Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opóźnienie wyłączania wentylatora łazienkowego.

01 Lut 2012 11:29 5182 4
  • Poziom 18  
    Zadanie jest proste. Wentylator ma się włączać wraz z oświetleniem, a kręcić się ma "do końca światła i o 5 minut dłużej". Chodzi o to, żeby nieprzyjemną woń wyciągał, kiedy już użytkownik opuści pomieszczenie i zgasi światło. Ma być super tanio i dobrze by było, gdyby się zmieściło fizycznie w puszce instalacyjnej a kwotowo w 10 złotych.

Koncepcja jest taka (na razie bez konkretnych wartości elementów):
    Opóźnienie wyłączania wentylatora łazienkowego.

Zasilanie - jednopołówkowy prostownik i stabilizator parametryczny. Rozwiązanie z działającego układu. Zakładam, że "masę" układu podpinam do zera, faza przychodzi na linię "faza" układu (przewód u góry schematu" i z wyłącznika świata na kostkę "wyzwalanie".

NE555 w układzie monostabilnym. Oryginalnie działa tak: odliczanie czasu następuje po podaniu zbocza opadającego na końcówkę TRI i trwa, aż kondensator C2 podłączony do końcówek DIS i TRE naładuje się do ok. 1/3 napiecia zasilającego.

Pomyślałem, że gdyby ów kondensator zewrzeć z wejściem wyzwalającym "odliczanie" zacznie się, kiedy T2 się nasyci i będzie przesunięte w czasie do momentu, w którym T2 przestanie być wysterowywany przez wejście (fazę z lampy). Dopiero wtedy C2 zacznie być ładowany.

Dobrze kombinuję? Niestety nie mogę znaleźć na Elektrodzie gotowego układu działajacego w ten sposób, jedynie ukłądy opóźniające załączenie/wyłączenie urządzenia. A to chodzi o to, żeby wiatrak pracował nie przez 5 minut, tylko przez 5 minut od wyłączenia lampy.

Edit: w schemacie jest mały błąd, wyjście powinno być wpięte między optotriak a zero, zaś faza bezpośrednio do optotriaka.
  • PCBway
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ja sprawę załatwiłem prościej. Poszedłem do sklepu i kupiłem wiatraczek z wbudowanym już wyłącznikiem czasowym. Podłącza się to bardzo prosto - zero, faza na stałe, faza do wyzwalania. I peerką w wiatraczku wyregulowałem sobie czas działania po zaniku zasilania z wyłącznika.
    Po prostu byłem za leniwy, by samemu coś klecić, skoro można kupić już gotowe...
  • PCBway
  • Poziom 18  
    Taaaak :) Jednakże:
    -wiatrak już istnieje, ma się dobrze mimo swoich 30 lat i jest zabudowany
    -dociągnięcie drugiego przewodu fazowego (wyzwalającego) oznaczałoby prucie ściany :/
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    c64club napisał:
    Niestety nie mogę znaleźć na Elektrodzie gotowego układu działajacego w ten sposób

Opóźnianie zbocza impulsu (wydłużanie impulsu) można zrobić np. tak, jak w temacie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7735361#7735361

Poza tym:
    http://www.google.pl/search?q=Op%C3%B3%C5%BAn...&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a
    Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    OO, zapomniałem o przeszukiwaniu elektrody za pomocą googla i znaczników site/inurl. Bo wewn. wyszukiwarka elki często zmusza do poddania się i przeszukiwania "na oko" :) Spróbuję z tym "zmierzchowym" z linka. Ustawić tak, żeby działał dopiero po zapaleniu świetlówki w łazience, a nie reagował na światło dzienne.

EDIT po testach:
    Przejrzałem Elektrodę, trochę się poinspirowałem, testowałem kilka wariantów.
    Pozostaję przy pomyśle z pierwszego posta, tylko bez C3, bo tak działa :D Jeszcze nabyć optotriak, triak, wiertło do PCB i montuję, a potem do DIY, żeby naród skorzystał.