Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opóźnienie wyłączania wentylatora łazienkowego.

01 Feb 2012 11:29 5704 4
 • Level 18  
  Zadanie jest proste. Wentylator ma się włączać wraz z oświetleniem, a kręcić się ma "do końca światła i o 5 minut dłużej". Chodzi o to, żeby nieprzyjemną woń wyciągał, kiedy już użytkownik opuści pomieszczenie i zgasi światło. Ma być super tanio i dobrze by było, gdyby się zmieściło fizycznie w puszce instalacyjnej a kwotowo w 10 złotych.

  Koncepcja jest taka (na razie bez konkretnych wartości elementów):
  Opóźnienie wyłączania wentylatora łazienkowego.

  Zasilanie - jednopołówkowy prostownik i stabilizator parametryczny. Rozwiązanie z działającego układu. Zakładam, że "masę" układu podpinam do zera, faza przychodzi na linię "faza" układu (przewód u góry schematu" i z wyłącznika świata na kostkę "wyzwalanie".

  NE555 w układzie monostabilnym. Oryginalnie działa tak: odliczanie czasu następuje po podaniu zbocza opadającego na końcówkę TRI i trwa, aż kondensator C2 podłączony do końcówek DIS i TRE naładuje się do ok. 1/3 napiecia zasilającego.

  Pomyślałem, że gdyby ów kondensator zewrzeć z wejściem wyzwalającym "odliczanie" zacznie się, kiedy T2 się nasyci i będzie przesunięte w czasie do momentu, w którym T2 przestanie być wysterowywany przez wejście (fazę z lampy). Dopiero wtedy C2 zacznie być ładowany.

  Dobrze kombinuję? Niestety nie mogę znaleźć na Elektrodzie gotowego układu działajacego w ten sposób, jedynie ukłądy opóźniające załączenie/wyłączenie urządzenia. A to chodzi o to, żeby wiatrak pracował nie przez 5 minut, tylko przez 5 minut od wyłączenia lampy.

  Edit: w schemacie jest mały błąd, wyjście powinno być wpięte między optotriak a zero, zaś faza bezpośrednio do optotriaka.
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Ja sprawę załatwiłem prościej. Poszedłem do sklepu i kupiłem wiatraczek z wbudowanym już wyłącznikiem czasowym. Podłącza się to bardzo prosto - zero, faza na stałe, faza do wyzwalania. I peerką w wiatraczku wyregulowałem sobie czas działania po zaniku zasilania z wyłącznika.
  Po prostu byłem za leniwy, by samemu coś klecić, skoro można kupić już gotowe...
 • Level 18  
  Taaaak :) Jednakże:
  -wiatrak już istnieje, ma się dobrze mimo swoich 30 lat i jest zabudowany
  -dociągnięcie drugiego przewodu fazowego (wyzwalającego) oznaczałoby prucie ściany :/
 • Helpful post
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam.
  c64club wrote:
  Niestety nie mogę znaleźć na Elektrodzie gotowego układu działajacego w ten sposób

  Opóźnianie zbocza impulsu (wydłużanie impulsu) można zrobić np. tak, jak w temacie:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7735361#7735361

  Poza tym:
  http://www.google.pl/search?q=Op%C3%B3%C5%BAn...&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a
  Pozdrawiam.
 • Level 18  
  OO, zapomniałem o przeszukiwaniu elektrody za pomocą googla i znaczników site/inurl. Bo wewn. wyszukiwarka elki często zmusza do poddania się i przeszukiwania "na oko" :) Spróbuję z tym "zmierzchowym" z linka. Ustawić tak, żeby działał dopiero po zapaleniu świetlówki w łazience, a nie reagował na światło dzienne.

  EDIT po testach:
  Przejrzałem Elektrodę, trochę się poinspirowałem, testowałem kilka wariantów.
  Pozostaję przy pomyśle z pierwszego posta, tylko bez C3, bo tak działa :D Jeszcze nabyć optotriak, triak, wiertło do PCB i montuję, a potem do DIY, żeby naród skorzystał.