T12) mają niezgodne nazwy ze schematem.

w mojej uwerturze są takie:
    T10 : BC212A
    T11 : 2N3054 (Na tym po tym numerze jest jeszcze C)
    T12 : 2N3054 (Na tym po tym numerze jest jeszcze B)

A w instrukcji serwisowej są akie:

T10: BC157A
    T11: BD254C
    T12: BD254B

Co mam zrobić, jeżeli zajdzie potrzeba wymiany owych tranzystorów. :| :?: I gdzie je kupić? Gdyż nie wiem czy uda mi się załatwić takie u mojego źródła.

załączam zdjęcie z tymi tranzystorami (instrukcja serwisowa):

https://obrazki.elektroda.pl/9923856000_1328217835.jpg

Zauważyłem jeszcze że gdy podłącze sygnał na wejście do magnetofonu i jak ustawiam a zapis, to ledwo co słychać, nie jest podbity dźwięk jak należy, nawet jak głośność zapisu jest na maksa (oba kanały wtedy działają). Czy to tak powinno działać przy takiej usterce??
    Czekam na odpowiedź. Dziękuję.

0
  • Pomocny post
    #14 03 Lut 2012 12:58
    stas3
    Poziom 13  

Jeśli będzie taka potrzeba, to wymieniaj uszkodzone tranzystory na takie, jakie wstawił producent.
    Są to popularne i tanie (kilka zł) tranzystory.
    Tylko w ostateczności szukaj zamienników tutaj: http://katalog.elektroda.pl/index.php?d_start=0

Odn zapisu to nie rozumiem: kiedy słabo słychać, w trakcie zapisu?
    A jak chodzą wskażniki wysterowania? Jednakowo lewy i prawy?
    Czy podajesz na wejście prawidłowy sygnał stereo?

0
  • #15 03 Lut 2012 13:08
    prlunitra
    Poziom 16  

Jeszcze raz podłączyłem okazało się, że przycisk do zmiany wejść nie był na odpowiednie gniazdo przełączone. Teraz jest dobrze. Po wymianie tych tranzystorów (T10, T11 i T12) podam wyniki, ale przedtem porządnie je pomierzę.
    Katalog się bardzo przyda. :D

Ale skoro na wejściu z innego źródła działają oba kanały, a na zwyczajnym odtwarzaniu z taśmy lewy nie działa no to trochę dziwne jest :| :?:

0
  • #16 03 Lut 2012 13:55
    stas3
    Poziom 13  

Nic w tym dziwnego nie widzę:
    Układ wzmacniaczy mocy działa tylko przy odtwarzaniu.
    Przy nagrywaniu nie bierze udziału.

0
  • #17 03 Lut 2012 14:07
    prlunitra
    Poziom 16  

Warto wiedzieć :) dziękuje za odpowiedź. Elementu już mam, lecz te T11 i T12 są za duże (rozmiar, wielkość) a te w magnetofonie małe :/ . da się jakoś te duże zamontować? Czy załatwić takie aby wielkość pasowała : ? :

0
  • #18 03 Lut 2012 14:11
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

stas3 napisał:
    Układ wzmacniaczy mocy działa tylko przy odtwarzaniu.
    Nieprawda.
    Wynika z tego, że końcówkę masz OK. Na pewno gdy głośnoś jest na minimum to słychać buczenie? Coś tu nie pasuje...

0
  • #19 03 Lut 2012 14:30
    prlunitra
    Poziom 16  

Słychać buczenie, nawet na minimum. Buczenie rośnie wraz ze zwiększaniem głośności.

0
  • #20 03 Lut 2012 14:40
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

prlunitra napisał:
    Buczenie rośnie wraz ze zwiększaniem głośności.
    Coś ciężko się z Tobą dogadać. Teraz to już trochę bardziej rozjaśniłeś. Sprawdź połączenia przy głowicy, oraz sama głowica to może być.

0
  • #21 03 Lut 2012 14:44
    prlunitra
    Poziom 16  

Połączenia przy głowicy są dobre (nie sykają się i są dobrze przylutowane). Jest jakiś sposób żeby sprawdzić czy owa głowica jest uszkodzona?? Patrzyłem miernikiem czy coś pokaże i jakieś tam cyferki pokazało, więc jak sprawdzić czy ta głowica jest dobra i gdzie ją można kupić.

I gdy ustawię na ten działający kanał (prawy) czyli na mon no to oba głośniki grają (kanały) a jak ustawię na stereo to tylko prawy gra a jak ustawię tylko na lewy (znowu mono) to żaden kanał nie działa tylko buczenie.

0
  • #22 03 Lut 2012 14:50
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Można. Zamienić kanały przy niej.
    A jeszcze jedno. Czy na pojedynczych ścieżkach grają oba głośniki? 1-4 lub 2-3 ?

0
  • #23 03 Lut 2012 15:00
    damian.bob
    Poziom 15  

Głowica powinna reagować na kontakt z namagnesowanym przedmiotem, np śrubokrętem, osobno wkładki prawa i lewa. Efekt słyszalny powinien być zbliźony do stukania w mikrofon.

0
  • #24 03 Lut 2012 15:02
    prlunitra
    Poziom 16  

prlunitra napisał:
    I gdy ustawię na ten działający kanał (prawy) czyli na mon no to oba głośniki grają (kanały) a jak ustawię na stereo to tylko prawy gra a jak ustawię tylko na lewy (znowu mono) to żaden kanał nie działa tylko buczenie.
    Już napisałem w poprzednim poście.

Dodano po 1 [minuty]:

damian.bob napisał:
    Głowica powinna reagować na kontakt z namagnesowanym przedmiotem, np śrubokrętem, osobno wkładki prawa i lewa. Efekt słyszalny powinien być zbliźony do stukania w mikrofon.
    Wiem o tym, własnie tak sprawdziłem jak było to buczenie, w prawym było słychać a w lewym wiecie już co.

Jeszcze jest jedna rzecz. Miernikiem sprawdziłem jaki jest na chodzie lewy kanał i w ustawieniu na mierniku 200ohm wykazało opór na lewym kanale 19coś ohma a na prawym znikome 006ohma jakoś tak. Więc gdzie może leżeć przyczyna. A i jak przybliżam palec do głowicy to buczenie narasta aż do skakania prądu ok 10 Hz. Więc o co tutaj chodzi :?: A przy prawym kanale tak nie ma.

0
  • #25 03 Lut 2012 15:44
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

damian.bob napisał:
    Głowica powinna reagować na kontakt z namagnesowanym przedmiotem
    Powinieneś dostać ostrzeżenie za udzielanie szkodliwych porad.

prlunitra napisał:
    przybliżam palec do głowicy to buczenie narasta aż do skakania prądu ok 10 Hz. Więc o co tutaj chodzi
    Chodzi o to, że nie masz bladego pojęcia o tym, co chcesz naprawić.

0
  • #26 03 Lut 2012 15:52
    prlunitra
    Poziom 16  

marian1981.02 napisał:
    Chodzi o to, że nie masz bladego pojęcia o tym, co chcesz naprawić.
    Wiem co chcę naprawić, Lewy kanał w owym magnetofonie. Lecz po poradach użytkownika stas3 totalnie się pogubiłem. On mówił że siadły tranzystory mocy, a ty teraz mówisz że coś innego. Więc chciałbym wiedzieć do czego w końcu mam się doczepić. Do głowicy,końcówki mocy czy do czegoś innego. Więc proszę konkrety w poradach gdyż bardzo mi zależy na naprawie tego magnetofonu.

0
  • #27 03 Lut 2012 16:00
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

prlunitra napisał:
    Wiem co chcę naprawić,
    Wiesz, ale nawet podstaw nie znasz aby wykonać porządnie pomiary, mierzyłeś tranzystory i nie wiesz czy są w końcu sprawne czy nie.

prlunitra napisał:
    Lecz po poradach użytkownika stas3 totalnie się pogubiłem

Skoro grają oba kanały na jednej ścieżce to chyba logiczne, że wzmacniacz jest ok. i kolega wprowadził Cię w błąd.

prlunitra napisał:
    Do głowicy,końcówki mocy czy do czegoś innego

Napisałem Ci co zrobić. Zamienić kanały przy głowicy.

0
  • #28 03 Lut 2012 16:03
    prlunitra
    Poziom 16  

Zaraz się za to wezmę i podam rezultat.
    Po odginałem trochę kable od głowicy i włączyłem a tu lewy kanał zaczął działać :D co jakiś czas pojawiało się to buczenie. A teraz Znowu nie ma :| . Gdzieś coś jest przy tym mostku głowic, tylko co :?: Może są gdzieś zimne luty i dlatego.
    Więc ani tranzystory, ani głowica tylko mostek głowic.
    Tematu jeszcze nie zamykam, gdyż może okazać się coś innego.
    Okazało się ze te kable co idą od mostka do głowic są przerwane w koszulce (pękły ze starości) :| Wymienię je i zobaczę czy się naprawiło. Napisze jak wyszło.

0
  • #29 03 Lut 2012 17:11
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

prlunitra napisał:
    Połączenia przy głowicy są dobre
    Ehh...

prlunitra napisał:
    Po odginałem trochę kable od głowicy i włączyłem a tu lewy kanał zaczął działać :D
    I gadaj tu z takim...

0
  • #30 03 Lut 2012 17:15
    prlunitra
    Poziom 16  

Przepraszam bardzo, ale to nie moja wina, że kable już niedomagał i zrobiły przerwę. Więc kable wymienię i zobaczę.

Bo to całe zamieszanie było przez użytkownika ,,stas3".

Więc, montuję nowe kable łączące mostek=Głowice i zobaczę co z tego wyjdzie.

0