Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Immergas hercules condensing - alarm temp na podłogówce

lz11980 01 Lut 2012 12:27 2604 6
  • #1 01 Lut 2012 12:27
    lz11980
    Poziom 18  

Witam, mam piec jak wyżej, do niego mam dodatkowo sterownik CAR i sondę pogodową zewnętrzną + termostat na wyjściu z rozdzielacza podłogówki, problem jki zaobserwowałem to to że się często włączał i wyłączał piec przy uruchomionym obwodzie podłogówki, Jak zaobserwowałem sonda pogodowa zewnętrzna przy obecnych temperaturach doprowadza do temp. ~85st, na trymerze R4 od podłogówki w centrali mam ustawione na 4 i nie wiem dlaczego zamiast zawór mieszający utrzymywać zadaną temperaturę doprowadza do zadziałania alarmu zbyt wysokiej temp na podłogówce. spróbowałem odpiąć sondę zewnętrzną i efekt jest taki że żeby nie było wyłączenia podłogówki przez alarm temp to muszę mieć ustawioną temp max 61st na obiegu kaloryferów, jak dam 62 to ponownie alarm i wyłączenie pieca, czy jest to ewentualnie objaw że padł czujnik temp, czy zawór mieszający się zawiesza, i czy jest to normalne że przy temp na zewnątrz -15 piec będzie trzymał 85 st żeby podłogówka chodziła na 45, aha zapomniałem napisać że moc grzewczą pieca na trymerze ma ustawioną na połowę, główny obieg to są kaloryfery a pomocniczy podłogówka. Może macie jakieś sugestie czy to jest normalne zachowanie czy coś pada.

0 6
  • #2 01 Lut 2012 21:44
    pawel_i
    Poziom 20  

Alarm wysokiej temperatury wskazywałby na uszkodzony napęd zaworu trójdrogowego albo sam zawór.

Co do wysokich temp zasilania to myślę że masz nie do końca skonfigurowane ustawieni krzywych grzewczych. W immegasie robi się to specyficznie i jeżeli człowiek uruchamiający kocioł nie przyłożył się to tak będzie.

0
  • #3 05 Lut 2012 11:55
    lz11980
    Poziom 18  

ok, poustawiałem wg krzywych już sterowanie ale nadal nie jestem zadowolony z pracy kotła, bo jak jest -15 i więcej piec trzyma temp koło 75st, a na podłogówce jest tem 40 st, jak jest cieplej to na głównym obiegu jest 60 a podłogówka 35, wiec może jest to dla podłogówki ok ale żeby podgrzało podłogę to piec grzeje bardzo długo, i nie do końca chyba jest to optymalne i oszczędne.

0
  • #4 05 Lut 2012 14:54
    Mieszko23
    Poziom 11  

Mam podobny problem. Kocioł Immergas Victrix + zestaw DIM wysoka-niska temp. = sterownik pokojowy CAR z sonda zewnętrzną.
    U mnie ustawiłem na podstawową strefa niską temp. (podłogówka).

Zależność temp na podłogówce, oraz zależność temp. wody wychodzącej z pieca (do sprzegła i na grzejniki) krzywych grzewczych. Mnie również się nie podoba, że temp. podłogówki jest zbyt niska, gdy na dworze nie jest -15. Zastanawiam się nad wyrzuceniem sondy zewnętrznej i ręcznym nastawianiu temp. na piecu.

Ale wracając do tematu:
    W ostatnich dniach za zewnątrz było -15 i zimniej więc piec wybierał temp. (na piecu) 85 st. C - zgodnie z krzywą. Dla takich temp. zewn. zdaje się nawet krzywa nr 3 wskazuje na 85st.C. Również temp wody na podłogówce była wybierana wedłg krzywej (trymer w rozdzielaczu hydraulicznym DIM na poz. 5) na 45 st. C.
    I tu pojawia się problem. Według mnie układ regulacji wzbudza się. Zawór mieszający co ok. 2 sekundy na zmianę lekko przymyka się i otwiera. Temp zasilania podłogówki oscyluje w okolicach 48 st. C (od 47 - do 49 - a nawet 50 st. C). Jest to już blisko zadziałania wyłącznika bezpieczeństwa chroniącego instalację podłogową przed zbyt wys. temp.

U mnie również włącza się często alarm i instalacja podłogowa wyłącza się (miga czerwona dioda).
    Nigdy nie byłem w kotłowni dokładnie w chwili rozpoczęcia się alarmu (zawsze się spóźniałem). Ale przypuszczam, że:
    1. Układ się wzbudza, tzn. oscylacje temp na podłogówce (pisałem że 47-do 49/50 st. C - ale może zdarza się, że są większe) są zbyt wysokie - i są bardzo blisko temp aktywacji alarmu. Wynika to z b. wysokiej temp. wody doprowadzanej do zaworu z pieca. Według krzywej 85st.C - ale według moich obserwacji wskazań temp wynosi nawet 88 st. C.
    2. Lub uszkodzony jest (zacina się) zawór mieszający. W trakcie moich obserwacji nie zauważyłem zacinania się. Ale jak pisałem nigdy nie byłem przy piecu w momencie rozpoczęcia alarmu.
    jest jeszcze 3 ewentualność - temp aktywacji alarmu jest za niska. Ale to raczej mało prawdopodobne.

Może fakt, że temp zasilania podłogówki ma 47-50 st. (zamiast zadanego 45 st.) + temp na piecu ok. 88 st. C (zamiast 85) + ew. zacinanie się zaworu + ew. lekko za niska granica alarmu podłogowego = razem powodują wspomniany problem. Chyba producent niezbyt starannie przetestował układ regulacji w takich skrajnych warunkach - we Włoszech nie mają takich mrozów. Mam nadzieję, że fachowcy powiązani jakoś z firmą Immergas czytają to i przekażą producentowi te fakty.

Ja będę rozmawiał z serwisantem i zgłoszę ten problem.

Przypuszczam, że obniżenie temp. maksymalnej (krzywych) z 85 st. C do np. 80 st. C (lub nawet do 75 st. C) rozwiąże sprawę. (Nie wiem, czy taka "regulacja" jest możliwa przez serwis. ).
    Ew. potrzebna będzie wymiana zaworu mieszającego. Ale skoro on co 2 sekundy działa to nowy tez za długo nie pochodzi. Wszystko się ma prawo zużyć gdy jest tak intensywnie używane.

Ważny jest fakt, że gdy temp na piecu jest mniejsza (np. 70 st. C) to praca mieszacza jest dużo "spokojniejsza". Przełączanie zaworu następuje bardzo rzadko - np. co minutę. A temp wody na podłogówce nie oscyluje tak bardzo.
    Ja chyba nie potrzebuję więcej na grzejnikach niż 75 st. C. mam ocieplony dom - a gdy na grzejnikach jest 85 st. C to porządnie parzy.

Pozdrawiam

Dodano po 1 [godziny] 7 [minuty]:

Przed chwilą chyba "namierzyłem" przyczynę awarii. Byłem w kotłowni, gdy wystąpił alarm za wysokiej temp. podłogówki.
    Prawdopodobnie zaciął się zawór mieszający. Dioda zamykania zaworu się świeciła a zawór się chyba nie zamykał. Miszę "chyba" gdyż zamykanie się zaworu jest z natury dosyć powolne. (Raczej widać reakcję (spada temp. na podłogówce) niż widać przesuwanie się dźwigni. Przy otwieraniu zaworu słychać "cykanie" - przy zamykanie jest raczej ciche).

Obawiając się o instalację "pomogłem" nieco zaworowi palcem popychając go w stroną zamknięcia. Po kilkunastu sekundach zawór zamknął się już (całkowicie). Ale oczywiście już był alarm.

Prawdopodobnie konieczna będzie wymiana (naprawa?) zaworu. Piec i mieszacz mają dopiero 2 lata. Uważam, że moje wcześniejsze uwagi o wzbudzaniu się układu regulacji są o tyle słuszne, że zawór musi zbyt często reagować i zbyt szybko się zużywa. Chyba nigdy wcześniej (!) nie wystąpiła sytuacja alarmowa. Ale tez nigdy nie było takich mrozów i piec nie pracował na tak wysokiej temperaturze.
    Na razie przestawiłem krzywą na 4, co przy temp. na zewnątrz ok. -11 st. C daje temp wody na piecu ok. 63 st. C. Piec chodzi na razie ok. W razie "zacięcia się" zaworu mieszacza, zawór będzie miał kilka sekund więcej na ew. samoczynne "odblokowanie się" zanim temperatura na podłogówce przekroczy wartość alarmową.
    Ale to nie jest rozwiązanie problemu.
    Zgłaszam do serwisu moje uwagi.

0
  • #5 20 Lut 2012 16:16
    lz11980
    Poziom 18  

po głębszych obserwacjach i regulacji wg krzywych i wnioski mam takie, praca pieca się unormowała, jedynie przy mrozie powyżej -15 trzeba było na sterowniku CAR zmniejszać temp centralnego na min 3, żeby nie było alarmu od temp podłogówki, natomiast teraz pojawił się problem taki że jak wg sondy zewn. temperatura jest w okolicy 0 st. to podłogówka chodzi z temp na wejściu w granicach 35-40 st a co za tym idzie pompa praktycznie chodzi cały dzień choć bez uruchomionego palnika. drugi fakt to to że kochany hydraulik i serwisant nie mieli pojęcia o tym jaki wpływ będzie miało umieszczenie sondy zewnętrznej na ścianie południowo zachodniej- generalnie jestem zdania że właśnie przez sondę zewnętrzną głupieje sterowanie przy dużych skokach temperatury czyli od -20 do 0,
    najprostsze rozwiązanie jakie się narzuca to na okres głębokiej zimy odłączaćsondę zewnętrzną i będzie spokój.

0
  • #6 20 Lut 2012 20:49
    Mieszko23
    Poziom 11  

Zgadzam się co do Twojej ostatniej uwagi - i z tego co słyszałem opinię tą podziela wiele osób. Regulacja według krzywych ma sens gdy się je (te krzywe) dobrze dobierze. Podobno sa piece, w których można wpływać na kształt krzywych - u mnie nie.
    Ale mam kilka konkretnych informacji:
    1. Zestaw DIM wysoka-niska temperatura (według tego co powiedział powiedział serwisant - a nie mam powodu mu nie wierzyć, chociaż tego jeszcze nie sprawdziłem) ma ODDZIELNE wejście na sondę zewnętrzną. Do tej pory byłem przekonany, że sona zewnętrzna dołączona do pieca steruje też temperaturą na podłogówce. W dokumentacji DIM-a są odpowiednie krzywe, pokazujące temp. na podłogówce w zależnosci od temp na zewnątrz. Wybór krzywej dokonuje się trymerem na płytce DIM-a. Ale okazuje się, że w moim przypadku DIM nie reguluje temp podłogówki według krzywych i temp zewnętrznej, gdyż nie ma SWOJEJ ODDZIELNEJ sondy zewnętrznej. Temp podłogówki zależy WPROST od położenia trymera (tego samego, którym wybiera się krzywe). U mnie trymer był na max (poz. 5) = 45 st. C. Temp na podłogówce oscylowała - jak pisąłem 46-49 st.C. Serwisant przestawił trymer na poz 4 - temp wody ok. 40 st. i myślałem, że to załatwi sprawę. Ale niestety tak się nie stało. Nastepnego dnia zaobserwowałem kolejne alarmy temp. na podłogówce.
    2. Zarejestrowałem (kamerą gdy nie było mnie w kotłowni) moment wystąpienia alarmu temp na podłogówce. Ewidentnie widać, że DIM żąda zamknięcia zaworu mieszacza (świeci sie dioda żadania zamykania zaworu) - a zawór się nie zamyka. Przyczyny moga być następujące: psujący/zacinający się mechanizm elektromechaniczny zaworu (silniczek, przekłdnie itp.) lub zablokowujący się sam zawór (mosiężna część hydrauliczna sterowana przez popychacz mechanizmu). Obie wady ujawniają się (wedlug obserwacji) przy wysokich temp wody dopływającej do pieca.
    Plan jest taki: A - wymienić sam popychacz mieszacza - to jest prosta sprawa. B - gdy awarie nie ustąpią to znaczy że zacina się część mosięzna (hydrauliczba) zaworu. W tym przypadku jest trochę gorzej - trzeba wylac wodę z obiegu pieca, itp.
    Dam znać, jak się skończyło.

0
  • #7 09 Sty 2016 19:33
    kolekcjonerkosci
    Poziom 2  

Uważam-Jesli mamy Dim-a i dwie strefy,należy mieć dwie sondy zewnętrzne.Jest oczywiste by były one na zacienionym miejscu na budynku strona północno-zachodnia.
    Pierwsza sonda podpieta jest pod piec, druga pod DIM i wtedy strefy chodza pogodowo.Jesli mamy jedna sonde-lepiej jej nie podpinac. Zostawic na sterownikach pokojowych.

0